חורבת אל כום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חורבת אל כום (חירבת אל כום) היא תל ארכאולוגי הממוקם בשיפוליהם המערביים של הרי חברון, בשטח היישוב אל-כום שברשות הפלסטינית כשנים עשר ק"מ ממערב לחברון, כשלושה ק"מ מהיישוב שקף וכארבעה ק"מ מן ההתנחלויות אדורה ונגוהות.

זיהויו ההיסטורי של האתר אינו ודאי, אחת האפשרויות שהוצעו היא העיר המקראית מקדה, שנמצאת על פי המקור המקראי בנחלת שבט יהודה בקרבת תל לכיש. אפשרות אחרת היא העיר שפיר המוזכרת בספר מיכה (על סמך שם הנחל הסמוך - ואדי א-סיפר). האתר נחפר בשנים 1971-1968 על ידי הארכאולוג האמריקאי ויליאם דוור. על פי ממצאיו, התל היה מיושב בתקופת הברונזה הקדומה 2-3 והמשיך להתקיים בתקופת בית ראשון ובית שני. בית קברות גדול מתקופת המלוכה נמצא בצדו הדרומי של התל.

כתובת אל כום[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרשים של הכתובת מחורבת אל כום

בפתח אחד הקברים הייתה ממוקמת כתובת בכתב עברי קדום שתוארכה לתקופה 700-750 לפנה"ס. מעל הכתובת היה עיטור בדמות כף יד אנושית. הכתובת נשדדה על ידי תושבי המקום ונמכרה לדוור כשחפר במקום. החוקרים התקשו מלכתחילה לפענח את הכתובת, אולם לאור הגילויים בכונתילת עג'רוד הגיעו לפענוח המוסכם הבא:

הכתובת בכתב עברי קדום
(הערה: האותיות הן אילוסטרציה, הן אינן זהות במדויק לאותיות המקור)
תעתיק לאותיות מודרניות

אריהוהשרכתבה
ברכאריהוליהוה
נצריולאשרתההושעלה
לאריהו

אריהו השר כתבה
ברך אריהו ליהוה
נצרי ולאשרתה הושע לה
לאריהו

משמעות הכתובת בעברית מודרנית היא:

אוריהו השר כתבו:
ברוך אוריהו ליהוה נוצרי (שומרי=השומר שלי), ולאשרתו הושע לו - לאוריהו.

בדומה לממצאי כונתילת עג'רוד, הכתובת מראה שהיו מתושבי ממלכת יהודה שעבדו את יהוה ואשרה כאל ובת זוגו, ולא רק פשוטי העם שבהם. מבחינה לשונית אין כאן שימוש בשם האלה אלא בתוארה, שכן "אשרה" כשם פרטי איננו יכול לבוא עם כינוי חבור. חוקרים אחרים[דרושה הבהרה] טוענים שהביטוי "אשרתו" אינו מתכוון לאלה הכנענית "אשרה", אלא לעץ פולחני מהסוג שמוזכר פעמים רבות במקרא, ושהאחרון פעמים רבות יוצא נגדו כגון בפסוק: "לֹא תִטַּע לְךָ אֲשֵׁרָה, כָּל עֵץ – אֵצֶל מִזְבַּח ה' אֱלֹהֶיךָ, אֲשֶׁר תַּעֲשֶׂה לָּךְ".[1] ככל הנראה חוקרים אלו סבורים שבמסגרת אזכור זה העץ לא מקושר לאלה.

באתר נמצאו גם אוסטרקונים בארמית, עברית ויוונית מתקופת בית שני, האחד מהם הוא שטר חוב הכתוב בשני נוסחים - עברי ויווני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

לפורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Sphinxfront.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא ארכאולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.