חיי הציפורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חיי הציפורים
The Life of Birds
סוגה סדרות טבע
יוצרים BBC
מנחים דייוויד אטנבורו עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור בריטניה
שפות אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר פרקים 10
הפקה
מפיק דייוויד אטנבורו
מפיקים בפועל Mike Salisbury עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה BBC Natural History Unit, PBS עריכת הנתון בוויקינתונים
אורך פרק 50 דקות
שידור
רשת שידור BBC
תקופת שידור מקורית 21 באוקטובר 199823 בדצמבר 1998
קישורים חיצוניים
האתר הרשמי
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
משפחת יענים בסוואנה בקניה.
קוליברי מעופף.
צלוב-מקור בפתיחת אצטרובלים.
ברכיות טובלות במים בחיפוש מזון.
ריקוד חיזור של טבלנים מערביים.
טבלן מצויץ מאכיל את גוזליו.

חיי הציפוריםאנגלית: The Life of Birds) היא סדרת-טבע תיעודית שהופקה על ידי ה-BBC והיא אחת מסדרות ה-BBC העוסקות בחייהם של בעלי חיים על פי קבוצותיהם, כמו הסדרות "חיי היונקים" או "החיים בדם קר". סדרה זו מתמקדת במיני עופות שונים, בהתפתחותם, בהרגליהם ובצורות הסתגלותם למגוון צורות חיים. הסדרה מלווה בהסבריו של החוקר ויוצר הסרטים דייוויד אטנבורו.

סדרה זו שודרה בבריטניה באוקטובר-דצמבר 1998. כמו כן נכתב ספר המבוסס על הסדרה שתורגם לעברית.

פרקי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. לעוף או לא לעוף? - בפרק הראשון נראים עקב אדום-זנב בציד עטלפים בטקסס. העטלפים החלו להתפתח הרבה אחרי שהעופות שלטו באוויר אך החרקים הקדימו אותם ועדיין העופות ניצחו בשליטה על השמיים. חטפיתיים ושרקרקיים למשל מיומנים מאוד בציד חרקים מעופפים. העופות הראשונים - מיני הארכיאופטריקס, התפתחו בתקופה בה שלטו הפטרוזאורים הגדולים באוויר. כדי לעוף הם השתמשו רצו על 2, בדומה לחרדון הצווארון והפכו את הזרועות הפנויות מריצה לכנפיים. אפשרות נוספת היא שהם דרו כמו הדרקון הדואה מעץ לעץ ובהמשך עופפו לגמרי. לאחר ההכחדה הגדולה העופות גדלו ויכלו להישאר על הקרקע ולגדול. כך הגיעו לגודל מרשים עופות האימה הטורפים וכך גם היען מאפריקה אך שאר העופות הקטנים יותר נאלצו לעוף. עופות מסוימים ויתרו על התעופה לגמרי למרות גודלם הקטן. קורמורן גלאפגוס, מאיי גלאפגוס, הקגו ומינים עופות שונים מניו זילנד, ביניהם הווקה, דבלולניים שונים וגדרוני ניו זילנד. בלילות יוצא מהחור עוד עוף אנדמי - הקיווי שקרוביו העצומים - עופות המואה היו מהעופות הגדולים ביותר אי-פעם. כמו כן נראים מיני העופות הנדירים, הטאקאהה והתוכיליל או הקאקאפו - הגדול בתוכים מחזר אחרי בת זוג.
  2. אומנות התעופה - התעופה היא פעולה מורכבת הדורשת שליטה גדולה כפי שנראה מתעופת יונה. יסעורים מטפסים על ענף ביפן כדי להמריא ולקבל תנופה עלית כשקרובם אלבטרוס גלאפגוס צריך לנוע במהירות על החולות לשם כך. ואולם האלבטרוס נוחת נחיתה חזיתית על הבטן הרכה ויש לו עצמות דקות, מקור במקום שיניים ונוצות מוך רבות המגנות עליו. הברבור נוחת על פני אגם ברגיעה יחסית. עופות אחרים עפים בשיטות אחרות. נשרים ועיטים עפים על אוויר שהתחמם ועליו דואים בלי להניע כנף, בז נודד צונח במהירות של 300 קמ"ש לקרקע בעקבות טרפו, תנשמת מצויה בעלת כנפיים חרישיות שקטות, בז אדום מחפש עכברים בעודו מרפרף באוויר והקוליברי מעופף במקום כדי לינוק צוף וכנפיו מסתובבים על ציר. כשהעופות נוחתים הם צריכים ללכלך אותם, להרטיב אותם וליישר אותם. בפרק נראים גם עופות העוברים מסעות ארוכים ביניהם אווז הצפון המתרבה בטונדרה ואז נודד דרומה, חופמאים שונים המחפשים מזון על החוף ומצפינים עד לקוטב וחזרה לדרום, קוליברי אדום חזה מצוי שמעופף מקנדה ועד למרכז אמריקה, כשחלקם חוצים את הים בדרכם. האווזים עפים ביום על פי תנועת השמש או בלילה ומנווטים בעזרת הכוכבים או בעזרת חוש שישי מוצפן.
  3. תיאבון שלא יודע שובע - עופות מסתגלים למגוון מזונות. עורבני שחור-כיפה בולע בלוטים לפני החורף, חוחית יכולה להיזון מזרעי דרדרים, ירגזי כחול גם ניזון מזרעים קטנים, ירקון מפצח זרעים ממוצעים והפצחן מפצח זרעים עוד יותר גדולים. זרעים של עצי אורן נלקחים על ידי צלוב-המקור המטפל כמו בצבת בזרעים. נקר הבלוטים מאחסן בלוטים בחורי עצים. נקר אחר ניזון מלשד עצים והוא מנקר את העץ עד שהמוהל יוצא, דבר המושך קוליבריים ועופות נוספים לאזור. הקוליברים גם מקבלים צוף ממיני חרקים מפיקי צוף. עלים הוא מזון לא קל לעופות אך האווזים יכולים לרעות את קצות העשבים, הקוליוסים ניזונים מקצוות העלים אך ההואצין ניזון מעלים גדולים בקיבתו בעלת 2 המדורים המדיפה ריח של פרה. לוריים שותים צוף מפרחים וכך נוהגים גם צופית זהובת-כנף בדרום אפריקה וצופיות נוספות שחלקם לא מצליחות להגיע לפרח. באמריקה מצויים הקוליבריים המרחפים במקום, ביניהם קוליברי ארך-מקור היכול לשתות מפרחים עמוקים מאוד. פירות הצמחים נאכלים על ידי קלאוניים, ציצניתיים ועוף הקורוקו. גם חרקים מושכים עופות כך אצל היקמרה הטורפת פרפר מורפו, נקריים הלוכדים נמלים בקינם, נקרים שונים וסיטות בחיפוש זחלים, פרושי דרווין ומין עורב מקלדוניה החדשה המשתמש בכלים כדי לחלץ זרעים. אדום-החזה משתף פעולה עם האנשים וחזירי הבר, טירן הבקר עומד על קפיבארות וזרזיר הבקר נעמד על בהמות גדולות ומנקה אותם מחרקים ומקרציות. ואולם לעיתים הזרזיר פוער פצעים כדי שיזרום מהם דם אותו הוא שותה.
  4. אוכלי הבשר - תוכי הנסטור בניו זילנד למד לחפור באדמה כדי לשלוף אפרוחי יסעור ולהורגם, לילית אפורה יכולה לצוד עכבר בשקט חרישי, בז אדום מרפרף במקום בחיפוש עכברים, עיט הכתר צד קופים, עיטם קולני בציד פלמינגו, נץ מצוי אורב לציפורים כשנץ גדול מחפש חולדות, עקב עט על ארנבונים ועקב גלאפגוס טורף איגואנות ים. איה זרונית אפריקנית מחדירה את טפריה הארוכים לסדקים בשביל לחטוף טרף, החנקן משפד טרף על ענפים ובז נודד תופס יונים בצלילה מהירה. ישנם עופות הניזונים מבשר מת כמו נשרים באפריקה, אורובו תרנגולי בעל חוש ריח חזק והפרס הניזון מעצמות שהוא משליך מגובה.
  5. דיג כדי לחיות - בפרק זה נראים עופות המים. האמודאיים צוללים מתחת למים, שלדגים תופסים דגים בצלילה וחופמי עקום מקור בניו זילנד. הנחשון צולל מתחת למים כדי לתפוס דגים והגזרן מעופף מעל המים ומפתה דגים עם מקורו הארוך. לבנית קטנה דגה על הגדה וכך נוהגים גם לבנית אדמדמה, הכפן, לבנית, אנפת הצל והקורמורן. חסידנים מחכים לדגים עם פיות פעורים ופשוק-מקור לוכד חלזונות מים. המנעלן לוכד דגי ריאות בביצות. ברווזים שוחים על פני המים ומשם אוכלים כמו הברכייה או צוללים במרדף אחר דגים כמו המרגון והצוללן. בים ישנם חופמאים שונים המחכים לגאות כדי לשלות צדפות, סרטנים ותולעים שונים ביניהם סייפנים, חופמים, חופית לבנה ולימוזה. השקנאי החום צולל בים הפתוח ושחפי נודי מנסים לחטוף את מזונו. סולות צוללות בלהקות ללהקות דגים בים, תוכי ים ופינגווין גלאפגוס צוללים מתחת לגלים בדיג והיסעוריים והאלבטרוסיים נמשכים לשובלי ריח של נבלות. יסעור פרובנסיאלי מתרבה באי ליד אוסטרליה ונופל מהשמיים לקול קריאות בנות זוג. מורלט קשיש מקנן בין גזעי עצים בצפון האוקיינוס השקט ועונת הקינון שלו היא הקצרה מכל עופות הים.
  6. אותות ושירים - לעופות מגוון דרכי איתות והעברתם מסרים. קיכלים אפורים מגוננים על קינם מעורב רעב על ידי הפגזתו בלשלשת קבוצתית, סופית שמש מפורשת נוצות אדומות בפנים של כנפיה להרתעת אויבים, תחמסון מסתווה ונראה כגזע עץ. פרושיים שונים צבועים אחד אחרת מהשני כדי להיבדל מהם ואותו הדבר נכון למיני קוליבריים. דרורים בכירים צבעוניים יותר מדרורים זוטרים. עופות אחרים משתמשים בקולם להעברת מסרים. נקר מגלני מתופף על העצים, קקדו דקלים רוקע עם ענף על גזע ואנפה מסורטטת גדולה משמיעה קולות עבים. סופיות רועשות ולוחמות אחת בשנייה, ברווז המושק מבליט את שק גרונו, אוכפית בניו זילנד, פעמונית צועקת ונבלי הדור בעל זנב ארוך וגדול וקול מוזיקלי.
  7. חיפוש בן זוג - מפרגטה הדורה המנפחת ראשה, שחף זנב-סנונית, אלבטרוס גלאפגוס, שחפית וקלאו אדום-ראש הנותנים מתנות לבנות זוגם, טבלנים מערביים הרצים יחדיו על המים. עופות אחרים הם פוליגמיים כמו האורגיים, סוכיים, עוף הקרחת הקורא לעבר נקבות יחד עם מחזרים נוספים, כרבולתן הסלעים, מנקין כחול, הלוחם והרבה ממיני הפסיוניים המקושטים כמו ארגוס גדול בעל זנב ענקי, לופפור נוצץ, שכווי ענק, טרגופן טמינק וטווס מצוי ורובם אינם מטפלים כלל בצאצאים. הננדו הזכר מזדווג עם נקבות רבות אך נותר לבד לטפל בביצים. כך עושה גם השחיינית האדומה מהאזור הארקטי. אצל רוב הזכרים ישנה יריבות גבוהה בין הזכרים אך אצל גדרון הפיה, זכרים יוצרים זוגות עם נקבות אך הנקבות "בוגדות" ומטילות ביצים בקן שאינם של אביהם המאמץ. אך הרבה מיני עופות נאמנים לבני זוגם כמו זוג ברבורים מצויים.
  8. דרישות הביצה - הטלת ביצים היא משימה תובענית. שחפיות כהות מטילות ביצים על חופי איי סיישל ושחפית הפיה מטילה ביצה יחידה על העץ אך הביצה עלולה ליפול ולהיאכל על ידי פודי סיישל, סיס הדקלים מקנן בין עלי דקלים וסיסים שחורים עפים דרך מפלי איגואסו שם אין טורפים, תוכי המחילות מקנן בצוקים בארגנטינה וקלאו בכיר מקנן בנקרה בעץ. מינים אחרים יוצרים את קינם מחומרים כמו פרגטות שחוטפות ענפים ועלים לסולה אדומת-רגל ומהם מכינים קן, סנוניות עצים רבים על נוצות מוך של ברנטה קנדית, קורקסים אפורים ואורג שתפן מקננים בקבוצות. ציפורים צריכות להגן על קיניהם מטורפי ביצים כמו טוקן צהוב-חזה וטוקן טוקו השולפים ביצים מקן אורופנדולה או מעורבני הפעמון. הקוצנית מקור צהובת-שת מכינה קן מזויף למקרה של טורפים והחופמי מביים התנהגות של עוף פצוע ומוליך שולל את אויביו הרחק מקינו המסווה. באזור הארקטי אוח השלג משיר את נוצות השת כדי לחמם את ביציו והמלאו חופר קן ענקי באדמה. מינים מסוימים נטפלים לעופות אחרים. לנקבת צולל גב-קנבס נטפלים ברווזות מאותו המין וכן צולל אמריקאי שכך מפיצים בהצלחה את ביציהם. פזאי הבקר נטפל למיני חטפית יתושים. הקוקיות השונות נטפלות למינים שונים של ציפורים כולל לאורגיים אך לחלקם יש תכסיסי נגד. לאורג הכף יש קינים קטנים מאוד ולאורג מסיכה קטן דוגמאות צבעים משתנות לביציו כך שהוא מזהה את הפולשת העיקרית שלו - קוקיית דידריק. צורות אלה נועדו לעזור למינים השונים מהמלאכה התובענית של הטיפול בצעירים.
  9. בעיות ההורות - הטיפול בגוזלים ובאפרוחים הוא מטלה גדולה על ההורים. גבתון לפלנד נאלץ לצאת למסע הלוך ושוב במצוד אחר חרקים, אמודאי אירופי מחפש מזון לגוזליו מתחת למים, ולגוזליו ולפרוש גולדי או לזברה פינק ישנם נקודות זוהרות הגדלות כאשר הגוזלים רעבים. גוזלי רוסלת קרימסון מתבגרים ונשארים בקן עד שהם יכולים לעוף. טבלן מצויץ מצויץ מצייד את צאצאיו בנוצות אותם הם בולעים ומגוננים עליהם מעצמות. פשוק המקור מצנן את גוזליו מהשמש ושופך עליהם מים במקורו. אגמית מאכילה את צאצאיה בצורה לא שיוויונית בה רוב מהאפרוחים מתים ברעב וכמה ניזונים על חשבונם, כך גם אצל שקנאים חומים. קוקיות מפילות את ביצת המארחים שלהם וכך גם גוזלם שגדל לבדו וברווז שחור-ראש נטפל לשחף חום-עורף, אך הצאצא יכול לדאוג לעצמו כשבקע. ברווז נהרות שוחה עם אפרוחיו במים ההרריים המהירים, אווזי ברנט מגדלים את אפרוחיהם ליד קן של לילית שלג המגינה עליהם משועל שלג הטורף אך בבקיעת הביצים הלילית יכולה לחטוף אפרוח לא מושגח והם ממהרים להסתלק. אווז עורבני מגדל בביצות אוסטרליה צעירים מתוכם רבים נטרפים על ידי עיטמים ותנינים, ולבנית מנסה לחטוף אפרוח ממושבת שחפיות כהות ומגורשת מכל קן. משפחה של קורקס לבן-כנף הנעזרת בצעירים שהגיעו לבגרות כדי לגדל גוזלים נוספים. אחד מצעירים אלה "נחטף" בידי משפחה חדשה ומתקשר אליה אחרי שקיבל מזון מהזכר, זנבנים ערבים החיים בחבורות כמו של קופים, נחשון מלמד את אפרוחיו לדוג, סולות כף צעירות עפות לים ונטרפות על ידי אריות ים, קוליברי צעיר מרפרף בקצה קנו כהכנה למעוף ושקנאים חומים צעירים עפים יחדיו.
  10. גבולות הסיבולת - בפרק האחרון בסדרה נראים עופות המסתגלים לסביבות קיצוניות. קטות נמקוואה עפות לבריכות במדבר נמיב, שופטות את חזם ואפרוחיהם מוצצים מהחזה כל טיפת מים. דרומסים מקננים בחולות ומקננים בהם על ידי חפירה עד עומק קריר. פלמינגו זוטר מקנן במושבות ענק באגמי מלח בבקע הסורי-אפריקני. בקוטב הצפוני שחף לבן-כנף ניזון משאריות מזון של דובים ולהקה אדרית ממושקפת חורפת בים הקפוא הארקטי. הפינגווין הקיסרי מתרבה בחורף של אנטארקטיקה בטמפרטורות הנמוכות ביותר בעולם והגואשרו מתרבה במערות חשוכות ואפלות ויוצא רק בלילה. ישנם עופות שהסתגלו גם לערים. אורובו שחור מעופפים ומתרבים בסאו פאולו, ציצנית ססגונית, סנונית סגולה וקוליברי שחור-חזה ניזונים מאנשי העיר, זרזירים מתקהלים בשמי רומא ועורבים זורקים אגוזים על כביש ביפן, שם הם מתפצחים. פינגווין קטן מנסה לחזור לחוף בו הוא מקנן שמאוכלס באנשים. עופות אחרים נפגעו מהאדם כמו העופות של גואם שנטרפו על ידי בויגה עצים חום פולש או תוכי הקאקא הנפגע מפלישת צרעות. כמה מיני עופות נכחדו על ידי האדם כמו אלקה ענקית, יונה נודדת והמפורסם ביותר - הדודו ממאוריציוס. לחלק מהעופות בוצעו תוכניות שימור כמו לתוכי כתום-בטן, בז מאוריציוס, יונה ורודה ודררת אצ'ו. בסוף הפרק חקלאי מדרום ארצות הברית מגדל מושבה של עגורים אמריקאים בחווה וכשהם צריכים לנדוד הוא מצטרף להגן עליהם באמצעות מטוס קל שיש לו. כך מצליחים שומרי טבע לעזור לעופות נדירים שונות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]