יחסי סרביה–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי סרביה–שווייץ
סרביהסרביה שווייץשווייץ
Serbia Switzerland Locator.png
סרביה שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
77,474 41,277
אוכלוסייה
6,807,766 8,727,432
תמ"ג (במיליוני דולרים)
126,625 588,472
תמ"ג לנפש (בדולרים)
18,600 67,428
משטר
רפובליקה רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי סרביה–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הרפובליקה של סרביה לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין הרפובליקה של סרביה לבין הקונפדרציה השווייצרית מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ השווייצרי, היחסים הדיפלומטיים שבין שווייץ לסרביה הם יחסים דיפלומטיים חמים וידידותיים עד מאוד, ומתקיימים במסגרתם שיתופי פעולה ענפים בתחומים שונים.

בשנת 1919 הכירה שווייץ בעצמאותה של ממלכת הסרבים, הקרואטים והסלובנים אשר בשנת 1929 שינתה את שמה לממלכת יוגוסלביה. צירות שווייצרית נפתחה בבלגרד בשנת 1940 וזו שודרגה למעמד שגרירות בשנת 1957. שווייץ ראתה ברפובליקה הפדרלית הסוציאליסטית של יוגוסלביה כממשיכת דרכה של הממלכה.

שווייץ הכירה בסרביה כממשיכת דרגה של יוגוסלביה באופן סופי בשנת 2006 לאחר שמונטנגרו פרשה מאיחוד סרביה ומונטנגרו והאמנות של שווייץ ויוגוסלביה עברו לתחום האחריות של ממשלת סרביה.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיתוף הפעולה הכלכלי בין שתי המדינות כולל פגישות בין-ממשלתיות על בסיס קבוע. ישנן ועידות כלכליות משותפות ופורומים שונים אשר בהם נועדות שתי המדינות על מנת לשוחח על קשיים ועל הזדמנויות בפיתוח היחסים הכלכליים בין שתי המדינות. בין שתי המדינות מתקיימות השקעות הדדיות רחבות.

משרד החוץ השווייצרי מדגיש כי היחסים הכלכליים של שווייץ וסרביה הם בעלי פוטנציאל, וכי סרביה היא שוק אטרקטיבי עבור חברות שווייצריות שלהן בסיסים משניים בסרביה.

הגירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף 2018 התגוררו בסרביה אלפיים מאתיים תשעים ואחד אזרחים שווייצרים, לרבים מהאזרחים הבאים היו אזרחויות כפולות סרביות ושווייצריות. ישנה גם קהילה סרבית מז'ורית ומשמעותית בשווייץ, לפני גל ההגירה המוסלמי לאירופה היוותה האוכלוסייה הסרבית את האוכלוסייה הזרה הרביעית בגודלה בשווייץ.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סרביה מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בברן, בירת המדינה.[1] סרביה מיוצגת בשווייץ גם בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה בעיר ציריך.[2]
  • שווייץ מיוצגת בסרביה בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בבלגרד, בירת המדינה.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]