יחסי אסוואטיני–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי אסוואטיני–שווייץ
אסוואטיניאסוואטיני שווייץשווייץ
Eswatini Switzerland Locator.png
אסוואטיני שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
17,200 39,516
אוכלוסייה
1,160,164 8,654,622
תמ"ג (במיליוני דולרים)
11,600 523,100
תמ"ג לנפש (בדולרים)
9,999 60,442
משטר
מונרכיה רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי אסוואטיני–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין ממלכת אסוואטיני לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממלכת אסוואטיני והקונפדרציה השווייצרית מקיימות יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ השווייצרי: "היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין שווייץ לאסוואטיני הם ידידותיים אך אינם אינטנסיביים". המסחר שבין אסוואטיני לשווייץ מוגבל מאוד וזניח. אסוואטיני נמצאת קרוב לדרום אפריקה הגדולה שעמה מתבצע סחר שווייצרי משמעותי.

יחד עם מספר פרטנרים מקומיים, שווייץ מפעילה תוכנית למיגור האיידס בקרב הצעירים בין הגילאים 10–24. נגיף ה-HIV נפוץ מאוד באסוואטיני והוא אחד מגורמי התמותה הגדולים ביותר בה. מטרת התוכנית היא להוריד את שיעור הנדבקים במחלה לצד העלאת איכות החיים של הנשאים שלה.

המועצה הפדרלית של שווייץ הכירה בעצמאותה של אסוואטיני (סווזילנד לשעבר), פרוטקטורט בריטי לשעבר, ב-1968, והאמינה עליה את השגריר השווייצרי בפרטוריה, בירת דרום אפריקה לייצוג שווייץ בפני מלך אסוואטיני.

בשנת 1986 שני אזרחים שווייצרים נחטפו באסוואטיני על ידי חברים בצבא דרום אפריקה. לאחר מאמצים דיפלומטיים שוחררו השניים ושר החוץ הדרום אפריקני התנצל על התקרית באופן אישי. על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה בסוף 2015 התגוררו באסוואטיני 39 תושבים שווייצרים.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אסוואטיני אינה מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות. אסוואטיני מיוצגת בשווייץ בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה שהיא מחזיקה בציריך. אסוואטיני האמינה את שגרירותה שבבריסל, בירת בלגיה, על היחסים עם שווייץ.
  • שווייץ אינה מיוצגת באסוואטיני, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי. שווייץ האמינה את שגרירותה שבפרטוריה, בירת דרום אפריקה, על היחסים עם אסוואטיני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]