יחסי קנדה–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי קנדה–שווייץ
קנדהקנדה שווייץשווייץ
Canada Switzerland Locator.png
קנדה שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
9,093,510 39,516
אוכלוסייה
37,742,154 8,654,622
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,774,000 523,100
תמ"ג לנפש (בדולרים)
47,003 60,442
משטר
מונרכיה חוקתית
דמוקרטיה פרלמנטרית
רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי קנדה–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין קנדה לבין הקונפדרציה השווייצרית.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין קנדה לבין הקונפדרציה השווייצרית כוננו ב-1945, עוד קודם לכן (1875) פתחה שווייץ את הקונסוליה שלה במונטריאול.

שתי המדינות הן חברות מלאות בארגונים שונים ונהנות מעבודה משותפת בהם דוגמאות לארגונים הן: לה פרנקופוני, ארגון הסחר העולמי, הפורום הכלכלי העולמי, האומות המאוחדות וסוכנויותיה. שווייץ מארחת באופן מסורתי מנהיגים קנדים רמי דרג ואנשי עסקים קנדים בכירים עקב העובדה שהיא המטה של ארגונים מולטילטרליים רבים. שתי המדינות חתומות על הסכם פריז ופועלות למען מיגור שינוי האקלים וההתחממות הגלובלית.

קנדה ושווייץ נהנות מיחסים מסחריים חזקים המכסים את כל תחומי המסחר וההשקעות. מאז שנת 2009 יחסי הסחר של קנדה עם שווייץ גדלו אודות להסכם סחר חדש עם אזור הסחר החופשי האירופי, אשר שווייץ חברה בו. ההסכם נותן לעסקים קנדיים את האפשרות להקים ולגדל קשרים מסחריים עם כל ממשלות החברות בארגון וכל החברות במדינות השונות. ב-2018 חתמו שתי המדינות על מזכר הבנות בנוגע להעמקת שיתוף הפעולה הבילטרלי בתחומי המדע והטכנולוגיה.

יותר מ-155,000 קנדים הם בעלי מוצא שווייצרי. בין שתי המדינות תחלופה רבה של תיירים. ישנם הסכמים של חילופי תלמידים ושל שיתופי פעולה נוספים בין אוניברסיטאות שווייצריות ואוניברסיטאות קנדיות.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קנדה מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בברן, בירת המדינה.[1] קנדה מיוצגת בשווייץ גם בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה בעיר ז'נבה.[2]
  • שווייץ מיוצגת בקנדה בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה באוטווה, בירת המדינה.[3] שווייץ מיוצגת בקנדה גם בדרג הקונסולרי באמצעות שש קונסוליות שהיא מחזיקה בערים: מונטריאול,[4] קלגרי,[5] הליפקס,[6] קוויבק,[7] טורונטו[8] וונקובר.[9]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]