יחסי מונטנגרו–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי מונטנגרו–שווייץ
מונטנגרומונטנגרו שווייץשווייץ
Montenegro Switzerland Locator.png
מונטנגרו שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
13,450 39,516
אוכלוסייה
628,066 8,654,622
תמ"ג (במיליוני דולרים)
11,080 523,100
תמ"ג לנפש (בדולרים)
17,641 60,442
משטר
רפובליקה רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי מונטנגרו–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין רפובליקת מונטנגרו לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין רפובליקת מונטנגרו לבין הקונפדרציה השווייצרית מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ של שווייץ, היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין רפובליקת מונטנגרו לבין הקונפדרציה השווייצרית הם יחסים דיפלומטים אשר במסגרתם מתקיימים שיתופי פעולה בתחומים מגוונים מאוד ונחתמו בין שתי המדינות הסכמים רבים בתחומים שונים כראיה לכך.

מונטנגרו קיבלה את עצמאותה בחזרה מסרביה ומונטנגרו ב-4 ביוני 2006 והוכרה מיד על ידי הקהילה הבינלאומית וגם על ידי שווייץ. שווייץ כוננה יחסים דיפלומטיים עם מונטנגרו ב-30 ביוני באותה השנה. האחריות על היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות ועל השירותים הקונסולריים המוענקים משווייץ לאזרחי מונטנגרו מופקדת על שגרירות שווייץ בבלגרד, בירת סרביה הסמוכה. מונטנגרו פתחה שגרירות בברן בשנת 2015.

הסוכנות השווייצרית לפיתוח פעילה במונטנגרו מאז שנת 1991. מאז הכרזת העצמאות של המדינה בשנת 2006, עברה התוכנית להתמקד בסרביה.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שווייץ ומונטנגרו חתמו על מספר הסכמים בילטרליים כלכליים בנושאים: סחר, שיתוף פעולה כלכלי, אמנה למניעת כפל מס והגנה וקידום השקעות הדדיות. יחסי הסחר שבין שתי המדינות הם יחסים צנועים, ולמרות זאת, שווייץ היא אחת המשקיעות המרכזיות במונטנגרו. קו החוף של מונטנגרו הוא יעד תיירות שהפופולריות שלו עולה בכל רחבי העולם וגם בשווייץ.

שווייצרים במונטנגרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2018 התגוררו במונטנגרו תשעים ושבעה אזרחים שווייצרים.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שווייץ אינה מיוצגת במונטנגרו בדרג השגרירות. שווייץ מיוצגת במונטנגרו בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה כללית שהיא מחזיקה בפודגוריצה, בירת המדינה.[1]
  • מונטנגרו מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בברן, בירת המדינה.[2] מונטנגרו מיוצגת בשווייץ גם בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה בציריך.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]