יחסי ליטא–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ליטא–שווייץ
ליטאליטא שווייץשווייץ
Lithuania Switzerland Locator.png
ליטא שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
62,674 39,516
אוכלוסייה
2,687,944 8,711,546
תמ"ג (במיליוני דולרים)
103,756 588,472
תמ"ג לנפש (בדולרים)
38,601 67,551
משטר
דמוקרטיה פרלמנטרית רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי ליטא–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין רפובליקת ליטא לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שווייץ וליטא מקיימות היסטוריה ארוכת שנים של יחסים אקדמיים. במהלך המאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים, ליטאים רבים למדו באוניברסיטאות בשווייץ, ביניהם פילוסוף ליטאי מוכר בארצו - סטאייס סלקאוסקיס. הרפובליקה הליטאית הראשונה הוכרה על ידי מועצת הברית של שווייץ באוגוסט 1921. קונסוליה נפתחה בקובנה שהייתה הבירה הליטאית באותו הזמן. ליטא מצידה פתחה נציגות דיפלומטית בשווייץ בשנת 1918, נציגות שנוהלה על ידי השגרירות הליטאית בברלין. היחסים בין שתי המדינות נותקו בשנת 1940 עקב הכיבוש הסובייטי את ליטא. היחסים הדיפלומטיים חזרו למוטב באוגוסט 1991 מיד לאחר נפילת ברית המועצות.

במהלך שלב ההתפתחות של ליטא מחדש כאומה עצמאית בשנות התשעים של המאה העשרים, הייתה ליטא מדינה מועדפת לשיתוף פעולה עם שווייץ במזרח אירופה, היא קיבלה סיוע בשווי של עשרות מיליוני פרנק שווייצרי בדמות תמיכה טכנולוגית, תמיכה כספית למערכת הבריאות, הסביבה והבנקים של ליטא.

השגרירות השווייצרית שבריגה, בירת לטביה הסמוכה, היא זו המייצגת את האינטרסים השווייצרים בליטא.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שווייץ אינה מיוצגת בליטא בדרג השגרירות. שווייץ מיוצגת בליטא בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה בליטא, בירת המדינה.[1] שגרירות שווייץ בריגה, בירת לטביה הסמוכה, אמונה על היחסים עם ליטא.
  • ליטא אינה מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות. ליטא מיוצגת בשווייץ בדרג הקונסולרי באמצעות שתי קונסוליות רשמיות שהיא מחזיקה בז'נבה,[2] ובציריך.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]