יחסי אריתריאה–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי אריתריאה–שווייץ
אריתריאהאריתריאה שווייץשווייץ
Eritrea Switzerland Locator.png
אריתריאה שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
101,000 39,516
אוכלוסייה
3,590,478 8,711,546
תמ"ג (במיליוני דולרים)
9,702 588,472
תמ"ג לנפש (בדולרים)
2,702 67,551
משטר
רפובליקה נשיאותית רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי אריתריאה–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין מדינת אריתריאה לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינת אריתריאה והקונפדרציה השווייצרית מקיימות יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ השווייצרי היחסים בין המדינות הם "לא אינטנסיביים בכלל" כאשר המסחר הכללי בין המדינות יכול להגיע עד שני מיליון פרנקים שווייצריים מדי שנה (מעט מאוד בהתחשב בגודלה של המדינה).

באמצע המאה התשע עשרה, האזרח השווייצרי וורנר מוצינגר שנעשה מוכר יחסית במדינתו כמגלה ארצות חי באזורים שונים באריתריאה למשך עשרים שנים. מוצינגר עבד בשירות צרפת, הממלכה המאוחדת ומצרים כדי לעזור להם במלחמה שנערכה במקום נגד האימפריה האתיופית.

במהלך מלחמת העצמאות האריתראית סיפקה שווייץ מקום מפלט לאזרחים רבים אשר נקלעו לקרבות.

אריתראיה הייתה חלק מאתיופיה עד משאל עם שנערך על עצמאותה בשנת 1993. שווייץ קידמה את משאל העם והייתה אחת משש משקיפות מטעם שליחות של האומות המאוחדות המשגיחה על ההצבעה. שווייץ כוננה יחסים דיפלומטיים רשמיים עם אריתריאה מספר ימים לאחר שקיבלה את עצמאותה ביוני 1993.

שני הסכמים בילטרליים נחתמו בין שתי המדינות ב-1999 נחתם הסכם בין שתי המדינות על תנועה אווירית וב-2002 נחתם הסכם בין שתי המדינות על מאזן התשלומים של שווייץ לאריתריאה לצורך עזרה. מאז שנות השמונים של המאה העשרים מספקת שווייץ עזרה הומניטרית לאריתריאה.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אריתריאה אינה מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות. אריתריאה מיוצגת בשווייץ בדרג הקונסולרי באמצעות שתי קונסוליות שהיא מחזיקה בערים ז'נבה,[1] וציריך.[2]
  • שווייץ אינה מיוצגת באריתריאה בדרג השגרירות. שווייץ מיוצגת באריתריאה בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה באסמרה, בירת המדינה.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]