יחסי בוטסואנה–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי בוטסואנה–שווייץ
בוטסואנהבוטסואנה שווייץשווייץ
Botswana Switzerland Locator.png
בוטסואנה שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
566,730 39,516
אוכלוסייה
2,394,157 8,711,546
תמ"ג (במיליוני דולרים)
40,928 588,472
תמ"ג לנפש (בדולרים)
17,095 67,551
משטר
דמוקרטיה פרלמנטרית רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי בוטסואנה–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין רפובליקת בוטסואנה לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רפובליקת בוטסואנה והקונפדרציה השווייצרית מקיימות יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ של שווייץ בוטסואנה היא "פרטנרית מכובדת בארגונים בינלאומיים שונים". משרדיה של הקרן לפיתוח אפריקה הדרומית יושבים בבירת בוטסואנה, גאבורון והארגון מצליח להשפיע לטובה על הצמיחה הכלכלית של המדינה.

המועצה הפדרלית השווייצרית הכירה בעצמאותה של בוטסואנה, פרוטקטורט בריטי לשעבר בשם "בצ'ואלנד", בשנת 1966. המגעים הדיפלומטיים הלא רשמיים בין שתי המדינות ערכו שנה עד שכוננו יחסים דיפלומטיים רשמיים ב-1967, עם מינוי השגריר השווייצרי בפרטוריה לתפקיד שגריר המדינה גם בבוטסואנה. בוטסואנה מן הצד השני מיוצגת בשווייץ באמצעות שגרירותה שבז'נבה לארגונים בינלאומיים.

פגישות של בכירים רמי דרג משתי המדינות הן נדירות. הפעולות השווייצריות בבוטסואנה מתמקדות בקידום שיתוף הפעולה בין שתי המדינות ובהבטחת השלום והדמוקרטיה במדינה. שווייץ מספקת לבוטסואנה המתפתחת גם סיוע הומניטרי דרך הקרן לפיתוח אפריקה הדרומית (SADC).

על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2015 התגוררו בבוטסואנה 64 אזרחים שווייצרים. בנוסף לכך, מחזיקה שווייץ קונסוליית כבוד ובראשה קונסול כבוד בגאבורון.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בוטסואנה אינה מיוצגת בשווייץ, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי. בוטסואנה האמינה את שגרירותה לארגונים בינלאומיים בז'נבה שבשווייץ גם על שווייץ. עם זאת, זוהי אינה שגרירות בוטסואנה בשווייץ כפי שנהוג לחשוב.
  • שווייץ אינה מיוצגת בבוטסואנה בדרג השגרירות. שווייץ מיוצגת בבוטסואנה בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה בגאבורון, בירת המדינה.[1] שווייץ האמינה את שגרירותה שבפרטוריה, בירת דרום אפריקה הסמוכה, על בוטסואנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]