יחסי קמבודיה–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי קמבודיה–שווייץ
קמבודיהקמבודיה שווייץשווייץ
Cambodia Switzerland Locator.png
קמבודיה שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
176,520 39,516
אוכלוסייה
16,718,965 8,654,622
תמ"ג (במיליוני דולרים)
64,210 523,100
תמ"ג לנפש (בדולרים)
3,841 60,442
משטר
מונרכיה חוקתית רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי קמבודיה–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים שבין ממלכת קמבודיה לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין ממלכת קמבודיה לבין הקונפדרציה השווייצרית מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ של שווייץ, היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין ממלכת קמבודיה לבין הקונפדרציה השווייצרית הם יחסים דיפלומטיים חמים וידידותיים. שווייץ תומכת בתהליכים הכלכליים המתבצעים בקמבודיה, אך עם זאת, הסחר בין שתי המדינות הוא מינימלי.

שווייץ הכירה בעצמאותה של קמבודיה מצרפת בשנת 1957 ("הודו-סין הצרפתית"), שתי המדינות כוננו את יחסיהן הדיפלומטיים בשנת 1963. תוכניות סיוע הומניטרי של שווייץ פועלות בקמבודיה מאז 1978, דרך ארגונים בינלאומיים ובאופן ישיר.

שתי המדינות חיזקו את שיתופי הפעולה שלהן בנושא האצת ההתפתחות של קמבודיה בשנת 2012 עם פתיחת משרד של הסוכנות השווייצרית לעזרה הומניטרית בפנום פן, בירת קמבודיה. המשרד הוא בעל דרג דיפלומטי. שווייץ הפעילה תוכנית הומניטרית בלאוס מ-2018 עד 2021. לתוכנית זו שלוש מטרות; יצירת בסיס לשלטון מקומי חזק, הבטחת ביטחון המזון שאוכלים תושבי המקום וחיזוק שוק העבודה בקמבודיה. מלבד התוכנית, שווייץ נוהגת לשלוח לקמבודיה סיוע הומניטרי בעתות צרה (אסונות טבע וכיוצא בזה).

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחסי המסחר שבין שתי המדינות הם יחסים מוגבלים אך למרות זאת הם צומחים מדי שנה. בנוסף לכך, שיתופי פעולה מסחריים מתקיימים גם במגזר הפרטי בשתי המדינות. ענפי הייצוא המרכזיים של שווייץ לקמבודיה הם מוצרי פרמצבטיקה וציוד אלקטרוני. ענפי הייבוא המרכזיים של שווייץ מקמבודיה הם אבני חן, טקסטיל, נעליים ומוצרים חקלאיים.

שווייצרים בקמבודיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, בתחילת שנת 2018 התגוררו בקמבודיה שלוש מאות שבעים ושמונה אזרחים שווייצרים.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קמבודיה אינה מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות. קמבודיה מיוצגת בשווייץ בדרג הקונסולרי באמצעות שתי קונסוליות רשמיות שהיא מחזיקה בז'נבה,[1] וציריך.[2]
  • שווייץ אינה מיוצגת בקמבודיה, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי. שווייץ מיוצגת בקמבודיה באמצעות משרד ייצוגי שהיא מחזיקה בפנום פן, בירת המדינה.[3] שווייץ האמינה את שגרירותה שבבנגקוק, בירת תאילנד הסמוכה, על קמבודיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]