יחסי קזחסטן–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי קזחסטן–שווייץ
קזחסטןקזחסטן שווייץשווייץ
Kazakhstan Switzerland Locator.png
קזחסטן שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
2,699,700 39,516
אוכלוסייה
18,978,422 8,711,546
תמ"ג (במיליוני דולרים)
487,868 588,472
תמ"ג לנפש (בדולרים)
25,706 67,551
משטר
רפובליקה רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי קזחסטן–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין רפובליקת קזחסטן לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין רפובליקת קזחסטן לבין הקונפדרציה השווייצרית מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ השווייצרי, היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין רפובליקת קזחסטן לבין הקונפדרציה השווייצרית הם יחסים דיפלומטיים חמים מאוד וידידותיים וצפויים להתפתח אף יותר בעתיד, בצמוד להתפתחותה של הכלכלה הקזחית.

שווייץ הכירה לראשונה בעצמאותה של רפובליקת קזחסטן ב-23 בדצמבר 1991. השגרירות השווייצרית במוסקבה הייתה הראשונה לקבל עליה את האחריות על היחסים הדיפלומטיים והפוליטיים עם המדינה החדשה. ב-1994 נפתחה קונסוליה רשמית שווייצרית באלמטי, שהייתה בירת קזחסטן באותו הזמן. זו שודרגה בשנת 1998 למעמד קונסוליה כללית.

ב-2009 פתחה שווייץ שגרירות בבירתה החדשה של קזחסטן - אסטנה, הנקראת היום על שם נשיאה הראשון של קזחסטן, נור-סולטן. בעקבות כך, הורד הדרג הדיפלומטי של הקונסוליה הכללית באלמטי לקונסוליית כבוד.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכל מדינות ה"סטן" שבמרכז אסיה (קזחסטן, קירגיזסטן, אוזבקיסטן, טג'יקיסטן וטורקמניסטן), קזחסטן היא שותפת הסחר החשובה ביותר של שווייץ. היחסים הכלכליים שבין שתי המדינות משתפרים וצומחים מדי שנה, עם פוטנציאל עצום הגלום במדינה הגדולה שיגרום להתפתחות גדולה אף יותר ביחסים. עם סחר דו-צדדי של 2.8 ביליון דולר אמריקאי, שווייץ היא שותפת הסחר החמישית בגודלה של קזחסטן. לפי הסטטיסטיקה מהבנק הלאומי של קזחסטן, שווייץ היא גם המשקיעה השלישית בגודלה של קזחסטן (אחרי הולנד וארצות הברית). ארבעים חברות שווייצריות מקיימות פעילות שותפת בקזחסטן.

בין שתי המדינות ישנם הסכמים כלכליים וישנה גם ועדה כלכלית הפועלת מאז 1999. ענפי הייצוא המרכזיים של שווייץ לקזחסטן הם כימיקלים, מוצרי פרמצבטיקה וכו'. ענפי הייבוא המרכזיים של שווייץ מקזחסטן הם בעיקר נפט וגז טבעי המצויים במדינה בכמויות גדולות.

שווייצרים בקזחסטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2017 התגוררו בקזחסטן שלושים ואחד אזרחים שווייצרים.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קזחסטן מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בברן, בירת המדינה.[1] קזחסטן מיוצגת בשווייץ גם בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה בז'נבה.[2]
  • שווייץ מיוצגת בקזחסטן בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בנור-סולטן, בירת המדינה.[3] שווייץ מיוצגת בקזחסטן גם בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה באלמטי.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]