יחסי עיראק–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי עיראק–שווייץ
עיראקעיראק שווייץשווייץ
Iraq Switzerland Locator.png
עיראק שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
438,317 41,277
אוכלוסייה
41,490,144 8,743,663
תמ"ג (במיליוני דולרים)
372,270 590,710
תמ"ג לנפש (בדולרים)
8,972 67,559
משטר
רפובליקה נשיאותית רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי עיראק–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הרפובליקה העיראקית לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין הרפובליקה העיראקית לבין הקונפדרציה השווייצרית מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ השווייצרי, היחסים הדיפלומטיים שבין הרפובליקה העיראקית לבין הקונפדרציה השווייצרית הם יחסים דיפלומטיים מוגבלים המתמקדים בעיקר בבניית השלום, בסיוע הומניטרי שווייצרי לעיראק ובהגירה עיראקית לשווייץ.

שווייץ הכירה בעצמאותה של עיראק דה פקטו כאשר מועצת הברית של שווייץ אירחה את פייסל הראשון, מלך עיראק, באוגוסט 1930, מיד לאחר סיום המנדט הבריטי במקום. שווייץ פתחה קונסוליה בבגדאד בשנת 1936, שהפכה לצירות ב-1955.

עיראק נהפכה לרפובליקה ב-31 ביולי 1958 ושווייץ הכירה בה מיד לאחר מכן. מלחמת המפרץ הראשונה הובילה לסגירה של השגרירות השווייצרית במדינה. בנובמבר 2000 פתחה שווייץ משרד דיפלומטי בבגדאד על מנת לייצג את האינטרסים שלה במדינה, אך סגרה אותו באוקטובר 2008.

השגריר השווייצרי בדמשק, בירת סוריה הסמוכה, שימש גם כשגריר שווייץ בעיראק עד שנת 2012, בה נסגרה השגרירות בדמשק. מאז, השגרירות השווייצרית בעמאן, בירת ירדן הסמוכה גם היא, אמונה על עיראק. האינטרסים העיראקיים בשווייץ מיוצגים על ידי שגרירות עיראק בברן.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמת המפרץ הראשונה בשנת 1991 והסנקציות שהמיטו על עיראק מדינות המערב ונתמכו על ידי האומות המאוחדות, הסחר בין שווייץ לעיראק היה סחר חלש אך השתקם לאט לאט. עם פלישת ארצות הברית למדינה בשנת 2003, הסחר בין שתי המדינות שוב נחלש עד מאוד.

מוצרי פרמצבטיקה הם תחום הייצוא השווייצרי העיקרי לעיראק והייבוא השווייצרי מעיראק הוא בעיקר דלקים שונים.

שווייצרים בעיראק[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2015 התגוררו בעיראק שמונים ושלושה אזרחים שווייצרים, מהם שלושים ושבעה החזיקו באזרחות כפולה, עיראקית ושווייצרית.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • עיראק מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בברן, בירת המדינה.[1]
  • שווייץ אינה מיוצגת בעיראק, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי. שווייץ האמינה את שגרירותה שבעמאן, בירת ירדן הסמוכה, על עיראק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]