יחסי מונקו–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי מונקו–שווייץ
מונקומונקו שווייץשווייץ
Monaco–Switzerland Locator.svg
מונקו שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
2 41,277
אוכלוסייה
39,514 8,716,553
תמ"ג (במיליוני דולרים)
7,672 588,472
תמ"ג לנפש (בדולרים)
194,159 67,512
משטר
מונרכיה חוקתית רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי מונקו–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין נסיכות מונקו לבין הקונפדרציה השווייצרית.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי משרד החוץ השווייצרי היחסים בין מונקו לשווייץ הם "ידידותיים, ומעולים. שתי המדינות משתפות פעולה בתחומים רבים כגון לחימה בעברייני צווארון לבן, לה פרנקופוני, ספורט ושמירה על סביבה בת קיימא".

נסיכות מונקו פתחה את שגרירותה בברן ב-1959. הביקור הרשמי הראשון בשווייץ של משפחת גרימלדי נערך ב-1960 כאשר רנייה השלישי, נסיך מונקו, הגיע אל שווייץ.

מאז 2006 השגרירות הצרפתית בפריז אמונה גם על מונקו. היחסים בין שתי המדינות מתנהלים בעיקר בארגונים בינלאומיים כגון האומות המאוחדות, הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה ולה פרנקופוני. הביקור הרשמי האחרון של אלבר השני, נסיך מונקו בשווייץ היה במאי 2007. הוא ביקר בשווייץ באופן לא רשמי בשנת 2010 במהלך ועידת הפרנקופוני השנתית.

על פי המפקד המונגאסקי בשנת 2016, חיו 1,211 שווייצרים במונקו. יחד עם הצרפתים, האיטלקים, והבריטים - בני הלאום השווייצרי מהווים מיעוט גדול במונקו. היחסים הקונסולריים בין שתי המדינות מנוהלים על ידי השגרירות השווייצרית במרסיי שנועדה למונקו בלבד. מונקו מנהלת שיתופי פעולה עם שווייץ גם בתחום החינוך בעקבות הסכם מיוחד שנחתם בין שתי המדינות.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מונקו מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות באמצעות שגרירות שהיא מחזיקה בברן, בירת המדינה.[1] מונקו מיוצגת בשווייץ גם בדרג הקונסולרי באמצעות ארבע קונסוליות שהיא מחזיקה בערים בזל,[2] ז'נבה,[3] לוגאנו,[4] וציריך.[5]
  • שווייץ אינה מיוצגת במונקו בדרג השגרירות אלא באמצעות השגרירות שלה בפריז, בירת צרפת הסמוכה שהואמנה גם על מונקו. שווייץ מיוצגת במונקו בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה במרסיי הסמוכה.[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]