יחסי סין–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי הרפובליקה העממית של סין–שווייץ
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין שווייץשווייץ
הרפובליקה העממית של סין שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
9,596,967.75 41,277
אוכלוסייה
1,454,992,510 8,833,108
תמ"ג (במיליוני דולרים)
17,734,063 812,867
תמ"ג לנפש (בדולרים)
12,188 92,025
משטר
דמוקרטיה עממית רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי סין–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הרפובליקה העממית של סין לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין הרפובליקה העממית של סין לבין הקונפדרציה השווייצרית מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים ומלאים. על פי משרד החוץ של שווייץ, היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הרפובליקה העממית של סין לבין הקונפדרציה השווייצרית הם יחסים דיפלומטיים חמים במיוחד, אשר התחממו עוד יותר במהלך המאה העשרים ואחת.

הקשר הרשמי הראשון בין סין לשווייץ התרחש בשנת 1906. אמנה של ידידות בין שתי המדינות נחתמה בשנת 1918 והפכה את יחסי הרפובליקה הסינית–שווייץ ליחסים דיפלומטיים רשמיים.

שווייץ הכירה בעצמאותה של הרפובליקה העממית של סין ב-17 בינואר 1950, והייתה אחת מהמדינות המערביות הראשונות לעשות כן. כאשר הכירה שווייץ ברפובליקה העממית של סין, היא חדלה דה פקטו מהכרה ברפובליקה הסינית (החולשת על שטח טאיוואן דהיום). הקשרים הראשונים שבין הרפובליקה העממית של סין לבין שווייץ היו קשרים קרירים עקב המלחמה הקרה ואי סדר פוליטי בסין עצמה.

מאז שהוציא לפועל דנג שיאופינג את "מדיניות הדלת הפתוחה" בשנת 1979, החלו היחסים הדיפלומטיים בין שווייץ לסין בהתפתחות. בשנת 2015 חגגו שתי המדינות 65 שנים ליחסיהן הדיפלומטיים.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2010, הרפובליקה העממית של סין היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של שווייץ ביבשת אסיה והשלישית בגודלה בעולם אחרי האיחוד האירופי וארצות הברית. הסכם סחר חופשי דו-צדדי בין שתי המדינות נחתם בבייג'ינג בשנת 2013 ונכנס לתוקפו ב-1 ביולי 2014. ההסכם כולל הסכמות על סחר בטובין ושירותים הניתנים לאזרחי שתי המדינות במדינה השנייה.

שווייץ וסין מקיימות דיאלוג כלכלי באופן סדיר החל משנת 2007. בנוסף, נחתם מזכר הבנות בין הבנק הבינלאומי הסיני לבין מחלקת המדינה לסחר בינלאומי של שווייץ בברן בחודש מאי 2013.

שווייצרים בסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2018 התגוררו ברפובליקה העממית של סין (כאשר הונג קונג נכללת), שלושת אלפים שלוש מאות חמישים ושלושה אזרחים שווייצרים.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שווייץ מיוצגת בסין בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בבייג'ינג, בירת המדינה.[1] שווייץ מיוצגת בסין גם בדרג הקונסולרי באמצעות שלוש קונסוליות רשמיות שהיא מחזיקה בערים: צ'נגדו,[2] גואנגג'ואו,[3] ושנגחאי.[4]
  • סין מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בברן, בירת המדינה.[5] סין מיוצגת בשווייץ גם בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה בציריך.[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי סין–שווייץ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]