יחסי טורקמניסטן–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי טורקמניסטן–שווייץ
טורקמניסטןטורקמניסטן שווייץשווייץ
Switzerland Turkmenistan Locator.png
טורקמניסטן שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
469,930 39,516
אוכלוסייה
6,031,200 8,654,622
תמ"ג (במיליוני דולרים)
103,700 523,100
תמ"ג לנפש (בדולרים)
17,194 60,442
משטר
רפובליקה נשיאותית רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי טורקמניסטן–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין רפובליקת טורקמניסטן לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין רפובליקת טורקמניסטן לבין הקונפדרציה השווייצרית מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ השווייצרי, היחסים הדיפלומטיים שבין הקונפדרציה השווייצרית לבין רפובליקת טורקמניסטן הם יחסים טובים המבוססים על שיתופי פעולה ענפים בנושא הפיננסים. שתי המדינות מקיימות דיאלוג פוליטי שותף.

שווייץ הכירה לראשונה בעצמאותה של טורקמניסטן ב-23 בדצמבר 1991, לאחר התפרקות ברית המועצות והפיכתה של טורקמניסטן למדינה עצמאית מהרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית הטורקמנית. השגרירות השווייצרית במוסקבה הייתה אחראית ליחסים הדיפלומטיים של שווייץ עם טורקמניסטן עד אפריל 2008. מאז, השגרירות השווייצרית בבאקו, בירת אזרבייג'ן, היא זו שאחראית לייצוג האינטרסים השווייצריים בטורקמניסטן.

טורקמניסטן פתחה מצידה שגרירות בז'נבה ב-11 באפריל 2011. השגרירות אמונה על ארגונים בינלאומיים ומתעסקת גם ביחסים הבילטרליים שבין שווייץ לטורקמניסטן, אך אינה בעלת דרג דיפלומטי.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שווי הסחר והיחסים הכלכליים שבין שתי המדינות הוא צנוע. מעל שלושים חברות שווייצריות פעילות בטורקמניסטן, רובן במגזרי האנרגיה, הפארמצבטיקה, התעופה, התקשורת, ההייטק והמזון.

לטורקמניסטן עתודות גז בגודל עצום. חלק גדול מהמדינה הוא מדבר קאראקום המשתרע על פני שבעים ושבעה אחוזים משטחה, נאות המדבר משמשים בעיקר לחקלאות.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • טורקמניסטן אינה מיוצגת בשווייץ, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי.
  • שווייץ אינה מיוצגת בטורקמניסטן, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי. שווייץ האמינה את שגרירותה שבבאקו, בירת אזרבייג'ן, על טורקמניסטן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]