יחסי פקיסטן–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי פקיסטן–שווייץ
פקיסטןפקיסטן שווייץשווייץ
Pakistan Switzerland Locator.svg
פקיסטן שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
770,880 39,516
אוכלוסייה
224,735,172 8,711,546
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,015,796 588,472
תמ"ג לנפש (בדולרים)
4,520 67,551
משטר
רפובליקה אסלאמית פדרלית ודמוקרטיה פרלמנטרית רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי פקיסטן–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הרפובליקה האסלאמית של פקיסטן לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין הרפובליקה האסלאמית של פקיסטן לבין הקונפדרציה השווייצרית מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ השווייצרית, היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הרפובליקה האסלאמית של פקיסטן לבין הקונפדרציה השווייצרית הם יחסים דיפלומטיים חמים וידידותיים.

שווייץ הכירה בעצמאותה של פקיסטן כאשר היא הוכרזה לראשונה, בשנת 1947. היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין שתי המדינות כוננו לראשונה בשנת 1949. בשנת 1966 שתי המדינות חתמו על הסכם שיתוף פעולה טכנולוגי עם פקיסטן, ולאחריו הסכם של סיוע לאחר אסון בשנת 1975. פקיסטן הפכה למדינה מועדפת של שווייץ להאצת הפיתוח בשנת 1977 והסוכנות השווייצרית לשיתוף פעולה ולפיתוח פתחה משרד שיתוף פעולה באסלאמבאד בשנת 1977.

במהלך הסכסוך של הודו ופקיסטן על בנגלדש (1971-1976) שווייץ ייצגה את האינטרסים של שני הצדדים. בשנות השבעים של המאה העשרים ובשנות השמונים של המאה העשרים הקונפדרציה השווייצרית חתמה על מספר הסכמים עם פקיסטן.

בספטמבר 2017 הארגון לשחרור בלוצ'יסטן פרסם כרזות רבות בעיר ז'נבה שבשווייץ. השגריר השווייצרי זומן לשיחת נזיפה עקב כך והדבר עורר מחאות בכל רחבי פקיסטן. השגריר הפקיסטני לארגון האומות המאוחדות טען במכתב רשמי שמסר כי "לא ייתכן שאדמה שווייצרית תשמש לטרוריסטים הפועלים נגד 200 מיליון תושבים, והדבר מעורר בו דאגה".

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רחוב עבדוס סלאם, ז'נבה

שווייץ סוחרת עם פקיסטן באופן מסורתי, והיא מהווה אחת מהמשקיעות הישירות הגדולות ביותר של פקיסטן במשך שנים. חברות שווייצריות רבות פועלות בפקיסטן, וחלק מהן אף מייצרות את מוצריהן שם. המותגים האלה מבוססים בעיקרם בקראצ'י והם מספקים יותר מ-12,000 משרות לאנשי פקיסטן.

מדענים פקיסטנים אחדים פועלים ב-CERN ואף ישנו רחוב על שם עבדוס סלאם במקום.

שווייצרים בפקיסטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2018 התגוררו בפקיסטן שלוש מאות שישים ושלושה אזרחים שווייצרים.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שווייץ מיוצגת בפקיסטן בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה באסלאמבאד, בירת המדינה.[1] שווייץ מיוצגת בפקיסטן גם בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה בלאהור.[2]
  • פקיסטן מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בברן, בירת המדינה.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]