יחסי שווייץ–תאילנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי שווייץ–תאילנד
שווייץשווייץ תאילנדתאילנד
Switzerland Thailand Locator.png
שווייץ תאילנד
שטחקילומטר רבוע)
41,277 513,120
אוכלוסייה
8,727,432 70,001,617
תמ"ג (במיליוני דולרים)
588,472 1,285,287
תמ"ג לנפש (בדולרים)
67,428 18,361
משטר
רפובליקה קונפדרטיבית מונרכיה
שגרירות תאילנד בברן שבשווייץ

יחסי שווייץ–תאילנד הם היחסים הדיפלומטיים שבין הקונפדרציה השווייצרית לבין ממלכת תאילנד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין הקונפדרציה השווייצרית לבין ממלכת תאילנד מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ של שווייץ, היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הקונפדרציה השווייצרית לבין ממלכת תאילנד הם יחסים דיפלומטיים חמים, גם ברמה הפוליטית וגם ברמה האזרחית.

הקשרים המתועדים הראשונים שבין שווייץ לתאילנד התרחשו במהלך המאה השבע עשרה לספירה. לאחר חקר ממלכת סיאם, מיסיונרים שווייצרים פרסמו את כתביהם על המסעות. במהלך המאה התשע עשרה, חברות טקסטיל שווייצריות חיפשו הזדמנויות מסחריות חדשות בדרום מזרח אסיה ומצאו אותן בתאילנד.

בשנת 1897, לאחר הביקור הראשון אל שווייץ של מלך תאילנד, שתי המדינות חתרו למגעים בנוגע לחתימה על אמנה של חברות ושל סחר. האמנה לא נחתמה עד שנת 1931. שווייץ פתחה קונסוליית כבוד בבנגקוק בשנת 1932 (וכך כוננה באופן רשמי עם תאילנד יחסים) אשר מעמדה שודרג למעמד שגרירות בשנת 1949.

שתי המדינות חגגו את יום השנה השמונים לכינון היחסים הדיפלומטיים ביניהן בשנת 2012.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצרים שווייצריים הם בעלי ערך בתאילנד, שעונים שווייצריים מהווים כלים מרכזיים בתעשייה במדינה. מגזר התיירות גם הוא מגזר חזק ביחסים הכלכליים שבין תאילנד לבין שווייץ כאשר ב-2016 ביקרו 118,000 אלף תיירים תאילנדים בשווייץ ו-208,967 תיירים שווייצרים בתאילנד.

שווייצרים בתאילנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתאילנד אחת הקהילות השווייצריות הגדולות ביותר באסיה, והגדולה ביותר באזור דרום מזרח אסיה. הקהילה השווייצרית בתאילנד מנתה בתחילת שנת 2018, על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, תשעת אלפים חמש מאות שישים ושמונה אזרחים שווייצרים. מלבד הקהילה השווייצרית, ישנה נוכחות תמידית של תיירים שווייצרים במקום.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שווייץ מיוצגת בתאילנד בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בבנגקוק, בירת המדינה.[1] שווייץ מיוצגת בתאילנד גם בדרג הקונסולרי באמצעות שתי קונסוליות רשמיות שהיא מחזיקה בצ'יאנג מאי,[2] ובפוקט.[3]
  • תאילנד מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בברן, בירת המדינה.[4] תאילנד מיוצגת בשווייץ גם בדרג הקונסלרי באמצעות שלוש קונסוליות רשמיות שהיא מחזיקה בבזל,[5] ז'נבה,[6] וציריך.[7]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]