יחסי לסוטו–שווייץ

From ויקיפדיה
Jump to navigation Jump to search
יחסי לסוטו–שווייץ
לסוטולסוטו שווייץשווייץ
Lesotho Switzerland Locator.png
לסוטו שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
30,355 41,277
אוכלוסייה
1,962,461 8,292,809
תמ"ג (במיליוני דולרים)
6,656 523,100
תמ"ג לנפש (בדולרים)
3,392 63,079
משטר
מונרכיה חוקתית רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי לסוטו–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין ממלכת לסוטו לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[edit source | edit]

בין ממלכת לסוטו לבין הקונפדרציה השווייצרית מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים. היחסים שבין שתי המדינות הם יחסים צנועים על פי משרד החוץ השווייצרי, אך עם זאת, ישנו שיתוף פעולה בין שתי המדינות במסגרות אזוריות. בנוסף לכך, לסוטו מכנה את עצמה "השווייץ של דרום אפריקה" במסגרת תעמולה לתיירים ולפיכך לשווייץ יש מוניטין טוב בקרב אזרחי לסוטו.

קשרים ומגעים ראשונים בין לסוטו לשווייץ נוצרו כאשר מיסיונרים פרוטסטנטים התיישבו במוריה בשנת 1859 ביישוב שהונהג בידי יוג'ין קזליס, שהיה גם יועץ למלך מושואשו הראשון, מייסד המדינה של לסוטו.

המועצה הפדרלית השווייצרית הכירה בעצמאות לסוטו ב-4 באוקטובר 1966 וכוננה עמה יחסים דיפלומטיים ב-1967. מאז כינון היחסים הדיפלומטיים, בין שווייץ ללסוטו מתקיימים שיתופי פעולה בעיקר בתחום בטיחות המזון ומיגור נגיף האיידס הנפוץ מאוד במדינה.

ביקורים רמי דרג הם דבר נדיר ביחסים בין שתי המדינות הללו. משלחת רשמית מלסוטו ביקרה בשווייץ בשנת 2009. השגריר השווייצרי היושב בפרטוריה אמון גם על לסוטו, כאשר השגריר של לסוטו היושב בז'נבה אמון גם על המועצה הפדרלית מלבד על הארגונים הבינלאומיים (ולפיכך הוא בדרג קונסוליה בשווייץ).

על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2015 התגוררו בלסוטו שלושה עשר אזרחים שווייצרים.

נציגויות דיפלומטיות[edit source | edit]

  • לסוטו אינה מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות. לסוטו מיוצגת בשווייץ בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה בז'נבה.[1]
  • שווייץ אינה מיוצגת בלסוטו, הן בדרג השגרירות והן בדרג הקונסולרי. שווייץ האמינה את שגרירותה שבפרטוריה, בירת דרום אפריקה הסמוכה, על לסוטו.

קישורים חיצוניים[edit source | edit]

הערות שוליים[edit source | edit]