לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מיכאיל טוכאצ'בסקי"

מ
קו מפריד בטווח מספרים
מ (שוחזר מעריכות של Nostro Fidelis (שיחה) לעריכה האחרונה של EranBot)
מ (קו מפריד בטווח מספרים)
טוכאצ'בסקי פיקד על הכוחות הבולשביקיים במהלך [[המלחמה הפולנית סובייטית]] ב־1920, והובס על ידי [[יוזף פילסודסקי]] במבואות [[ורשה]]. באותה עת הוא התנגש לראשונה עם סטלין וכל אחד האשים את רעהו בתבוסה בפולין. טוכאצ'בסקי התקשה לשלוט בצבאותיו ולעתים אף קצינים גבוהים התעלמו מפקודותיו. הוא עצמו התמרמר שלא ניתן לו לבחור את מפקדי הדיוויזיות שלו או להוציא את מפקדתו ממוסקבה אל השטח מסיבות פוליטיות. המתיחות בינו ובין סטלין המשיכה לגאות בשנות השלושים.
 
טוכאצ'בסקי היה רמטכ"ל הצבא האדום וסגן שר ההגנה בשנים [[1925]]-[[1928]]. הוא ניסה לצרוף את הכוחות המהפכניים הבלתי סדירים לצבא מאומן ומקצועי כמו גם לקדם את המודרניזציה בחימושו והחליף את הפרשים ב[[טנק]]ים. רעיונותיו וגישתו נדחו על ידי סטלין וכוחות שמרניים יריבים בממסד הצבאי הסובייטי. הוא הודח מהצבא האדום והואשם ב"מיליטריזם אדום".
 
טוכאצ'בסקי פרש ב־[[1928]] לביתו וכתב שם כמה ספרים על תפיסתו את הלוחמה המודרנית, המשלבת פעולת שריון ואוויר ומתמקדת בהכאה בעומק קווי האויב, לשיבוש המערך הלוגיסטי שלו. בשנת [[1931]] קיבל סטלין את הרעיון של צבא מודרני וממוכן וקרא לו חזרה לבניית הצבא האדום ברוח זו. התאוריות שלו נתקבלו כתורת הלחימה של הצבא האדום, תורת לחימה שקיבלה את השם "[[קרב עומק]]". תפיסה זו הוכחה ב[[קרב חלקין גול]], שם כוח סובייטי בפיקודו של ג.ק. [[ז'וקוב]] הביס כוח יפני גדול בהרבה באוגוסט-ספטמבר [[1939]].