לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "סוזן רייס"

קישור לערך ראשי במקום לדף הפניה
מ (שינוי שמות מבלבלים בתבנית:תפקיד מנהיג. ראו שיחת תבנית:תפקיד מנהיג (תג))
(קישור לערך ראשי במקום לדף הפניה)
|תפקיד4=
}}
'''סוזן אליזבת רייס''' (ב[[אנגלית]]: '''Susan Elizabeth Rice'''; נולדה ב-[[17 בנובמבר]] [[1964]]) כיהנה כ[[היועץ לביטחון לאומי|יועצת לביטחון לאומי]] של [[נשיא ארצות הברית]] [[ברק אובמה]] בשנים 2013–2017, כ[[שגריר]]ת ארצות הברית ב[[או"ם]] משנת [[2009]] ועד לשנת [[2013]] וקודם לכן כיועצת ל[[מדיניות חוץ]] ויועצת לענייני [[אפריקה]] של [[מזכירת המדינה]] [[מדלןמדליין אולברייט]].
 
==ביוגרפיה==
 
===קריירה===
רייס עבדה בתחילת שנות ה-90 כיועצת בשלוחה ב[[טורונטו]] של תאגיד הייעוץ האסטרטגי [[מקינזי ושות'|מקינזי]]. משנת 1993 שימשה במגוון תפקידים בממשלו של הנשיא [[ביל קלינטון]], ביניהם יועצת מיוחדת לענייני אפריקה ב[[המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית|מועצה לביטחון לאומי]]. ב-1997 מונתה על ידי קלינטון לעוזרת לענייני אפריקה של מזכירת המדינה מדלןמדליין אולברייט, ידידת משפחה ותיקה ששימשה כ[[מנטור]]ית שלה. בתפקיד כיהנה עד 2001, תום כהונתו של קלינטון.
 
על רייס נמתחה ביקורת, בין השאר במגזין "[[ניוזוויק]]", על חלקה בתפקוד ממשלו של קלינטון שלא מנע את [[רצח העם ברואנדה]]. רייס התבטאה ב-2001 כי למדה לקח מתקופה זו ואם תעמוד בפני מצב דומה בעתיד תפעל במלוא המרץ לפעולה דרמטית. במסגרת עדותה בפני ועדת [[הסנאט של ארצות הברית|הסנאט]] לענייני מדיניות חוץ שדנה בעמדת ארצות הברית על רקע [[רצח העם בדארפור]], הביעה רייס תמיכה בצעדים צבאיים נרחבים נגד [[סודאן]] גם על רקע מעורבות ארצות הברית בחזיתות אחרות.