לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מחלת קרוהן"

נוספו 4 בתים ,  לפני 9 חודשים
מ
הוספת קישור למחסור בוויטמין D
מ (←‏קישורים חיצוניים: תיקון קישור)
מ (הוספת קישור למחסור בוויטמין D)
הסממנים הקלינים של המחלה משתנים בהתאם למיקום הפגיעה:
* '''מחלה של המעי הדק הסופי''' (Ileocolitis): מתבטאת בכאבי בטן ימנית תחתונה ושלשול; אלו הם מאפיינים קליניים של מחלה במעי הדק הסופי (terminal ileum), אזור בו מתרחשות מרבית הפגיעות במחלת קרוהן. לעיתים התלונות מדמות מצב של דלקת [[תוספתן]]. הכאב לרוב עוויתי והוא מוקל כשיש יציאה, כאשר בדרך כלל יש מעט חום. חום גבוה יכול להעיד על התהוות של אבצס תוך בטני, ובמרבית המקרים יש תהליך של ירידה במשקל. לעיתים ניתן למשש מסה באזור הבטן הימנית התחתונה אשר מתהווה לאור דלקת במעי הנעטף על ידי המזנטריום יחד עם בלוטות לימפה מוגדלות. הגדלה של המסה יכולה לערב את [[שלפוחית השתן]] ולהביא לתלונות הדומות ל[[דלקת בדרכי השתן]] כגון חום וכאב בעת השתנה. בהדמיה ניתן לראות סימן הנקרא string sign המלמד על כך שהמעי מוצר באזור זה, לאור התהליך הדלקתי, הבצקת והפיברוזיס. לעיתים יש תמונה של [[חסימת מעיים]] אשר בשלבים הראשונים של המחלה מתרחשת לאור בצקת ועוויתות של המעי, ולאחר שנים מתרחשת עקב היווצרות של צלקות והיצרויות. דלקות חריפות של השסתום האילאוצקלי יכולות להביא ליצירת פיסטולות למעי סמוך, לעור, לשלפוחית השתן או [[מורסה|לאבצס]] תוך בטני. התלונות במקרים אלו יכללו כאב בעת השתנה או זיהומים חוזרים בדרכי השתן, ולעיתים אף פנאומטוריה ("השתנת אוויר") ופקלאוריה (יציאת תוכן צואתי דרך השתן). פיסטולות מהמעי לעור מביאות ליציאה של תוכן מעיים לעור, ואילו פיסטולות לווגינה הן נדירות אולם יכולות להתרחש (לרוב לאחר ניתוח לכריתת ה[[רחם]]) כשהן מלוות בכאב בעת קיום [[יחסי מין]], הפרשות וריח רע.
* '''מחלה של המעי הדק''' (Jejunoileitis): מחלה נרחבת זו מערבת הן את הג'ג'ונום ואת האילאום (המעי הדק הסופי), בהם מתבצעת מרבית ספיגת המזון בגוף. על כן, מחלה באזור זה מקושרת עם ירידה ביכולת העיכול והספיגה, המביאה ל[[תת ספיגה]] ולצואה שומנית כתוצאה מאובדן ספיגת שומן ([[סטאטוריאה]]). ההתבטאות הקלינית כוללת שלשול המאפיין מחלה פעילה, וכן התבטאויות קליניות נוספות לאור מחסור תזונתי אשר יכול לכלול אנמיה, [[היפוקלצמיה]], [[היפומגנזמיה]], הפרעות קרישה, [[אבני כליה]] כתוצאה מעודף הפרשת אוקסלט לשתן, ירידה ברמות ה[[אלבומין]] ועוד. חולים רבים נזקקים למתן [[ברזל]] תוך-ורידי וסובלים משברים בחוליות כתוצאה ממחסורמ[[מחסור בוויטמין D]], תת-סידן בדם ושימוש ממושך בסטרואידים. כמו כן יש [[מחסור בוויטמין B12]], מחסור ב[[ניאצין]] וכן רמות נמוכות של ויטמינים: [[ויטמין A]], [[ויטמין E]] ו[[ויטמין K]], כמו גם רמות נמוכות של [[אבץ]], [[נחושת]] ועוד. על רוב החולים לקחת טיפול מולטי-ויטמין מדי יום, וכן [[תוספי סידן]] ו[[ויטמין D]].
* '''מחלה של המעי הגס ומחלה פריאנאלית''': אלו חולים עם מחלה של המעי הגס, מה שנקרא גם Crohn's colitis. בין התסמינים שחולים אלו מפתחים ניתן למצוא חום נמוך, שלשול, כאבי בטן עוויתיים ולעיתים דימום ביציאות. היצרויות של המעי הגס מתרחשות בכ-4% עד 16% מן החולים ומדמות תמונה של חסימה, כשבמצב זה יש לשקול ניתוח. פיסטולה עלולה להיווצר בין המעי הגס לקיבה או לתריסריון למשל, ולהביא לתמונה של הקאה צואתית, או לחלופין יצירת פיסטולה בין המעי הגס למעי הדק אשר תביא לתמונה של תת-ספיגה. כ-10% מן הנשים שיש להן Crohn's colitis יפתחו פיסטולה בין ה[[רקטום]] ל[[נרתיק]]. כשליש מהחולים ב-Crohn's colitis חולים במחלה פריאנאלית המתבטאת ב[[טחורים]] גדולים, בעיית שליטה על יציאות, היצרויות של התעלה האנאלית, פיסטולות ואבצסים.
* '''מחלה של מערכת העיכול העליונה''': פגיעה בקיבה והתריסריון, היכולה להביא לבחילות, הקאות וכאב אפיגסטרי.