מרגרטה הראשונה, מלכת דנמרק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מרגרטה הראשונה
(1353; טירת וורדינבורג, דנמרק - 28 באוקטובר 1412; מפרצון פלנסבורג) (בגיל 59 בערך)
Margrete 1.jpg
שם בשפת המקור Margrete 1.
שם מלא מרגרטה ולאדמרסדאטר
מדינה דנמרק, נורבגיה, שבדיה ואיחוד קאלמאר
מקום קבורה קתדרלת רוסקילדה, דנמרק
בן-זוג

האקון השישי

שושלת בית גלוקסבורג
תואר מלכת דנמרק
אב ולדמר הרביעי
אם הלוויג משלזוויג
צאצאים
מלכת דנמרק
תקופת כהונה 1375 - 1412 (כ־37 שנים)

מרגרטה הראשונה (Margrete 1., ‏1375 - 28 באוקטובר 1412) הייתה מלכת דנמרק, נורבגיה, שבדיה ואיחוד קאלמאר שאיחדה את המדינות הסקנדינביות מעל מאה שנים. על אף שהיא ירשה את מלכותה על דנמרק ולא התחתנה כדי לקבלו, חוקי המונרכיה החדשים של דנמרק מנעו ממנה את מלכותה. את תוארה כמלכת שבדיה ונורבגיה היא קיבלה כשהתחתנה בגיל עשר עם מלך נורבגיה - הוקון השישי.

שמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדנמרק היא ידועה כמרגרטה הראשונה כדי להבדיל אותה ממרגרטה השנייה שהיא מלכת דנמרק הנוכחית. לדנמרק לא הייתה מסורת שאפשרה לנשים לשלוט ולכן כשבנה אולף השני נפטר בשנת 1387 היא נקראה הגבירה הכול יכולה של ממלכת דנמרק.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרגרטה שהייתה בתו של ולדמר אטרדג הרביעי, נישאה למלך נורבגיה הוקון השישי, כדי לאחד את דנמרק ונורבגיה עם שבדיה. מרגרטה הולידה את אולף השני שמלך על דנמרק אבל הוא נפטר בפתאומיות והיא עצמה החליפה אותו בתפקיד עד שנת 1412. האיחוד לא התרחש בימיו של אולף, אבל בשנת 1397 הצליחה בכך מרגרטה ואיחדה את דנמרק ונורבגיה עם שבדיה לאיחוד אחד שנקרא איחוד קאלמאר (שכלל את איסלנד, גרינלנד, איי פארו, איי שטלנד, איי אורקני וחלק מפינלנד של היום).

יורשה, אריק השביעי, מלך על קאלמאר מ 1396 עד 1439, גרם באופן ישיר להתפרקות האיחוד שחלה בשנת 1523. אריק נלחם ברציפות למשך זמן רב עם ברית ערי הנזה ועם ליבק. מדינות האיחוד מרדו והדיחו אריק ב 1439.

מותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרגרטה נפטרה בפתאומיות על גבי ספינתה בנמל מפרצון פלנסבורג ב-28 באוקטובר 1412. הסרקופג שלה גולף על ידי פסל מליבק והוצב מאחורי המזבח בקתדרלת רוסקילדה, לידקופנהגן שבדנמרק. היא הורישה רכוש לקתדרלה כדי שיאמרו מיסות בעתיד לעילוי נשמתה. בזמן הרפורמציה הפרוטסטנטית בשנת 1536 מנהג זה נפסק, אבל עד היום מצלצלים פעמיים ביום בפעמון מיוחד לזכר המלכה.

לפניה:
אולף השני, מלך דנמרק
אחריה:
אריק, פומרניה

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]