הארי פוטר – דמויות משנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פרד ויזלי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סדרת ספרי הארי פוטר, שנכתבה על ידי ג'יי קיי רולינג, מכילה אוסף רב של דמויות הלוקחות חלק בעולם הקסום המתואר בספר. בערך זה יוצג ריכוז של דמויות משניות בספרים.

משפחת ויזלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת ויזלי (מימין לשמאל): ג'ורג' (אוליבר פלפס), פרסי (כריס רנקין), ביל (ריצ'רד פיש), ארתור (מארק ויליאמס), ג'יני (בוני רייט), מולי (ג'ולי וולטרס), צ'ארלי (אלכס קרורפורד), רון (רופרט גרינט) ופרד (ג'יימס פלפס).

משפחת ויזלי היא משפחה טהורת דם, המוצגת כבר בתחילת הספר הראשון. למולי וארתור יש שבעה ילדים, רון הוא חברו הטוב ביותר של הארי פוטר, והבת היחידה ג'יני מתחתנת בסופו של דבר עם הארי פוטר. סימן ההיכר הבולט ביותר של משפחת ויזלי הוא צבע השער הג'ינג'י שלהם, בנוסף להיותם עניים מאוד. המשפחה תומכת במסדר עוף החול ומתנגדת למטרותיו של וולדמורט, מה שהופך אותה ל"בוגדת דם"- בעיני עוזרי וולדמורט המכונים "אוכלי מוות". כל חברי המשפחה למדו בבית גריפינדור שבהוגוורטס.

המשפחה מתגוררת בבית בשם "המחילה", השוכן בסמוך לכפר הבדיוני אוטרי סנט קצ'פול. ביתם של הוויזלים הוא המקום השני האהוב ביותר על הארי פוטר, המאמין כי הוא מוחזק בצורתו החריגה באמצעות קסמים. חצר המחילה היא בית גידול עבור להקת נומים[1], ופעם בכמה ימים נאלצים בני המשפחה לפנותם מהחצר. בנוסף, בעליית הגג של המחילה גדל רול, שהוא מעין מפלצת קטנה המועסקת בעבודות בית.

אחד החפצים החשובים ביותר במחילה הוא שעון האורלוגין המשפחתי. בשעון זה יש מחוגים עבור כל אחד מבני המשפחה, והוא לא מראה את השעה, אלא את מצבם של בני המשפחה השונים (בבית ספר, בעבודה וכו'). השעון הראה כי כל בני המשפחה מצויים בסכנת חיים לאחר שוולדמורט חזר לפעול בגלוי בתחילת הספר השישי.

חברי המשפחה הם:

הורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ארתור ויזלי הוא אב המשפחה, המתואר כאדם מקריח, ממושקף, חביב וטוב לב. ארתור עובד בלשכה לשימוש לרעה בחפצי המוגלגים שבמשרד הקסמים. תחביבו העיקרי של ארתור (המתואר בהרחבה בספרים) הוא אובססיה לכל מה שקשור למוגלגים. תחביב זה מתברר כמסוכן לאחר שבתחילת הספר השני הוא נחקר והורשע במשרד הקסמים בכך שכישף מכונית כדי שתעוף. לקראת אמצע שנתו החמישית של הארי נפצע ארתור לאחר שהוכש בזמן משימה מטעם מסדר עוף החול על ידי נגיני, הנחשית של וולדמורט. הארי שחלם על זה דיווח לדמבלדור ואז ארתור הובהל במצב אנוש לבית חולים, ולבסוף הצליח להתאושש באופן מלא. בתחילת הספר השישי קודם ארתור על ידי רופוס סקרימג'ר, שר הקסמים החדש. במסגרת תפקידו החדש הוא אחראי על צוות המאתר ומחרים פריטים מזויפים המשמשים כביכול להתגוננות מפני וולדמורט ותומכיו. בנוסף, הוא זוכה להעלאה בשכרו.
 • מולי ויזלי (לשעבר פרואט) היא אם המשפחה. מולי מתוארת כאישה שמנמנה, נמוכת קומה ולבבית. מולי היא עקרת בית הנהנית לבשל ולסרוג. בכל חג מולד שולחת מולי לילדיה ולהארי חבילה הכוללת סוודר ודברי מאפה. אהבתה הרבה של מולי לבני משפחתה מתבטאת בצורת הבוגארט שלה, שהיא גופותיהם המתות של משפחתה ושל הארי. אף על פי שמולי מתוארת כאשה חביבה, היא ידועה גם כאחת שמסוגלת להביע זעם רב ולהפגין יכולות מרשימות בתחום הקסם. בקרב על הוגוורטס, המתרחש בשלהי הספר השביעי, היא פותחת בדו-קרב מול אוכלת המוות בלטריקס לסטריינג', ומצליחה להרוג אותה.

ילדי משפחת ויזלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ביל (ויליאם) ארתור ויזלי הוא בנם הבכור של ארתור ומולי. ביל היה מדריך בהוגוורטס, ובשנתו האחרונה נבחר לכהן כמדריך ראשי. לאחר שסיים את לימודיו הוא החל לעבוד במצרים מטעם בנק הקוסמים גרינגוטס. ביל פוגש את פלר דלאקור בסיום הספר הרביעי, מי שלימים תהיה אשתו. לאחר חזרתו של וולדמורט הוא שב לבריטניה על מנת לסייע למסדר עוף החול. בספר השישי משתתף ביל בקרב על הוגוורטס, ובמהלכו פניו מושחתות על ידי זאב האדם ואוכל המוות פנריר גרייבק. בספר השביעי מתוארת חתונתם של ביל ופלר, המופסקת על ידי אוכלי המוות שהצליחו להשתלט על משרד הקסמים. מספר חודשים לאחר מכן מארחים ביל ופלר את רון, הארי והרמיוני שהגיעו אל ביתם בקתת הצדפים כדי למצוא מסתור. לאחר תום אירועי הספר השביעי נולדו לביל ולפלר שלושה ילדים ששמותיהם הם ויקטואר, דומיניק ולואיס.
 • צ'ארלי ויזלי הוא הבן השני של ארתור ומולי. בזמן לימודיו בהוגוורטס הוא היה שחקן קווידיץ' בעמדת המחפש (כמו הארי פוטר), ואף היה הקפטן שהוביל את נבחרתו לזכייה באליפות בית הספר. לאחר לימודיו הוא החל לעבוד בשמורת דרקונים ברומניה. צ'ארלי מוזכר לראשונה בספר הראשון כשסייע להארי ולחבריו להבריח את נורברט (דרקון המחמד של האגריד) מהוגוורטס. תפקידיו בספרים הבאים מצומצמים ביותר (למשל הבאת הדרקונים לתחרות גביע האש בספר הרביעי) ואזכורו האחרון הוא בסוף הספר השביעי כשהוא והוראס סלגהורן מובילים את כוחות הסיוע בקרב על הוגוורטס.
 • פרסי אינגציוס ויזלי הוא הבן השלישי של ארתור ומולי. פרסי מתואר כאחד שמקפיד בצורה קיצונית על שמירת הכללים. הוא היה מדריך בהוגוורטס, ובדומה לביל היה המדריך הראשי בשנתו האחרונה בבית הספר. לפני תחילת הספר הרביעי הוא מתחיל לעבוד במשרד הקסמים כעוזרו של ברטמיוס קראוץ' האב. לפני תחילת הספר החמישי פורצת מריבה בין פרסי לבין ארתור, כיוון שפרסי סירב להאמין לגרסתם של הארי פוטר ודמבלדור על כך שוולדמורט חזר. נתק זה נמשך גם בספר השישי. בסוף הספר השביעי מגיע פרסי זמן קצר לפני תחילת הקרב על הוגוורטס, ומשלים עם משפחתו. זמן קצר לאחר מכן מתואר כיצד הוא מתאבל על כך שפרד נהרג בקרב. לאחר הספר השביעי מתברר כי פרסי התחתן ונולדו לו שני ילדים. בסיפור קצר שפרסמה רולינג ב-8 ביולי מתברר שהוא עומד בראש המחלקה לתעבורת קסם.
 • פרד וג'ורג' ויזלי הם התאומים במשפחה, ונולדו ב-1 באפריל 1978. השניים ידועים בכשרונם לבצע מעשי שובבות מוצלחים. בחמשת הספרים הראשונים הם מופיעים מספר פעמים, בעיקר בזמן משחקי הקווידיץ' בהם הם משתתפים כחובטים. בספר השלישי הם מעניקים להארי את מפת הקונדסאים שהייתה שייכת לאביו של הארי (ג'יימס) ולחבריו. בספר החמישי מתואר כיצד הם מפתחים את רעיונותיהם על מוצרים בתחום התעלולים והמתיחות לכדי משהו שניתן להתפרנס ממנו, במקביל לחברותם בצבא דמבלדור. לקראת סוף הספר הם בורחים מבית הספר לאחר ביצוע תעלול שנועד להרגיז את אמבריג'[תת שר הקסמים]. בספר השישי מתוארת החנות שלהם, הנחשבת להצלחה גדולה בעולם הקוסמים. בתחילת הספר השביעי ג'ורג' מאבד את אוזנו בזמן הניסיון להעביר את הארי פוטר מבית משפחת דרסלי למחילה, ובקרב על הוגוורטס פרד נהרג כתוצאה מפיצוץ עקב קללה של אוכלי המוות.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פיניאס ניגולס בלק
 
אורסולה פלינט
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ליסנדרה יאקסלי
 
ארקטורוס בלק
 
בלווינה בלק
 
סיגנוס בלק
 
פיניאס בלק
 
 
 
אדון פרואט
 
גברת פרואט
 
סיריוס בלק
 
הספר גאמפ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צ'אריס בלק
 
קאלידורה בלק
 
ספטימוס ויזלי
 
סדרלה בלק
 
גברת פרואט
 
אדון פרואט
 
מיוריאל פרואט
 
 
 
 
ארקטורוס בלק
 
מלאניה מקמילן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אדון דלאקור
 
אפולין דלאקור
 
ביליוס ויזלי
 
ארתור ויזלי
 
מולי פרואט
 
גדעון פרואט
 
פביאן פרואט
 
איגנטיוס פרואט
 
לוקרציה בלק
 
אוריון בלק
 
וולבורגה בלק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גבריאלה דלאקור
 
 
צ'ארלי ויזלי
 
 
פרד ויזלי
 
ג'ורג' ויזלי
 
אנג'לינה ג'ונסון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לילי אוונס
 
 
 
ג'יימס פוטר
 
 
סיריוס בלק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פלר דלאקור
 
ביל ויזלי
 
פרסי ויזלי
 
אודרי ויזלי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אדון גריינג'ר
 
גברת גריינג'ר
 
ג'יני ויזלי
 
הארי פוטר
 
 
רגולוס בלק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ויקטואר ויזלי
 
דומיניק ויזלי
 
לואיס ויזלי
 
 
פרד ויזלי
 
רוקסן ויזלי
 
רון ויזלי
 
הרמיוני גריינג'ר
 
ג'יימס סיריוס פוטר
 
אלבוס סוורוס פוטר
 
לילי לונה פוטר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מולי ויזלי
 
לוסי ויזלי
 
 
 
 
 
 
רוז ויזלי
 
הוגו ויזלי

תלמידים בהוגוורטס[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – תלמידי גריפינדור, תלמידי סלית'רין, תלמידי רייבנקלו, תלמידי הפלפאף

הקונדסאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבורת הקונדסאים היא קבוצה שכללה ארבעה חברים שהיו מיודדים מאז שנתם הראשונה בהוגוורטס. הארבעה הפכו לאנימאגים על מנת לעזור ללופין להתמודד עם היותו אדם זאב. חברי הקבוצה הם:

 • ג'יימס פוטר: אביו של הארי פוטר, המכונה קרניים כיוון שידע להפוך את עצמו לאייל (יכולת הידועה בשם אנימאגוס). ג'יימס נרצח על ידי וולדמורט שרצה להרוג את בנו הארי. ג'יימס חיזר מספר שנים אחרי לילי אוונס עד שהצליח לשכנע אותה לצאת איתו (המריבות שלו עם סוורוס סנייפ היו הגורם המעכב הראשי לכך).
 • סיריוס בלק: חברו הטוב ביותר של ג'יימס, שמינה אותו ביחד עם לילי לסנדקו של הארי. מכונה רך-כף כיוון שצורת האנימאגוס שלו הייתה כלב שחור גדול. סיריוס נרצח בקרב במחלקת המסתורין על ידי בת-דודתו בלטריקס לסטריינג'.
 • פיטר פטיגרו: החבר החלש בחבורה, המכונה זנב-תולע כיוון שידע להפוך את עצמו לעכברוש. פטיגרו מתואר כטיפוס בוגדני הנוטה להתחבר עם אנשים חזקים ממנו כדי לזכות בחסותם. לאחר תום לימודיו הצטרף פטיגרו לשורות אוכלי המוות של וולדמורט, והוא שהסגיר לוולדמורט מיקומם של ג'יימס ולילי פוטר. לאחר מכן פטיגרו הגיע אל משפחת ויזלי בצורת עכברוש וכונה סקאברס. בספר השלישי, לאחר שנודע שסקאברס הוא פטיגרו, הארי מונע מסיריוס ולופין לחסל אותו, וכתוצאה מכך פטיגרו נותר בעל חוב עבורו. פטיגרו נרצח על ידי היד הקסומה שוולדמורט יצר עבורו, לאחר שריחם על הארי שהיה כלוא באחוזת מאלפוי ובכך בגד בוולדמורט.
 • רמוס ג'ון לופין: החבר השקדן בחבורה, המכונה ירחוני כיוון שהוא אדם זאב החושש מהירח המלא. לופין נחשב לשקול והגיוני, ובדרך כלל הוא ניסה לרסן את ג'יימס וסיריוס מלבצע תעלולים. לאורך כל חייו הוא היה מנודה מקהילת הקוסמים בגלל מחלתו, אך לבסוף התקבל על ידי דמבלדור לתפקיד מורה להתגוננות מפני כוחות האופל. הוא לימד את הארי בשנתו השלישית, ונחשב למורה האהוב ביותר בתפקיד זה. לופין מספר להארי על ג'יימס ולילי, ומשמש לו דמות שעליה הוא יכול לסמוך. כמו כן, בשנה השלישית הוא מלמד אותו כיצד לבצע את קסם הפטרונוס, המשמש את הארי רבות בהמשך דרכו. לפני תחילת הספר השביעי הוא נישא לנימפדורה טונקס, ובמהלך הספר נולד לשניים בן בשם טדי. לופין וטונקס נהרגו בקרב על הוגוורטס, אך ימים אחדים קודם לכן הם מינו את הארי פוטר לסנדק של בנם היחיד.

צבא דמבלדור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מימין לשמאל: דין תומאס, נייג'ל וולפרט, לונה לאבגוד, רון ויזלי, הרמיוני גריינג'ר, נוויל לונגבוטום, הארי פוטר, פרד ויזלי, צ'ו צ'אנג, פרוואטי פאטיל, פדמה פאטיל, ג'ורג' ויזלי, ג'יני ויזלי, זכריה סמית' ומייקל קורנר.

צבא דמבלדור הוא השם של קבוצת תלמידים בהוגוורטס המוזכר לראשונה בספר החמישי. צבא דמבלדור הוקם על ידי הרמיוני גריינג'ר, הארי פוטר ורון ויזלי, כיוון שהמורה להתגוננות מפני כוחות האופל דולורס אמברידג' סירבה ללמד אותם קסמי הגנה מעשיים שיסייעו במאבק מול וולדמורט. חברי הקבוצה מתאמנים בחדר הנחיצות הסודי שבקומה השביעית בהוגוורטס. הם מתקשרים ביניהם באמצעות מטבעות קסומים שכושפו על ידי הרמיוני גריינג'ר.

חברי צ"ד חתמו את שמם על קלף מיוחד שכושף על ידי הרמיוני גריינג'ר כך שמי שיבגוד בהם ייענש על כך באמצעות סדרת פצעונים על מצחו בצורת המילה "מלשין". מריאטה אדג'קום, חברתה של צ'ו צ'אנג, נכנעה ללחצים שהיו כרוכים בחברות בצבא דמבלדור והסגירה את הקבוצה לדולורס אמברידג'. כתוצאה מכך נאלץ אלבוס דמבלדור להימלט מהוגוורטס, אך לא לפני שהצליח להציל את הארי פוטר מסילוק.

חברי צבא דמבלדור הם: הארי פוטר, רון ויזלי, הרמיוני גריינג'ר, ג'יני ויזלי, נוויל לונגבוטום, לונה לאבגוד, שיימוס פיניגן, דין תומאס, פרוואטי ופדמה פאטיל, לבנדר בראון, פרד וג'ורג' ויזלי, חנה אבוט, קייטי בל, סוזן בונז, טרי בוט, צ'ו צ'אנג, מריאטה אדג'קום, מייקל קורנר, קולין ודניס קריווי, ג'סטין פינץ' פלצ'לי, אנתוני גולדשטיין, אנג'לינה ג'ונסון, לי ג'ורדן, ארני מקמילן, זכריה סמית' ואליסיה ספינט. לפי הסרט - גם נייג'ל וולפרט.

פלוגת הפיקוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלוגת הפיקוח הוא השם של קבוצת תלמידים בהוגוורטס המוזכרת לראשונה בספר החמישי. פלוגת הפיקוח הוקמה על ידי דולורס אמברידג', והיא סייעה לה לפקח על הנעשה בהוגוורטס. תפקידה העיקרי היה לוודא שכל תלמידי הוגוורטס מצייתים לכללים החדשים שקבע משרד הקסמים, והיא פעלה כנגד צבא דמבלדור. הקבוצה הורכבה בעיקר מתלמידי סלית'רין, והיא התפרקה לאחר שאמברידג' נאלצה לעזוב את הוגוורטס.

חברי פלוגת הפיקוח הם: דראקו מאלפוי, וינסנט קראב, גרגורי גויל, פנסי פרקינסון, מיליסנט בלסטרוד, גרהם מונטגיו, קאסיוס וורינגטון ועוד.

אנשי הוגוורטס[עריכת קוד מקור | עריכה]

דולורס אמברידג' (אימלדה סטאונטון)
גילדרוי לוקהארט (קנת בראנה)

מקום העלילה המרכזי בו מתרחשת סדרת ספרי הארי פוטר הוא בית הספר לקוסמים הוגוורטס. מסיבה זו, העלילה כוללת מורים רבים הלוקחים חלק פעיל בעלילה.

 • דולורס ג'יין אמברידג' היא עוזרת בכירה לשר הקסמים קורנליוס פאדג'. אמברידג' הגיעה להוגוורטס בספר החמישי כמורה להתגוננות מפני כוחות האופל, בהמשך מונתה למפקחת עליונה על בית הספר הווגורטס, ולקראת סוף השנה החמישית של הארי בבית הספר אף החליפה כמנהלת את אלבוס דמבלדור. במהלך שהותה בבית הספר היא מקימה ארגון בשם "פלוגת הפיקוח" שעוזרים לה לרגל על הנעשה בהווגורטס. אמברידג' מתוארת כחסרת לב, מתנשאת, מושחתת, חנפנית, תאבת כוח, וגזענית. בסוף הספר מובלת אמברידג' ליער האסור על ידי תחבולה של הרמיוני, נשבית על ידי הקנטאורים, אך מחולצת מהיער על ידי אלבוס דמבלדור ומובאת למרפאה בבית הספר הוגוורטס. אחרי תקרית זו אמברידג' עוזבת את הוגוורטס. היא ממשיכה לעבוד במשרד הקסמים גם לאחר חשיפת מעשיה, ובספר השביעי מקבלת את הסמכות לשפוט בני מוגלגים ולהחליט האם לשלוח אותם לאזקבאן בעוון "גניבת כוחות קסם". המראה של אמברידג' מתואר על ידי כולם כ"קרפדי", תמיד שמה סרט קטיפה בשיערה (לרוב בצבע ורוד) ויש לה חיבה רבה לחתולים ותחרה.
 • קאת'ברט בינס הוא רוח רפאים שמלמד את תולדות הקסם. בינס נחשב למורה המשעמם ביותר בהוגוורטס, והוא ידוע בכך שאינו מראה שום סימן של התרגשות. יתר על כן, בדרך כלל הוא לא מצליח לזכור את השמות של תלמידיו. הוא נוהג להיכנס לכיתה דרך הלוח, שמתואר כדבר המלהיב היחיד בשיעוריו. מסופר שכאשר הוא מת הוא כלל לא שם לזה לב והלך ללמד כרגיל.
 • רולנדה הוץ' היא מורה לתעופה על מטאטאי קסומים (שיעורים שמועברים רק לתלמידי השנה הראשונה). בנוסף לכך היא השופטת במשחקי הקווידיץ' שנערכים בהוגוורטס לאורך כל הסדרה. דמותה מתוארת כבעלת שיער קצר וקוצני, עם עיניים נוקבות שעליהן היא מרכיבה משקפי מגן. הופעותיה בספרים מועטות יחסית, ומלבד משחקי הקווידיץ' היא מסייעת לפרופסור פליטיק לבדוק את מטאטא אש המחץ של הארי בספר השלישי, ומשגיחה על אימוני קבוצת הקווידיץ' של גריפינדור באותו ספר. בסרטים היא הופיעה רק בסרט הראשון, בו גולמה על ידי זואי וונמייקר.
 • סיביל טרלוני מלמדת גילוי עתידות. היא עובדת לאורך כל שנותיו של הארי בהוגוורטס, למעט תקופה של חודשים אחדים בשנתו החמישית שבהן פוטרה על ידי דולורס אמברידג' והוחלפה בפירנזה הקנטאור. טרלוני מתוארת על ידי הארי, רון והרמיוני כשרלטנית וכמורה גרועה, עם זאת מתועדים שני מקרים שבהם היא ניבאה נבואות אמת. אחת מהן הייתה הנבואה שגרמה לוולדמורט לרדוף ולרצוח את הוריו של הארי, ולנסות לרצוח את הארי עצמו. על מנת להגן עליה החליט דמבלדור להעסיק אותה בהוגוורטס.
 • גילדרוי לוקהרט הוא סופר והמורה להתגוננות מפני כוחות האופל בשנתו השנייה של הארי בהוגוורטס. לוקהרט קנה לעצמו מוניטין של גיבור ואמיץ, אך ללא בסיס ממשי כיוון שהוא רמאי המתפאר במעשיהם של אחרים ומוחק את זכרונותיהם. לאורך כל הספר השני הוא מתואר כקוסם כושל, ובסיום הספר מאבד את זיכרונו בזמן שניסה למחוק את אלו של רון והארי בשרביט של רון. לאחר מכן הוא מאושפז במחלקה הסגורה של בית החולים על שם הקדוש מנגו, לצידם של פרנק ואליס לונגבוטום (הוריו של נוויל).
 • פומונה ספראוט היא המורה לתורת הצמחים וראש בית הפלפאף. היא אישה לבבית המעבירה את רוב זמנה בחממות של הוגוורטס, וברוב הזמן בגדיה מלוכלכים בעקבות המגע עם הבוץ והאדמה.
 • פופי פומפרי היא אחות בית הספר. פומפרי נחשבת כאחות טובה מאוד, אם כי במקרים קשים היא מעבירה את החולה לבית החולים על שם הקדוש מנגו. היא ידועה בכך שאינה מרבה לשאול שאלות, גם כאשר ברור כי התלמיד נפצע בפעילות המפרה את כללי בית הספר. היא קפדנית מאוד באשר לשלומם של חוליה.
 • ארגוס פילץ' הוא שרת בית הספר הוותיק. פילץ' הוא סקיב, ובגלל תכונה זו הוא מקנא בתלמידים ועושה כל שביכולתו על מנת לגרום לסילוקם מהוגוורטס. לפילץ' יש חתולה בשם גברת נוריס אותה הוא מאוד אוהב, והיא משמשת עבורו כעוזרת אישית וכמרגלת אחרי התלמידים.
 • פיליוס פליטיק הוא המורה ללימוד לחשים, ומשמש כראש בית רייבנקלו. לפליטיק יש שורשים גובליניים, וכתוצאה מכך הוא נמוך מאוד ונאלץ להשתמש באמצעי עזר על מנת להגביה את עצמו. הוא מתואר בספרים כמורה טוב שבדרך כלל מצליח ללמד את תלמידיו את החומר הנדרש ולגרום להם לעבור בהצלחה את הבחינות.
 • קוויריניוס קווירל היה המורה להתגוננות מפני כוחות האופל בספר הראשון. לפני הספר הראשון הוא היה המורה לחקר המוגלגים, אך בזמן שהיה בלימודי שטח באלבניה הוא פגש את וולדמורט, השתכנע לעבור לצד האפל וניסה לסייע לו להשיג את אבן החכמים. וולדמורט נכנס לתוך גופו כדיבוק, לאחר שקווירל נכשל בכך בפעם הראשונה. הביטוי החיצוני לכך הוא פניו של וולדמורט הצומחים מצדו האחורי של הראש של קווירל. בסוף הספר הראשון הוא ננטש על ידי וולדמורט ומת.
 • צ'ריטי ברבג' המורה לחקר המוגלגים. נרצחה בתחילת הספר השביעי (על ידי וולדמורט).
 • הוראס סלגהורן: לימד שיקויים בין השנים 1931–1981 והיה ראש בית סליתרין. היה המורה החביב ביותר על וולדמורט התלמיד ולהפך. כשוולדמורט נפל לראשונה סלגהורן פרש לפנסיה כי לא חשש יותר מפני וולדמורט ותוכניותיו לגבי מורהו הוותיק, אולם כשהארי טען בפומבי שוולדמורט חזר סלגהורן היה בין היחידים שהאמין לו והתחיל במנוסה של יותר משנה. חזר ללמד שוב בהוגוורטס שיקויים במשך לפחות כשנתיים עד פרישה סופית.

רוחות רפאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניק כמעט בלי ראש (ג'ון קליז)
מירטל המייללת (שירלי הנדרסון)

בית הספר הוגוורטס נרדף על ידי רוחות רפאים רבות. אחדות מהן משתייכות לבתי התלמידים השונים, ותפקידן העיקרי הוא לסייע לתלמידים במקרים שונים. רוח רפאים כזאת שייכת לאדם שלמד באותו בית כשהיה בחיים.

 • הברון המגואל הוא רוח הרפאים של בית סלית'רין. לא ידוע מה שמו הפרטי, אך בספר השביעי מתברר כי הוא היה מאוהב בגבירה באפור (הלנה רייבנקלו) והרג אותה בהתקף של זעם. כעונש הוא התאבד והוא עונד על עצמו את השלשלשאות המאפיינות אותו. הברון המגואל הוא הדמות היחידה שפיבס פוחד מפניה. על בגדיו של הברון המגועל יש כתמי דם כסופים. שאר הרוחות (מלבד הגבירה באפור) לא מכירים את סיפורו ומדוע הוא מכוסה בדם.
 • הגבירה באפור היא רוח הרפאים של בית רייבנקלו. בספרים הראשונים אין לה תפקיד כלשהו, אך בספר השביעי מתברר כי היא הלנה רייבנקלו (הבת של רוונה רייבנקלו). הלנה גנבה את העטרת הקסומה של אמה, מתוך מחשבה שהעטרת תיתן לה כוחות קסומים. וולדמורט חילץ ממנה את מיקום העטרת, ולאחר מכן הפך את העטרת להורקרוקס. לאחר שהלנה סירבה לחיזוריו של הברון המגואל, שהיה מאוהב בה ונשלח על ידי רוונה להחזיר אותה לבריטניה, הוא רצח אותה בהתקף זעם. הארי פוטר מסיק על מיקומו של ההורקרוקס בעקבות שיחה עמה.
 • הכומר השמן הוא רוח הרפאים של בית הפלפאף. למעט מילים אחדות בספר הראשון הוא כמעט ולא מדבר.
 • סר ניקולס דה מימזי פורפינגטון (ידוע כניק כמעט-בלי-ראש) הוא רוח הרפאים של בית גריפינדור. ניק הוצא להורג באמצעות עריפת ראש עם גרזן עץ ב-1492, אך בצורה לא תקינה שגרמה לכך שראשו נותר מחובר בפיסת עור לצווארו. ניק מאוד רגיש למאפיין זה, ונעלב מאוד כשמזכירים זאת. הוא נחשב לרוח רפאים ידידותית מאוד, ונוהג לסייע רבות לתלמידי גריפינדור. במהלך הספר השני הוא מותקף על ידי בסיליסק (ביחד עם ג'סטין פינץ' פלצ'לי מהפלפאף), אך לבסוף מושב למצבו הקודם הודות לטיפולה של פופי פומפרי. תלמידים החווים אובדן נוהגים לפנות אליו כדי לקבל עצה ונחמה. בספר החמישי מספר ניק להארי שרוחות רפאים הן אנשים שפחדו מהמוות והעדיפו להישאר בעולם הגשמי.
 • מירטל המייללת היא רוח רפאים שבימי חייה למדה ברייבנקלו והייתה בת להורים מוגלגים. היא נרצחה בידי הבסיליסק בשירותי הבנות שבקומה השנייה. מירטל רודפת את השירותים שבהם נרצחה, אך גם לעיתים מבקרת בשירותים אחרים עמו למשל במקלחות המדריכים (בספר הארי פוטר וגביע האש, באותו קטע היא עוזרת להארי לפתוח את ביצת הזהב) וידועה ברגישות רבה מאוד לעובדת היותה מתה. מראה סימני חיבה להארי ולדראקו וככל הנראה גם חיבבה את הוריהם כשהיו בגילם.
 • פיבס הוא פולטרגייסט שייעודו היחיד הוא זריעת הרס, חורבן והתנכלות. פיבס לא מקשיב לאיש, למעט אלבוס דמבלדור והברון המגואל, למעט פעם אחת בספר החמישי שבה מילא את בקשתם של פרד וג'ורג' ויזלי והטריד את דולורס אמברידג', ופעם נוספת בספר השביעי בקרב על הוגוורטס שבו השליך על אוכלי המוות הפולשים צמחים טורפים ומסוכנים.
 • פרופסור בינס הוא המורה לשיעור תולדות הקסם והרוח היחידה בהוגוורטס שהיא גם מורה.

מסדר עוף החול[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסדר עוף החול

אוכלי מוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לורד וולדמורט. מאחוריו עומדים לוציוס מאלפוי, בלטריקס לסטריינג' ושלושה אוכלי מוות עם מסכה.
בלטריקס לסטריינג' (הלנה בונהם קרטר)
ברטי קראוץ' ג'וניור (דייוויד טננט)

אוכלי המוות הם תומכיו של לורד וולדמורט. הם פועלים במסגרת האידאולוגיה הגזענית של שמירת טוהר הדם, ורואים כנחותים את כל שאר האנשים. באמצעות אידאולוגיה זו הם מצדיקים את עינויים ורציחתם של מתנגדיהם. הם לא מהססים לעשות שימוש בקללות שאין עליהן מחילה. לאוכלי המוות ולוולדמורט יש סימן המכונה האות האפל. סימן זה מורכב מגולגולת אדם שמתוך פיה בוקע נחש במקום לשון. אוכלי המוות נוהגים לשגר את הסימן לשמים כאשר הם מבצעים זוועה משמעותית.

משרד הקסמים נלחם באוכלי המוות בעיקר באמצעות ההילאים, שהם ציידי קוסמי האופל.

 • בלטריקס לסטריינג' (לשעבר בלק) היא מכשפה טהורת דם. בלטריקס היא בת דודתם של סיריוס ורגולוס בלק, ואחיותיה הן נרקיסה מאלפוי ואנדרומדה טונקס. גם בעלה (רודולפוס) ואחיו (רבסטאן) הם אוכלי מוות. רודולפוס אפילו הצטרף רשמית לאוכלי המוות כבר בשנתו האחרונה בהוגוורטס. לסטריינג' נחשבת לאוכלת המוות הנאמנה ביותר לוולדמורט, ולמכשפה בעלת כוחות כישוף אפלים חזקים ביותר. היא הייתה בין אוכלי המוות שעינו את הוריו של נוויל לונגבוטום, ובשל כך נדונה למאסר עולם בבית הכלא אזקבאן. היא שהתה שם במשך 14 שנים, וברחה במהלך הבריחה הגדולה שתוארה בספר החמישי. בסוף הספר הזה היא מצליחה לרצוח את בן דודה סיריוס בלק. מאז היא עסקה בזריעת הרס ופחד לפי פקודתו של וולדמורט. במהלך הספר השביעי היא רוצחת את גמדון הבית דובי, לאחר שזה הציל מידיה את הארי, רון והרמיוני, אותה עינתה בבית משפחת מאלפוי. בסוף הספר היא נוטלת חלק פעיל בקרב על הוגוורטס, והורגת את אחייניתה נימפדורה טונקס. בחלק השני של הקרב היא מנסה לרצוח את ג'יני ויזלי, מה שמעורר את זעמה של מולי ויזלי (אמה של ג'יני) שמתעמתת עם בלטריקס בדו-קרב ומצליחה להרוג אותה. אמא של דלפי רידל.
 • פנריר גרייבק הוא אדם זאב אכזרי המנהיג אנשי זאב רבים שנודו מקהילת הקוסמים. בהתחלה חשבו שהוא נווד מוגל אבל התגלה כאדם-זאב רק אחרי שנשך מספר עובדים של משרד הקסמים וברח מתשאול על רצח כפול. כנקמה נשך את הבן של ליאל לופין (רמוס), שהוביל את המאבק נגדו. הוא נוהג לנשוך ילדי קוסמים ולגדלם כך שישנאו קוסמים. בנוסף לכך הוא קניבל. הוא הצטרף לשורותיו של לורד וולדמורט כבר במלחמה הראשונה, אך לא "זוכה" לכך שהאות האפל ייצרב בבשרו (מה שמעיד על מעמדו הנחות יחסית). בספר השישי הוא משתתף בפלישה להוגוורטס, ובמהלכה תוקף את ביל ויזלי ופוצע אותו אנושות. בספר השביעי הוא מצטרף לחבורות קוסמים המנסות לצוד קוסמים המבוקשים על ידי משרד הקסמים, ותוך כדי כך מצליח ללכוד את הארי, רון והרמיוני. בסוף הספר הוא משתתף בקרב על הוגוורטס, ובסופו מובס על ידי רון ויזלי ונוויל לונגבוטום.
 • רגולוס ארקטורוס בלק הוא אחיו הצעיר של סיריוס בלק. רגולוס הצטרף לאוכלי המוות עם תום לימודיו בהוגוורטס, אך כשגילה את אחד ההורקרוקסים של וולדמורט הוא התחרט והחליט לנטוש, אך לא לפני שינסה להשמיד את ההורקרוקס שגילה. בזמן הניסיון הזה הוא נהרג ומותיר את המשימה לגמדון הבית קריצ'ר, אך זה נכשל בה. הוא מותיר אחריו קמע מזויף, וחותם עליו בראשי התיבות רא"ב, המתבררים רק בתחילת הספר השביעי.
 • איגור קרקרוף היה המנהל של בית הספר לקוסמים דורמשטרנג. לאחר שנתפס על ידי ההילאים הוא משתף פעולה עם משרד הקסמים, ובכך גורם לתפיסתו של אוגוסטוס רוקווד שעבד במשרד הקסמים. בגלל בגידתו זו הוא רוכש לעצמו שונאים רבים. הוא נמלט והסתתר לאחר חזרתו של וולדמורט בסיום טורניר הקוסמים המשולש, אך לבסוף מאותר על ידי וולדמורט ומשלם בחייו על בגידתו.
 • אלקטו ואמיקוס קארו הם אח ואחות אוכלי מוות המופיעים לראשונה בספר השישי, בסצנה שבה סנייפ הורג את דמבלדור בראש מגדל האסטרונומיה. שניהם מתוארים כנמוכים, שמנים ואכזריים. בספר השביעי הם מתמנים בהוראת משרד הקסמים (הנשלט על ידי וולדמורט) לתפקידי המורים לחקר המוגלגים (אלקטו) והתגוננות מפני כוחות האופל (אמיקוס). שיעוריהם מתנהלים מתוך נטייה לטובת כוחות האופל ונגד המוגלגים. בסוף הספר הם נתפסים על ידי הארי פוטר ולונה לבגוד, ונאסרים על ידי מינרווה מקגונגל.
 • ברטמיוס (ברטי) קראוץ' הבן הוא אחד מאוכלי המוות הנאמנים ביותר לוולדמורט. הופעתו היחידה היא בספר הרביעי, בו הוא משתלט בעזרת פיטר פטיגרו על ההילאי בדימוס אלאסטור מודי ומתחזה לו במהלך שנת הלימודים. קראוץ' הוא אחד מהגורמים הראשיים לאירועים השונים בספר, ובעיקר בטורניר הקוסמים המשולש אליו הוא דואג שהארי ייכנס ואף מושיט לו עזרה בדרכים ערמומיות. מטרתו של קראוץ' היא להביא את הארי פוטר לידיו של לורד וולדמורט, ולאחר שהארי נמלט הוא מנסה לרוצחו. הוא נלכד על ידי דמבלדור, מקגונגל וסנייפ לפני שהוא עושה זאת, ומאוחר יותר מקבל את נשיקת הסוהרסנים השואבת ממנו את נשמתו. במהלך הספר מתברר גם כי הוא אחד מאוכלי המוות שעינו את הוריו של נוויל לונגבוטום.
 • קורבאן יאקסלי: אוכל מוות שלא נתפס בנפילת וולדמורט הראשונה. נשלח על ידו לגייס את סלגהורן לשורות אוכלי המוות אך לא מצא אותו. עבד במשרד הקסמים וקודם תוך איומים וקללות, כולל על ראש המחלקה לאכיפת חוקי הקסם פיוס תיקנס, עד שהפכו לשר קסמים-בובות ויאקסלי ירש את תפקידו.

אוכלי מוות נוספים הם אנטונין דולוחוב, אוגוסטוס רוקווד (מרגל במחלקה למסתורין), ת'ורפין ראול, דראקו מאלפוי, לוציוס מאלפוי, אייברי ופיטר פטיגרו. שני אוכלי מוות נוספים, וילקיס ואוון רוזייר, נהרגו לפני תקופת הספרים ורק הוזכרו בפלשבק בספר הרביעי.

דמויות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קסנופיליוס לאבגוד (ריס איפנס)
גאריק אוליבנדר (ג'ון הרט)
ריטה סקיטר (מירנדה ריצ'רדסון)
קורנליוס פאדג' (רוברט הארדי)
 • גאריק אוליבנדר הוא יצרן השרביטים המפורסם ביותר בבריטניה, ומי שיצר את שרביטיהם של הארי פוטר ולורד וולדמורט. אוליבנדר מתואר כאדם חכם ובקיא בתחום אמנות הכנת השרביטים, והוא זה שמספר להארי על המקור הזהה של ליבת השרביט שלו וליבת השרביט של וולדמורט. לפני תחילת הספר השישי הוא נחטף על ידי וולדמורט, המעוניין לחלץ ממנו מידע כיצד להביס את השרביט של הארי פוטר. הוא מחולץ על ידי דובי במסגרת הבריחה מכלאו באחוזת מאלפוי בספר השביעי
 • לודוביץ' (לודו) בגמן היה ראש המחלקה למשחקי ספורט במשרד הקסמים. הופעתו היחידה היא בספר הרביעי. בגמן מכור להימורים, ולאחר גמר גביע העולם בקווידיץ' הוא מפסיד את כל הזהב שלו לגובלינים. כדי לכסות את חובו הוא מהמר שהארי יהיה המנצח היחיד בטורניר הקוסמים המשולש, אך מפסיד פעם נוספת כיוון שהארי וסדריק דיגורי מנצחים ביחד ומסיימים בתיקו.
 • מייקיו גרגורוביץ' הוא יצרן שרביטים בולגרי מפורסם, שייצר בין השאר את שרביטו של ויקטור קרום. שנים רבות לפני התרחשות אירועי סדרת הספרים הוא החזיק ברשותו את שרביט הבכור, אך זה נגנב ממנו על ידי גלרט גרינדלוולד שבתורו הפסיד את השרביט לאלבוס דמבלדור. גרגורוביץ' נרצח על ידי וולדמורט בזמן שהאחרון חיפש אחר השרביט.
 • קסנופיליוס "קסנו" לאבגוד הוא אביה של לונה לאבגוד והעורך של הצהובון "הפקפקן". הצהובון נחשב לנחות בעולם הקסמים שיצרה רולינג, ולפי המתואר בספרים הכתבות המתפרסמות בו הן בדיה מוחלטת שרק לונה ואביה מאמינים לתוכנן. קסנופיליוס מתואר בספרים כאדם בעל מראה שונה וחריג. האובססיה העיקרית שלו בחיים היא למצוא את אוצרות המוות. קסנופיליוס הוא זה שמספר להארי, רון והרמיוני על קיומם של האוצרות ועל חשיבותם כחפצי קסם רבי עוצמה. עם זאת, הוא היה נתון לשליטתם של אוכלי המוות שחטפו את לונה, וניסה בלא הצלחה להסגיר את השלישייה לאנשי משרד הקסמים הנשלט על ידי וולדמורט.
 • מאדאם אולימפה מקסים היא מנהלת בית הספר הצרפתי בובאטון. מאדאם מקסים מתוארת כמכשפה מוכשרת מאוד וכבעלת ברית נאמנה של דמבלדור, האגריד ומסדר עוף החול. היא אף מתלווה להאגריד שנשלח על ידי דמבלדור כדי לפייס את הענקים. מאדאם מקסים מתוארת כאישה גדולת ממדים, ובמהלך הספר הרביעי מועלה החשד כי היא ענקית למחצה (בדומה לרובאוס האגריד), למרות הכחשותיה הנמרצות.
 • ריטה סקיטר היא כתבת בעיתון "הנביא היומי". סקיטר לא נצמדת לאמת, ואת הכתבות שהיא מכינה על המרואיינים שלה היא שוזרת בשקרים ובדיות שהיא המציאה."ידידה" הטוב למעשים אלו הוא ה"עט-צטט-אותך" שלה, שכישפה כך שיגזים באופן דרמטי את הראיונות. סקיטר היא אנימאגית לא רשומה שיכולה להפוך לחיפושית, דבר המהווה עבירה על חוקי הקוסמים. בסוף הספר הרביעי היא נלכדת על ידי הרמיוני גריינג'ר, המאלצת אותה להתחייב להפסיק להשמיץ אנשים בכתבות שלה במשך שנה אחת. מיד בתום השנה היא חוזרת לסורה, ובמהלך הספר השביעי היא מפרסמת ביוגרפיה משמיצה על אלבוס דמבלדור.
 • רופוס סקרימג'ר היה ראש מחלקת ההילאים שהחליף את קורנליוס פאדג' בתפקיד שר הקסמים. סקרימג'ר מתואר כאדם קשוח שלא מהסס לנקוט באמצעים שנויים במחלוקת כדי להילחם בוולדומרט. לקראת אמצע הספר השביעי הוא נרצח על ידי חבורת קושרים הנשלטת באמצעות קללת אימפריוס.
 • קורנליוס אוסוולד פאדג' מכהן בתפקיד שר הקסמים בין הספר הראשון לספר החמישי. הוא מתואר כבעל מראה עגלגל וכלובש בגדים בצבע ירוק לימון וחובש כובע באולר. פאדג' רוחש חיבה רבה להארי בתחילת הסדרה, אך זו מתחלפת באיבה בסוף הספר הרביעי בגלל חששו שהארי ודמבלדור זוממים להדיחו. בספר החמישי הוא עומד ביחד עם דולורס אמברידג' בראש הקמפיין להכחשת שובו של וולדמורט, אך נאלץ להכיר בכך לאחר שוולדמורט מופיע בהיכל הכניסה של משרד הקסמים. בעקבות חשיפת מחדליו הוא מאולץ להתפטר מתפקידו, ומוחלף על ידי ההילאי לשעבר רופוס סקרימג'ר. ההופעה האחרונה שלו בסדרה היא בהלוויה של דמבלדור בסוף הספר השישי, ולא ידוע מה עלה בגורלו לאחר מכן.
 • ברטמיוס (ברטי) קראוץ' האב היה ראש המחלקה לשיתוף פעולה בין קוסמים במשרד הקסמים. הוא דוגל בצורה קיצונית בשלטון החוק, ולא מהסס להפעיל אמצעים נוקשים ביותר כנגד אלו שלדעתו עלולים לסכן את השלטון. הוא נקט ביד קשה כלפי אוכלי המוות ומשתפי הפעולה שלהם, כולל בנו היחיד אותו שלח לאזקבאן. אשתו הגוססת של קראוץ' משכנעת אותו להוציא את בנם אל מחוץ לאזקבאן, ומאותה עת הוא כלוא בבית המשפחתי תחת גלימת היעלמות. בסופו של דבר הבן מחולץ על ידי וולדמורט, שמטיל על קראוץ' האב את קללת אימפריוס. קראוץ' האב מצליח להשתחרר מהקללה, אך נרצח על ידי בנו כשהיה בדרך להזהיר את דמבלדור מפני הסכנה.
 • ויקטור קרום הוא שחקן קווידיץ' בולגרי שהופיע לראשונה בספר הרביעי. קרום הוא תלמיד השנה השביעית בדורמשטרנג. הוא הגיע לאנגליה ביחד עם משלחת מבית ספרו המשתתף בטורניר הקוסמים המשולש, ונבחר לייצג את בית הספר. הוא מפגין יכולת גבוהה בטורניר, ואף מתיידד עם הרמיוני גריינג'ר. השניים ממשיכים להתכתב גם לאחר אירועי הספר הרביעי, וכתוצאה מכך רון ויזלי (המאוהב בסתר בהרמיוני) חש רגשות קנאה. בספר השביעי הוא מופיע בפעם האחרונה במסגרת החתונה של ביל ויזלי ופלר דלאקור.
 • מאדאם רוזמרטה היא בעלת פונדק "שלושת המטאטאים" בהוגסמיד. היא מתוארת כאשה נאה הזוכה לתשומת לבו של רון ויזלי. בחמשת הספרים הראשונים לרוזמרטה יש תפקיד מצומצם ביותר, למעט הסצנה בספר השלישי שבה היא שומעת על בגידתו כביכול של סיריוס בלק בהוריו של הארי. בספר השישי דראקו מאלפוי מטיל עליה קללת אימפריוס, וכופה עליה לסייע לו במזימתו לרצוח את דמבלדור.
 • סטן שנפיייק הוא הנהג של אוטונוס הלילה בספר השלישי. בספר השביעי מסופר כי הוא הוטלה עליו קללת אימפריוס ולכן הוא הפך לאוכל מוות. הוא היה אחד מאוכלי המוות שרדפו אחרי הארי בעת שברח מבית הדרסלים בתחילת הספר השביעי.
 • דלפיני (דלפי) רידל היא בתם של לורד וולדמורט ובלטריקס לסטריינג'. היא מתוארת בתור נערה כבת עשרים עם שיער כחול זוהר. מופיעה לראשונה בהארי פוטר והילד המקולל בתור אחייניתו והמטפלת של איימוס דיגורי (אביו של סדריק). איימוס מבקש מהארי להחזיר את בנו לחיים וכשהוא מסרב היא משכנעת את אלבוס וסקורפיוס לעזור לה באמצעות מסע בזמן. היא מאלצת את השניים להחזיר את סדריק לחיים כחלק מתוכניתה להחזיר את וולדמורט לחיים, אך לבסוף נתפסת על ידי הארי, ג'יני, דראקו, רון והרמיוני ומוסגרת ונכלאת בבית הסוהר אזקבאן.

גמדוני בית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גמדוני בית הם יצורים בדיוניים המשרתים כעבדים לאורך כל חייהם את אדוניהם הקוסמים. הגמדונים נאמנים מאוד לבעליהם, יעשו הכל למענם, לא יחשפו את סודותיהם, לא ידברו סרה באדוניהם, יפנו אל אדוניהם בתואר אדונילי או גבירתילי, ולא ישתמשו בכוחות הקסם המיוחדים שלהם (כגון היכולת להתעתק גם באזורים אשר מוטל עליהם כישוף המונע התעתקות) ללא אישור. בדרך כלל הם לובשים בלויי סחבות, והם יכולים להשתחרר מעבדותם רק אם אדוניהם יתנו להם בגדים חדשים. גמדונים נמצאים בדרך כלל בבתים עתיקים של משפחות עשירות וטהורות דם. הגמדונים הם יצורים גאים מאוד ומתביישים מכל חריגה מנורמות העבדות המקובלות אצלם.

גמדוני בית מאופיינים בחזות מכוערת: יש להם עיניים גדולות, אוזניים ארוכות ומחודדות כמו אוזני עטלף, הם נמוכים מאוד והם מדברים בצורה עילגת (כגון קוסמימים במקום קוסמים).

החל מהספר הרביעי חל שינוי במעמדם עם הקמתו של הארגון למען רווחת גמדוני הבית (אלרג"ה) על ידי הרמיוני גריינג'ר. הרמיוני ניסתה ללא הצלחה רבה לפעול למען הגמדונים בעת שלמדה בהוגוורטס, וכשהחלה בקריירה במשרד הקסמים לאחר הספר השביעי היא זכתה להצלחה רבה בשיפור מעמדם.

דובי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוֹבּי הוזכר לראשונה בתחילת הספר השני, כשהגיע לחדרו של הארי על מנת למנוע ממנו להגיע להוגוורטס. הארי מסרב, ובתגובה גורם דובי להפלת עוגה שהכינה פטוניה דרסלי, ובכך גורם לדרסלים לגלות כי הארי לא רשאי לבצע קסמים מחוץ להוגוורטס, ולנעול את הארי בחדרו. הארי הצליח להימלט מכלאו, אך דובי לא ויתר על רצונו. הוא מנע מהארי ומחברו רון ויזלי לעלות על הרציף בקינגס קרוס, גרם למרביצן לרדוף ולפצוע את הארי במהלך משחק קווידיץ', ואף ביקר בו במרפאת בית הספר בעת ששכב שם והחלים מפציעתו.

בסוף הספר התברר כי דובי ניסה למנוע מהארי להגיע להוגוורטס כיוון שידע כי אדוניו, לוציוס מאלפוי, החליט להחדיר את יומנו של טום רידל לחפציה של ג'יני ויזלי, ובכך לגרום לפתיחת חדר הסודות והפללתו של אביה, ארתור ויזלי. הארי ריחם על דובי לאורך כל הספר, ובסופו החליט לשחרר את דובי. הוא הכניס את יומנו של רידל לתוך גרב מלוכלך והושיט אותו למאלפוי, שבתגובה זרק את הגרב לכיוונו של דובי לאחר שהוציא ממנו את היומן. כשלוציוס הבין את שעשה הוא ניסה לפגוע בהארי, אך נהדף על ידי דובי שהשתמש בכוחותיו המיוחדים. לאחר מכן הפך דובי לגמדון חופשי, ובניגוד לשאר בני מינו הוא החל לדרוש תנאים סוציאליים.

בספר הרביעי החל דובי לעבוד במטבחים של הוגוורטס, משום שאלבוס דמבלדור היה היחיד שהיה מוכן להעסיק אותו למרות שדרש שכר. תפקידו היה קטן יחסית, ולפני המשימה השנייה בטורניר הקוסמים המשולש הוא נתן להארי אצות זימיזים שייסעו לו לעבור את המשימה בהצלחה. בסוף הספר התברר כי מי שנתן לו את המידע על האצות היה ברטי קראוץ' הבן שהתחזה למורה להתגוננות מפני כוחות האופל אלאסטור מודי.

לדובי יש תפקיד קטן בספר החמישי, בו הוא מראה להארי את חדר הנחיצות ששימש למפגשי צבא דמבלדור, והתריע בפני חברי הקבוצה על חשיפתה. בספר השישי הוא עוקב אחרי דראקו מאלפוי לבקשתו של הארי, והביע את שאט נפשו מהתנהגותו של מאלפוי. באמצעות המידע שסיפק דובי הצליח הארי לנחש נכונה מה מעשיו של מאלפוי כשהוא לא מוצא אותו. במהלך הספר השביעי הוא חילץ את הארי וחבריו מבית משפחת מאלפוי, אך במהלך הבריחה נרצח על ידי בלטריקס לסטריינג' באמצעות סכין שנזרקה לכיוונו בזמן התעתקותם אל בקתת הצדפים. הוא נקבר בחצר ביתם של ביל ופלר ויזלי.

וינקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

וינקי היא גמדונת בית המשתייכת למשפחת הגמדונים ששירתה את משפחת קראוץ'. היא הופיעה בעצמה רק בספר הרביעי, והוזכרה בספרים הבאים. בתחילת הספר היא שמרה לבעלים שלה על מקום ביציע המכובדים באצטדיון שבו נערך גמר אליפות העולם בקווידיץ', ומאוחר יותר התברר כי היא השגיחה על ברטי קראוץ' הבן שהוסתר מתחת לגלימת היעלמות. קראוץ' הבן הצליח לגנוב את שרביטו של הארי פוטר, שיגר לשמים את האות האפל, ובכך גרם לפיטוריה של וינקי. היא קיבלה זאת באופן קשה, ולאחר שהחלה לעבוד בהוגוורטס סבלה מהתמכרות למשקה המשכר (עבור גמדונים) בירצפת. רולינג אמרה בעבר כי חל שיפור קטן במצבה הנפשי של וינקי, אך אמרה גם כי היא מעולם לא התאוששה מההלם שבפיטורים.

קריצ'ר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריצ'ר (הסרט החמישי)

קריצ'ר הוא גמדון בית המשתייך למשפחת הגמדונים ששירתה את משפחת בלק. בדומה לבעליו הוא חש תיעוב כלפי קוסמים שאינם טהורי דם, והיה נאמן מאוד לאמו של סיריוס בלק (מתואר בכריכה האחורית של הספר החמישי כ"גמדון-בית ממורמר ונוטף ארס"). בספר החמישי נאמר כי שאיפת חייו היא שלאחר מותו יערפו את ראשו ויתלו אותו לצד אוסף ראשי הגמדונים שבבית משפחת בלק בלונדון. אף על פי שתיעב את סיריוס, שלא הלך בדרכי הוריו, הוא נאלץ לציית לו. הוא זכה ליחס מזלזל מצד האנשים שהתגוררו באופן זמני או קבוע בבית משפחת בלק, בשל ההערות הגזעניות שהיה ממלמל כשחשב שלא שומעים אותו. היחידה שהתייחסה אליו בכבוד הייתה הרמיוני גריינג'ר, שהאמינה בשוויון זכויות לגמדונים, אף על פי שכינה אותה בוצדמית.

קריצ'ר היה מודע למערכת היחסים הקרובה בין סיריוס לבין הארי, וכיוון שלא נאסר עליו לדבר על כך הוא העביר את המידע לאוכלת המוות בלטריקס לסטריינג', שהייתה הקרובה היחידה של סיריוס שחש כלפיה הערכה גבוהה. לאחר שהארי ראה חיזיון שבו וולדמורט עינה את סיריוס במשרד הקסמים הוא יצר קשר עם בית משפחת בלק, אך קריצ'ר בגד באדוניו, שיקר להארי שסיריוס לא נמצא, ובכך הוביל בסופו של דבר למותו של סיריוס.

בתחילת הספר השישי עבר קריצ'ר לחזקתו של הארי שירש את כל רכושו של סיריוס. הארי ציווה על קריצ'ר לא ליצור קשר בכל צורה שהיא עם אוכלי המוות, וקריצ'ר נאלץ לציית. הוא גם שלח אותו לעבוד בהוגוורטס ביחד עם גמדוני הבית הקבועים של בית הספר. בהמשך הספר הורה לו הארי לעקוב אחרי דראקו מאלפוי ביחד עם דובי, אך קריצ'ר הביע את חוסר שביעות רצונו ותיאר באורח מופלג את הערצתו למשפחת מאלפוי טהורת הדם.

בספר השביעי והאחרון התברר כי וולדמורט ניצל את קריצ'ר על מנת לבחון את ההגנות סביב התליון של סלזאר סלית'רין, אותו הפך להורקרוקס. לאחר שסיים את הבדיקה נטש את קריצ'ר במערה עם החיז"לים, אך קריצ'ר ניצל כיוון שאדונו רגולוס בלק (אחיו הקטן של סיריוס) זימן אותו בחזרה והוא היה מחויב לבצע את הפקודה. לאחר מכן הוא קיבל מהארי את התליון שהיה שייך לרגולוס, ובשל כך חל מהפך ביחס שלו להארי, לרון ואפילו להרמיוני. בסוף הספר הוא הוביל את מתקפת גמדוני הבית בחלק השני של הקרב על הוגוורטס מול אוכלי המוות.

הוקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוקי היא גמדונת בית זקנה המוזכרת בספר השישי כמי ששירתה אישה זקנה בשם חפציבה סמית'. הופעתה היחידה היא בזיכרון שהארי ראה בהגיגית של אלבוס דמבלדור, ובו היא נראית משרתת את גבירתה בזמן שטום רידל (וולדמורט) מבקר בבית שלה. לאחר שסיימו לצפות בזיכרון סיפר דמבלדור להארי על כך שהוקי הרעילה את גבירתה בטעות מספר ימים לאחר המפגש בו צפו, אך טען כי יש סבירות גבוהה שוולדמורט השתיל במוחה זיכרון כוזב במטרה להסתיר את הרצח שביצע על מנת לגנוב את אוצרותיה של משפחת סמית'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ המקור באנגלית הוא Gnome, וההגייה המקורית היא נום