צבר מצוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןצבר מצוי
Israel National TrailDSCN4417.JPG
צבר מצוי בצד "שביל ישראל"
מצב שימור
מצב שימור: אין מספיק נתונים
[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: ציפורנאים
משפחה: צבריים
סוג: צבר
מין: צבר מצוי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Opuntia ficus-indica
מילר, 1768
פרי צבר
ערך תזונתי ל-100 גרם
מים 87.55 ג'
קלוריות 41 קק"ל
חלבונים 0.73 ג'
פחמימות 9.57 ג'
שומן 0.51 ג'
כולסטרול 0 מ"ג
ויטמינים
 ‑ ויטמין A 43 מק"ג
 ‑ ויטמין B6 0.06 מ"ג
 ‑ ויטמין C 14 מ"ג
ברזל 0.30 מ"ג
סידן 56 מ"ג
אשלגן 220 מ"ג
נתרן 5 מ"ג
סיבים תזונתיים 3.6 ג'
מקור: מילון המזון
כיכר הצבר בפתח תקווה

צַבָּר מָצוּי[2] (שם מדעי: Opuntia ficus-indica) הוא אחד ממיני הקקטוס. הפרי שלו מכונה בישראל סָבְּרֶס, ויהודים ילידי ארץ ישראל אף שאלו את שמו והם מכונים צברים, קרי מחוספסים וקוצניים מבחוץ אך רכים ומתוקים מבפנים, כמו פרי הצבר העסיסי.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור שמו העברי של הצבר, בכינויו בערבית מדוברת, סאבאר-صبار מן המילה "סָ֫בַּר"-صبر, שמשמעותה "סבלנות", בשל מיעוט צורכו בהשקיה. השם התקבל כמונח רשמי בעברית, הגם שבערבית המונח הרשמי הוא תרגום מילולי של שמו המדעי "תאנה הודית קוצנית"[3]. מוכרת גם אטימולוגיה עממית, שמקובל כי היא שגויה, כי הצבר קיבל את שמו מתכונתו "לצבור מים".

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאו של הצבר, כמרבית מיני הקקטוסים, באמריקה. ייתכן שמרכז תפוצתו היה במקסיקו (במקסיקו הצבר נחשב צמח לאומי ואף מופיע על סמל המדינה). מאמריקה הועבר הצבר במאה ה-16 על ידי הכובשים הספרדים לספרד וממנה נדד לארצות רבות בעולם, כולל אגן הים התיכון וארץ ישראל בפרט. המועד המדויק בו נקלט הצבר בארץ אינו ידוע, אך ברור שמאז הפך גידול שכיח בישראל. בשל תנאי האקלים בארץ זרעיו אינם יכולים לנבוט בקרקע, והוא מתפשט אך ורק בעזרת האדם או באופן טבעי באמצעות רבייה וגטטיבית, כאשר הענפים נופלים לקרקע ומשתרשים בה, בשל כך אין חשש ממשי שהצבר יהפוך מין פולש המסכן את הצמחייה המקומית[4]. הצבר משמש בין היתר כצמח גבול (צמח משוכות) בשל היותו קוצני ובלתי-עביר.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימושים לתעשייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גידול הצבר התפשט בארץ ישראל ובכל ארצות ים התיכון בתקופת האימפריה העות'מאנית, אז שימש כמצע חי לגידול וקצירת כנימת קוכיניאל לייצור הצבען בגוון אדום שני, כרמין[4], עם התפתחות תעשיית הצבעים הסינתטית על בסיס זפת פחם[5] בגרמניה, תעשיית הכנימה המקומית קרסה, והצבר נותר צמח מקובל בגדרות חיות, כאמור גם בשל קוציו ופריו.

שימושים לרפואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצבר המצוי מסועף מאוד, דמוי עץ או שיח ומגיע עד גובה של 7 מטרים. הפרקים מוארכים וגודלם כמחצית המטר והם בעלי זיפים צהובים. הפירות אדמדמים עם גוון צהבהב ומשמשים למאכל. בחלק מסוגי הרפואה הסינית וההומאופתיה מייחסים לפירותיו סגולות מרפא לזירוז קרישת דם. כמו כן נחשב הצבר מבחינה הלכתית לעץ.

שימושים למאכל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצבר אוגר בגבעוליו (טעות נפוצה היא ההתייחסות לגבעולי הצמח כאל עלים, בשל מראם המטעה) וביתר איבריו כמות גדולה של מים כדי שיוכל לעבור את הקיץ מבלי להתייבש. ניתן להשתמש גם בשיח עצמו בתור מאכל.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצמח מגודל במספר חוות חקלאיות, המייצאות בעיקר את הפרי ותוצריו למשל בשנת 1992 הקים נועם בלום את חוות צברי אורלי ברמת הנגב בין דימונה לירוחם על שטח של כ-1200 דונם[6] . בשנת 1997 עלה היצוא המקומי מישראל על 175 טונות[7] ומאז פחת. ב-2012 עמד יצוא פרי הצבר על 32 טון[8]. הערכת גורמים בקיאים בענף מעריכה פוטנציאל יצוא הנאמד בכאלף טון פרי בשנה.

בישראל מגדלים בין היתר זן דל-קוצים, הנקרא "אפונטיה", במטעים מסחריים. מגדלים גם צבר אדום, המשמש בעיקר לנוי, אך פריו האדום כהה אכיל, והוא מעניק צבע יותר כהה ללפתן ולריבות. פירות הצבר נאכלים מצוננים. הפרי עשיר בוויטמין C. אפשר להכין ממנו ריבות, קרישים, סירופים ושימורים. יש האוכלים את כל חלקיו הירוקים של הצבר לאחר הסרת הקליפה הקוצנית, אך מכיוון שהצמח בעלי סיבים קשים ולא לעיסים נהוג שלא. קרוב משפחה אכיל של הצבר הוא הנופאל.

הצבר מניב פרי בתחילת הקיץ ובמהלכו, בחוות חקלאיות מתקדמות הצבר מניב עד עשרה חדשים בשנה[7], את הפרי ניתן לשמור לאחר טיפול בקירור של 3°-4° צלזיוס למשך אחד עשר שבועות[9].

באוגוסט 2013 התגלו צמחי צבר רבים בגליל כשהם קמלים ומכוסים בשכבה לבנה דמוית אבקה. לאחר בדיקות שנערכו במעבדות מכון וולקני התברר כי האחראית לדבר היא כנימה טפילית מהמין Dactylopius opuntiaeעברית: אֶצבַּרית ממאירה), אשר גורמת למות הצבר. במספר מקומות ברחבי העולם נהוג השימוש בכנימה זו לצורכי הדברה ביולוגית של צמחי צבר שוטים וככל הנראה חדרה לישראל כתוצאה מיבוא של צמחים שלא עברו בדיקה של משרד החקלאות[10].

פרי הצבר (סברס)

בתרבות המקומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – צבר (קבוצה אתנית)

במאה ה-20 התגלגל שם הצמח והפרי ככינוי לבני היישוב העברי החדש ילידי הארץ, בתחילה ככינוי גנאי בפי בני היישוב היהודי הישן ובהמשך אומץ ככינוי שגור דווקא בפי דוברי העברית, והפך מכינוי גנאי לכינוי דמות מופת מקומית וכמושא להערצה[11]. בשפת העיצוב והרעיונאות המקומית הפך הצבר סמל למקומיות ולאומיות ישראלית, הכינוי נלווה לאיורי דמויות המופת של "החלוץ" ו"הלוחם", כמו גם דמותה של הצברית במרחב דוגמת תחרויות "צברית השנה" יוזמת השבועון העולם הזה בשנות ה-50.

מאוחר יותר באה לעולם דמותו של "קישקשתא" מתוכנית הטלוויזיה לילדים "מה פתאום". "קישקשתא", בובת כפפה מואנשת של צבר עמדה בניגוד לדימוי האון האומניפוטנטי של הצבר עד אותה העת.

עם התמורות החברתיות בישראל, התפוררות אתוס הסוציאליזם, זניחתה של מדינת הרווחה לטובת רעיונות השוק החופשי ומימושם החל משלהי שנות ה-70, איבד מושג הצבר את בכורתו לטובת מגוון דימויים חדש וגלובלי. לכך תרם גם שיכוך בגלי ההגירה, והתמורות החברתיות עם בואו לעולם של דור יליד הארץ חדש, בעיקר יהודים צאצאים ליוצאי ארצות ערב. עם גלי ההגירה בשנות ה-90 מברית המועצות וממדינות ברית המועצות לשעבר עלו מתחים חדשים בין ה"עולים" ובין "ילידי הארץ".

בניגוד לנוכחות הבלתי מבוטלת של המושג "צבר" בשפה, בשפה החזותית ובתרבות הישראלית דוברת העברית בכלל, פרי הצבר הממשי לא אחז אהדה בקרב דוברי העברית, וצריכתו המקומית שולית, זאת בניגוד לצריכתו הגבוהה של הפרי בקרב הפלסטינים לכל אורך המאות ה-20 וה-21, ומעמדו כפרי נחשק ויקר נותר גם בימינו, כשמקובל להגישו בעונה מצונן ואף להגישו לצד קרח, יחד עם פרות נוספים ובקינוחים[12].

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבר (סלנג)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ צבר מצוי באתר הרשימה האדומה של IUCN
 2. ^ על פי אבן שושן גם צָבָר.
 3. ^ ראו גם הערך המילוני wikt:צבר
 4. ^ 1 2 הצבר באתר קק"ל
 5. ^ ראו גם אנילין, קוק (דלק), אי גה פארבן, תגובת זינין, ניקולאי זינין
 6. ^ סיגל בר-קובץ, חודשיים לפני פרס מפעל החיים: נועם בלום, "מלך הצבר" מגיבתון, הלך לעולמו, באתר mynet‏ רחובות, 3 ביולי 2022
 7. ^ 1 2 הסברס הטעים בעולם, עמירה שגב, הארץ, 13.06.2001
 8. ^ יצוא פירות מישראל, רוני נקר, כלכלן וחשב ענף הפירות וההדרים, מועצת הצמחים
 9. ^ יותר ישראלי מתפוז:סברס מירב קריסטל, ynet, ‏05.05.04
 10. ^ זהו הפולש שמאיים על הסברס הישראלי, ynet,‏ 12 בנובמבר 2013.
 11. ^ קוצני מבחוץ ומתוק מבפנים: איך הפך הצַבָּר לכינוי חיבה?, אילון גלעד, הארץ, 17.04.2018
 12. ^ קיצור תולדות הסברס, צאלה קוטלר, גלובס, 01.07.2017