העיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Internet-news-reader.svg העיר
לוגו העיתון
תדירות שבועון
סוגה מקומון
בעלים רשת שוקן
עורך עומר שוברט
נוסד 1980
שפה עברית
www.mouse.co.il
שער "העיר", ינואר 1991 (ראו: תל אביב במלחמת המפרץ)

"העיר" היה החל משנת 2007, שמם של המקומונים של רשת שוקן. כל מקומון נקרא "העיר" בצירוף שם העיר או האזור שבו הוא מופץ, למשל "העיר רעננה". קודם למיתוג מחדש זה, היה "העיר" שמו של המקומון התל אביבי של הרשת.

"העיר" תל אביב[עריכת קוד מקור | עריכה]

"העיר", ומשנת 2007 "העיר תל אביב", היה מקומון תל אביבי של רשת שוקן, שיצא לאור אחת לשבוע. ביום חמישי צורף לעיתון "הארץ", המופץ למנויי העיתון באזור תל אביב, וביום שישי הופץ לחנויות. תפוצתו הייתה 115,000 עותקים.

המקומון הוקם באוקטובר 1980 על ידי חנוך מרמרי, שגם ערך אותו בתקופת הקמתו. יציאתו לאור לוותה בשביתה והפגנות של עובדי הדפוס של העתונים היומיים כיוון שהודפס בשיטת סדר צילום ולא בשיטה של סידור אותיות ידני שהייתה נהוגה עד אז. בשנותיו הראשונות חולק "העיר" בחינם, למרות שלעתים התנו מוכרי העיתונים את קבלת "העיר" בקניית עיתון אחר. לאחר מספר שנים החלו לגבות כסף עבור "העיר". עם השנים ערכו את העיתון גם יואל אסתרון, גל אוחובסקי, מאיר שניצר, דוני ענבר, אמנון רבי ואיתן מרקוביץ'. בשנת 2005 עבר המקומון שינוי מקיף בתכניו ובעיצובו, וחזר להיות מופץ בחינם. לאחר שערך אותו מספר חודשים, הוחלף באותה שנה העורך יוסי קליין באורי שאלתיאל.

"העיר" נחשב במשך השנים, מאז הקמתו, לעיתון פרובוקטיבי. חלק מתדמיתו השונה באה לידי ביטוי בטורים האישיים הקיצוניים, בכתבות החושפניות, ואף בפרסומת למכוני ליווי. הוא היה היחיד שפרסם כתבות הנוגעות בהומוסקסואליות, בברנז'ה התל אביבית ובשאר נושאים חדשניים לתקופה. עם השנים התמתן העיתון. "העיר" נודע גם באירועים שאירגן מדי שנה, בהם "טעם העיר" (אירוע אוכל) ו"שוק מעצבי העיר" (אירוע אופנה) וועידת העיר לעסקים באילת.

בעקבות מודעות בעיתון של מתן שירותי זנות, הורשעה ב-2004 רשת שוקן.[1]

בנוסף לכתבות שנכתבו במיוחד עבורו, פרסם "העיר", כחלק מרשת שוקן, גם כתבות המתפרסמות בכל מקומוני הרשת. לעתים הגיליון כולו הוקדש לנושא אחד. דוגמה לכך היא גיליון 21 באפריל 2006, שהוקדש כולו למאמרים על 25 סדרות טלוויזיה.

מ-5 במרץ 2010 הודפס העיתון בפורמט A4 ובמעטפת כרומו. ב-16 בדצמבר 2010 מוזג "העיר" לתוך מוספו "עכבר העיר", וב-21 במרץ 2013 יצא לאור הגיליון האחרון של "עכבר העיר".

כותבים בולטים:

עכבר העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

"עכבר העיר", גיליון אחרון, 21 במרץ 2013. ציור השער: אילנה זפרן, שמדורה "רישומון" התפרסם ב"עכבר העיר"

עכבר העיר היה מוסף הפנאי והבידור המצורף למקומון "העיר". המוסף הוקם ונערך לראשונה על ידי קובי ניב לפי המודל של מגזין Time Out. המוסף מקבץ בתוכו את אירועי השבוע הקרוב, וכולל מידע בנושאי הפנאי השונים - קולנוע, מוזיקה (הופעות) ותערוכות אמנות, בנוסף לביקורות וטורים אישיים. אחד המאפיינים של "עכבר העיר" הוא שעריו המאויירים על ידי אמנים ישראליים, בהם עמוס בידרמן, דודו גבע, אמיתי סנדי ושאר מאיירים. בנוסף לכך, פורסמו מספר מוספים מיוחדים בשנה, שהבולט בהם הוא "עכבר עולם", מדריך חו"ל אלטרנטיבי.

ב-22 במאי 2006, עלה לרשת אתר האינטרנט "עכבר העיר". ב-7 בינואר הושק האתר רשמית, לאחר שנים בהן לרשת שוקן לא היה כל ייצוג באינטרנט. עכבר העיר הוא אתר תרבות, בילוי ופנאי המספק הן מדריך אירועים והן כתבות תרבות בתחומים שונים. האתר פעיל במספר תחומים: אוכל, לילה, סרטים, במה, טלוויזיה, מוזיקה, אמנות ופעילויות ילדים.

שמו של המוסף נגזר משם המשל אודות "עכבר העיר ועכבר הכפר".

ב-16 בדצמבר 2010 עבר שינוי פורמט - יריעתו הורחבה לגודל A4 ותכניו אוחדו עם עיתון "העיר".[2] לתפקיד העורך הראשי מונה עומר שוברט.

ב-21 במרץ 2013 יצא לאור הגיליון האחרון של "עכבר העיר".[3] עכבר העיר ממשיך לשמש כפורטל תוכן אינטרנטי בנושאי תרבות ופנאי, והוא חלק מרשת שוקן.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אריה קיזל ומירה פוירשטיין (2011). "בצל המרכז: התקשורת המקומית בפריפריה וסיקור החדשות". קשר, כתב עת לחקר תולדות העיתונות והתקשורת בעולם היהודי ובישראל. גיליון 41, עמ' 78 – 87.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]