תל אביב במלחמת המפרץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
"בית דני" בשכונת התקוה שנפגע במטח הטילים הראשון על תל אביב
ראש עיריית תל אביב, שלמה להט (מימין), בסיור עם מבקרים מחו"ל באתר פגיעת טיל בזמן מלחמת המפרץ
שיגור טילי פטריוט ליירוט טילי סקאד בשמי תל אביב

ב-17 בינואר 1991 במסגרת מלחמת המפרץ החל מבצע "סופה במדבר" במתקפת אווירית של כוחות קואליציה בת 34 מדינות את עיראק, לאחר שזו פלשה לכווית. מלחמת המפרץ הסתיימה בפורים תשנ"א-28 בפברואר 1991. במהלכה, שיגר צבא עיראק 39 טילי סקאד לעבר ישראל. בהיות גוש דן ריכוז האוכלוסייה הגדול במדינה (מלבד ירושלים, אליה נמנע הצבא העיראקי מלשגר טילים), כוונו מרבית הטילים לעבר גוש דן.

העיר תל אביב ספגה את שש הפגיעות הראשונות, והשכונות שנפגעו במידה הגדולה ביותר במלחמה היו שכונת התקווה (בה נפגע, בין השאר, המרכז הקהילתי בית דני) ושכונת עזרא. טיל נוסף פגע באזור שדרות רוקח. בתחילה היה נדמה כי הפגיעות הסבו בעיקר נזק לרכוש והיו מעט נפגעים בנפש. אולם בהמשך התברר כי טילי הסקאד שנורו למדינת ישראל במלחמה גרמו במישרין ובעקיפין לעשרות מתים מהתקפי לב ומחנק[1] כתוצאה מהשימוש במסכה, לשלושה הרוגים מפגיעת טילי סקאד[2][3][4] ולנזק רב ברכוש. בסך הכל הוכרו 77 הרוגים במהלך המלחמה כחללי פעולות איבה[5]. טילים פגעו גם ברמת גן השכנה שאף סבלה מנזק יחסי גדול הרבה יותר.

בשטחים פתוחים של תל אביב, בדרום העיר ובצפונה, הוצבו סוללות טילי פטריוט שניסו ליירט את טילי הסקאד. הסוללה הצפונית מוקמה בשטח החולי ליד שדה דב, והדרומית - ליד תחנת הרכבת תל אביב דרום.

במהלך תקופה זו, עזבו את גוש דן רבים מתושביו באופן זמני, והשתכנו ביישובים רחוקים מן המרכז. אחרים יצאו מדי יום כדי לישון מחוץ לגוש דן, וגרמו לעומס כבד בכבישים היוצאים ממנו. שגרת היום והכלכלה העירונית נפגעו בתקופת המלחמה באורח קשה, והביטוי "שעון סדאם" נטבע לתופעה. ראש העיר תל אביב דאז שלמה להט התייחס לתופעת "בריחת התושבים" מהעיר כאל "עריקות" וציין כי "מי שעורק מתל אביב עורק גם מהמולדת". התבטאות זו של ראש העיר זכורה היטב גם לאור הביקורת האישית שספג על כך כי שני בניו היו בעצמם בלוס אנג'לס ובנהריה בזמן המלחמה. התבטאות שנויה במחלוקת נוספת של להט מן המלחמה היא תפילתו כי טיל סקאד יפגע בכיכר אתרים[6] ויגאל את העיר מהמפגע העירוני שהכיכר הפכה להיות - זאת ללא נפגעים כמובן. במקביל, תושבי תל אביב שנשארו בה בזמן המלחמה השתמשו בסיסמאות "נשארתי בתל אביב" ו"אני פטריוט תל אביבי", כמשחק מילים על שם טיל הפטריוט. על חזית בית הבימה נפרש דגל ישראל ענקי.

סיומה של המלחמה בפורים, גרם להעצמת אירועי החג, ואלה לוו בחיסול החדרים האטומים שליוו את תקופת המלחמה. תקופת מלחמת המפרץ בתל אביב זכתה לאזכורים תרבותיים רבים, כגון בספר (שעובד גם לסרט) שירת הסירנה ובסרטים החברים של יאנה ושאנן שיא.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]