באסל גטאס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
באסל גטאס
Basel Ghattas.jpg

גטאס, 2013
תאריך לידה 23 במרץ 1956 (בן 59)
חבר הכנסת
כנסות 19-20
סיעה בל"ד , הרשימה המשותפת
עיסוק קודם מנכ"ל אגודת הגליל
עיסוק נוסף הוצאה לאור

ד"ר בָּאסֶל גַטָאסערבית: باسل غطاس; נולד ב-23 במרץ 1956) הוא חבר הכנסת העשרים מטעם מפלגת בל"ד שמהווה חלק מהרשימה המשותפת, איש עסקים ואיש ציבור ערבי-ישראלי.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

באסל גטאס נולד בשנת 1956 בראמה שבגליל. גטאס, אביו, הוא מורה להיסטוריה ופעיל קומוניסטי, וסוהיילה אימו. גדל במשפחה ערבית נוצרית אורתודוקסית. הוא החל בפעילות פוליטית כנער, ויחד עם בן דודתו עזמי בשארה הקים את הוועד הארצי של תלמידי התיכון הערבים. ב-1974 החל ללמוד הנדסת סביבה בטכניון, והיה בין מקימיו של תא סטודנטים ערבים. ב-1978, בהיותו בן 22 בלבד, נבחר למועצת היישוב ראמה מטעם רק"ח. ב-1983 היה לסגן ראש המועצה המקומית ראמה, מטעם סיעה זו. בתום הקדנציה, בשנת 1989, שב ללימודים בטכניון.

במהלך שנות ה-80 היה בין פעילי רק"ח שגרסו כי יש לנקוט קו ביקורתי כלפי ברית המועצות. גישה זו לא התקבלה במפלגה, והוא סולק ממנה ב-1990. ב-1992 נמנה עם מקימיה של התנועה קצרת הימים "ברית השוויון", וב-1995 היה בין מקימי בל"ד. באותה שנה סיים את לימודיו, וקיבל תואר דוקטור בהנדסת הסביבה.

לאחר סיום לימודיו התמנה גטאס למנכ"ל אגודת הגליל, הפועלת בציבור הערבי ישראלי בתחומים של בריאות הציבור, תברואה, חקלאות, איכות הסביבה ותחומים קרובים נוספים. במהלך כהונתו כמנכ"ל העמותה, הוקם מרכז מחקר ופיתוח בשפרעם, אשר מכר מוצרים שפיתח, וסייע בהקמתן של עמותות נוספות במגזר הערבי, ובהן עדאלה, אתיג'אה ואזרחים למען הסביבה בגליל.

ב-2007 פרש מתפקידו באגודת הגליל, ופנה לעסקים פרטיים. הוא החל בהוצאה לאור של "מאלכום", המגזין הכלכלי הראשון במגזר הערבי. הוא חבר בחבר הנאמנים של המכללה האקדמית בית ברל.‏[1]

גטאס הוא בוגר תוכנית פולברייט: בשנת 2000 זכה במלגת האמפרי ולמד באוניברסיטת מרילנד.‏[2]

לקראת הבחירות לכנסת ה-19 (2013) הוצב במקום השלישי ברשימת בל"ד לכנסת, ונבחר מטעמה לכנסת ה-19.

מועמד לכנסת במקום ה-11 של הרשימה המשותפת, בבחירות לכנסת ה-20.

גטאס נשוי ואב לילדה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]