ערבים נוצרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך מתאר את צמיחת הלאומיות הערבית בקרב נוצרים באופן אנכרוניסטי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
תמונות ערבים נוצרים מפורסמים

ערבים נוצריםערבית: مسيحيون عرب) הם נוצרים בעלי לאום ערבי. שפתם העיקרית של רוב הנוצרים הערבים היא ערבית. אין נתונים מדויקים של מספר הנוצרים הערבים, אך אומדים את מספרם בכ-20-30 מיליון איש ברחבי העולם, בין במזרח התיכון ובין בפזורות ערב מחוץ לו.

לפני הכיבוש הערבי של הלבנט היה אזור זה חלק באימפריה הביזנטית הנוצרית ואוכלוסיות האזור היו נוצריות אורתודוקסיות. עם הכיבוש הגיעה לאזור אוכלוסייה ערבית מוסלמית גדולה, שכפתה את האסלאם על עובדי האלילים אך לא על היהודים, הנוצרים והשומרונים. רבות מהשפות המקומיות נשכחו כאשר האוכלוסייה התחילה לדבר ערבית. מסעות הצלב הביאו אל הלבנט אוכלוסייה נוצרית קתולית שעם הזמן אימצה אף היא את השפה הערבית. ערבים נוצרים השפיעו רבות על התרבות הערבית, מהם נמנים עם המשוררים הערבים הגדולים, סופרים ואנשי רוח.

רוב הערבים הנוצרים מתגוררים עדיין במזרח התיכון והם מצויים ברבות ממדינות המזרח התיכון בעיקר בעיראק, סוריה, לבנון, ירדן, ישראל, הרשות הפלסטינית, מצרים ובלוב. נוכחותם בולטת במיוחד בלבנון, ששם עם קבלת עצמאותה הם היוו קבוצת רוב ואליטה. בחצי האי ערב עצמו לא התקיימו כמעט קהילות נוצריות מאז איסלומו במאה השביעית ועד המאה ה-20. כיום קיימות במדינות המפרץ קהילות של מהגרי עבודה ערבים נוצרים לצד קהילות נוצריות לא ערביות אחרות של מהגרי עבודה. בערב הסעודית פולחן הדת הנוצרית אסור אבל בדומה לשאר מדינות המפרץ חיים בה מהגרי עבודה נוצרים רבים. במדינות המגרב תוניס, אלג'יר ומרוקו התקיימו קהילות נוצריות רבות עד אמצע המאה העשרים אולם רובן ככולן הזדהו עם השלטון הקולוניאליסטי הצרפתי ועם קבלת העצמאות של אותן מדינות נאלצו להימלט. כיום אחוז הנוצרים בהן זניח. אחוז הנוצרים במזרח התיכון הולך ומתמעט בשל הגירת נוצרים החוצה ממנו ובשל קצב הריבוי הגבוה יותר של המוסלמים. רוב המהגרים הערבים ליבשת אמריקה הם נוצרים‏‏.‏[1]

הערבים נוצרים בולטים בתחומים רבים, בעיקר בעסקים ומדע אך גם בחינוך, אמנות וחקלאות. לערבים נוצרים היה חלק חשוב בתרבות הערבית, כשהם תורמים לפילוסופיה, לאמנות, לאדריכלות ולמדע, וכך לפוליטיקה.‏[2][3]

היום יש הרבה ערבים נוצרים שרכשו שם בינלאומי: המשורר ג'ובראן ח'ליל ג'ובראן (19311883), הזמר פול אנקה, לוחם זכויות הצרכנים רלף ניידר,‏[4][5] והאדם העשיר בעולם קרלוס סלים,‏[6][7] זכאי פרס נובל לכימיה אליאס ג'יימס ח'ורי, זכאי פרס נובל לרפואה פיטר מדאוור,‏[8] חלוצי כירורגיית לב-חזה מייקל דבייקי[9] ומגדי יעקוב, פקיד סוכנות החלל האמריקאית נאס"א צ'ארלס אלעשי,‏[10] מזכ"ל האו"ם בוטרוס בוטרוס ראלי.‏[11] הערבים הנוצרים במזרח התיכון ובגלות הם "עשירים ומשכילים ובעלי השפעה".‏[12]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנצרות החלה את דרכה בלבנט ונוצרים ממוצא מזרח-תיכוני קיימים החל מהמאה הראשונה לספירה, כאשר שבטים לבנטיניים שונים (למשל הנבטים ושבט ע'סאן) ובני עמים לבנטיניים שונים (למשל יהודים ופניקים) התנצרו. השליט הנוצרי הראשון היה אבגר הגדול מלך אוסרונה, שהתנצר בסביבות שנת 200 לספירה.‏[13] ככלל אפשר לומר, שנוצרים לבנטינים חיו בשלום עם בני דתות אחרות במזרח התיכון שלפני הכיבוש הערבי (בעיקר ההלניזם והיהדות).

גם לאחר הכיבוש המוסלמי, ערבים נוצרים רבים המשיכו לדבוק באמונתם. כבני "עמי הספר" הם זכו למעמד מיוחד (ד'ימי) בחוק האסלאמי (השריעה), הנותן להם חסות, ומאפשר להם לקיים את אמונתם בתמורה למס מיוחד (ה"ג'זיה") שהיה עליהם לשלם. מספר כתות נוצריות שנרדפו על ידי השלטון הביזנטי האורתודוקסי הנוצרי משום שנחשבו לכפירה (כמו למשל המונופיזיטיזם), החלו ליהנות מיותר חופש דתי, תחת השלטון הערבי המוסלמי.

הקדוש יוחנן מדמשק נזיר נוצרי, המאה ה-7 לספירה

עם הכיבוש הגיעה לאזור אוכלוסייה ערבית מוסלמית גדולה ורבות מהשפות המקומיות נשכחו, כאשר האוכלוסייה התחילה לדבר ערבית. אוכלוסיות נוצריות רבות בלבנט, במיוחד אלה שהמירו את שפתם, החלו לראות עצמן כערביות. מסעות הצלב הביאו אל הלבנט אוכלוסייה נוצרית קתולית שעם הזמן אמצה אף היא את השפה הערבית וחלקה החל לראות עצמו כבעל לאום ערבי. תופעה דומה קרתה עם הגל ההגירה הנוצרי מצרפת ללבנון בעת החדשה.

הכנסיות הנפוצות במזרח התיכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמעט לכל ארגון נוצרי בעולם יש נציגות כל שהיא במקומות הקדושים לנצרות בארץ ישראל, אולם למרבית הארגונים האלה אין אוכלוסיית מאמינים מקומית ונציגיהם הם תושבים זמניים. בין הארגונים הנוצריים שיש להם מאמינים מקומיים, לא לכולם יש מאמינים הרואים עצמם ערבים. לדוגמה, מאמיני הכנסייה האשורית אורתודוקסית והארמנית אורתודוקסית אינם ערבים. הכנסייה הנפוצה במזרח התיכון היא הכנסייה היוונית-אורתודוקסית ואחריה הכנסייה הקתולית. חלק גדול ממאמיני שתי כנסיות אלה הם ערבים.

מאז אמצע המאה ה-19, היו ערבים מאזור הלבנט שעברו מהכנסיות המסורתיות לכנסיות פרוטסטנטיות חדשות יותר, ובייחוד לכנסיות הבפטיסטיות והמתודיסטיות. הגורם העיקרי לתנועה זו היא זרימה של מיסיונרים אוונגליסטים לאזור, בעיקר מארצות הברית.

המרטיר (קדוש מעונה) אבו תביללי

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימה של אזורים עם אוכלוסייה נוצרית גדולה בלבנט. הנתונים מכילים קהילות נוצריות-ערביות לצד קהילות נוצריות מזרח תיכוניות שאינן נתפסות כערביות:

במזרח התיכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחוץ למזרח התיכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאות השנים האחרונות יש הגירה גדולה של נוצרים ממוצא מזרח-תיכוני ליבשת אמריקה ולצרפת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ‏נשיונל ג'אוגרפיק, יוני 2009‏
 2. ^ المسيحيون العرب.. طليعة النهضة وهمزة وصل التقدّم
 3. ^ دور العرب المسيحيين المشارقة فــي تحديث العالم العربي
 4. ^ Graham, Kevin, Ralph Nader : Battling for Democracy, Denver, Colorodo, USA: Windom Publishing Company, ISBN 0-9700323-0-7 
 5. ^ {{|url=http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/politics/elections/2004/ralphnader/ |title=Washingtonpost.com |publisher=Washingtonpost.com |date= |accessdate=2010-05-24}}
 6. ^ Bone, James (11 March 2010). "Mexican mogul Carlos Slim got his big break in sell-off of national telephone firm". The Times (London). Retrieved 2011-06-17. 
 7. ^ Padgett, Tim (11 July 2007). "Carlos Slim's Embarrassment of Riches". Time Magazine (United States). Retrieved 2011-06-17. 
 8. ^ INTELLECTUAL OUTPUT
 9. ^ Ackerman, Todd; Eric Berger (2008-07-12). "Dr. Michael DeBakey: 1908-2008; 'أعظم جراحي القرن العشرين' dies". Houston Chronicle.  Deprecated coauthors parameter (עזרה)
 10. ^ Cedars Network US Directory: Dr. Charles Elachi, Director of JPL. Cedars Network. Retrieved on 2008-02-20.
 11. ^ Boutros Boutros-Ghali Biography, Encyclopedia of World Biography
 12. ^ The invisible occupation of Lebanon
 13. ^ Shahid, Irfan (1984). Rome and The Arabs: A Prolegomenon To The Study Of Byzantium And The Arabs
 14. ^ Lebanon, תקציר ונתונים סטטיסטיים באתר ספר העובדות על מדינות העולם של ה-CIA (באנגלית)
 15. ^ Egyptian people section, תקציר ונתונים סטטיסטיים באתר ספר העובדות על מדינות העולם של ה-CIA (באנגלית)
 16. ^ Syria, תקציר ונתונים סטטיסטיים באתר ספר העובדות על מדינות העולם של ה-CIA (באנגלית)
 17. ^ Jordan, תקציר ונתונים סטטיסטיים באתר ספר העובדות על מדינות העולם של ה-CIA (באנגלית)
 18. ^ Israel, תקציר ונתונים סטטיסטיים באתר ספר העובדות על מדינות העולם של ה-CIA (באנגלית)
 19. ^ West Bank, תקציר ונתונים סטטיסטיים באתר ספר העובדות על מדינות העולם של ה-CIA (באנגלית)
 20. ^ Gaza Strip, תקציר ונתונים סטטיסטיים באתר ספר העובדות על מדינות העולם של ה-CIA (באנגלית)