הובגובלין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הובגובלין
Spider-Island Deadly Foes Vol 1 1 Textless.jpg
הובגובלין (פיל יוריק), כפי שהופיע על עטיפת החוברת Spider-Island: Deadly Foes #1 מאוקטובר 2011, אמנות סטפנו קאסלי ופרנק מרטין.
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה The Amazing Spider-Man #238
(מרץ 1983)
יוצרים רוג'ר סטרן, ג'ון רומיטה הבן
נתונים
שם אמיתי רודריק קינגסלי
ארנולד סמואל "לפטי" דונובן
אדוארד "נד" לידס
ג'ייסון פיליפ מקנדייל הבן
הובגובלין החמישי
דניאל קינגסלי
פיליפ "פיל" בנג'מין יוריק
סטטוס פעיל
חבר/ה ב שותף של קינגפין, היד
חבר/ה לשעבר ב האוונג'רס המדהימים
כינויים בולטים גובלין, הגובלין הירוק
קרובי משפחה
בולטים
רודריק קינגסלי:
דניאל קינגסלי (אח תאום, מת)
פיל יוריק:
ארנולד ומינדי יוריק (הורים)
בן יוריק (דוד)
דוריס יוריק (דודה מנישואים, מתה)
קן יוריק (אח)
כוחות בולטים תכונות פיזיות על-אנושיות, מנת משכל שדומה לזו של הגובלין הירוק.

הובגובלין (באנגלית: Hobgoblin) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיע בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. הובגובלין המקורי והידוע מכולם, רודריק קינגסלי, הופיע לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #238 ממרץ 1983, ונוצרה על ידי הכותב רוג'ר סטרן והמאייר ג'ון רומיטה הבן.

עד כה חלקו בנטל זהותו של הובגובלין שבע דמויות: רודריק קינגסלי, ארנולד "לפטי" דונובן, אדוארד "נד" לידס, ג'ייסון פיליפ מקנדייל הבן, הובגובלין החמישי שזהותו אינה ידועה, דניאל קינגסלי ופיליפ "פיל" יוריק.

דמותו של הובגובלין מדורגת במקום ה-57 ברשימת מאה נבלי העל הגדולים, לפי אתר IGN[1].

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רודריק קינגסלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הובגובלין הראשון הוא רודריק קינגסלי, מעצב אופנה מולטי-מיליונר וניהיליסט מבחינה מוסרית. הוא הופך לאובססיבי לנורמן אוסבורן, הגובלין הירוק המקורי, לאחר שגילה את מקומות המחבוא הרבים שלו ברחבי העיר. בהמשך, קינגסלי הפליל את נד לידס בפשעים שביצע ושנים לאחר מכן גם רוצח את ממשיך דרכו, ג'ייסון מקנדייל. זהותו לבסוף נחשפת בידי ספיידרמן ואשתו של לידס, בטי בראנט, וקינגסלי נאלץ לברוח לאיים הקאריביים כדי להתחבא מרשויות החוק ומאויביו. אחיו ושותפו לפשע, דניאל, מתחזה אליו בהיעדרו אך נרצח בידי פיל יוריק, שנוטל לעצמו את זהות ההובגובלין. לבסוף, רודריק עוטה את תחפושתו הישנה וחוזר לניו יורק, שם הוא נלחם ביוריק על הזכות לשאת את זהות ההובגובלין, אך מרשה לו להמשיך בנטל כל עוד רודריק יקבל את חלקו ברווחים. במהלך אירועי "אוונג'רס ואקס-מן: הציר", יוריק נטל את זהות מלך הגובלינים, וקינגסלי חזר לתפקד כהובגובלין באופן מלא. הוא גויס לקבוצת נבלי-העל של מגנטו, והושפע מכישוף ההיפוך של דוקטור דום ומכשפת השני. הוא הפך לגיבור-על, והרכיב צוות אנשים המחופשים לגיבורי-על נגד יוריק ואומת הגובלין שלו.

ארנולד דונובן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הובגובלין השני הופיע לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #244 מספטמבר 1983. ארנולד סמואל "לפטי" דונובן היה פושע זוטר שעבד עבור רודריק קינגסלי עד אשר נחשף לנסיוב הגובלין הירוק והפך לשפן ניסיונות. הנוסחה מתפוצצת בפניו, ובעוד היא משחיתה אותם, היא מעניקה לו את יכולותיו של הגובלין. רודריק מתכנת את דונובן להישמע להוראותיו, ויוצא להתעמת עם ספיידרמן בתור ההובגובלין. הוא מצליח לנער מעליו את השפעת התיכנות, אך לפני שספיידרמן מצליח לגלות את זהות הבוס שלו, קינגסלי מתכנת את גלשן הגובלין כדי להתרסק על בניין, שחורבותיו נופלות על דונובן והורגות אותו.

אדוארד לידס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדוארד "נד" לידס היה כתב במערכת העיתון "הדיילי ביוגל" אשר קינגסלי שטף את מוחו וגרם לו לתפקד כהובגובלין במספר מקרים וכן לשטות את כולם לחשוב שמדובר בהובגובלין האמיתי. הוא נרצח בהמשך כאשר קינגסלי מחליט שאין יותר צורך בשירותיו.

ג'ייסון פיליפ מקנדייל הבן[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך הזמן, תוכניותיו של קינגסלי אינן מסתדרות לפי רצונו, והוא רצה להימלט מזהותו כהובגובלין. הוא שם למטרה את פלאש תומפסון, הבריון שהירבה להציק לפיטר פארקר בבית הספר אך גם היה תומך נלהב בספיידרמן והעליב את הובגובלין בשידור חי. קינגסלי חיפש להפליל את תומפסון כדי שאויביו ירדפו אחריו בעוד קינגסלי יהיה חופשי סוף כל סוף לעשות כרצונו. תוכניתו הופרעה בחטף כאשר ג'ייסון פיליפ מקנדייל הבן הבריח את פלאש תומפסון מהכלא בחושבו כי הוא עושה להובגובלין טובה. מקנדייל, שכיר חרב שעבר אימונים ב-CIA וארגונים צבאיים נוספים, היה ידוע בזהות דמוית ג'ק-או-לנטרן. כאשר מקנדייל גילה שתומפסון הוא אינו ההובגובלין, קינגסלי זעם משום שחשב שיוכל לפעול מאחורי הקלעים, והדבר הצית סכסוך מתמשך בין קינגסלי למקנדייל.

הובגובלין החמישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הובגובלין חמישי הוצג במיני סדרה Secret War משנת 2004. מעט מאוד ידוע אודותיו, לרבות זהותו האמיתית. ידוע כי נשלח על ידי ליידי אוקטופוס להתקיף את קפטן אמריקה בזהותו האזרחית, סטיב רוג'רס. אותו הובגובלין נכלא יחד עם נבלי-על אחרים בסיום המלחמה הסודית.

דניאל קינגסלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר רודריק קינגסלי עבר לאקוודור, אחיו התאום דניאל קינגסלי חזר לניו יורק והתחזה לאחיו בניסיון להפוך להובגובלין החדש, והשתמש בציוד של אחיו. הוא חוקר את מאורתו הישנה של רודריק קינגסלי בחברת אוסקורפ ומגלה שנורמן אוסבורן עבד על ציוד חדש עבור הגובלין הירוק, כולל חליפת שריון חדשה, מנשא רקטות במקום גלשן וכן חרב אנרגיה. דניאל מגלה גם כי פיל יוריק מנסה להשיג את ידו על הציוד החדש, וזה האחרון מנטרל אותו מספיק זמן בשביל לערוף את ראשו בעזרת החרב. לאחר מכן, יוריק נוטל את זהות ההובגובלין.

פיליפ בנג'מין יוריק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד דניאל קינגסלי נטל את זהותו של אחיו בתור ההובגובלין של ניו יורק, הוא נתקל בפיליפ בנג'מין "פיל" יוריק. יוריק השתמש בעבר בזהות הגובלין הירוק כדי לפעול כגיבור. דניאל קינגסלי עמד לרצוח אותו כאשר יוריק השתמש בצחוק המטורף שלו כדי להמם את קינגסלי. לאחר מכן, יוריק הורג את קינגסלי מתוך הגנה עצמית ונוטל את זהות ההובגובלין, הפעם כנבל-על. בתור ההובגובלין החדש, פיל הפך לאחד מסוכניו של קינגפין, בוס העולם התחתון בניו יורק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס