בטא ריי ביל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בטא ריי ביל
Secret Invasion Aftermath Beta Ray Bill - The Green of Eden Vol 1 1.jpg
בטא ריי ביל, כפי שהוא מופיע על עטיפת החוברת Secret Invasion Aftermath: Beta Ray Bill - The Green of Eden #1 מיוני 2009, אמנות מאת מרקו ג'ורג'ביק.
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Thor #337
(נובמבר 1983)
יוצרים וולט סימונסון
נתונים
שם אמיתי ביל
סטטוס פעיל
חבר/ה ב המשמידים
חבר/ה לשעבר ב אומגה פלייט
בן ברית של האסגרדים
חיל תור
אדוני הכוכבים
כינויים בולטים בטא ריי תור, סיימון וולטרס, תור
קרובי משפחה
בולטים
תור ("אחיו בדם")
כוחות בולטים כוח על-אנושי, מהירות על-אנושית, סיבולת גבוהה, יכולת ריפוי עצמי מואץ
באמצעות שובר הסערה:
יכולת לשלוט במזג האויר
הקרנת אנרגיה
תעופה

בטא ריי בילאנגלית: Beta Ray Bill, בתרגום חופשי: ביל קרן הבטא) הוא דמות משנה בדיונית חייזרית המופיעה בחוברות הקומיקס תור ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Thor #337 מנובמבר 1983, פרי עטו של האמן וולט סימונסון.

דמותו הופיעה בתור הארד של הקומיקס, ונועדה בתחילה להיות הפתעה, כמפלצת אשר הוכיחה את עצמה להיות גיבור. הוא הראשון מחוץ לפנתאון האלים האסגרדים של יקום מארוול אשר נבחר ראוי לשאת את מיולניר, מקבתו של תור. לאחר יריבות קצרה על חזקתה של המקבת, ניתן לגיבור החייזרי פטיש קרב משלו, שנקרא "שובר הסערה", ובין תור לבטא ריי ביל מתפתחים יחסי כבוד הדדי.

בטא ריי ביל מופיע בסדרות האנימציה של הגולש הכסוף והאוונג'רס.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטא ריי ביל התגלה לראשונה כאשר סוכנות S.H.I.E.L.D חשפה שצי ספינות חייזריות חולפות מעל המערכת הסולארית של כדור הארץ, ומנהל הסוכנות ניק פיורי שלח את תור לחקור. כשתור מוצא את הספינה המתקדמת, הספינה סורקת אותו וחושבת אותו לאיום. היא מעירה את בטא ריי ביל מהקפאה קריוגנית, והשניים נלחמים עד למבוי סתום ביניהם. כשהספינה מגיעה למסלולו של כדור הארץ, תור מגלה כי החייזר מצליח להרים את מקבתו. זאת ועוד, בטא ריי ביל משוגר חזרה לאסגרד, כאשר אודין טועה לחשוב שמדובר בתור. כשמתברר דבר הבלבול, תור משוגר בחזרה לאסגרד וסיפור מקורו של בטא ריי ביל מסופר לראשונה. כפי שמתברר, הגזע החייזרי שלו כמעט ונכחד כאשר הגלקסיה שלהם התפוצצה. שאריתם נמלטו בספינות מלחמה, וביניהם אלופם הבלתי מעורער, בטא ריי ביל.

אודין, הרואה שבטא ריי ביל מסוגל לשאת את המיולניר, מפגיש בינו לבין תור, ומכריח אותם להילחם על בעלות הפטיש. בטא ריי ביל מנצח, אך מוותר על המיולניר. לאחר מכן, הוא מצטרף לאסגרדים על מנת להביס את שד האש סירטיר. במסגרת הקרב הוא נלחם גם נגד לוקי, מתכנן הפלישה. הוא מובס, נשלח לכדור הארץ ולוחם לצד איירון מן נגד איש הטיטאניום. הוא מנסה לשכנע את סיף להחזירו אל אסגרד, והוא אכן חוזר לאחר שהוא נלחם לצד תור נגד ג'אגרנוט. בהמשך, הוא נלחם לצד שלל אויבים, ביניהם גם גלקטוס. כשתור משתגע ויוצא למסע קטל באסגרד, ביל נלחם נגדו יחד עם אדם וורלוק ותנוס. תור מודה לו על עזרתו, ומצרף אותו אל חיל תור. במהלך אירועי מלחמת אזרחים, ביל תומך בחוק רישום העל אנושיים, ונלחם נגד אימפריית השי'אר ואימפריית הקרי. כעבור כמה הרפתקאות עם תור, בטא ריי ביל לכוד בפסל באסגרד. כשכפילו המרושע של תור, ראגנארוק, תוקף את המקום, בטא ריי ביל מצליח להשתחרר, אך אסגרד מחשיבים את תור למת. בטא ריי ביל מחליף אותו, ולאחר שפוגש אותו תור הוא מביסו בקרב.

בטא ריי ביל שומע שביתו שוקם, ויוצא למסע אל המקום. שם, הוא נתקל בגלקטוס ובקודמו, אלפא ריי ביל. לאחר קרב קשה, הוא מובס וצף בחלל. כשהוא מתעורר, הוא מוצא את עצמו בגוף של פליט אמריקאי בשם סיימון וולטרס. בשהותו בגוף זה, הוא פוגש את ספיידרמן מספר פעמים, כשלבסוף הוא מוחזר לגופו בידי דוקטור סטריינג'. ביל מצטרף לקבוצת אומגה פלייט, אך כשהוא נכשל באחת ממשימותיו הוא נכלא במימד חלופי. במהלך אירועי פלישה סודית, הוא נחטף בידי צי הפלישה של גזע הסקרול, המכריחים אותו לבנות דגם של מיולניר למתחזה של תור מגזע הסקרול. כשתור שומע זאת הוא יוצא להצילו, אך לוקי מפיץ שמועה באסגרד שביל הוא בכלל סקרול, וכך בלדר והיימדייל יוצאים בעקבות תור על מנת להרוג את ביל. תור זורק את מיולניר אל ביל, שתופס אותה, וכך מתגלה זהותו כבטא ריי ביל, והארבעה משמידים את חללית האם של הסקרול. כשהוא חוזר לאסגרד, ביל נתקף בטינה עזה כלפי גלקטוס, שהשמיד את ביתו ואת כל הגזע החייזרי מסוגו. זועם, בטא ריי ביל יוצא להביס את גלקטוס, אך מיורט על ידי הגולש הכסוף, אחד ממבשריו של גלקטוס. השניים נלחמים, וביל משכנע את הגולש להשמיד את כל העולמות המרובים, על מנת להרעיב את גלקטוס למוות. אולם, הגולש הכסוף בוגד בו, ובטא ריי ביל מוצא את גלקטוס, אך כשהוא רואה שהוא מותקף בידי אימפריית הקרי, ביל עוזב לכדור הארץ.

במהלך התקפתו של תנוס על כמה מטרות קוסמיות, ביל נלחם לצד חיל נובה נגדו. מאוחר יותר, סטאר לורד מנסה להזמין אותו לקבוצת שומרי הגלקסיה, אך בטא ריי ביל דוחה את ההצעה, אף על פי שנלחם בקבוצה מתחזה של שומרי הגלקסיה. מאוחר יותר הוא עוזר לאוונג'רס להשמיד את כנסיית האמת האוניברסלית.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטא ריי ביל מחזיק בכוח עצום, שגרם לו לשתק את תור מספר פעמים. הוא בעל מהירות, סיבולת, עמידות ותוחלת חיים על-אנושית. מכיוון שבטא ריי ביל הוא אחד מהיחידים שראויים לשאת את המיולניר, הוא נושא בנשק בעל תכונות דומות הנקרא בשם "שובר הסערה".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס