המעניש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
המעניש
The Punisher (2004) -43.jpg
המעניש, כפי שנראה על עטיפת החוברת The Punisher Vol. 6 #43 ממרץ 2007, אמנות מאת טים בראדסטריט
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה The Amazing Spider-Man #129
(פברואר 1974)
יוצרים גרי קונוויי
רוס אנדרו
ג'ון רומיטה האב
נתונים
שם אמיתי פרנק קאסטל (שונה מפרנסיס קסטיליונה)
סטטוס פעיל
חבר/ה לשעבר ב חיל הנחתים האמריקני
קוד אדום
האוונג'רס הסודיים (מלחמת אזרחים)
גיבורים להשכרה
לגיון המפלצות
אבירי מארוול
ת'נדרבולטס (צוות תקיפה)
הכוח הלאומי
כינויים בולטים פרנקנ-קאסטל, מר סמית', צ'ארלס פורט, פרנק רוק, ג'וני טאוור, ג'יימס מקסוול, קפטן אמריקה.
קרובי משפחה
בולטים
מריו לורנצו ולואיסה קסטיליונה (הורים, מתים)
פרדו ורוקו קסטיליונה (דודים מאמצים, מתים)
אזמרלדה קסטיליונה (דודה, מתה)
מריה אליזבת' קאסטל (אשה, מתה)
ליסה ברברה קאסטל (בת, מתה)
פרנק דייוויד קאסטל הבן (בן, מת)
מייקל קסטיליונה (אח, מת)
כוחות בולטים ללא כוחות על
מומחה טקטי, מאומן בנשק ובקרב מגע, מומחה באמצעי חבלה, בעל סיבולת גבוהה לכאב, סייף וצלף אומן.

המענישאנגלית: The Punisher) היא דמות בדיונית של אנטי-גיבור המופיע בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #129 מפברואר 1974, ונוצרה על ידי הכותב גרי קונוויי והמאיירים רוס אנדרו וג'ון רומיטה האב.

בחוברות הקומיקס המעניש הוא מעין אלטר אגו שאימץ פרנק קאסטל, איש צבא מנוסה אשר בני משפחתו נרצחים בידי מאפיונר לאחר שהיו עדים לרצח כנופיה. קאסטל נלחם מלחמת חורמה של איש אחד נגד המאפיה וכלל הפושעים תוך שימוש במגוון רחב של כלי נשק ונקיטת אלימות ואף ביצוע עבירות בעצמו, כגון חטיפה, סחיטה ועינויים. בהיותו איש צבא ותיק, קאסטל מיומן באמנויות לחימה, התחמקות והטעיה וקרב פנים אל פנים.

טבעה האלים של הדמות, לפיו אין כל פסול בחיסול אויביו, הפכה אותו לדמות ייחודית בז'אנר גיבורי העל. ייחודיות זו סחפה אחריה גל של גיבורים שליליים בשנות השמונים. סדרת חוברות הקומיקס עובדו שלוש פעמים לסרטי קולנוע - האחד ב-1989 בכיכובו של דולף לונדגרן, השני ב-2004 בכיכובו של תומאס ג'יין, והשלישי שיצא ב-5 בדצמבר 2008, בכיכובו של ריי סטיבנסון. סרט מעריצים בכיכובם של תומאס ג'יין ורון פרלמן הופיע בכנס קומיק-קון 2012.

דמותו של המעניש מדורגת במקום ה-27 ברשימת גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN[1], וכן במקום ה-19 ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר[2].

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנות השמונים, הציעו הכותב סטיבן גרנט והאמן מייק זק רעיון ליצירת סדרת קומיקס למעניש, לאחר שזה הופיע לראשונה בהופעת אורח כנבל בחוברת The Amazing Spider-Man #129 בשנת 1974. חברת מארוול קומיקס פרסמה כרך ראשון בן חמש חוברות החל מינואר 1986, שזכה להצלחה ונחטף מהמדפים. כרך שני יצא שנה לאחר מכן ונמשך מיולי 1987 עד ליולי 1995, כאשר הצלחתו גררה הוצאת שתי סדרות נוספות - "המעניש: יומן מלחמה" (נובמבר 1988-יולי 1995) ו"המעניש: אזור מלחמה" (מרץ 1992-יולי 1992), בנוסף למגזין בשחור-לבן The Punisher Magazine (נובמבר 1989-ספטמבר 1990, 16 גליונות) ויומן בדיוני "הנשקייה של המעניש" (יולי 1990-נובמבר 1994).

לאחר היקף מכירות נמוך, שלוש הסדרות בוטלו ב-1995 וכרך שלישי חדש החל כמעט מיידית. בכרך זה, שנמשך כ-18 חוברות בין נובמבר 1995 לאפריל 1997, המעניש הצטרף לארגוני הפשע ונלחם נגד האקס-מן והסוכן הממשלתי ניק פיורי. במיני סדרה של ארבע חוברות, "המעניש: פורגטוריום", המעניש הוחזר לחיים ונלחם כסוכן על-טבעי עבור מגוון מלאכים ושדים.

בשנות ה-2000, מספר סדרות עוקבות החזירו לדמות את פופולריותה הרבה: כרך רביעי בן 12 חוברות (אפריל 2000-מרץ 2001) בידי הכותב גארת' אניס והאמן סטיב דילון תחת חותם Marvel Knights; כרך חמישי בן 37 חוברות (אוגוסט 2001-פברואר 2004); כרך שישי תחת חותם MAX, המיועד לקוראים בוגרים יותר (מרץ 2004-פברואר 2009); כרכים שניים של "המעניש: יומן מלחמה" (ינואר 2007-פברואר 2009) ו"המעניש: אזור מלחמה" (פברואר-מרץ 2009); כרך שביעי בן 16 חוברות (מרץ 2009-יוני 2010); סדרה נוספת תחת חותם MAX (ינואר 2010-אפריל 2012); כרך שמיני בן 16 חוברות (אוקטובר 2011-נובמבר 2012); וכרך שלישי של "המעניש: אזור מלחמה" (מדצמבר 2012 עד אפריל 2013). כרך תשיעי נוצר באפריל 2014, בכתיבתו של נייתן אדמונדסון.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת חייו וקריירה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרנסיס קסטיליונה נולד בקווינס, ניו יורק להורים ממוצא סיציליאני. הוא למד את ערכי הכנסייה הקתולית מתוך כוונה להפוך לכומר, אך שינה את דעתו משום שלא יכול היה לסלוח לאלה שעוללו רע. במקום זאת, קאסטל התגייס לחיל הנחתים האמריקני, הועלה לדרגת קפטן, והתחתן עם מריה, שהייתה בהריון עם ילדם הראשון.

במסגרת אימוניו, קאסטל רכש מיומנות בכלי נשק וצליפה, יצא למשימות סיור, הצטרף לאימוני חבלה תת-ימיים, ולבסוף הוכשר ביחידת אריות הים. עוד בהכשרתו, קאסטל הוצב בהדרכתו של פאן ביגהוק, תצפיתן אינדיאני, ודרכו למד כיצד לשרוד בערבות הפתוחות.

לאחר אימוניו, קאסטל שירת בין השנים 1968-1971 במלחמת וייטנאם כמוביל צוות ונלחם בחזיתות רבות אל מול הוייטקונג. הוענקו לו מספר עיטורי גבורה כולל מדליית הכבוד ומדליית החירות הנשיאותית לאחר שהיה היחיד ששרד את מתקפת הוייטקונג בבסיס צבאי.

מות משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1976, קאסטל, אשתו ושני ילדיו ערכו פיקניק בסנטרל פארק, כאשר לפתע היו עדים להוצאה להורג של כנופיה בידי משפחת המאפיה קוסטה. כדי לחסל כל עדי ראיה, משפחתו של קאסטל נורתה למוות, כאשר הוא היחיד ששרד. למרות שהוא הצליח לזהות את אלה שירו בו, המשטרה לא הצליחה לעצור אותם עקב קשריהם בעולם התחתון. אבל על מות משפחתו וזועם על אוזלת ידה של המשטרה, קאסטל נשבע להעניש את רוצחי משפחתו עד חורמה. הוא צובע על אפוד המגן שלו סמל גולגולת, ומתחיל את משימתו להעניש את כל אלה המעוללים רע לאחרים. חברי משפחת המאפיה הם הראשונים שזוכים ל"צדק" בסגנונו של קאסטל. בין הארגונים הרבים שקאסטל נלחם בהם נמנים המאפיה, המאפיה הרוסית, היאקוזה, ברוני הסמים הקולומביאנים, הטריאדה הסינית, היארדיס הג'מייקנים, ראשי תאגידים אכזריים, גנרלים מושחתים בצבא ארצות הברית ושאר פושעים, רוצחים וכנופיות רחוב.

הפגישה עם ספיידרמן עד למלחמת אזרחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלב מוקדם בקריירה שלו, קאסטל נפגש והתעמת עם ספיידרמן, במחשבה שהוא פושע.‏[3] השניים נעשו בעלי ברית במספר הזדמנויות, דוגמת שיתוף פעולה עם חבר האקס-מן נייטקרולר נגד ג'יגסו, אשר ניסה להפליל את קאסטל במספר רציחות.‏[4] קאסטל נלחם בפשע המאורגן מספיק זמן על מנת להכיר את דפוסי הפעולה שלו ולחזות את פעולותיו. כמו כן, הוא תמיד גבר על המתנקשים, ציידי הראשים, שכירי החרב והמאפיונרים ששלחו נגדו ארגוני הפשע. בשל פעילותיו נגד הפשע הוא ביצע עבירות בעצמו, והמשטרה, ה-CIA, ה-FBI ואפילו סוכנות S.H.I.E.L.D ניסו לאתר וללכוד אותו. עם זאת, קצינים ובעלי דרגה רבים לא שמחו לפעול נגדו, באמונה כי הוא עושה את העולם למקום טוב יותר. בנוסף להרג פושעים הוא הרג שוטרים מושחתים, וכך עורר פעולה מוגברת נגדו מצד המשטרה. הוא נתפס ונכלא פעמים רבות, בדרך כלל באי של רייקר, אך תמיד ברח.

מלחמת אזרחים ואחריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת אזרחים (קומיקס)

בתחילת מלחמת האזרחים ביקום מארוול, קאסטל לא היה מודאג ממלחמתם של גיבורי ונבלי העל זה בזה, עד שממשלת ארצות הברית החליטה להשתמש בנבלי-על לאכוף את חוק רישום העל-אנושיים כקבוצת ת'נדרבולטס. מעשה זה גרם לקאסטל להצטרף למלחמה בצד של האוונג'רס הסודיים וקפטן אמריקה. כאשר ספיידרמן נרדף על ידי ג'ק-או-לנטרן השני וג'סטר השני, קאסטל הציל את ספיידרמן, הרג את שניהם והביא את הגיבור הפצוע והמעולף למחנה מתנגדי הרישום.‏[5] גיבורי-העל חששו תחילה לצרף את קאסטל לשורותיהם, וחלקם אינם רצו אותו כלל. אך כאשר הבטיח שהוא יכול להכניסם לתוך בניין בקסטר, בו שכן שער לכלא באזור השלילי בו הוחזקו גיבורי ונבלי-על אשר התנגדו לחוק הרישום, הצטרף לאוונג'רס הסודיים. כאשר נבלי-העל גולדבאג והבוזז ניסו להצטרף לכוחות האוונג'רס הסודיים, קאסטל הרג את שניהם והותקף על ידי קפטן אמריקה על חוסר השליטה העצמית שלו.‏[6]

כאשר המלחמה הסתיימה בכניעתו של קפטן אמריקה, קאסטל לוקח את מסכתו אשר נשארה מאחור.‏[7] קפטן אמריקה הובא לבית המשפט ושם נורה למוות, עם שרון קרטר וקרוסבונז כצלפים בעוד הגולגולת האדומה ודוקטור פאוסטוס כמתכנני המזימה.‏[8] קאסטל מצא עצמו במנוסה מ-S.H.I.E.L.D ומג'. וו. ברידג'.‏[9] עם מסכתו של קפטן אמריקה ותלבושת דומה, קאסטל אימץ את זהות קפטן אמריקה החדש, ונאבק לכוח הלאומי של סוחר השנאה השני.‏[10] לבסוף, חייל החורף לקח את מגנו של קפטן אמריקה, וקאסטל נתן לו את מסכתו ונפטר מתלבושתו.‏[11]

מוות וחזרה לחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר נורמן אוסבורן קיבל שליטה על סוכנות S.H.I.E.L.D באירועי "שלטון אפל", הוא יצר רשימה שכלולים בה כל האנשים שמפריעים לו ויש צורך מיידי לחיסולם. לצורך חיסול המעניש גייס את דאקן, בנו הפסיכופת של וולברין המוצג לעולם כאביו. לאחר קרב עקוב מדם קאסטל נקצץ לחתיכות. גופתו נלקחת על ידי מורביוס, Man-Thing ושאר נבלים אשר החזירו אותו לחיים בתור פרנקנ-קאסטל. צעד זה היה שנוי במחלוקת מהסיבה שדמותו תמיד הייתה ריאליסטית.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים בהן המעניש הופיע בדפי הקומיקס, הוא רכש לעצמו מספר אויבים ובעלי ברית. לרוב, אויביו הם פושעים או ברוני פשע ובעלי בריתו עם לוחמי פשע או האקרים; בפעמים רחוקות, הוא מתעמת עם אויבים בעלי כוחות על כדוגמת השד אוליבייה, הרוסי בעל הכוח העל-אנושי או הנשר הרביעי. בעלי בריתו לפעמים הם בעלי תפקיד בכיר כשוטר או בלש.

דמות הופעה ראשונה תיאור הדמות

חברים ובני ברית

דייוויד לינוס ליברמן/מיקרוצ'יפ Punisher Vol.2 #4
נובמבר 1987
דייוויד לינוס ליברמן הוא האקר מחשבים מומחה, ועוזרו של המעניש. עם זאת, נוצר משבר בין השניים, שהתבטא בקרב יריות. בקרב, לינוס נהרג על ידי דרק סמולס. הוא קם לתחייה במהלך אירוע שלטון אפל, והוא נעשה מעין אויב של המעניש, שגם הרג אותו.
ג'. וו. ברידג' X-Force #1
אוגוסט 1991
שכיר חרב אשר בהופעתו הראשונה נאבק בקבוצת האקס פורס. הוא נעשה מנהל סוכנות S.H.I.E.L.D זמנית, וניסה להרוג את המעניש בסוף אירוע מלחמת אזרחים. נהרג באירוע שלטון אפל על ידי מיקרוצ'יפ, על מנת להקים לתחייה את משפחותיהם של מיקרוצ'יפ וקאסטל. לאחר מכן, קאסטל רדף אחרי הברדס ומיקרוצ'יפ בניסיון לנקום על מותו.
ג'. ר ווקר/שוטגאן Daredevil #271
אוקטובר 1989
חייל לשעבר בצבא ארצות הברית, שהפך למתנקש של ה-CIA ונאבק בדרדוויל. הוא פגש את קאסטל כשהשניים נלחמו במשפחת פשע, ובפעולה זו, ווקר הציל את חייהם של קאסטל ושל מיקי פונדוזי. הוא עבד לצד קאסטל מספר פעמים לאחר מכן, ופרט לרובה ענק וטנק של איש אחד, אין לו כוחות על פרט לאימון הקרבי שהוכשר אליו ושריון הקוולאר שלו.
הנרי רוסו Punisher Vol.7 #1
מרץ 2009
הנרי רוסו הוא בנו מחוץ-לנישואים של בילי רוסו, אויבו המר של קאסטל. הוא נעשה קורבן התעללות מצד אביו, וכאשר הנרי הביא חתול לביתם, אביו דרש ממנו להרוג את החתול אחרת יהרוג את אמו. כאשר קאסטל ניסה להרוג את נורמן אוסבורן במהלך אירוע שלטון אפל, הוא כמעט נהרג על ידי הסנטרי, אך הנרי הציל אותו. מאז הוא עבד כהאקר עבור קאסטל, בדומה למיקרוצ'יפ.
לין מייקלס Punisher War Zone #7
ספטמבר 1992
קצינת משטרה אשר נפגשה עם קאסטל כאשר שניהם ניסו לתפוס אנס בסנטרל פארק. היא הלכה בדרכו של קאסטל כ"ליידי המעניש" (Lady Punisher). בפעם האחרונה שנראתה, היא נלקחה למעצר של סוכנות S.H.I.E.L.D.
מרטין סואפ Punisher vol.4 #2
מאי 2000
מרטין סואפ ננטש על ידי אמו בגיל ההתבגרות, וגדל בבית יתומים. במפגש עם קצין משטרה, הוא שאף להפוך לשוטר בעצמו ואף הצטרף למשטרת ניו יורק. הוא פגש את קאסטל לראשונה כאשר משטרת ניו יורק שיבצה אותו בקבוצה אשר מטרתה ללכוד את קאסטל. מאז הוא מילא תפקיד לצד המעניש, אך לא תפקיד של עוזר קרבי כמו לין מייקלס. לבסוף, סואפ עזב את משטרת ניו יורק, עבר ללוס אנג'לס והפך לכוכב סרטי פורנו.
מיקי פונדוזי The Punisher War Zone #1
מרץ 1992
חבר לשעבר במשפחת הפשע קארבון, אשר האמינו כי הוא איטלקי-אמריקאי, כשבפועל היה אלבני. הוא נפגש עם קאסטל כאשר הוא פעל נגד משפחת הפשע לה השתייך, והפך לבן בריתו כמשמר אזרחי, בדומה לרובין. הוא התיידד עם מיקרוצ'יפ, אך גם גרם למותו בכך שמסר את מיקומו לדרק סמולס. אחרי זמן מה, כאשר קאסטל מוכר לא במכוון מכונית אשר הייתה שייכת לאלמנה השחורה, הוא מתייצב לצד המעניש בקרב נגדה ונגד פגיון. כאשר פגיון השתמשה באחד מפגיונות הטיהור שלה עליו, הוא סירב לעזור לקאסטל ופרש מלחימה בפשע.
ג'ני סיזר Punisher Vol.6 #43
מרץ 2007
ג'ני סיזר נולדה במשפחת פשע, שעברה מעין התעללות מינית על ידי טים בוקאטו, איש מאפיה בכיר, וזאת לאחר שהתאהבה בו והשניים נשאו. היא עברה כריתת שד, וכאשר איימה לפנות ל-FBI, אנשי המאפיה ניסו להורגה והיא נפלה לקרון רכבת פחם, פצועה קשה ועירומה.
שכניו של קאסטל The Punisher Vol.4 #1
אפריל 2000
בזמן ששהה בבניין דירות בניו יורק תחת זהות מר סמית', שכני של קאסטל כללו את ג'ואן "העכברה", נתניאל סטנלי בומפו ו"ספקר" דייב. ג'ואן היא אישה שקטה מאוד ולא מתבלטת, פונה לעתים קרובות אל המאפיה כדי לתת לעצמה תירוץ לראות מישהו ומסוגלת למלא פקודות בצורה מושלמת; נתניאל בומפו סובל מהשמנת יתר חולנית אשר עזר לקאסטל להרוג את הרוסי, וספקר דייב הוא שותפו בעל הפירסינג הרב של קאסטל. כאשר קאסטל נפצע קשה על ידי אנשיה של מא גנוצ'י, ג'ואן לקחה אותו לדירתו של דייב, אשר הזכיר כי לא ניתן לקחת אותו לבית חולים כי הוא מבוקש. כאשר אנשיה של גנוצ'י באו, ג'ואן ודייב הסתירו אותי, ודייב פתח את הדלת. אנשיה של גנוצ'י תלשו מפניו של דייב את הפירסינג אחד אחד, כדי שספר להם היכן קאסטל. הוא סירב, ובעזרת ג'ואן, קאסטל הצליח להרוג את אנשיה של גנוצ'י. רופא הצליח רפא את חתכיו של דייב, ונתן לו תרופה לשיכוך כאבים. כאשר עזב, קאסטל נתן את כספו לבומפו, שהשתמש בכסף לקניית פיצות.
נייג'ל היגינס/אוטלוו Punisher Vol.2 #64
יוני 1992
נייג'ל היגינס הכושי עבר טרגדיה הדומה לזו של קאסטל, ובהשארתו, הפך ללוחם פשע באנגליה. הוא נפגש עם קאבטל ונעשה לעוזרו, נעשה אויב של ראפידו ונלחם נגד פושעי אירופה.

אויבים

בילי רוסו/ג'יגסו Amazing Spider-Man #161
אוקטובר 1976
בילי רוסו הוא אחד מאויביו הגדולים של קאסטל, שפניו הושחתו כאשר קאסטל זרק אותו דרך חלון. הוא מעורב עם משפחת הפשע מאגיה ומשפחות פשע נוספות, אך ללא כוחות על כלל; כמו קאסטל עצמו, הוא לוחם מיומן ותו לא. לעתים הוא לובש שלד חיצוני. הוא אסטרטג וטקטיקן אומן, ולפני שהושחתו פניו, היה גם מנהיג כריזמטי.
וילסון פיסק/קינגפין Amazing Spider-Man #50
יולי 1967
שליט העולם התחתון של ניו יורק, ואחד מברוני הפשע הגדולים ביותר בכל יקום מארוול. מזוהה גם כיריבם של גיבורים אחרים, דוגמת דרדוויל וספיידרמן. הוא שולח מתנקשים כדוגמת בולזאיי, אם כי יודע להילחם לעצמו; קריעת איברים מאנשים בלחיצת יד, ריצוץ גולגולתו של אדם אחר, השארת סימני אגרוף בקיר ועוד. הוא כמעט הביס את קפטן אמריקה עצמו בקרב, מה שמבטא את יכולותיו.
ברקודה Punisher Vol.6 #31
מאי 2006
חייל לשעבר בכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית, עם עבר קשה הכולל אב מתעלל. הוא הפך למתנקש, ולאויב של המעניש. הוא הוכיח סיבולת מפתיעה, אינטליגנציה ותושייה.
הרוסי The Punisher Vol.4 #8
נובמבר 2000
שכיר חרב בעל כוח על אנושי וחסינות לכדורי רובה, אשר התעמת עם קאסטל כאשר הושכר על ידי מא גנוצ'י להורגו. הוא נהרג על ידי קאסטל על ידי עריפת ראשו, אך חזר תחת שירותו של גנרל קרייגוף. הוא וקרייגוף נהרגו על ידי פצצה גרעינית, שהחריבה את אי גראנד ניקסון.
איזבלה כרמלה מגדלנה גנוצ'י/מא גנוצ'י Punisher vol.4 #4
יולי 2000
שליטת משפחת הפשע גנוצ'י, אשר שלטה ברוב הפעילויות הבלתי חוקיות של העיר ניו יורק, מה שגרם לשליטה קטנה על ראש העיר ומפכ"ל המשטרה. בניה נורו למוות על ידי קאסטל, ולאחר היתקלות עם מאט מורדוק, קאסטל הרג גם את אחיה. מא וחייליה תקפו את קאסטל בגן חיות, אך קאסטל גבר על חייליה וזרק אותה לכלוב בו שכן דוב קוטב, שאכל את גפיה וצילק אותה. היא המשיכה לשלוח מתנקשים ופושעים אחרים נגד קאסטל, עד שזה האחרון הרג גם אותה בכך ששרף את הבית בו שהתה.
יחידת המשמר האזרחי הקדוש:
Punisher Vol.4 #2
מאי 2000
מר פייבאק (נקמה) ואליטה:
Punisher Vol.4 #5
אוגוסט 2000
הקטור רידונדו הוא רוצח סדרתי, אשר לאחר כל רצח, מתפלל בפני האלוהים למחילה. מר פייבאק הוא משמר אזרחי ולוחם פשע המתעב תאגידים מושחתים, וירה למוות במנהלי חברת השקעות עולמית ובבנקאי אשר מתח ביקורת על פעולותיו. אליטה הוא לוחם פשע פאשיסט וגזעני שהורג חברי כנופיות, סוחרי סמים ופושעים אחרים כדי "להנמיך את הטון" בשכונת המעמד-הגבוה שלו. הוא ירה בכלב שהשתין על ביתו, וזרק רימון יד על חנות נקניקיות. כמו כן, הוא היה מנהל גלריה. השלושה יצרו את קבוצת "יחידת המשמר האזרחי" בהשראת קאסטל עצמו, ואף הציעו לו להצטרף אליהם כמנהיגם. בתגובה, קאסטל ירה בהם למוות.
אוליבייה כפרנק קוסטה:
Marvel Super-Action #1
ינואר 1976
כאוליבייה:
Punisher Purgatory #1
נובמבר 1998
במהלך המלחמה בין גן עדן לאלוהים, השד אוליבייה ולוציפר גורשו מגן עדן לגיהנום. שם, אוליבייה השתלט על חלק מהגיהנום, אך גורש על ידי אדוני הגיהנום האחרים לגופו של תינוק אנושי שנולד מת. הגעת רוחו של אוליבייה לגופו של התינוק השיבה אותו לחיים, אך הוא איבד את זיכרונותיו המוקדמים. הוא גדל כפרנק קוסטה, חבר במשפחת הפשע קוסטה. לילה אחד, כאשר עבד כתצפיתן, הוא הרג מאפיונר אחר. עצם נטילת חיים מאדם אחר החזירה לו את זיכרונותיו כאוליבייה, והוא התחיל לתכנן את נקמתו באדוני הגיהנום. בעזרת קסמי תורת הנסתר, הוא איתר את קאסטל, באותה עת חייל במלחמת וייטנאם. הוא הורשה על הריגת בנקאי בסנטרל פארק, וזאת על מנת להרוג את משפחתו של קאסטל; הגולגולת שקאסטל צבע על אפוד המגן שלו מבוססת על פניו של אוליבייה, מה שמבטיח כי הפושעים שקאסטל יהרוג יגיעו לחלק הגיהנום של אוליבייה. בעת שעבד כסוכן על טבעי, קאסטל התעמת עם אוליבייה מספר פעמים, ולכאורה הרג אותו. אוליבייה הוזכר בהמשך על ידי דוקטור סטריינג', והופיע יחד עם לוציפר ושדים אחרים בעת שניסו לפתוח פורטל לכדור הארץ באמצעות מפגש מכשפות; מזימתם סוכלה על ידי נייטקרולר, מג'יק וסת' ווקר. הוא הופיע באירוע "הפחד עצמו", בדיון על פעולותיו של "הנחש" על פני כדור הארץ.
רוברט הלסגאארד Punisher Vol.7 #12
פברואר 2010
מהנדס מבריק שחי באזור שנת 1898, אשר גילה כי כל כפרו ומשפחתו נהרגו על ידי אנשי זאב. הוא נכנס לכלא על ניסיון לרצוח אנשי זאב, אך שוחרר על ידי יוליסס בלודסטון. תוך סיוע לבלודסטון, הוא בנה לעצמו חליפת שריון והשתמש במימד הלימבו כמעין "מזבלה" למפלצות מתות. כאשר השניים הותקפו על ידי דרקולה, הלסגאארד נותר בלימבו. אחרי שנים רבות, צוות יפני הלך לבית המלאכה הישן שלו, כדי למצוא מידע שיגן על יפן ממתקפה של מפלצת. הם שיחררו אותו מהלימבו, והקימו צוות למלחמה במפלצות. הם הרגו את כל המפלצות על אי המפלצות, והגיעו למטרופוליס המפלצות, בו שהו לגיון המפלצות וקאסטל כפרנקנ-קאסטל. הוא וצוותו הובסו.

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בשנת 2004 נוצר עיבוד קולנועי שני למעניש, בבימויו של ג'ונתן הנסליי ובכיכובם של תומאס ג'יין כפרנק קאסטל וג'ון טרבולטה כהווארד סיינט. בנובמבר 2006 יצאה גרסה מורחבת לסרט, שכללה 17 דקות נוספות ותת-עלילה שלא הוצגה בגרסה הקולנועית, בנוסף להקדמה מצוירת בשם "The Kuwait Scene".

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Top 100 Comic Book Heroes: #27 - Punisher
 2. ^ The 50 Greatest Comic Book Characters: #19 - Punisher
 3. ^ Amazing Spider-Man #129
 4. ^ Amazing Spider-Man #161-162
 5. ^ Civil War #5
 6. ^ Civil War #6
 7. ^ Civil War #7
 8. ^ Captain America Vol.5 #25
 9. ^ Punisher War Journal Vol.2 #5
 10. ^ Punisher War Journal Vol.2 #7
 11. ^ Punisher War Journal Vol.2 #11
 12. ^ Lexi Alexander on 'Punisher: War Zone', December 3rd 2008
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס