המעניש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המעניש
The Punisher (2004) -43.jpg
המעניש, כפי שנראה על עטיפת החוברת The Punisher Vol. 6 #43 ממרץ 2007, אמנות מאת טים בראדסטריט
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה The Amazing Spider-Man #129
(פברואר 1974)
יוצרים גרי קונוויי
רוס אנדרו
ג'ון רומיטה האב
נתונים
שם אמיתי פרנק קסטל
סטטוס פעיל
חבר/ה לשעבר ב חיל הנחתים האמריקני
קוד אדום
האוונג'רס הסודיים (מלחמת אזרחים)
גיבורים להשכרה
לגיון המפלצות
אבירי מארוול
ת'נדרבולטס (צוות תקיפה)
כינויים בולטים פרנקנ-קסטל, מר סמית', צ'ארלס פורט, פרנק רוק, ג'וני טאוור, ג'יימס מקסוול, קפטן אמריקה.
קרובי משפחה
בולטים
מריו לורנצו ולואיסה קסטיליונה (הורים, מתים)
פרדו ורוקו קסטיליונה (דודים מאמצים, מתים)
אזמרלדה קסטיליונה (דודה, מתה)
מריה אליזבת' קסטל (אשה, מתה)
ליסה ברברה קסטל (בת, מתה)
פרנק דייוויד קסטל הבן (בן, מת)
כוחות בולטים ללא כוחות על
מומחה טקטי, מאומן בנשק ובקרב מגע, מומחה באמצעי חבלה, בעל סיבולת גבוהה לכאב, סייף וצלף אומן.

המענישאנגלית: The Punisher) היא דמות בדיונית של אנטי-גיבור המופיע בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות נוצרה על ידי הכותב גרי קונוויי והאמנים רוס אנדרו וג'ון רומיטה האב, והופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #129 כאויב של ספיידרמן, בפברואר 1974.

בחוברות הקומיקס המעניש הוא מעין אלטר אגו שאימץ פרנק קסטל, איש צבא מנוסה אשר בני משפחתו נרצחים בידי מאפיונר לאחר שהיו עדים לרצח כנופיה. קסטל נלחם מלחמת חורמה של איש אחד נגד המאפיה וכלל הפושעים תוך שימוש במגוון רחב של כלי נשק ונקיטת אלימות ואף ביצוע עבירות בעצמו, כגון חטיפה, סחיטה ועינויים. בהיותו איש צבא ותיק, קסטל מיומן באמנויות לחימה, התחמקות והטעיה וקרב פנים אל פנים.

טבעה האלים של הדמות, לפיו אין כל פסול בחיסול אויביו, הפכה אותו לדמות ייחודית בז'אנר גיבורי העל. ייחודיות זו סחפה אחריה גל של גיבורים שליליים בשנות השמונים. סדרת חוברות הקומיקס עובדו שלוש פעמים לסרטי קולנוע - האחד ב-1989 בכיכובו של דולף לונדגרן, השני ב-2004 בכיכובו של תומאס ג'יין, והשלישי שיצא ב-5 בדצמבר 2008, בכיכובו של ריי סטיבנסון.

דמותו של המעניש מדורגת במקום ה-27 ברשימת גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN[1], וכן במקום ה-19 ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר[2].

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנות השמונים, הציעו הכותב סטיבן גרנט והאמן מייק זק רעיון ליצירת סדרת קומיקס למעניש, לאחר שזה הופיע לראשונה בהופעת אורח כנבל בחוברת The Amazing Spider-Man #129 בשנת 1974. חברת מארוול קומיקס פרסמה כרך ראשון בן חמש חוברות החל מינואר 1986, שזכה להצלחה ונחטף מהמדפים. כרך שני יצא שנה לאחר מכן ונמשך מיולי 1987 עד ליולי 1995, כאשר הצלחתו גררה הוצאת שתי סדרות נוספות - "המעניש: יומן מלחמה" (נובמבר 1988-יולי 1995) ו"המעניש: אזור מלחמה" (מרץ 1992-יולי 1992), בנוסף למגזין בשחור-לבן The Punisher Magazine (נובמבר 1989-ספטמבר 1990, 16 גליונות) ויומן בדיוני "הנשקייה של המעניש" (יולי 1990-נובמבר 1994).

לאחר היקף מכירות נמוך, שלוש הסדרות בוטלו ב-1995 וכרך שלישי חדש החל כמעט מיידית. בכרך זה, שנמשך כ-18 חוברות בין נובמבר 1995 לאפריל 1997, המעניש הצטרף לארגוני הפשע ונלחם נגד האקס-מן והסוכן הממשלתי ניק פיורי. במיני סדרה של ארבע חוברות, "המעניש: פורגטוריום", המעניש הוחזר לחיים ונלחם כסוכן על-טבעי עבור מגוון מלאכים ושדים.

בשנות ה-2000, מספר סדרות עוקבות החזירו לדמות את פופולריותה הרבה: כרך רביעי בן 12 חוברות (אפריל 2000-מרץ 2001) בידי הכותב גארת' אניס והאמן סטיב דילון תחת חותם Marvel Knights; כרך חמישי בן 37 חוברות (אוגוסט 2001-פברואר 2004); כרך שישי תחת חותם MAX, המיועד לקוראים בוגרים יותר (מרץ 2004-פברואר 2009); כרכים שניים של "המעניש: יומן מלחמה" (ינואר 2007-פברואר 2009) ו"המעניש: אזור מלחמה" (פברואר-מרץ 2009); כרך שביעי בן 16 חוברות (מרץ 2009-יוני 2010); סדרה נוספת תחת חותם MAX (ינואר 2010-אפריל 2012); כרך שמיני בן 16 חוברות (אוקטובר 2011-נובמבר 2012); וכרך שלישי של "המעניש: אזור מלחמה" (מדצמבר 2012 עד אפריל 2013). כרך תשיעי נוצר באפריל 2014, בכתיבתו של נייתן אדמונדסון.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת חייו וקריירה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרנסיס קסטליונה נולד בקווינס, ניו יורק להורים ממוצא סיציליאני. הוא למד את ערכי הכנסייה הקתולית מתוך כוונה להפוך לכומר, אך שינה את דעתו משום שלא יכול היה לסלוח לאלה שעוללו רע. במקום זאת, קסטל התגייס לחיל הנחתים האמריקני, הועלה לדרגת קפטן, והתחתן עם מריה, שהייתה בהריון עם ילדם הראשון.

במסגרת אימוניו, קסטל רכש מיומנות בכלי נשק וצליפה, יצא למשימות סיור, הצטרף לאימוני חבלה תת-ימיים, ולבסוף הוכשר ביחידת אריות הים. עוד בהכשרתו, קסטל הוצב בהדרכתו של פאן ביגהוק, תצפיתן אינדיאני, ודרכו למד כיצד לשרוד בערבות הפתוחות.

לאחר אימוניו, קסטל שירת בין השנים 1968-1971 במלחמת וייטנאם כמוביל צוות ונלחם בחזיתות רבות אל מול הוייטקונג. הוענקו לו מספר עיטורי גבורה כולל מדליית הכבוד ומדליית החירות הנשיאותית לאחר שהיה היחיד ששרד את מתקפת הוייטקונג בבסיס צבאי.

מות משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1976, קסטל, אשתו ושני ילדיו ערכו פיקניק בסנטרל פארק, כאשר לפתע היו עדים להוצאה להורג של כנופיה בידי משפחת המאפיה קוסטה. כדי לחסל כל עדי ראיה, משפחתו של קסטל נורתה למוות, כאשר הוא היחיד ששרד. למרות שהוא הצליח לזהות את אלה שירו בו, המשטרה לא הצליחה לעצור אותם עקב קשריהם בעולם התחתון. אבל על מות משפחתו וזועם על אוזלת ידה של המשטרה, קסטל נשבע להעניש את רוצחי משפחתו עד חורמה. הוא צובע על אפוד המגן שלו סמל גולגולת, ומתחיל את משימתו להעניש את כל אלה המעוללים רע לאחרים. חברי משפחת המאפיה הם הראשונים שזוכים ל"צדק" בסגנונו של קסטל. בין הארגונים הרבים שקסטל נלחם בהם נמנים המאפיה, המאפיה הרוסית, היאקוזה, ברוני הסמים הקולומביאנים, הטריאדה הסינית, היארדיס הג'מייקנים, ראשי תאגידים אכזריים, גנרלים מושחתים בצבא ארצות הברית ושאר פושעים, רוצחים וכנופיות רחוב.

מוות וחזרה לחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר נורמן אוסבורן קיבל שליטה על סוכנות S.H.I.E.L.D באירועי "שלטון אפל", הוא יצר רשימה שכלולים בה כל האנשים שמפריעים לו ויש צורך מיידי לחיסולם. לצורך חיסול המעניש גייס את דאקן, בנו הפסיכופת של וולברין המוצג לעולם כאביו. לאחר קרב עקוב מדם המעניש נקצץ לחתיכות. גופתו נלקחת על ידי מורביוס, Man-Thing ושאר נבלים אשר החזירו אותו לחיים בתור פרנקנ-קסטל. צעד זה היה שנוי במחלוקת מהסיבה שדמותו תמיד הייתה ריאליסטית.

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בשנות התשעים הופיע המעניש במספר פרקים בספיידרמן: סדרת האנימציה. לאור העובדה שמדובר בתוכנית לילדים, הוגבל השימוש בנשקים שנושא המעניש.
  • בשנת 2004 נוצר עיבוד קולנועי שני למעניש, בבימויו של ג'ונתן הנסליי ובכיכובם של תומאס ג'יין כפרנק קסטל וג'ון טרבולטה כהווארד סיינט. בנובמבר 2006 יצאה גרסה מורחבת לסרט, שכללה 17 דקות נוספות ותת-עלילה שלא הוצגה בגרסה הקולנועית, בנוסף להקדמה מצוירת בשם "The Kuwait Scene".

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס