אקס-מן (סדרת סרטים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סרטי אקס-מן
X-Men Wolverine Movie Collection.jpg
בימוי בריאן סינגר (1, 2, 7)
ברט ראטנר (3)
גאווין הוד (4)
מת'יו ווהן (5)
ג'יימס מנגולד (6)
הפצה פוקס המאה ה-20
תקציב ‏$825,000,000
הכנסות ‏$3,002,919,337

סרטי אקס-מן הם זיכיון קולנועי לעולם משותף שמאגד סדרת סרטי גיבורי-על שוברי קופות המבוססים על דמויות האקס-מן מבית מארוול קומיקס. בסדרת הסרטים מככבים אנסמבל של שחקנים כדוגמת פטריק סטיוארט, איאן מק'קלן, יו ג'קמן, האלי ברי, ג'יימס מרסדן, פמקה ינסן, שון אשמור, אנה פקווין, רבקה רומיין ועוד.

סדרת הסרטים מגוללת את סיפורם של המוטאנטים ומלחמתם בזכות הקיום הנשללת מהם כתוצאה מחריגותם. משני צידי המתרס ניצבים חבורת האקס-מן בראשותו של פרופסור צ'ארלס אקסבייר, שנלחמים להגן על אלה שפוחדים מהם ושונאים אותם, ומנגד אחוות המוטאנטים של מגנטו, שאינם מאמינים בדו-קיום בין בני אדם "רגילים" לבין המוטאנטים, שואפים לעליונות הגזע המוטאנטי ומחרחרים מלחמה.

נכון לספטמבר 2014 הסדרה כוללת שבעה סרטים, כאשר הרביעי והשישי הם סרטי ספין-אוף המתמקדים בדמותו של וולברין, החמישי הוא סרט ספין-אוף-מקדים המתמקד בהרפתקאותיהם של צ'ארלס אקסבייר ואריק לנשר בצעירותם והשביעי הוא סרט המאחד את דמויות הסרטים בעלילה שמתרחשת על פני שתי תקופות זמן. בין היתר מוצגות בסרטים עלילות מחוברות הקומיקס כגון האל אוהב, האדם הורג, סאגת הפניקס האפלה, ימי עבר עתידי, וירוס הירושה ונשק אקס.

סדרת הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן (סרט)

תהליך הפיתוח לסרט הראשון בסדרת הסרטים התחיל עוד בשנת 1989, כאשר סטן לי וכריס קלרמונט ביקשו לעבד את הקומיקס לקולנוע בעזרתם של גורמים שונים כג'יימס קמרון, אולפני קרולקו, וסרטי קולומביה. בעקבות הצלחת סדרת האנימציה של האקס-מן משנת 1992, שבהפקתו של אבי ארד, רכשו פוקס המאה ה-20 ולורן שולר דונר בשנת 1994 את הזכויות לסרט, אשר יצא ב-14 ביולי 2000 בבימויו של בריאן סינגר ולפי תסריט של דייוויד הייטר.

סרט הקולנוע נעשה בתקציב של 75 מיליון דולר וזכה לסכום הכנסות כולל של מעל 296 מיליון דולר. הוא היה מועמד ל-10 פרסי סאטורן, מתוכם זכה בקטגוריות סרט המדע בדיוני הטוב ביותר לשנת 2000, הבימוי, הכתיבה, עיצוב התלבושות, שחקן ראשי (יו ג'קמן) ושחקנית משנה (רבקה רומיין). עוד היה מועמד לפרס הוגו‏‏.‏[1] לפי אתר הביקורות Rotten Tomatoes, ‏82% מתוך 152 ביקורות היו חיוביות על היותו נאמן לקומיקס, אם כי הוא מתרכז יותר מדי בדמותו של וולברין.

הסרט מציג את דמויותיהם של וולברין ושל רוג, אשר נקלעים לאמצעו של עימות בין קבוצת האקס-מן של אקסבייר לבין אחוות המוטאנטים של מגנטו. מגנטו מתכנן להפוך את מנהיגי העולם למוטאנטים במהלך פסגת שלום בעזרת מכונה ולהוביל באמצעות כך לקבלתם של המוטאנטים בפומבי. אולם, אקסבייר מבין שאילוץ המוטציה על בני אדם רגילים יוביל למותם ושולח את האקס-מן לעצור אותו.

אקס-מן 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן 2

סרט ההמשך יצא ב-2 במאי 2003 בבימויו של סינגר, לפי תסריט משולב של סינגר, הייטר וזאק פן. הוא נעשה בתקציב של 110 מיליון דולר וזכה לסכום הכנסות כולל של מעל 407 מיליון דולר. הסרט היה מועמד לשמונה פרסי סאטורן, בין היתר, מתוכם זכה בקטגוריית סרט המדע בדיוני הטוב ביותר.‏[2] בהתבסס על 215 ביקורות באתר Rotten Tomatoes, ‏87% מתוכן היו חיוביות. כמו קודמו, הסרט היה מועמד לפרס הוגו.

הסרט מבוסס בחלקו על הרומן הגרפי "אקס-מן: האל אוהב, האדם הורג", ומביא לשיתוף פעולה בין מגנטו לחבורת האקס-מן נגד אויב משותף, הקולונל ויליאם סטרייקר, המוביל מתקפה כוללת נגד המוטאנטים. הסרט מביא רמזים לכך שסטרייקר היה אחראי לניסויים שנערכו בוולברין (עלילה שמוסברת ב-"X-מן המקור: וולברין").

אקס-מן 3: המפלט האחרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן 3: המפלט האחרון

הסרט השלישי יצא ב-26 במאי 2006 בבימויו של ברט ראטנר, לפי תסריט מאת סיימון קינברג וזאק פן, ומבוסס בחלקו על שתי קשתות סיפור - "אקס-מן: סאגת הפניקס האפלה" ו"אקס-מן: מחוננים".‏[3] הסרט נעשה בתקציב של 210 מיליון דולר וזכה לסכום הכנסות כולל של מעל 459 מיליון דולר. הסרט היה מועמד לשישה פרסי סאטורן, מתוכם זכה בקטגוריית שחקנית המשנה (פמקה ינסן).‏[4] בהתבסס על 227 ביקורות באתר Rotten Tomatoes, ‏57% מתוכן היו חיוביות, כאשר נמתחה ביקורת שלילית על איכותו של הסרט יחסית לשני קודמיו.

חברת תרופות מפתחת "תרופה" לגן המוטאנטי, מה שמעורר מחלוקת בקהילת המוטאנטים. מגנטו מכריז על מלחמה בבני האדם ומחזיק בנשק משלו - הפניקס, שהיא למעשה חברת האקס-מן לשעבר ג'ין גריי אשר חזרה לחיים. לאחר שפניקס הורגת את סייקלופס ואת פרופסור אקסבייר, מתחולל קרב אחרון בין האקס-מן לאחוות המוטאנטים, ווולברין חייב להכיר בעובדה שכדי לעצור את האשה שאותה הוא אוהב, הוא חייב להרוג אותה.

אקס-מן המקור: וולברין[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן המקור: וולברין

סרט ספין-אוף-מקדים יצא ב-1 במאי 2009 בבימויו של גאווין הוד ובהפקתם המשולבת של סטן לי, יו ג'קמן, ריצ'רד דונר, לורן שולר דונר, ראלף וינטר ופיטר מקדונלד בין היתר. הסרט נעשה בתקציב של 150 מיליון דולר וזכה לסכום הכנסות כולל של מעל 371 מיליון דולר. לפי אתר הביקורות Rotten Tomatoes, ‏37% מתוך 245 ביקורות היו חיוביות.

עלילת הסרט מביאה את ההיסטוריה המוקדמת של לוגאן האולט, המוטאנט שעתיד להיקרא "וולברין", לפני הצטרפותו לקבוצת האקס-מן וחייו עם אחיו החורג ויקטור קריד. השניים מצטרפים לצוות אקס של קולונל ויליאם סטרייקר, ונלחמים יחד נגד איומים שונים עד אשר לוגאן מתנדב להשתתף בניסוי של נשק אקס, ובו מושתל לו שלד האדמנטיום הבלתי שביר.

אקס-מן: ההתחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן: ההתחלה

סרט ספין-אוף-מקדים שיצא ב-3 ביוני 2011 בבימויו של מת'יו ווהן ובהפקתו של בריאן סינגר. עלילת הסרט - המתרחש בשנות ה-60 - מתמקדת בחשיפה הראשונית של גזע המוטנטים למין האנושי, כאשר הם לוקחים חלק במשבר הטילים בקובה, וכמו כן עוקבת אחר צ'ארלס אקסבייר (המגולם על ידי ג'יימס מק'אבוי) ואריק לנשר (המגולם על ידי מיכאל פסבנדר) כאשר היו חברים בשנות צעירותם ולפני שעמדו משני צידי המתרס כאויבים.

נבלי-העל בסרט הם חברי מועדון הלפייר, כאשר ביניהם נמנים סבסטיאן שו (המגולם על ידי קווין בייקון) ואמה פרוסט (המגולמת על ידי ג'נוארי ג'ונס). בדומה לסרטי האקס-מן הקודמים, גם בסרט זה משתתפים מספר רב של שחקנים, כאשר כל אחד מהם מגלם דמות אקס-מן ידועה. ניקולס הולט מגלם את האנק מק'קוי, לפני שהפך למוטנט בעל פרווה כחולה. לוקאס טיל מגלם את אלכס סאמרס, אחיו של סקוט סאמרס. ג'ניפר לורנס מגלמת את מיסטיק. קיילב לנדרי ג'ונס מגלם את באנשי. זואי קרביץ מגלמת את אנג'ל סלבדור. אוליבר פלאט מגלם סוכן CIA שנעזר במוטנטים כדי לעצור את משבר הטילים בקובה. בנוסף, מופיעים בסרט זה יו ג'קמן ורבקה רומיין בתפקידי אורח כוולברין ומיסטיק הבוגרת, בהתאמה.

הסרט מתוכנן להיות ראשון בטרילוגיה חדשה של סרטים, ולדברי המפיקים אפל כסרטי הארי פוטר. בתחילה בריאן סינגר חשף כי הוא תכנן סצנת אקשן בה המוטנטים נלחמים בתוך חדר ללא כבידה, אבל הוא החליט לבטל את הסצנה, לאחר שסצנה זהה הופיעה בסרט ההתחלה.

הוולברין[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הוולברין

זמן קצר לאחר יציאת הסרט "אקס-מן המקור: וולברין", אושר פיתוחו של סרט המשך ‏[5] כאשר העלילה עומדת בפני עצמה ואינה המשך לסרטים קודמים, אם כי מבחינה עלילתית מתרחשת לאחר קורות "אקס-מן: המפלט האחרון". עלילת הסרט מתרחשת ביפן ועוקבת אחר מערכת היחסים בין וולברין למאריקו ישידה, בתו של בוס היאקוזה שינג'ן ישידה. בסרט נכללו מספר סגנונות לחימה כסמוראי ונינג'ה, וכולל את אויבו של וולברין הסמוראי הכסוף. הסרט יצא למסכי הקולנוע בקיץ 2013 בבימויו של ג'יימס מנגולד, כשיו ג'קמן שב לגלם את דמותו של וולברין.

אקס-מן: העתיד שהיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – אקס-מן: העתיד שהיה

אולפני פוקס ראו את "אקס-מן: ההתחלה" כסרט ראשון בטרילוגיה חדשה של סרטים.‏[6] לורן שולר דונר השוותה את התוכניות לזיכיון החדש לסדרת סרטי הארי פוטר המאוחרים, שהיו אפלים ובוגרים יותר. בריאן סינגר שב למלאכת הבימוי, בעוד מתיו ווהן מפיק. ווהן ציין כי, "'ההתחלה' דומה לבאטמן מתחיל, שבו הכיף הוא להציג את הדמויות וללמוד להכיר אותן, בעוד בסרט השני ממשיכים איתם ועושים חיים משוגעים. זה ההבדל העיקרי בין 'באטמן מתחיל' והאביר האפל".‏[7]

סרט ההמשך יצא לאקרנים ב-23 במאי 2014. ג'יימס מק'אבוי, מייקל פאסבנדר, ג'ניפר לורנס וניקולס הולט שבו לגלם את דמויותיהם. כמו כן, נודע כי פטריק סטיוארט ואיאן מק'קלן ישובו לגלם את דמויותיהם של צ'ארלס אקסבייר ומגנטו המבוגרים.‏[8] בדצמבר 2012, סינגר אישר כי יו ג'קמן ישוב לגלם את דמותו של וולברין. בהמשך הוא אישר כי גם אנה פקווין, אלן פייג', שון אשמור והאלי ברי ישובו לגלם את דמויותיהם של רוג, שאדוקאט, אייסמן וסטורם, בהתאמה. לצוות השחקנים יצטרפו עומאר סיי כבישופ, אוון פיטרס כקוויקסילבר, בובו סטיוארט כוורפאת', איידן קנטו כסאן-ספוט, פאן בינגבינג כבלינק ופיטר דינקלג' כבוליבר טראסק.

סרטי המשך עתידיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארק מילר, היועץ הקריאייטיבי של פוקס המאה ה-20 לסרטים המבוססים על דמויות מארוול קומיקס ציין לאחרונה שאתחול מחודש לארבעת המופלאים יתרחש באותו יקום בדיוני של האקס-מן.‏[9] כבר באוקטובר 2012, המפיקה לורן שולר דונר הביעה עניין לשתף את דמויות האקס-מן בסרטי מארוול השונים, בשל קשריה עם המפיק קווין פייגי.‏[10] בדצמבר 2013, המפיק סיימון קינברג חתם על עסקה בת שלוש שנים באולפני פוקס ומתכוון ליצור יקום קולנועי בדומה ליקום הקולנועי של מארוול[11]

אקס-מן: אפוקליפס (2016)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2013, הבמאי בריאן סינגר הכריז בחשבון הטוויטר שלו כי סרט המשך ל"אקס-מן: העתיד שהיה" ייקרא "אקס-מן: אפוקליפס" (X-Men: Apocalypse) והוא מיועד לצאת לאקרנים בשנת 2016.‏[12] לדברי סינגר, הסרט יתמקד במקורותיהם של המוטאנטים‏[13] ויתרחש בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-20.‏[14] דן האריס ומייקל דוהרטי נשכרו לכתוב את התסריט כשהסרט מיועד לצאת לאקרנים ב-27 במאי 2016. מק'אבוי, פסבנדר, הולט, לורנס ואוון פיטרס ישובו לגלם את דמויותיהם,‏[15] וכן יופיעו גרסאות צעירות של סייקלופס, ג'ין גריי וסטורם.‏[16] במאי 2014 לוהק צ'נינג טייטום לתפקיד גמביט.

סרט המשך ל"הוולברין" (2017)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2013, אולפני פוקס היו במגעים להפקתו של סרט סולו נוסף בכיכובו של וולברין. ג'יימס מנגולד נשכר לכתוב תסריט ראשוני, ודונר שבה כמפיקה.‏[17] מנגולד ציין שהסרט ישאב השראה מסיפורים נוספים על וולברין מהקומיקס, וייצא לאחר "אקס-מן: אפוקליפס".‏[18][19]

אקס-פורס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולפני פוקס מפתחים אדפטציה קולנועית לסדרת הספין-אוף של האקס-מן, אקס פורס.‏[20] מילר מציין שהסרט יכלול קבוצה בת חמש דמויות שמשמשות כפרוטגוניסטים.‏[21] בדצמבר 2013, הכותב רוב ליפילד אישר שדמויותיהם של קייבל ודדפול יופיעו בסרט.‏[22]

דדפול (2016)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולפני פוקס שקלו סרט ספין-אוף על שכיר החרב דדפול בשלבי ההפקה המוקדמים של הסרט "אקס-מן המקור: וולברין" - שם גילם את דמותו ריאן ריינולדס.‏[23] אולם, דונר ציינה כי היא מעוניינת שגרסה זו תתעלם מהדמות שנראתה ב"אקס-מן המקור: וולברין" ותאתחל מחדש את הדמות. עוד היא ציינה שהדמות תכלול אלמנטים מוכרים מהקומיקס, כולל שבירת הקיר הרביעי.‏[24] באוגוסט 2014 פורסמה סצנה מצילומי הסרט בה נראה ריינולדס בתפקיד דדפול. בדצמבר 2014, יצאה הודעה כי הסרט אכן יופק ויצא לאקרנים ב-26 בפברואר 2016.

סרטי ספין-אוף שאינם בפיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקס-מן המקור: מגנטו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2004, פוקס המאה ה-20 שכרה את התסריטאי שלדון טורנר לכתוב את התסריט לסרט זה.‏[25] באפריל 2007, דייוויד ס. גויר נשכר לביים. טורנר אמר שהעלילה סובבת בין השנים 1939-1955, ועוקבת אחרי מגנטו בעודו מנסה לשרוד את אושוויץ. הוא פוגש את אקסבייר, חייל צעיר, במהלך שחרור מן המחנה. לאחר מכן, מגנטו רודף את הנאצים אשר עינו אותו במחנה, והתשוקה לנקמה זו הופכת אותו ואת אקסבייר לאויבים.‏[26] אלמנטים מהתסריט לסרט זה שומשו לסרט "אקס-מן: ההתחלה".

הכנסות הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט תאריך יציאה סכום הכנסות
כלל עולמי ארצות הברית ארצות הברית מחוץ לארצות הברית כלל עולמי
אקס-מן 13 ביולי 2000 14 ביולי 2000 $157,299,717 $139,039,810 $296,339,527
אקס-מן 2 1 במאי 2003 2 במאי 2003 $214,949,694 $192,761,855 $407,711,549
אקס-מן 3: המפלט האחרון 25 במאי 2006 26 במאי 2006 $234,362,462 $224,997,093 $459,359,555
אקס-מן המקור: וולברין 29 באפריל 2009 1 במאי 2009 $179,883,157 $193,179,707 $373,062,864
אקס-מן: ההתחלה 3 ביוני 2011 1 ביוני 2011 $146,408,305 $207,215,819 $353,624,124
וולברין 24 ביולי 2013 26 ביולי 2013 $132,556,852 $282,271,394 $414,828,246
אקס-מן: העתיד שהיה 22 במאי 2014 23 במאי 2014 $225,765,000 $489,963,160 $715,728,160
סכום כולל $1,291,225,187 $1,717,365,678 $3,020,654,025

רשימת השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת סרטי האקס-מן מככבים אנסמבל של שחקנים, כולל מספר הופעות אורח של דמויות מחוברות הקומיקס וכן של יוצרי הקומיקס והמפיקים כסטן לי, כריס קלרמונט, דייוויד הייטר, טום דסנטו, מייקל דוהארטי ודן האריס.

אקס-מן
דמות סרט
אקס-מן אקס-מן 2 אקס-מן 3: המפלט האחרון אקס-מן המקור: וולברין אקס-מן: ההתחלה הוולברין אקס-מן: העתיד שהיה אקס-מן: אפוקליפס
פרופסור צ'ארלס אקסבייר/פרופסור אקס פטריק סטיוארט פטריק סטיוארטק ג'יימס מק'אבוי פטריק סטיוארטק ג'יימס מק'אבוי (צעיר)/
פטריק סטיוארט (מבוגר)
ג'יימס מק'אבוי
סקוט סאמרס/סייקלופס ג'יימס מרסדן טים פוקוק ג'יימס מרסדןק טיי שרידן
ג'ין גריי/פניקס פמקה ינסן פמקה ינסןק סופי טרנר
אורורו מונרו/סטורם האלי ברי האלי ברי אלכסנדרה שיפ
לוגאן/וולברין יו ג'קמן יו ג'קמןק יו ג'קמן
מארי/רוג אנה פקווין אנה פקוויןק
בובי דרייק/אייסמן שון אשמור שון אשמור
קיטי פרייד/שאדוקאט סומלה קיי קייטי סטוארט אלן פייג' אלן פייג'
פיטר רספוטין/קולוסוס דניאל קדמורק דניאל קדמור דניאל קדמור
ד"ר הנרי מק'קוי/חיה סטיב בייסיקק קלסי גראמר ניקולס הולט ניקולס הולט
קלסי גראמרק
ניקולס הולט

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Awards for X-Men, IMDb
 2. ^ Awards for X2, IMDb
 3. ^ Astonishing X-Men Vol.3 #1-6, July-December 2004
 4. ^ Awards for X-Men: The Last Stand, IMDb
 5. ^ Wolverine Sequel Already in the Works, Gina Serpe, May 5th 2009
 6. ^ Bryan Singer Producing ‘X-Men: First Class’, Mike Fleming Jr., March 26th 2010
 7. ^ X-Men: First Class sequel plans revealed, Matthew Leyland, April 13th 2011
 8. ^ Ian McKellen, Patrick Stewart returning for 'X-Men: Days of Future Past', Adam B. Vary, November 27th 2012
 9. ^ Will Fantastic Four Share a Universe with X-Men?, Spencer Perry, August 19th 2013
 10. ^ ‘X-Men’ Producer Lauren Shuler Donner Would ‘Love’ An ‘Avengers’ Crossover, October 8th 2012
 11. ^ 'X-Men' Writer-Producer Simon Kinberg Re-Ups at Fox, Borys Kit, December 5th 2013
 12. ^ ‘X-Men: Apocalypse’ Announced for May 2016, Jeff Sneider, December 5th 2013
 13. ^ 'X-Men: Apocalypse': Bryan Singer teases new film 'will address mutant origins', Tim Stack, January 7th 2014
 14. ^ ‘X-Men Apocalypse’ Is An ’80s Period Piece, Will Feature Mass Destruction, Germain Lussier, March 14th 2014
 15. ^ 'X-Men: Apocalypse': Who will return? What new mutants may appear? Scoop on the next X-Men film, Tim Stack, April 11th 2014
 16. ^ X-Men Apocalypse Will Star Cyclops, Jean Grey and Storm, James Hoare, May 8th 2014
 17. ^ James Mangold, Hugh Jackman Sinking Claws Into Another ‘The Wolverine’ Film, Mike Fleming Jr., November 5th 2013
 18. ^ Director James Mangold Talks 'The Wolverine' Unleashed Extended Edition Blu-ray, Alternate Ending and 'The Wolverine 2', Jami Philbrick, November 20th 2013
 19. ^ The Wolverine Sequel to Film After X-Men: Apocalypse, Edward Douglas, March 16th 2014
 20. ^ 'X-Force' Movie in the Works at FOX, July 10th 2013
 21. ^ Fox’s ‘X-Force’ Movie Will Feature Five-Person Team, Millar Teases, Josh Wigler, July 24th 2013
 22. ^ Rob Liefeld Praises Screenplay For X-Force Movie, Jim Vejvoda, December 3rd 2013
 23. ^ Deadpool And Gambit: The Long Road To 'X-Men Origins: Wolverine'... And Beyond?, Rick Marshall, December 11th 2008
 24. ^ The Future Of The X-Men Franchise, X-Men producer updates on Wolverine and his pals
 25. ^ Michael Fleming and Claude Brodesser, Fox pages Turner to pen Magneto spinoff pic, Variety, December 12th 2004
 26. ^ Michael Fleming, Fox, Marvel move on 'Magneto', Variety, April 26th 2007
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס