טאסקמאסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טאסקמאסטר
Tony Masters.jpg
הטאסקמאסטר
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Avengers #195
(מאי 1980)
יוצרים דייוויד מיצ'ליין
ג'ורג' פרז
נתונים
שם אמיתי טוני מאסטרס‏[1]
סטטוס פעיל
חבר/ה לשעבר ב הקאבאל, יוזמת חמישים המדינות, יוזמת הצל, H.Y.D.R.A, סוכנות אקס,ת'נדרבולטס, ארבעת המפחידים, האימפרייה הסודית, S.H.I.E.L.D, אולטימטום, מחנה האמונד, בני הנחש, אדוני הברקים החיים, מסוקים שחורים, האינקוויזיציה, מאפיית מעיל הגשם, אנשי המיליציה, האוונג'רס הסודיים, A.I.M
כינויים בולטים טאסקי, ברני טוסטמאסטר, קפטן אמריקה, שר הביטחון
קרובי משפחה
בולטים
מרצדס מרסד (אשה)
ז'אן פוקו (בת מאומצת)
כוחות בולטים חיקוי מהלכי קרב, חיקוי קולות, צלף וסייף אומן.

טאסקמאסטראנגלית: Taskmaster, בעברית: הנוגש) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Avengers #195 ממאי 1980, ונוצרה בידי הכותב דייויד מיצ'ליין והמאייר ג'ורג' פרז.

טאסקמאסטר הוא האלטר אגו של טוני מאסטרס, סוכן S.H.I.E.L.D רדום שהצטרף להרבה ארגוני פשיעה בחייו, הופיע במרבית כותרי מארוול והוא בעל היכולת לחקות מהלכי קרב. למרות שהופיע לראשונה בתור אויב של האוונג'רס, הוא הצטרף לקבוצת האוונג'רס הסודיים, והוא אחד מבעלי בריתו של דדפול. טאסקמאסטר על ידי מוקינגבירד בחוברת Secret Avengers Vol. 2 #13 מפברואר 2014, לאחר שמוקינבירד ירתה בו אחרי שעברה שטיפת מוח.

הופיע בסדרה אולטימייט ספיידרמן: סדרת האנימציה כסוכן S.H.I.E.L.D שערק לאחר שניק פיורי בגד בו, והוצג כבעל היסטוריה משותפת עם דדפול, וקולו הושמע בידי קלנסי בראון. במשחקי הווידאו Ultimate Marvel vs. Capcom 3 , Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds, קולו הושמע בידי סטיבן בלום. הופיע בנוסף במשחק Marvel: Avengers Alliance ללא דיבוב.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטאסקמאסטר הוא דמות מסתורית, שכנראה נולדה בברוקלין. יש לו את היכולת לחקות את מהלכיהם של אנשים, דבר שהוא מחשיב לעוצמה אדירה, הקיימת אצלו מילדותו. טאסקמאסטר עבד תחילה כמדריך אמנויות לחימה, אך בהמשך, בעקבות הפיכתו לשכיר חרב הוא נהיה נבל, ומכיוון שיש ביכולתו לחקות גם קולות של אנשים הוא התחזה למספר גיבורי על. טאסקמאסטר טוען, שאימו היא שגלתה את כשרונו, ופיתחה אצלו סוג של זיכרון צילומי, והשניים קוראים לו "רפלקס צילומי". עם סיום לימודיו, הוא שקל להצטרף למשטרה, אך העדיף להיות עבריין במקום‏[2]. הוא צפה בטכניקות ושיטות הלחימה של גיבורי ונבלי על רבים, רכש את שיטותיהם ונאבק בקבוצת האוונג'רס, מובס, מקים דוג'ו אומניות לחימה במנהטן ונאבק בספיידרמן ובנווד[3]. לאחר בריחתו, הוא משתקע בקרקס ועוזב אחרי שנאבק בהוקאיי ובאיש הנמלה[4]. הוא קונה עוד מרכז אמנויות לחימה, אך הדבר ומייג'ור ויקטורי מסגירים אותו, הוא נלקח למעצר‏[5] ומגלה שלכידתו תוכננה בידי הגולגולת האדומה.

אחרי שהות קצרה בכלא, טאסקמאסטר משוחרר כדי לאמן את סוכן ארצות הברית בשיטות הלחימה של קפטן אמריקה, כדי שסוכן ארצות הברית יוכל להתחזות לקפטן אמריקה‏[6], ולאחר מכן מתגלה שהגולגולת האדומה תיכנן גם את זה והוא מחזיר את טאסקמאסטר לכלא וטאסקמאסטר מצידו בורח באמצע ההעברה. נמלט מרשויות החוק, הוא מקים בסיס באמצע בית קברות, שבו הוא נאבק בספיידרמן, ונמלט בסוף המאבק‏[7], וחוזר כשהוא וטומבסטון מתעמתים נגד דרדוויל והמעניש[8], ובהמשך מתגלה שאימן, בין היתר, את קרוסבונז, ספיידרוומן וסוכן אקס, ונעזר בהם במלחמתו הקצרה בגולגולת האדומה. הוא מושכר בידי ארגון השילוש כדי להלבין את פני האוונג'רס, וכשהוא מתחזה לקפטן אמריקה הוא מגייס את איש הנמלה, ציפור מלחמה, קפטן מארוול וסילברקראוו להרוס את מפקדת ארגון השילוש, והארבעה מורדים בו, ומנצחים בעזרתו של איי בומב[9].

טאסקמאסטר המשיך לאמן נבלי על ברחבי העולם, ואף הצטרף לסוכנות אקס, לפי בקשתה של אהובתו, סנדי בראאנדרברג. הוא נראה בתור מי שנשכר בידי הווועדה כדי להרוג את מון נייט, ומפסיד, ומתגלה כי אימן קבוצת נבלי על להתחזות לאוונג'רס, אך ניסיון זה סוכל על ידי ספיידרמן‏[10]. כאשר מלחמת האזרחים פרצה, טאסקמאסטר מצטרף לקבוצת ת'נדרבולטס[11], מנסה להתנקש בחיי קבוצת האוונג'רס הסודיים ובחיי סוזן סטורם, אך מובס על ידה לאחר שפוגע במיסטר פנטסטיק[12]. בהמשך, הוא נכלא באזור השלילי יחד עם ליידי דת'סטרייק, אך השניים נמלטים בעזרת דדפול[13]. יריבות עזה מתפתחת בין השניים, כשדדפול נאבק בטאסקמאסטר על מנת להחזיר את המוניטין שלו כשכיר חרב, רק כדי שדדפול יוכנס למעצר אצל טאסקמאסטר‏[14], ובהמשך טאסקמאסטר נהיה חבר כבוד של סוכנות S.H.I.E.L.D.

דדפול, היוזמה, מצור, הפחד עצמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתיחות בין דדפול לטאסקמאסטר נרגעת, כשהאחרון מסייע לדדפול להביס את קבוצת ת'נדרבולטס, וכשראשו של דדפול נערף טאסקמאסטר הוא זה מחזיר את ראשו למקומו, אך מספר לו שזה אינו הוא‏[15], ובאירועי שלטון אפל טאסקמאסטר נבחר להוביל את יוזמת חמישים המדינות‏[16], ובאחת ממשימותיהם הם נתקלים במארב של טיפואיד מרי וקומודו, ונעצרים בידי ארגון H.Y.D.R.A המרושע‏[17], ובהמשך מתגלה כי היה מדריך במחנה האמונד, על שם הלפיד האנושי המקורי, ונתן הכשרה למספר חניכים על מנת שיתקבלו ליוזמת חמישים המדינות, ונתן הכשרה לצוות הסקרלט ספיידר[18].

לאחר אירועים אלו, הוא מקבל סמכות מנורמן אוסבורן בעצמו להוביל את היוזמה החדשה‏[19], והקבוצה משחררת את האזור השלילי משליטתו של בלאסטאר‏[20]. מאוחר יותר, הוא נראה משתתף בקנוניה המובילה למעצרה של ליילה טראסטר‏[21], וכאשר אמה פרוסט ונאמור ערקו מקבוצת הקאבאל של נורמן אוסבורן טאסקמאסטר החליף את מקומם‏[22], ואף דן באסטרטגיית המצור על אסגארד‏[23][24]. טאסקמאסטר מותקף לפתע בידי דוקטור דום, וכשהוא מונשם בבית חולים קרוב אוסבורן מאיים על חייו, ובסופו של דבר טאסקמאסטר מחלים ומצטרף לכוח הפלישה של המצור על אסגארד‏[25], ונאבק בקפטן אמריקה ובג'יימס ברנס, המתחזה לקפטן‏[26]. לאחר שאסגארד נופל, טאסקמאסטר ושריר הכווץ נמלטים לאחר שאוסבורן מתגרה בטאסקמאסטר על עזרתו לדדפול‏[27]. לאחר שקפטן אמריקה מקים תנועת התנגדות לאוסבורן, פרס בסך מיליון דולר מוצע על ראשו של טאסקמאסטר, ההופך לנרדף ברחבי המדינה. במארב שתוכנן לו במסעדה, הוא מכיר את מרצדס מרסד, אשתו בעתיד, העוזרת לו להימלט מהמקום, והשניים יוצאים לחקור את עברו של טאסקמאסטר‏[28]. השניים מגלים את חברת אקדמיית האוונג'רס, ז'אן פוקו, נערה בעלת כוחות דומים לכוחותיו של טאסקמאסטר, וכך נוצר הרושם שהוא אביה‏[29].

במהלך קשת הסיפור הפחד עצמו, טאסקמאסטר מציע עזרה לקבוצת אלפא פלייט לפרק את תנועת ההתנגדות בראשות אדון העולמות‏[30]. על מנת שקבוצת אדוני הרוע תשיג למועצת הצל את כתר הזאבים, מקס פיורי שוכר את טאסקמאסטר להשיגו, מה שמוביל לגניבת הכתר בידי האוונג'רס הסודיים ולמאבק של טאסקמאסטר בונום[31]. עם זאת, טאסקמאסטר מנסה להתנקש בחיי מקס פיורי, וכשטאסקמאסטר נוטל לעצמו את השליטה בכתר הזאבים הוא אף מביסו, והכתר הופך את טאסקמאסטר לישות הקוסמית התהום‏[32]. כשהתהום שולט על גופו של טאסקמאסטר, ונום ואיש הנמלה מצליחים להסיר את הכתר מראשו של טאסקמאסטר, מחזירים את שליטתו לגופו וכולאים את מקס פיורי באחד מבסיסי האוונג'רס‏[33].

האוונג'רס הסודיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות עברו הפלילי, טאסקמאסטר מצטרף לקבוצת האוונג'רס הסודיים, ושולחים אותו להסתנן למועצה העליונה של ארגון A.I.M והוא מקבל את תפקיד שר הביטחון בארגון‏[34], ומוכיח את נאמנותו בכך שנותן למוקינגבירד להסתנן לבסיס סודי של הארגון כדי להרוס כפילים רובוטיים של וור משין, הנוטל את שריון האיירון פטריוט‏[35]. טאסקמאסטר ניסה לשחרר את מוקינגבירד משבי A.I.M, אך נוטרל ונהרג על ידי מוקינגבירד עצמה, שעברה שטיפת מוח על ידי A.I.M‏[36]. עם זאת, מתגלה כי מוקינגבירד לא ירתה בכוונה באיברים החיוניים, והטאסקמאסטר חי‏[37].

סמכויות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחו העיקרי של טאסקמאסטר הוא יכולתו לחקות ולשכפל מהלכי קרב, אך מסוגל לחקות כל תנועה פיזית אחרת, אך מכיוון שאין לו יכולת לרכוש לעצמו יכולות גופניות גופו נכנס למצב של מאמץ גופני רחב. בנוסף ליכולתו לחקות תנועת פיזיות, הוא מסוגל גם להעתיק מיומניות כיוון של בני אדם, ולעתים קרובות גם מסוגל לחזות את מהלכו הבא של יריבו. טאסקמאסטר הוכח גם כטקטיקן מצליח, מה שהתבטא בלחימה נגד איירון מן וקפטן אמריקה. טאסקמאסטר מסוגל גם לחקות קולות, מה שהוביל אותו להתחזות למספר גיבורי ונבלי על. בהמשך נחשף כי טאסקמאסטר הוא ספורטאי ברמה אולימפית, וטוען שקיבל הכשרה לזיהוי פלילי מסוכן CIA עריק.

מבין גיבורי ונבלי העל שטאסקמאסטר העתיק את יכולתיהם נמנים המעניש, איש הנמלה, באטרוק המזנק, האלמנה השחורה, קפטן אמריקה, פוטון, אלקטרה, קייבל, פלקון, דרדוויל, כוכב אש, הוקאיי, איירון פיסט, בולזאיי, לוק קייג', מון נייט, הסמוראי הכסוף, וולברין, שאטרסטאר, סוכן ארצות הברית וספיידרמן, אך טאסקמאסטר הודה כי את רוב הכוחות שהעתיק העתיק מסרטונים או ממשדרי טלוויזיה. למרות כוחו, טאסקמאסטר מחזיק ברמת כוח של אדם ממוצע, אך מסוגל להרים משקל של עד 440 ק"ג. טאסקמאסטר אינו מסוגל להעתיק את מהלכי הקרב של סוכן אקס מסיבה לא ידועה, ואינו מסוגל להעתיק גם את מהלכי הקרב של דדפול, מכיוון שהאחרון אינו צפוי במהלכיו. טאסקמאסטר פוחד מטביעה, ובכל פעם שהוא מעתיק כוח של אדם זיכרונותיו הישנים נמחים במעין אמנזיה.

בגלל יכולתיו, טאסקמאסטר נושא ארסנל נשקים נרחב, ואף מחזיק בסוג של חיקוי למגן של קפטן אמריקה. בעבר, הוא גנב מסוכנות S.H.I.E.L.D מכשיר המשכפל חפצים באמצעות אנרגיה קוסמית.

גרסאות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולטימייט מארוול[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנטוני מאסטרס, שכיר חרב הידוע כטאסקמאסטר, ניסה לחטוף את הצמד מסווה ופגיון, נהדף בידי ספיידרוומן וספיידרמן ונהיה נכה מהתקפה של מסווה‏[38].

ליגת הצדק והאוונג'רס[עריכת קוד מקור | עריכה]

באירוע הקרוס-אובר המשותף של האוונג'רס ושל ליגת הצדק, טאסקמאסטר הוא חלק מקבוצת נבלי העל שנלחמה בבאטמן, הפנתר השחור, האלמנה השחורה והציידת בקרוב האחרון נגד קרונה[39].

חזיונות המילניום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשהוקאיי מנסה לחסל את נבלי העל בעולם, טאסקמאסטר הוא אחד מנבלי העל שהופנטו בידי הרינגמאסטר והוכרחו להצטרף לקבוצת ת'נדרבולטס[40].

פטריוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלילת מה אם.. סטיב רוג'רס סירב להיות קפטן אמריקה? טאסקמאסטר מאומן לפרך כדי להיות קפטן אמריקה החדש‏[41].

בית אם[עריכת קוד מקור | עריכה]

באירועי בית אם, גרסה של טאסקמאסטר הופיעה כחברה באחוות המוטאנטים, ולאחר שהותקף קשות בידי לוק קייג', הודה כי הוא אינו מוטאנט‏[42][43].

דדפול מקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסת המקס של דדפול, גרסה נקבה של טאסקמאסטר מסייעת לדדפול במשימותיו, ומשמשת לו כאם‏[44].

עידן אולטרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

טאסקמאסטר נצפה, יחד עם הפנתר השחור והענק האדום, מנסה להרוס את אולטרון, אך נהרג על ידי הענק האדום כתוצאה מחוסר אמון‏[45].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Taskmaster Vol 2 #4
 2. ^ Avengers #196
 3. ^ Marvel Team-Up #103
 4. ^ Avengers #223
 5. ^ The Thing #26
 6. ^ Captain America #334
 7. ^ The Amazing Spider-Man #308
 8. ^ Daredevil #292-293
 9. ^ Avengers vol. 3 #26
 10. ^ The Amazing Spider-Man #367
 11. ^ Civil War #4
 12. ^ Civil War #7
 13. ^ Cable and Deadpool #36
 14. ^ Cable and Deadpool #36
 15. ^ Deadpool vol.2 #9
 16. ^ Avengers: The Initiative #20
 17. ^ Avengers: The Initiative #23
 18. ^ Avengers: The Initiative Annual #1
 19. ^ Avengers: The Initiative #25
 20. ^ Avengers: The Initiative #26
 21. ^ Avengers: The Initiative #28
 22. ^ Avengers: The Initiative #31
 23. ^ Siege: The Cabal #1
 24. ^ Avengers: The Initiative #34
 25. ^ Avengers: The Initiative #31
 26. ^ Avengers: The Initiative #34
 27. ^ Avengers: The Initiative #35
 28. ^ Taskmaster vol. 2 #1
 29. ^ Avengers Academy #9
 30. ^ Alpha Flight vol. 4 #5
 31. ^ Secret Avengers #30
 32. ^ Secret Avengers #31
 33. ^ Secret Avengers #32-#33
 34. ^ Secret Avengers Vol. 2 #2
 35. ^ Secret Avengers vol. 2 #6
 36. ^ Secret Avengers Vol.2 #13
 37. ^ Secret Avengers Vol.2 #16
 38. ^ Ultimate Comics Spider-Man Vol 2 #27
 39. ^ JLA/Avengers #4
 40. ^ Marvel Universe Millennial Visions 2001
 41. ^ What If...? vol. 2 #3
 42. ^ House of M: Avengers #2
 43. ^ House of M: Avengers #3
 44. ^ Deadpool Max #5
 45. ^ Age of Ultron #4


מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס