דרדוויל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דרדוויל
Daredevil1998-65.jpg
דרדוויל, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Daredevil Vol.2 #65 מנובמבר 2004. אמנות מאת גרג לאנד
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Daredevil #1
(אפריל 1964)
יוצרים סטן לי
ביל אברט
נתונים
שם אמיתי מתיו "מאט" מייקל מורדוק
סטטוס פעיל
חבר/ה ב שותף של קירסטן מק'דאפי
חבר/ה לשעבר ב נלסון ומורדוק
האוונג'רס החדשים
דפנדרס
S.H.I.E.L.D
אבירי מארוול
האוונג'רס הסודיים (מלחמת אזרחים)
היד (מנהיג)
שותף לשעבר של האלמנה השחורה
כינויים בולטים ג'ק בייטלין, קינגפין הפשע, מייקל "מייק" מורדוק, הרפתקן השני, הקינגפין של הלז קיטשן, האיש ללא פחד, השד השומר, ראש קרן, קופר פייטון
קרובי משפחה
בולטים
ג'ק מורדוק (אב, מת)
מאגי מורדוק (אם)
מילה דונובן (גרושה)
כוחות בולטים למרות היותו עיוור, חושיו האחרים מפותחים מאוד. הוא ניחן גם ב"חוש רדאר" שמאפשר חשיפת חפצים וצורות ומיקומם.

דרדווילאנגלית: Daredevil) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Daredevil #1 מאפריל 1964 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ביל אברט.

דרדוויל הוא האלטר אגו של מתיו "מאט" מייקל מורדוק, שגדל בשכונת הלז קיטשן ("מטבח הגיהנום") שבעיר ניו יורק, ונפגע בילדותו בתאונה מחומר רדיואקטיבי, שגרם לעיוורונו אך שיפר וחידד את חושיו האחרים עד לרמת העל טבעי. אביו - מתאגרף בשם ג'ק מורדוק - תמך בו בילדותו, אם כי הוא נהרג בידי גנגסטרים לאחר שסירב למכור קרב. מאט עוטה חליפה בצבעי צהוב ושחור - ומאוחר יותר אדום כהה - ונשבע לנקום ברוצחי אביו כגיבור-העל דרדוויל, הלוחם בפשעים תוך שימוש בחושיו המפותחים ובמיומנויות לחימה, כשבין אויביו הרבים נמנים קינגפין ובולזאיי. ביום, מאט הוא עורך דין שמגן על החפים מפשע ועוזר לכלוא את הפושעים מאחורי סורג ובריח בעזרת מערכת החוקים של אמריקה. כינויו כדרדוויל הוא "האיש ללא פחד".

למרות שחוברות הקומיקס של דרדוויל היו לנחלתם של כותבים ואמנים רבים, הייתה זו הרצתו המשפיעה של פרנק מילר מסוף שנות ה-70 ושנות ה-80 של המאה ה-20 שזכורה ביותר וביססה את דמותו ביקום מארוול.

דמותו של דרדוויל מדורגת במקום העשירי ברשימת מאה גיבורי העל הגדולים, לפי אתר IGN[1], וכן במקום ה-37 ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר[2]. את דמותו גילם בסרט הלייב אקשן "דרדוויל" השחקן בן אפלק. בסדרת הטלוויזיה "דרדוויל" שתעלה בשנת 2015, ישחק את דמותו השחקן צ'ארלי קוקס.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

השנים הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטן לי ראה את הדמות כגיבור מיוחד ויוצא מן הכלל, בדומה לגיבוריו של אלכסנדר דיומא. התפיסה הזו של הדמות נראית גם באחד מהכינוייו המוקדמים, "The Scarlet Swashbuckler" ("הרפתקן השני"). למרות זאת, הדמות איבדה את אופייה המקורי עם הזמן, ודרדוויל נהפך למעין ספיידרמן שני מנטיותיהם המשותפות להתבדח ולעסוק בפעלולי לוליינות ואקרובטיקה.

בדומה ל-The Amazing Spider-Man, ובמה שנעשה לאחד מהסימנים הבולטים של סיפורים במארוול קומיקס, הדרמה הייתה חשובה ומרכזית בסדרה ותפסה חלק שווה בסדרה יחד עם סיפורי האקשן וההרפתקאות. בתחילת הסדרה התפתח משולש אהבה שלא התממש בין מורדוק, מזכירתו קארן פייג' וחברו הטוב פוגי נלסון, כשפוגי לא יכול לזכות בקארן, ומאט לא מסוגל להודות שקארן אוהבת מישהו אחר מלבד דרדוויל. כשקארן גילתה לבסוף את זהותו הסודית של מאט כדרדוויל, הגילוי היה קשה מדי בשבילה. היא עזבה את הפירמה והסדרה, ולא נראתה שוב עד שנות ה-80.

אף שקשה לדמיין דמות שנעשתה כה קשורה למיקום גאוגרפי מסוים עוברת למקום אחר, דרדוויל עזב לסן פרנסיסקו בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20. בסדרה כעת כיכבו דרדוויל וחברתו האלמנה השחורה, שניהם לוחמים ביחד בפשע. אך השינוי לא נמשך לזמן רב - האלמנה השחורה סיימה את מערכת היחסים כשפחדה שתפקידה כעוזרת של דרדוויל יסכן את מעמדה כגיבורת-על, ודרדוויל חזר להלז קיטשן. השניים נשארו ידידים קרובים ואהובים מזדמנים.

עידן פרנק מילר, הקינגפין ונינג'ות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגדרה המודרנית של הדמות החלה בשנת 1979, עם כניסתו של פרנק מילר לכותר. מילר הגיע לכותר לראשונה כצייר, שם הציג סגנון דינאמי וחדש. טון הסדרה נהיה אפל וקודר יותר, והלז קיטשן בעצמה קיבלה אפיון משלה והפכה לדמות הראשית בסדרה.

מחוברת #168 פרנק מילר נהיה לכותב הסדרה והסדרה עברה שינוי קיצוני. השינוי המשמעותי ביותר היה הכנסתו של נבל-העל של ספיידרמן, הקינגפין, לסדרה כאויב המושבע והחשוב ביותר של דרדוויל. עד אז, אויביו של דרדוויל היו בעיקר בעלי תלבושת. הקינגפין למעשה שינה את המסורת הזאת ואף על פי שהיה חזק מאוד ובעל יכולות לחימה מרשימות, רשעותו התבטאה בניהול העולם התחתון ולא בכוחות-על. הכותר עדיין הציג נבלי-על בולטים, אך כעת התמקד בעיקר בפשע מאורגן.

גישתו האפלה של פרנק מילר לדמות נמשכה גם לאחר שעזב. למרות זאת, מחליפו, דניס אוניל, לא זכה להצלחה המסחרית של קודמו וב-1986, מילר חזר לכותר כדי לכתוב את המיני סדרה "דרדוויל: נולד שוב" הקלאסי (חוברות #227-233, פברואר-אוגוסט 1986) ביחד עם האמן דייוויד מזוצ'לי.

בדרדוויל: נולד שוב, קארן פייג' חוזרת ככוכבת סרטים פורנוגרפיים. נואשת להירואין, היא מוכרת את זהותו הסודית של דרדוויל תמורת זריקה. קינגפין מוצא תועלת במידע הזה, ומשתמש בו כדי להשמיד את מורדוק, להרוס את ביתו, לפגוע במוניטין שלו כעורך דין ולגרום נזק רב לחייו האישיים. כשחייו מתפרקים, מאט כמעט משתגע. אך למרות זאת מילר סיים את המיני סדרה בנימה אופטימית, כשמאט מוצא את אמו, שנחשבה למתה ומרכיב מחדש את חייו ההרוסים.

אולטימייט דרדוויל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדרדוויל יש גם גרסה מחודשת בעולם החדש של מארוול, אולטימייט מארוול, שם הוא מופיע כמאט מורדוק במיני-סדרה אולטימייט דרדוויל ואלקטרה, כתלמיד עיוור שלומד משפטים באוניברסיטת קולומביה, אשר פוגש את אלקטרה נאצ'יוס והשניים מתאהבים, עד שאלקטרה מתחילה לעבוד כרוצחת שכירה בשביל הקינגפין, והשניים הופכים לאויבים.

עברו של מאט אינו ידוע לגמרי, אך כנראה יוסבר. גרסת האולטימייט של דרדוויל הופיעה לראשונה בסדרה "אולטימייט מארוול טים-אפ", שם הוא מנסה למנוע מהמעניש להרוג פושע עד שספיידרמן מתערב וחושב שגם דרדוויל פושע. יותר מאוחר הוא מופיע ב"אולטימייט ספיידרמן סופר ספיישל", שם הוא מגלה שספיידרמן בסך הכול בן 16. בקרוב יופיע דרדוויל בשנתי החדש של אולטימייט ספיידרמן, שכנראה תהיה גרסה מחודשת לאותו מפגש שלהם באולטימייט מארוול טים-אפ. אולטימייט דרדוויל הופיע גם ב"אולטימייט אקס-מן" שם הוא פגש את וולברין וגם באולטימייטס, שם שימש כעורך דין לדוקטור ברוס באנר.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאט מורדוק היה ילד שגר בהלז קיטשן, ניו יורק, בנו של מתאגרף בשלבי פרישה בשם ג'ק מורדוק. אביו רצה שמאט ירכוש לעצמו השכלה ולא ילך בדרכיו ומאט אכן דאג למלא אחר רצון אביו ושקד בלימודי החוק, אך עבד ולמד אגרוף בסתר כדי להתחמק מביריונים. חבריו לכיתה כינו אותו "דרדוויל" ("מתגרה בשטן" בתרגום מילולי, המונח המקובל בעברית הוא "מתגרה במוות" או "שד משחת" הפרוזאי יותר).

כל חייו של מאט השתנו בפתאומיות כאשר הציל איש זקן שחצה את הכביש מפני משאית חולפת. המשאית התרסקה ומנה גדושה מהחומר הרדיואקטיבי שהיה בה נשפכה על פניו של מאט. החומר הפך את מאט לעיוור אך נתן לו חוש נוסף וחידד את חושיו האחרים. אחרי התאוששות קלה, מאט למד להסתדר עם הליקוי שלו, רק כדי לגלות שחושיו התחדדו ברמה ניכרת מהחומר הרדיואקטיבי. בנוסף, הוא קיבל חוש נוסף שמאפשר לו לזהות את מיקומם של חפצים וצורתם. החוש הזה נותן לו יתרון משמעותי, בעיקר בחושך כשהסיכויים לטובתו. חרף זאת, מאט מילא את הבטחתו לאביו וסיים בהצטיינות את לימודיו למשפטים.

אביו פנה לאמרגן אגרוף שרצה לפרסם אותו, נוכל לא טוב במיוחד שכונה פיקסר (The Fixer, "המסדר"). ג'ק זכה לתחייה מחודשת כשנלחם במספר קרבות מאורגנים שארגן לו פיקסר. פיקסר ראה את ההפסדים בהשקעותיו והורה לג'ק להפסיד בקרב, אך ג'ק, בראותו את מאט בקהל, לא יכול היה לאכזב את בנו. המתאגרף ג'ק מורדוק נתן את הקרב של חייו, ולאחר מכן נהרג כשפיקסר "הזמין" את מותו.

הרוס מאובדן אביו ומהמערכת הבלתי הוגנת שלא הרשיעה את פיקסר, מאט מורדוק לקח על עצמו להביא צדק. בזכרו את הבטחתו לאביו לא לחיות חיים אלימים, מאט יצר זהות חדשה לעצמו, כשעיצב לו תלבושת צהובה-שחורה מחלוק האיגרוף של אביו, ואימץ לעצמו את כינוי הילדות "דרדוויל" כשם הקוד שלו. דרדוויל התעמת עם חבורתו של פיקסר, כשנעזר באימוניו וביכולותיו הנסתרות. פיקסר עצמו הצליח להימלט למנהרה תחתית, שם הוא חטף התקף לב קטלני מהפניקה שלו והפחד מדרדוויל.

יחד עם מזכירתו קארן פייג' ושותפו פוגי נלסון, מאט נעשה לעורך הדין שהוא הבטיח לאביו שיהיה. בהבינו שמערכת הצדק אינה מושלמת, ושהוא יכול לשרת אותה טוב יותר בקריירה כפולה, מאט אימץ את הכסות של דרדוויל.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פרנקלין "פוגי" נלסון: שותפו לשעבר של מאט מורדוק במשרד עורכי הדין, שמשוכנע שמאט צריך לפרוש מתפקידו כדרדוויל ולהתמסר כולו לעריכת דין. כאשר זהותו של דרדוויל נודעה לציבור, מאט מורדוק הוכנס למעצר. בעוד נלסון ביקר אותו בכלא, הוא נדקר בידי מספר אסירים והוכרז כמת, אך התברר שהיה בתוכנית להגנת עדים. בעקבות מספר מתחים בינו לבין מאט, פוגי נלסון פירק את השותפות ביניהם.
 • אלקטרה: חברתו המיתולוגית של מאט. נרצחה על ידי בולזאיי, אויבו המושבע של דרדוויל, בדירתו וזמן קצר לאחר מכן הוחזרה לחיים על ידי ארגון "היד". כיום היא עובדת כמתנקשת בארגון "היד" ונפגשת רק לעתים רחוקות עם מאט.
 • קארן פייג: מזכירתם לשעבר של מאט ופוגי במשרד עורכי הדין. היא נהייתה חברה מתוסבכת של מאט וסיבכה אותו בהרבה צרות עד מותה בסדרת חוברות הרצה של קווין סמית', שפתחה את הכרך השני של "דרדוויל".
 • לוק קייג': חבר טוב של דרדוויל/מאט בשנים האחרונות. גיבור-על אפרו-אמריקני ללא מסכה או זהות סודית. לאחרונה הפך לחבר בקבוצת האוונג'רס החדשים. הכחשתו הציבורית של מאט על חייו כדרדוויל ערערה את מערכת היחסים שלהם, שנהייתה מתוחה מאוד.
 • בן יוריק: כתב בכיר ב"דיילי ביוגל" שגילה את זהותו הסודית של דרדוויל אבל לא פרסם את הסיפור כי לא רצה להרע לו. כך הוא נהיה חבר קרוב של דרדוויל, שמעדכן אותו באירועים האחרונים.
 • ספיידרמן: מופיע פעמים רבות בסדרה כחבר למקצוע ואיש סוד.
 • המעניש: גישתו - להרוג אנשים לפי ההגיון האישי שלו וללא נתינת אמון במערכת המשפט - מול גישתו של דרדוויל, מביאה אותם לעימותים חוזרים ונשנים ובלתי פוסקים.

נבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בולזאיי (ידוע בשם לסטר) - רוצח שכיר מיומן ומכובד, שמסוגל להכין מכל דבר נשק מסוכן. כפקודה מהקינגפין, הוא רצח את שתי הנשים היחידות שמאט אהב - אלקטרה וקארן פייג'. בעיבוד של דרדוויל לסרט הוסיפו לו סמל מטרה על ראשו, מעל הקרחת שלו (כשבקומיקסים הסמל היה מודפס על המסכה שלו), והשינוי הזה במראהו "אומץ" לקומיקסים של מארוול. נהרג לאחרונה בידי דרדוויל, אך התגלה ששרד את התקיפה.
 • קינגפין (וילסון פיסק) - הדמות שיושבת בראש הלז קיטשן ואחראית על כוחות הפשע. לאחרונה בסדרת הקומיקס נוצח בידי דרדוויל אחרי קרב שהתמשך לאורך שנים, לאחר שזהותו של דרדוויל נחשפה. בשלב מסוים, מאט מורדוק כיהן בעצמו בתור הקינגפין של הלז קיטשן, אולם מאז פיסק חזר לתבוע את מקומו כמלך הבלתי מעורער של ארגוני הפשע בעיר. קינגפין הוא גם נבל של ספיידרמן.
 • אלקטרו: נבל-העל הראשון איתו דרדוויל נלחם, בחוברת Daredevil #2. מוכר יותר כאויב של ספיידרמן.
 • הינשוף (לילנד אאולסלי) - הנבל הראשון שהומצא בסדרה. לאחרונה לקח שליטה על הטריטוריה של הקינגפין בהלז קיטשן על ידי מכירת "הורמון גדילה מוטאנטי", אשר הופך אנשים רגילים למוטאנטים, ונותן להם כוחות ייחודיים. הובס על ידי דרדוויל, נלקח לחזקת ה-FBI אך ברח.
 • מיסטר פיר (לארי קרנסטון) - משתמש בגז פחד, בדומה לדחליל בקומיקס של באטמן.
 • האיש הסגול (זבדיה קילגרייב) - בעל היכולת לגרום לאנשים לעשות כרצונו. כוח הרצון של דרדוויל גורם לו להיות חסין מהשפעתו של האיש הסגול.
 • גלדיאטור (מלווין פוטר) - אחד מאויביו הראשונים של דרדוויל, כעת נבל משוקם ובן בריתו.

אויבים נוספים של דרדוויל כוללים את טיפואיד מרי, דת'סטוקר, טומבסטון, סטילט-מן, שוטגאן, שור-אדם, ג'סטר, ראש-נחושת, ליידי בולזאיי ועוד.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקום מארוול, מעטות הדמויות בעלות חיי אהבה כה מפותלים וטרגיים כשל דרדוויל. חברותיו של מאט מורדוק מתחלקות לשתי קבוצות: נשים רגילות שספגו כאב בגללו כדוגמת קארן פייג', האטר גלן, גלוריאנה אובריין ומילה דונובן, ונשים מסוכנות ובעלות כוחות על כדוגמת אלקטרה, האלמנה השחורה, טיפואיד מרי ואקו. רובן מתו, או שנותרו בעלות מום, או ספוגות טראומה קשה.

קארן פייג' מכרה את זהותו הסודית תמורת זריקה, כשהייתה מכורה להרואין. מאוחר יותר, היא נהרגה לנגד עיניו על ידי בולזאיי. כתגובה, דרדוויל תקף את בולזאיי ונתן לו נשיכה פראית שכמעט הרגה אותו. אלקטרה נהרגה אף היא על ידי בולזאיי במפגשה הראשון עם הנבל, למרות שהיא קמה לתחייה מאוחר יותר על ידי ארגון "היד". האטר גלן התאבדה אחרי שנהפכה לאלכוהוליסטית. גלוריאנה אובריין נהרגה על ידי ויקטור קרולר, חסיד נלהב וחייל של הקינגפין. אשתו של מורדוק מילה דונובן עזבה אותו, והאשימה אותו שנישואיה איתו היו תסמין של התמוטטות העצבים שעבר. אהבתו לטיפואיד מרי נהרסה לבסוף בגלל פיצול אישיות שלה. אקו הונחתה על ידי הקינגפין להרוג את דרדוויל, שכפי שסופר לה כי רצח את הוריה. אף שלמדה את האמת, האירוע שמר אותם בנפרד. יוצאת מן הכלל הייתה מערכת היחסים שלו עם האלמנה השחורה, שהייתה נורמלית יחסית, ואפילו נראה שמאט עזב את ביתו כדי לגור איתה בסן פרנסיסקו. אך לבסוף, האלמנה השחורה החלה לחשוש שהקריירה שלה כלוחמת בפשע תעמוד בצילו של דרדוויל, המוכר יותר ממנה, והשניים נפרדו כידידים.

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס