טיפואיד מרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טיפואיד מרי
Daredevil Vol 2 46 Typhoid Mary.jpg
טיפואיד מרי, כפי שהיא מופיעה על עטיפת החוברת Daredevil Vol. 2 #46 מיוני 2003, אמנות מאת אלכס מאליב.
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Daredevil #254
(מאי 1988)
יוצרים אן נוצ'נטי
ג'ון רומיטה הבן
נתונים
שם אמיתי מרי ווקר
סטטוס פעיל
חבר/ה ב היד
עובדת בשירות הקינגפין
אחוות המוטאנטיות
חבר/ה לשעבר ב שותפה של דדפול
היוזמה
יוזמת הצל
כינויים בולטים מוטאנט-0, מרי מנזיניס, מרי המשוגעת, טיפואיד, בלאדי מרי
כוחות בולטים פירוקינטיקה, טלקינזיס, שליטת מחשבות.

טיפואיד מריאנגלית: Typhoid Mary) היא דמות בדיונית של נבלת-על מוטאנטית המופיעה בחוברות הקומיקס דרדוויל ודדפול ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Daredevil #254 ממאי 1988 ונוצרה על ידי הכותבת אן נוצ'נטי והמאייר ג'ון רומיטה הבן. שמה מבוסס על טבחית אירית-אמריקנית מתחילת המאה ה-20 בשם מרי מלון, שהייתה נשאית מחלת הטיפואיד.

טיפואיד מרי היא האלטר אגו של מרי ווקר, צעירה הסובלת מהפרעת זהות דיסוציאטיבית ומאהבתו לשעבר של דרדוויל. היא בעלת כוחות טלקינטיים ושליטת מחשבות חזקים, בנוסף לכוחה הפירוקינטי, וכוחות אלו הובילו אותה להפוך למתנקשת בשירות ארגוני פשע רבים.

דמותה של טיפואיד מרי הופיעה בסרט הלייב אקשן "אלקטרה" בגילומה של הדוגמנית והשחקנית נטשה מלטה. דמותה של מרי הופיעה בהופעת קמע קצרה באקס-מן: סדרת האנימציה, כמוטאנטית ללא שם, שהייתה אחת המוטאנטים/המוטאנטיות שנחטפו על ידי אפוקליפס. בסדרת הלייב אקשן "סוכני S.H.I.E.L.D", שמה של טיפואיד מרי הוזכר על ידי ג'מה סימונס כ"נשאית".

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרי ווקר היא נערה, שכסובלת מהפרעת זהות דיסוציאטיבית, ונרמז כי מצב זה קרה מכיוון שדרדוויל, בזהותו כמאט מורדוק, תקף את מנהל בית הבושת בו עבדה מרי, והעיף את מרי מחלון. מרי, מלאה שאיפת נקמה, החליטה כי לעולם לא תיפגע מגבר, אף על פי כי נרמז שהייתה קורבן התעללות. אישיותיה, פרט לאישיותה הרגילה הן "מרי" השקטה והפציפיסטית, "טיפואיד" ההרפתקאנית האלימה ו"בלאדי מרי" הברוטלית והסדיסטית. מרי פעם טענה כי הייתה לה אישיות רביעית אבודה. עקב מצבה, כוחותיה מתעצמים לאין שיעור וביכולתה לשרוף עד אפר בניין דירות.

כסוכנת של קינגפין, טיפואיד נלחמה בתדירות גבוהה והיו לה יחסי אהבה-שנאה עם דרדוויל. באמצעות טיפולי היפנוזה, מרי הצליחה לדכא את אישיותיה כטיפואיד וכבלאדי מרי, מחשש שתעולל נזק, וכתוצאה מטיפולים אלו מרי מצליחה לנהל אורח חיים נורמלי ואף נהייתה שחקנית באופרת סבון. אומנם, מרי אינה הצליחה לשלוט באישיות בלאדי מרי, מה שהתבטא במאבק נגד ספיידרמן, שבו כמעט והרגה את חברתו של ספיידרמן, מרי ג'יין ווטסון. בשלב מסוים, מרי הייתה מרותקת למוסדות חולי נפש, ונפגשה שם עם שכיר החרב דדפול, שעורר בה את אישיותיה; מרי שכרה את דדפול להורגה, טיפואיד שלחה את דדפול לפרוץ למוסד ואילו בלאדי מרי שלחה את דדפול להרוג את אחת מחברותיו של קפטן אמריקה. דדפול, המבין למצבה, מחזיר אותה לבית הבושת בו עבדה כדי להביס את דרדוויל, אך האחרון מביס את השניים.

עלייתו של הקינגפין, היוזמה וארץ הצל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שאקו יורה בקינגפין ומותירה אותו בתרדמת, מרי היא גורם חשוב לעלייתו מחדש, אך לאחר שמרי אינה הורגת את דרדוויל קינגפין לועג לה ומשאיר אותה במצב של טירוף, ומכריח אותה לירות באלטר אגו של דרדוויל, מאט מורדוק, אך לוק קייג' וג'סיקה ג'ונס הודפים אותה וכולאים אותה בכלא הרפסודה. כשאלקטרו מאגד קבוצות נבלי על ומשחרר את אסירי הכלא, מרי מצליחה לחמוק ממרדף של האוונג'רס וחוזרת כסגניתו של הקינגפין. לאחר אירועי בית אם, מתגלה כי מרי היא למעשה מוטאנטית, אך היא לא נכללת ברשימה הרשמית של המוטאנטים הנותרים.

בשלב מסוים לאחר אירועי מלחמת אזרחים, מרי נמצאה על ידי הנרי גרייס המכריח אותה להצטרף אל היוזמה, לאחר שמרי יוצאת מדעתה וכמעט מתאבדת. מרי מאמצת את הכינוי מוטאנט אפס, ועוטה חליפת שריון המסתירה את פניה. לדברי דוק סמסון, "מוטאנט אפס" מעורערת בנפשה, אך למרות מצבה המעורער היא עולה ליוזמת הצל כחברה בכירה. כאשר טאסקמאסטר נוטל את הפיקוד על יוזמת הצל, הוא מתחיל לחשוד בזהותה של מרי, ולאחר קרב טאסקמאסטר מנפץ את לוחית הקסדה שלה וחושף את זהותה.

בהמשך, מרי מצטרפת לארגון היד ולדרדוויל, ומרי נאבקת בספיידרמן שנית ומובסת, וכאשר בולזאיי מת היא מנצלת את האנדרולומוסיה הכללית ונאבקת בספיידרמן, רק כדי להיכשל פעם נוספת. מאוחר יותר, מתגלה כי היא סוכנת רדומה של הקינגפין, ונשלטת בפקודות קוליות. לאחר מכן, מרי תוקפת את קבוצת האקס-מן עם ליידי דת'סטרייק, ומצטרפת לאחוות המוטאנטיות.

גרסאות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית אם[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך אירועי בית אם, גרסה של מרי נראתה כמתנקשת של הקינגפין וסייעה לאחווה בפעילויותיהם השונות.

מוטאנט אקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הסדרה המוגבלת "מוטאנט אקס", טיפואיד מרי היא חברה בקבוצת האוונג'רס בארץ 1298.

המעניש הוא ונום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוברת What If? Vol 2 #44, בה המעניש נדבק בסימביוט ונום, מרי היא שומרת הראש של הקינגפין כשהמעניש מנסה להורגו בכוחות הסימביוט החדשים שלו.

אזכורים במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותה של טיפואיד מרי הופיעה בסרט הלייב אקשן "אלקטרה" בגילומה של הדוגמנית והשחקנית נטשה מלטה. בגרסה זו, מרי היא חברה בארגון היד המרושע, אך בניגוד לגרסתה בקומיקס היא אינה בעלת פיצול אישיות, אך בעלת יכולות טלקינזיס, שליטת מחשבות והפצת רעל בדיוני דרך נשיקה או מגע, ומרי קוראת ליכולת זו "טוקסיקינזיס".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס