בולזאיי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בולזאיי
Bullseye Greatest Hits Vol 1 5.jpg
בולזאיי, כפי שהוא מופיע על עטיפת החוברת Bullseye: Greatest Hits #5 מינואר 2005, אמנות מאת מייק דאודטו ג'וניור.
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Daredevil #131
(מרץ 1976)
יוצרים מארב וולפמן
ג'ון רומיטה האב
נתונים
שם אמיתי לסטר
סטטוס פעיל
חבר/ה לשעבר ב האוונג'רס האפלים
ת'נדרבולטס
עבד בשירותו של קינגפין
כינויים בולטים בנג'מין פוינדקסטר, דרדוויל, הוקאיי, ליאונרד, לזלי,
קרובי משפחה
בולטים
קינגמסטר (אבא)
בני הזוג וילקרסון (הורים מאמצים)
כוחות בולטים דיוק מעולה, עמוד שדרה ועצמות אחרות בגופו שזורים במתכת האדמנטיום הבלתי שבירה

בולזאייאנגלית: Bullseye, בתרגום לעברית: "בול פגיעה") הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Daredevil #131 ממרץ 1976 ונוצרה על ידי הכותב מארב וולפמן והמאייר ג'ון רומיטה האב.

שמו האמיתי המלא של בולזאיי אינו ידוע פרט לשמו הפרטי, לסטר, והוא יריבם המושבע של גיבורי-העל דרדוויל ואלקטרה. בולזאיי הוא מתנקש פסיכופטי שמנצל את ההזדמנויות הנקרות בעבודתו כדי להפגין את נטיותיו הרצחניות וכדי לבצע את נקמתו האישית נגד דרדוויל. למרות שאין לו כוחות-על, בולזאיי מסוגל להשתמש כמעט בכל חפץ כנשק קטלני, כמו למשל שוריקנים, פגיונות סאי או אפילו חפצים לא קטלניים כקלפי משחק ועפרונות. הוא משמש כאויבו הראשי של דרדוויל וכאנטיתזה לגיבור-העל על ידי כך שהוא מראה למה אדם יכול להפוך אם הוא בורך ביכולות חדות יותר. יכולת הפגיעה שלו היא ללא רבב, כמעט ברמה על-טבעית.

בעקבות אירועי מלחמת אזרחים, בולזאיי הפך לחבר קבוצת ת'נדרבולטס. לאחר אירועי "פלישה סודית" ובקשת הסיפור "שלטון אפל", בולזאיי הופך לחבר האוונג'רס האפלים תחת זהותו של הוקאיי. בולזאיי נהרג בידי דרדוויל בתחילת קשת הסיפור "דרדוויל: ארץ הצל", אך בהמשך מתגלה כי שרד.

דמותו של בולזאיי מדורגת במקום ה-20 ברשימת מאה נבלי העל הגדולים, לפי אתר IGN[1]. את דמותו בסרט הלייב אקשן "דרדוויל" גילם השחקן קולין פארל.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנותיו הראשונות וסיפור רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בולזאיי גדל ברובע הברונקס, בו חי עם אחיו ואביו המתעלל. התחביב העיקרי של אחיו היה לשחק עם רובים, מה שהוביל את בולזאיי להפוך לצלף מיומן. כשהיה בגיל עשר, אחיו הצית את הבית מתוך ניסיון כושל להרוג את אביהם. מעט לאחר מכן, בולזאיי נלקח למשפחת אומנה והפך לשחקן כדור בסיס בתיכון. הוא היה מגיש מוכשר ביותר והוצעה לו מלגה, אך הוא בחר להירשם לליגת הצעירים במקום. לאחר שלושה משחקים בלבד הוא נבחר לשחק במשחק של ליגת הבוגרים. הוא לא פגע במשך כל המשחק, ובסוף התשיעי ולאחר שתי פסילות הוא נהיה משועמם וביקש מהמאמן להוציא אותו מהמשחק. המאמן סירב והתעקש שיסיים את המשחק. או אז, החובט של הקבוצה היריבה לעג לו וקרא לו פחדן. בולזאיי זרק את הכדור לראשו והרג אותו. כשהכדור פגע הוא אמר שתי מילים בלבד: "בול פגיעה" (bullseye). נאסר עליו להשתתף בליגת המקצוענים והוא הואשם בהריגה.

הודות למראהו הקר והמנוכר וליכולותיו המיוחדות, הוא גויס לסוכנות לביטחון לאומי והוא נשלח לאמן ארגוני קונטראס בניקרגואה. אולם, עד שהגיע לשם התגלה כי הוא כבר תיכנן לעזוב את הסוכנות. זאת ועוד, הוא תיכנן לשדוד את הקונטראס ולברוח, אך הוא גילה שהארגונים חסרי כל. בולזאיי ניצל היטב את הסיטואציה - הוא הוביל את הקונטראס לרצועת נחיתה שמשמשת מבריחי קוקאין קולומביאנים כבסיס פעולה לפני מעברם לארצות הברית. כאשר שדה התעופה המאולתר יצא מכלל שימוש, המבריחים לא יכלו לשלוח משלוחים חדשים. בולזאיי הורה למתורגמן בשם פאולו להנהיג את הכוח בשדה התעופה ונתן לשמועה להתפשט. אולם, פאולו היה רק שעיר לעזאזל. בולזאיי תיכנן להזמין מספר מראשי הפשע המאורגן לערוך עסקה עימו, כאשר פאולו משמש כ"יד ימינו". לפי תכנונו, בולזאיי יקח את הכסף ויעלם וישאיר את פאולו לסבול מידיהם של המאפיה, המאפיה הרוסית, היאקוזה וארגוני פשע נוספים. אולם, העסקה אינה יוצאת לפועל, משום שהמעניש מגיע ומסכל את תוכניותיו.

המעניש הורג את ראשי הפשע המאורגן בפיצוץ עז ממנו בולזאיי נמלט בעור שיניו. השניים נלחמים אחד בשני, ובולזאיי פוצע את המעניש ומנטרל את נשקיו. הוא משתמש בבוץ אדמדם כדי לסמן על מצחו סימן קליעה למטרה, ובכך הוא לועג למעניש על חוסר יכולתו לפגוע בו. הקרב ביניהם מופסק בחטף עם הגיעם של סוכני DEA, והמעניש עוזב את המקום. בולזאיי מוסר את עצמו לידיהם, ועד מהרה נשלח להסתנן לאימפריית הפשע של הקינגפין. הוא משיג לעצמו תחפושת, נמלט בשנית, והופך לאחד מהמתנקשים המסוכנים ביותר בעולם.

דרדוויל, אלקטרה ודיסק הזהות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בולזאיי נלחם לראשונה נגד דרדוויל בקרקס הזדוני כדי לבסס את המוניטין שלו כמתנקש-על, ומובס‏[2]. זמן קצר לאחר מכן, דרדוויל מאתר אותו בניסיון שוד ולוכד אותו‏[3]. בולזאיי, ממולא שאיפת נקמה, מושכר על ידי מקסוול גלן להרוג את חברו של דרדוויל, פוגי נלסון, ואת דרדוויל עצמו תחת שמו האמיתי- מאט מורדוק. מורדוק ממהר להפוך לדרדוויל, אך מובס ובורח כשהוא פצוע קשה‏[4], וכתוצאה מכך המוניטין המקצועי של בולזאיי ניזוק. מבקש לעצמו להחזיר לעצמו את אמינותו, הוא קורא תיגר על דרדוויל בשידור חי בטלוויזיה, ומובס לעיני קהל הצופים‏[5].

המום מתבוסה זו, בולזאיי נעזר בחבורת שכירי חרב כדי לחטוף את אהובתו של דרדוויל, האלמנה השחורה[6]. דרדוויל מביס אותו פעם נוספת, ורצף התבוסות מביא את בולזאיי להתמוטטות עצבים נפשית‏[7], אך בולזאיי מגלה כי חלק מצב זה נוצר מגידול מוחי הגורם לו למיגרנות, פראנויות והזיות על כך שהוא עצמו דרדוויל, ולאחר שבורח מכלא בו נכלא הגידול מוסר בהצלחה‏[8]. הוא נשכר בידי גורמים מסתוריים כדי לחסל את הקינגפין, אך נכשל, אך למרות כישלונותיו הוא נהיה המתנקש הראשי של הקינגפין, ובולזאיי ממשיך להיכשל בנסיונות התנקשות והופך לסוג של בדיחה בסדרה של דרדוויל.

בשהותו בכלא, בולזאיי מגלה כי קינגפין העסיק מתנקשת ראשית חדשה: אלקטרה, אהובתו לשעבר של דרדוויל. בולזאיי נמלט מהכלא, ומנצל הזדמנות זו כדי להרוג את אלקטרה, אך לא מצליח לשכנע את קינגפין לגייס אותו לשורותיו, והאחרון מפציר בו לנסות להרוג את דרדוויל. בולזאיי מכין מארב לדרדוויל, אך בסיום הקרב דרדוויל משתק את בולזאיי‏[9]. בולזאיי, מתאושש בבית חולים סמוך, זוכה לביקור של דרדוויל, הלועג לו וכמעט והורגו באמצעות משחק רולטה רוסית, ובולזאיי העיד כי ממקרה זה הוא נוטר טינה כה רבה לדרדוויל‏[10][11].

בולזאיי, הנדרש להישאר זמן רב יותר בבית החולים (בעקבות תקיפתו של דרדוויל), נחטף מהמקום על ידי מדען יפני, הממזג את עצמותיו עם מתכת האדמנטיום הבלתי שבירה, ומשיב לו את יכולת הניידות שלו. המדען דרש בתמורה כי בולזאיי יהיה מתנקש העובד עבורו בלבד, אך בולזאיי דורש תשלום‏[12], ובתגובה בולזאיי חוזר למקומו בכלא. כשהוא בורח פעם נוספת, הוא נאבק בקפטן אמריקה וקרוסבונז כדי להתנקש בחייו של הגולגולת האדומה[13]. כשדרדוויל לוקה באמנזיה, בולזאיי מנצל הזדמנות זו כדי להתחזות לדרדוויל, ומבצע שוד כדי להרוס את דימויו העצמי של דרדוויל האמיתי‏[14], אך בולזאיי כל כך מרוכז במטרתו להתחזות לדרדוויל עד שהוא מאמין כי הוא דרדוויל עצמו, אך כשהגיבור האמיתי מופיע ומנצח אותו בולזאיי חוזר לזהותו הקודמת‏[15].

לאחר מכן, הוא נתקל במעניש, שכורת את אצבעותיו. בולזאיי חוזר לקריירתו כפושע, ונהיה שותף של דדפול וגמביט. גמביט בוגד בשניהם, ובולזאיי נלחם בדדפול ומפסיד. לאחר מכן, בולזאיי צורף לדדפול, סייברטות', ג'אגרנוט, סאנדמן והנשר, המנסים לגנוב את דיסק הזהות של A.I.M- שמכיל את זהותם של רוב גיבורי ונבלי העל בעולם. בולזאיי נתפס, מוסר מידע על שותפיו ומקבל מחדש את אצבעותיו הקטועות. בולזאיי מושכר על ידי מיסטריו, לאחר אימונים קשים, להרוג את דרדוויל, אך במקום זאת הוא הורג את אהובתו של דרדוויל, קארן פייג'. לאחר מכן הוא הורג את חברתו השנייה של דרדוויל, מילה דנובן, ובעזרת קינגפין מנסה להרוג את דרדוויל עצמו. זועם מרצח אהובותיו, דרדוויל זורק את בולזאיי מחלון. בולזאי, מעולף, חושף את שמו - לסטר. לאחר מכן בולזאיי מכחיש את דבריו, ומגלה את זהותו הסודית של דרדוויל. לאחר מאבק אכזרי עם דרדוויל ואלקטרה, בולזאיי נהרג לכאורה בידי כמה משאיות.

מלחמת אזרחים, ת'נדרבולטס, שלטון אפל ומוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך אירועי מלחמת אזרחים, בולזאיי, לצד מספר נבלי על אחרים, מגויס על ידי איירון מן ומיסטר פנטסטיק להצטרף לקבוצת ת'נדרבולטס הצדה את מתנגדי חוק רישום העל-אנושיים[16], וצורף, על ידי נורמן אוסבורן, לצוות תקיפה מיוחד של הקבוצה בראשות מונסטון. בולזאיי פעל כסוכן שטח סמוי, אך הוא מולבש במעין קולר הנותן לבולזאיי מכות חשמל במידה ויסרב לפקודות‏[17]. במהלך קרב של בולזאיי נגד אמריקן איגל וסונגבירד, הקולר של בולזאיי נפגם, מחשמל את מונסטון ובולזאיי נהיה משותק כתוצאה מהתקפה של אמריקן איגל, וכשהוא מתאושש בולזאיי חוזר לקבוצת ת'נדרבולטס כדי להתנקש בחייו של מון נייט[18]. באירועי פלישה סודית, בולזאיי נלחם לצד הקבוצה בפלישת הסקרול בוושינגטון, וניצל ממתקפה של מונסטון על ידי אנדריאה וון סטרייקר, והשניים כמעט והורגים את מונסטון‏[19].

כפרס על מאמציו בפלישת הסקרול, בולזאיי מצורף לקבוצת האוונג'רס האפלים ומתחזה להוקאיי, ובמשימתו הראשונה הוא נאלץ לחסל את דדפול, שהעביר לאוסבורן נתונים על מלכת הסקרול, אך בולזאיי נכשל‏[20]. במשימתם הראשונה של האוונג'רס האפלים כצוות, הוא הרג, לצד חברי הקבוצה, את מורגן לה-פיי. כשהאוונג'רס האפלים נאבקים בקבוצת ההאלקבאסטרס, וכשבולזאיי הורג 30 אזרחים כשהוא משבית את אחד מרובוטי התקיפה של הקבוצה היריבה, הוא מקבל תגמול מאוסבורן, ומפוצץ מסוק על בניין חדשות כדי להבטיח את שמו הטוב של אוסבורן.

בולזאיי נתקל במארב של דדפול, המפוצץ מכונית בה בולזאיי שהה, ובולזאיי, מצידו, בורח, משלם לדדפול כדי שיעזוב אותו במנוחה ורץ להציל את חייו. כשאוסבורן מכריח את בולזאיי לנסות להרוג את דרדוויל, שהפך למנהיג ארגון היד, ולאחר שבולזאיי מפוצץ את אחת מבסיסי הארגון דרדוויל בורח, ולאחר מכן בולזאיי והסנטרי יוצאים לחפש את נו-ואר. כשאוסבורן מתחיל לחשוד בסנטרי על ריגול לקבוצת האוונג'רס, הוא שולח את בולזאיי להרוג את אשתו, וכשהסנטרי מגיע למקום בולזאיי טוען כי אשתו התאבדה, ודוחף את הסנטרי מצוק.

בעקבות אירועי מצור, בולזאיי נשלח לכלא הרפסודה, אך בתהליך העברתו לשם הוא הורג את שוביו ובורח. הוא עושה את דרכו לשכונת הלז קיטשן, שם מותקף על ידי ליגיון נינג'ות מארגון היד, ובמהלך הקרב דרדוויל הורג אותו כשתוקע פגיון סאי בליבו. בעקבות מותו, ג'יי ג'ונה ג'יימסון מכריח על הלוויתו כלא חוקית, ובמהלך קטטה של המשטרה עם קבוצת אופנוענים המבקשים להספידו, בן יוריק כמעט ומת. לאחר מכן, יוריק מקבל חזיונות משונים של בולזאיי. דרדוויל מנסה להחיות את בולזאיי כחייל נאמן של ארגון היד, אך מבין את חומרת מעשיו.

חזרה לחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאוחר יותר מתגלה שבולזאיי עדיין חי, אך בשביל לחיות הוא צריך להשתמש בריאות מתכת מיוחדות. הוא ניצל בידי הנבל קלו וליידי בולזאיי, אך בולזאיי הורג את ליידי בולזאי, ובמהלך הקרב הוא נופל למכל פסולת רדיואקטיבית, המותירה אותו מצולק ועיוור.

סמכויות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמנם אין לבולזאיי כוח על אנושי, אך יש לו כישרון מולד להפוך כל חפץ פשוט לנשק קטלני, ובולזאיי הוא בנוסף גם צלף מומחה, ומתרברב בכך שמעולם לא פיספס מטרה. לבולזאיי יש כוח סיבולת יוצא דופן, ומהירות של אצן אולימפי, בנוסף לרפלקסים מחודדים. לאחר שהושתלה בגופו מתכת האדמנטיום הבלתי שבירה, בדומה לוולברין, גופו כמעט בלתי ניתן לשבירה.

לבולזאיי יש צורך כפייתי ללמוד על ההיסטוריה של קורבנותיו, ועל מערכות יחסיו בעבר ובהווה, וכך הוא מעריך את צורת אופן ניהול הקרב. בעבר, לבולזאיי הייתה את היכולת לחוש בקרבתו של דרדוויל‏[21].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Top 100 Comic Book Villains of All Time: #20 - Bullseye, IGN
 2. ^ Daredevil vol.1 #131-132
 3. ^ Daredevil vol.1 #132
 4. ^ Daredevil #141-#142
 5. ^ Daredevil vol.1 #146
 6. ^ Daredevil. 1 #159-#160
 7. ^ Daredevil vol.1 #161
 8. ^ Daredevil vol.1 #169
 9. ^ Daredevil vol.1 #181
 10. ^ Daredevil Vol. 1 #200
 11. ^ Thunderbolts vol.1 #110
 12. ^ Daredevil #196-#199
 13. ^ Captain America vol.1 #372- 377
 14. ^ Daredevil vol.1 #284- 289
 15. ^ Daredevil vol.1 #290
 16. ^ Civil War #4
 17. ^ Thunderbolts vol.1 #110
 18. ^ Moon Knight vol.3 #25
 19. ^ Thunderbolts vol.1 #124
 20. ^ Deadpool Vol.2 #10-12, July-September 2009
 21. ^ Daredevil Vol.1 #197-199
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס