איזאיה בראדלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איזאיה בראדלי
IsaiahBradley.jpg
איזאיה בראדלי, קפטן אמריקה השחור
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Truth: Red, White and Black #1
(ינואר 2003)
יוצרים רוברט מוראלס
קייל בייקר
נתונים
סטטוס פעיל
חבר/ה לשעבר ב צבא ארצות הברית
כינויים בולטים קפטן אמריקה השחור, פטריוט
קרובי משפחה
בולטים
פיית' בראדלי (אשה)
שרה גייל בראדלי (בת)
ג'וזאיה אקס (בן)
אלייג'ה בראדלי (נכד)
סטפני בראדלי (נכדה)
כוחות בולטים יכולות פיזיות על-אנושיות, תהליך הזדקנות איטי

איזאיה בראדליאנגלית: Isaiah Bradley) הוא דמות משנה בדיונית של גיבור-על שהופיעה בחוברות הקומיקס קפטן אמריקה ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Truth: Red, White and Black #1 מינואר 2003 ונוצרה על ידי הכותב רוברט מוראלס והמאייר קייל בייקר.

בראדלי הוא אחד מנשואי מחקר אפרו-אמריקנים לפרויקט "סופר-חייל" של ממשלת ארצות הברית בתקופת מלחמת העולם השנייה. לאחר מותו של אברהם ארסקין, ממציא הנסיוב והיחיד שידע את הנוסחה, הממשלה ניסתה לשחזר את הצלחת הפרויקט וליצור חיילי-על נוספים דמוי סטיב רוג'רס, שהפך מבחור שברירי וחלש לקפטן אמריקה העשוי ללא חת. תהליך הניסוי בבראדלי נשא דמיון רב לניסוי העגבת בטסקיגי[1][2].

כפי שתואר במהלך המיני סדרה Truth: Red, White and Black משנת 2003, פרויקט "לידה מחדש" החל כשיתוף פעולה בין אאוגנים אמריקנים, בריטים וגרמנים, בהנהגת ד"ר ג'וזף ריינשטיין, שעמד בראש הפרויקט בארצות הברית, וד"ר קוך, שעמד בראש הפרויקט בגרמניה. הניסיונות הראשוניים של ריינשטיין לשחזר את נוסחת "סופר-חייל" נוסתה על אפרו-אמריקנים. שלוש מאות חיילים נלקחו מבסיסם למיקום חשאי ועברו ניסויים קטלניים. רק חמישה מהם שרדו את הניסיונות. בשם הסודיות, חיילי צבא ארצות הברית הוציאו להורג את מפקד אתר הניסוי ואת מאות החיילים השחורים שנותרו במחנה. הממשלה אמרה לבני משפחותיהם כי שלוש מאות החיילים מתו בקרב.

כתוצאה מהשתתפות במשימות שטח וכן מרד פנימי, בראדלי היה לחייל היחיד ששרד בסופו של דבר את הניסוי. הוא גנב תלבושת ומגן רזרבים השמורים לקפטן אמריקה בטרם השתתף במשימת התאבדות להשמיד את ניסיונם של הנאצים לשחזר את נוסחת "סופר-חייל" במחנה ריכוז גרמני. שם, הוא התנקש בחייו של קוך. אולם, הוא נלכד והובא לפני הפיהרר עצמו, שהחליט לנתח אותו, להנדס את כוחותיו לתועלת המשטר הנאצי, ולשלוח את חלקי גופו כמסר לממשלת ארצות הברית. בראדלי ניצל בידי מורדים גרמנים, אך נשפט ונכלא בסביבות 1943. בשנת 1960, בראדלי קיבל חנינה נשיאותית מהנשיא דווייט אייזנהאואר ושוחרר.

בזמן ששהה בכלא, הממשלה ניסתה להשתמש ב-DNA שלו כדי ליצור חייל-על נוסף. לאחר 39 ניסיונות, התוצאה הביאה לילד בשם ג'וזאיה, בנם הגנטי של איזאיה ואשתו פיית'. הילד, שקרא לעצמו ג'זואיה אקס בהמשך, גדל באמצעות אם פונדקאית, שחמקה עמו מזרועות הממשלה.

בינתיים, ההשפעות ארוכות הטווח של הנסיוב החלו להשפיע על מוחו וגופו של איזאיה בראדלי, בדומה להשפעות הנגרמות משימוש בסטרואידים ומחלת האלצהיימר. סטיב רוג'רס למד אודות הניסויים שנעשו באפרו-אמריקנים, וניסה להתפייס עם בראדלי, שמוחו התנוון. רוג'רס מעולם לא גילה את אלה שבאמת עמדו מאחורי הפרויקט, ארגון "נשק פלוס", וכי בראדלי היה רק לאחד מתוך שורה של נשקים כדוגמת וולברין ופנטומאקס.

בראדלי נחשב ל"קפטן אמריקה השחור", ולאגדה בקרב הקהילה האפרו-אמריקנית ביקום מארוול. אולם, מחוץ לקהילה זו הוא אינו ידוע ברבים. כאשר הוא הגיע כאורח מיוחד לחתונתם של סטורם והפנתר השחור, חלק מגיבורי-העל האפרו-אמריקנים היו מלאי יראת כבוד, ביניהם לוק קייג' (שקרא לו "אני הראשון"), מוניקה רמבו וסאם וילסון. אולם, וולברין הקנדי ללא היה מודע כלל למעמדו או לחשיבותו של האיש‏[3].

איזאיה בראדלי הוא גם סבו של אלייג'ה "איליי" בראדלי, גיבור-העל הצעיר שידוע בכינוי פטריוט וחבר בקבוצת האוונג'רס הצעירים. אלייג'ה טען כי כוחותיו נובעים מעירוי דם מאיזאיה, שדרכו קיבל את כוחות נוסחת "סופר-חייל". אום התברר כי הדבר היה שקרי, ואלייג'ה קיבל את הכוחות כתוצאה מהורמון גדילה מוטאנטי. חברי האוונג'רס הצעירים שיכנעו אותו שהוא לא זקוק לכוחות-על כדי להיות גיבור-על. עד מהרה הוא הופך למנהיג הקבוצה בזכות מוחו החריף ויכולותיו האתלטיות בלבד. כשאלייג'ה נפצע אנושות בקרב עם גזע הקרי וגזע הסקרול, הוא נזקק לעירוי הדם של סבו, מה שהעניק לו לבסוף כוחות-על.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Comics as Philosophy, p.54
  2. ^ Encyclopedia of comic books and graphic novels, Volume 2, by M. Keith Booker, p.498
  3. ^ Black Panther Vol.4 #18, September 2006
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס