ונום (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ונום
Venom 3-1.jpg
עטיפת החוברת Venom #3, אמנות מאת סם קית'
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Amazing Spider-Man #299
(מאי 1988)
יוצרים דייוויד שולר
דייוויד מיצ'ליני
מייק זק
טוד מקפרלן
נתונים
שם אמיתי אדוארד "אדי" צ'ארלס אלן ברוק
אנג'לו פורטונטו
מאק גארגן
יוג'ין "פלאש" תומפסון (נוכחי)
סטטוס פעיל
חבר/ה ב תומפסון:
שומרי הגלקסיה
חבר/ה לשעבר ב האוונג'רס הסודיים, צוות תקיפה ת'נדרבולטס (תומפסון)
ששת המרושעים, עיתון "הדיילי ביוגל" (ברוק)
כינויים בולטים סימביוט, החליפה השחורה, התחפושת החייזרית
קרובי משפחה
בולטים
קרל ברוק (אב)
ג'יימי ברוק (אם, מתה)
מרי ברוק (אחות)
אנה וייאינג (אשה לשעבר, מתה)
קרנג', היבריד, לאשר, פייג', ריוט ("בנים")
אגוני, סקרים ("בנות")
פטריק מוליגן ("נכד")
כוחות בולטים הסימביוט מעניק למארח את כל כוחותיו של המארח הראשון שלו, ספיידרמן. מעצים את המאפיינים הפיזיים של המארח, כוח על אנושי, יכולת לשנות צורה, יכולת "לעקוף" את חוש העכביש של ספיידרמן

ונוםאנגלית: Venom) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס של ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Amazing Spider-Man #299 ממאי 1988 ונוצרה על ידי דייוויד שולר, דייוויד מיצ'ליני, מייק זק וטוד מקפרלן. הדמות משמשת כמעין אנטיתזה לספיידרמן בכל הקשור לכוחות על ולאופי.

ונום הוא האלטר אגו אותו חלקו מספר דמויות, כאשר הידועה מביניהן היא זו של אדוארד "אדי" ברוק. ונום הוא תוצר של סימביוזה בין חייזר טפיל לבין הגוף המארח של אדי ברוק ומאוחר יותר של מאק גארגן ושל פלאש תומפסון.

דמותו של ונום מדורגת במקום 22 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN[1], במקום ה-33 ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר[2], וכן במקום ה-67 ברשימת מאה הנבלים הגדולים בכל הזמנים לפי מגזין Wizard‏[3]. את דמותו בסרט הלייב אקשן "ספיידרמן 3" גילם השחקן טופר גרייס.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הונום סימביוט הופיע לראשונה ב-1985 בחוברת The Amazing Spider-Man #252 שנקראה "Secret Wars" בו הוא השתלט על ספיידרמן. הופעתו המלאה של ונום הייתה בחוברת The Amazing Spider-Man #298.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסימביוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסימביוט הוא צורת חיים חייזרית טפילית בעלת צורה נוזלית הנראית ככתם דיו או זפת. כפי שנגזר משמו, הוא מתקיים על ידי ביצוע סימביוזה עם גוף פונדקאי מארח עליו הוא משתלט. הסימביוט נקשר לראשונה אל ספיידרמן כאשר הלה קרע את תחפושתו הרגילה בעת קרבות בכוכב בשם "עולם מלחמה" (Battleworld), אשר נברא על ידי הישות הקוסמית "הביונדר" (Beyonder - האחד שמעבר).

ספיידרמן מצא עצם כדורי בצבע שחור וחשב אותו למייצר בגדים. היצור אכן הפך לחליפה חדשה עבור הגיבור, אך בד בבד השתלט על גופו.

לסימביוט החייזרי עצמו מספר מארחים, בנוסף לונום, וביניהם נכללים קרנג', היבריד, טוקסין, סקרים, לאשר, פייג', אגוני, ריוט, סקורן, קרובה ואנטי-ונום, אשר אדי ברוק הוא מארחו החדש.

החיבור עם ספיידרמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסימביוט השתלט על גופו ומוחו של פיטר פארקר, והוא הפך למעין ספיידרמן שחור וחזק יותר. חליפתו השחירה וסמל העכביש הלבין. כמו כן, החל ספיידרמן לצבור כוח רב יותר ולא היה זקוק למכשיר כדי לירות קורים. החליפה אף נתנה לו את הכוח לשנות צורה. גם אישיותו של פיטר פארקר עברה שינוי; הוא נהיה יותר קשוח, שחצן ועצבני. לאחר התקף זעם בו כמעט הרג את אחד מאויביו, ריינו, החליט פארקר להיפטר מהסימביוט, אך כשל כשגילה שהסימביוט אינו רוצה לעזבו. לבסוף הוא גילה את חולשתו: רעש חזק. פארקר הלך לכנסייה נטושה והוציא את החייזר מגופו בעזרת צלצול פעמון כנסייה. לרוע המזל, הסימביוט "נוזל" אל אדי ברוק, משתלט עליו ויוצר איחוד בין השניים הנקרא ונום שמנסה להרוג את ספיידרמן.

אדי ברוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדי ברוק היה כתב בעיתון הדיילי ביוגל בו עבד גם פיטר פארקר כצלם. ברוק האשים את ספיידרמן בהריסת הקריירה העיתונאית שלו. שנאתו הרבה לספיידרמן מושכת את הסימביוט החופשי אליו, השניים חוברים זה לזה וונום החדש נוצר. במהלך העלילה ברוק משיל מעצמו את הסימביוט מספר פעמים ולעתים אף עוזר לספיידרמן לנסות לחסלו. בסופו של דבר, ברוק מגלה שהוא חולה בסרטן והסימביוט נוטש את גופו.

מאק גארגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאק גארגן הוא המארח השלישי של ונום לאחר שנטש את אדי ברוק (באירועים קודמים יותר מאק גארגן היה העקרב). באירועים מאוחרים יותר ונום הצטרף לקבוצה בשם ת'נדרבולטס, שהונהגה על ידי נורמן אוסבורן (הגובלין הירוק).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס