ספרינגפילד (משפחת סימפסון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ספרינגפילד

Springfield

סמל: הדג "בלינקי"
Springfield.png
נוף פנורמי של העיר מתוך "משפחת סימפסון - הסרט"
מדינה Flag of the United States.svg ארצות הברית
מחוז מחוז ספרינגפילד‏[1]
ראש העיר ג'ו קווימבי (המפלגה הדמוקרטית)
גובה 482‏‏[2]
תאריך ייסוד 1796 (נוסדה על ידי ג'בדייה ספרינגפילד)
אוכלוסייה 930,720‏‏[2]

ספרינגפילדאנגלית:Springfield) היא עיר אמריקאית בדיונית בה מתגוררות הדמויות הראשיות בסדרת האנימציה האמריקאית המצליחה משפחת סימפסון ובה מתרחשת רוב עלילת הסדרה.

יוצרי הסדרה ציינו בעבר שהעיר ספרינגפילד מהווה למעשה דגם של העולם, בו תושביה, דמויות הסדרה, מתמודדות עם הסוגיות העומדות בפני החברה המודרנית. למשל, באמצעות העובדה שהומר עובד בתחנת כוח גרעינית, יוצרי הסדרה מציגים בעיות אקטואליות הקשורות לאיכות הסביבה או באמצעות בית הספר היסודי של ספרינגפילד שבו בארט וליסה לומדים. יוצרי הסדרה מציגים סוגיות אקטואליות שונות בתחום החינוך אשר עומדות על סדר היום בעולם.

מקור השראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרינגפילד מייצגת את העיר האמריקאית הטיפוסית ואיננה מבוססת על עיר אמיתית‏[3]. אף על פי כן, מאט גריינינג, יוצר הסדרה, ציין כי לספרינגפילד יש הרבה במשותף עם פורטלנד, אורגון - עיר הולדתו של גרייניג, ושמה נלקח מזה של ספרינגפילד, אורגון, הסמוכה לפורטלנד. גריינינג ציין כי מקור השראה נוסף לספרינגפילד הייתה העיר הבדיונית מלונוויל (Melonville) בסדרת המערכונים הקנדית Second City Television אשר הכילה מגוון רחב של דמויות חוזרות ונשנות, אשר שימשה בתור זירת ההתרחשות העיקרית של התוכנית.
גריינינג ציין כי הוא בחר בשם ספרינגפילד, משום שזהו אחד משמות היישובים הנפוצים ביותר בארצות הברית - ישנן 22 ערים בשם זה בארצות הברית, כולל בירת אילינוי.

מאפייני העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסלו של ג'בדייה ספרינגפילד, המייסד של ספרינגפילד.

ספרינגפילד נוסדה בשנת 1796 על ידי קבוצה מתיישבים בראשות ג'בדייה ספרינגפילד. לאחר שג'בדייה סירב לאפשר לתושבי היישוב להתחתן עם בני הדודים שלהם, חצי מקבוצת המיישבים המקורית עזבה את היישוב והקימה את היישוב השכן שלביוויל. שתי הערים נותרו מאז ערים יריבות.

סמל העיר הופיע פעם במפת האזור כדג בעל 3 עיניים, המוטציה שנמצאה בנהר ליד תחנת הכח הגרעינית בפרק "2 מכוניות בכל חצר, 3 עיניים לכל דג".

הגאוגרפיה של ספרינגפילד והאזור שנמצא בסמיכות לה מגוונת למדי וכוללת יערות, רכסי הרים גבוהים, מדבריות, קרחון, חופים, ביצות, נמל, אדמות חקלאיות, מקווי מים ותעלות אשר מוצגים לאורך הסדרה בהתאם לצורך בעלילת פרקי הסדרה השונים.

ראש העיר של ספרינגפילד הוא הפוליטיקאי המושחת ג'ו קווימבי (חבר במפלגה הדמוקרטית), בעוד שנציג העיר בקונגרס הוא קראסטי הליצן (חבר במפלגה הרפובליקנית). מרי ביילי (אשר חברה במפלגה הדמוקרטית) היא מושלת המדינה בה נמצאת ספרינגפילד.

ספרינגפילד מכילה מספר קבוצות ספורט ומתקני ספורט: קבוצת הבייסבול של העיר "ספרינגפילד איזוטופס", קבוצת הכדורגל "ספרינגפילד אטומס", קבוצת ההוקי קרח של העיר "ספרינגפילד אייס-אוטופס", קבוצת פוטבול, מסלול מרוצי כלבים ומסלול מירוצי מכוניות נאסקאר.

מקומות בעיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנת הכוח הגרעינית של ספרינגפילד

ספרינגפילד היא עיירה המכילה בין היתר תחנת כוח גרעינית, שני בתי ספר יסודיים, אוניברסיטה, אצטדיון בייסבול, שדה תעופה, נמל, מספר בתי כלא, בית חולים, בית חולים פסיכיאטרי, מספר מוזיאונים, קזינו, כנסייה, בית כנסת, ומספר בתי ספר ועסקים מקומיים שונים.

בעיירה מספר שכונות, בתוכן אמידות לצד עניות. פרט לשכונה בה מתגוררת משפחת סימפסון, בבית מגורים שכתובתו: טרסת אברגרין מספר 742 (742 Evergreen Terrace) והשכונה בה מתגוררת האוכלוסייה העשירה של ספרינגפילד (Recluse Ranch Estates) העיר מכילה גם מספר שכונות של קבוצות מיעוטים: "צ'יינטאון", "טיבט טאון", "איטליה הקטנה", "טוקיו הקטנה", רובע לטיני, רובע רוסי ורובע יהודי (כולל בית כנסת בשם "בית ספרינגפילד" ו"שדרת מגני דוד", פארודיה על שדרת הכוכבים בהוליווד). כל שאר המיעוטים (כולל צוענים) מתרכזים בשכונה בשם "אתניקטאון" (מופיע רק פעם אחת, בעונה 13).

מקומות בולטים בעלילת הסדרה:

 • תחנת הכוח הגרעינית של ספרינגפילד - תחנת כוח גרעינית בבעלותו של הנבל הראשי בסדרה - מונטגומרי ברנז. בשל הזנחה מתמשכת מצדו של ברנז, עובדי המפעל לעתים רבות חשופים לסכנות בטיחותיות רבות, והמפעל גורם לזיהום מתמשך של העיר.
 • בית הספר היסודי של ספרינגפילד - בית הספר בו לומדים בארט וליסה. בית הספר מכיל מעבדת מחשבים ללא מחשבים, צוות מורים שמאס בהוראה, ותלמידים רבים שאינם מחונכים. פעמים רבות לאורך הסדרה מצוין כי רק בזכות השגיה הגבוהים של ליסה בית הספר לא נסגר עד כה.
 • הבר של מו (באנגלית: Moe's Tavern) - הבר המקומי אשר מנוהל על ידי מו סיזלאק. בפאב יושב לעתים קרובות הומר עם חבריו לני וקרל. לאורך הסדרה במשך מספר פעמים הבר של מו עובר שינויים תדמיתיים מהותיים על מנת למשוך למקום לקוחות אך אף על פי כן, תמיד עד סוף הפרק הבר חוזר למראה המקורי שלו.
 • קוויק-אי-מארט (Kwik-E-Mart) - המכולת השכונתית של משפחת סימפסון. Kwik-E-Mart היא פרודיה על רשתות מכולת אמריקאיות טיפוסיות כמו 7-Eleven. המנהל ההודי של המכולת הוא אפו נהספימפטלון. המכולת הופיעה לראשונה בפרק השמיני בעונה הראשונה (The Telltale Head) ומאז הפכה למקום נפוץ לאורך הסדרה.
 • "הצינוק של האנדרואיד וחנות קלפי הבייסבול" (The Android's Dungeon & Baseball Card Shop) - חנות קומיקס בבעלות של ג'ף אלברטסון (שמכונה "Comic Book Guy").

תקשורת מקומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • עיתון אחד- "ספרינגפילד שופר".
 • 3 ערוצי טלוויזיה עיקריים: ערוץ 2- ראליטי, ערוץ 6- מקומי רגיל וערוץ OCHO, היספאני. (שני הערוצים האלה משדרים מאותו אולפן.) נקלטים בכבלים עוד 75 ערוצים, מהם שני ערוצים עם מגדל שידור בעיר (3 ו-8).
 • ערוץ הרדיו המקומי KBBL משדר בתדרים 102.5FM ו-960AM. כמו כן נקלטים גם הערוצים KUDD (570AM) ,KNBO (97.3FM) ו-KFSL (ערוץ נוסטלגיה מוזיקילית, 103FM). בליל הזומבים באחד מהספיישלים של "ליל כל הקדושים" שידר גם ערוץ KZMB (103.1FM).

מיקום העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל אורך השנים לא צויין באופן מפורש המיקום המדויק של העיר בארצות הברית. עם זאת, לאורך השנים מעריצים רבים של הסדרה ניסו לקבוע את מיקומה של העיר בהתאם למאפיינים השונים של העיר. הסביבה הגאוגרפית והאתרים הסמוכים לה אשר מופיעים לאורך כל פרקי הסדרה מרמזים, לדעת מעריצי הסדרה, על המיקום המדויק של העיר בארצות הברית. בתגובה, צוות ההפקה השתדל לאורך כל השנים לספק מידע מינימלי ככל האפשר או מידע סותר לגבי המיקום המדויק של ספרינגפילד בארצות הברית, אולם ב-11 באפריל 2011 נחשף לבסוף מיקומה של העיר ספרינגפילד‏[4] לאחר שבראיון ענק עם יוצר הסדרה, מאט גרוינינג, סיפר כי מדובר בעיירה ספרינגפילד שבמדינת אורגון. בטרם פורסמה ידיעה זו העבירו יוצרי הסדרה רמזים שונים, לעתים סותרים ומטעים באופן מכוון:

 • בדרך כלל כשמראים היכן העיר על המפה, אחת הדמויות על המסך מסתירה את המפה
 • כאשר הדמויות הראשיות משוחחות על עיר הבירה של המדינה בה נמצאת ספרינגפילד, הם קוראים לה "עיר הבירה" (Capital City) וכך נמנעים מלהסגיר את זהות המדינה.
 • בפרק השני של העונה השנייה של הסדרה כתוב בפוליסת הביטוח של הומר "Springfeild, NE", קיצור זה מייצג את מדינת נברסקה. בהזדמנויות אחרות ניתנו הקיצורים IJ ו-NT, שלא מתאימים לאף מדינה בארה"ב.
 • בפרק ה-"treehouse of horror" של העונה העשירית נרמז כי העיר ממוקמת בגבול בין לואיזיאנה לטקסס כאשר הוצגה תמונת לווין עם נקודה במקום המצוין בזמן שמגי מתקשרת עם חייזרים, כאשר גלי הקול שלה נראים מתרחקים מן העולם, הם נראים מתרחקים מאותה נקודה.
 • החל מהעונה ה-12 לעיר ישנן 2 קידומות: 636 שנשאר לאזור העשיר (שבפועל שייך למדינת מיזורי) והקידומת החדשה לאזור העני, 939. לטלפון של מו יש קידומת 800.
 • במשפחת סימפסון - הסרט מצוין כי ספרינגפילד ממוקמת מזרחית לשלביוויל ודרומית ל"עיר הבירה", ליד מדינות אוהיו, נבדה, מיין וקנטקי (מדינות שנמצאות, פחות או יותר, כל אחת בקצה אחר של ארצות הברית).
 • בפתיח של הפרק ה-18 של העונה ה-23 כותב בארט על הלוח "המיקום האמיתי של ספרינגפילד הוא בכל מדינה מלבד זו שלך".
 • כשהמשפחה עוזבת את ניו יורק ברכבת מופיע שלט "ספרינגפילד: 1611 ק"מ". כשסקינר נסע לאורלנדו הופיע שלט "2653 מייל".
 • בהזדמנויות שונות מסופר שספירנגפילד מרוחקת מבירת המדינה כ-30 מייל או כ-220 מייל.
 • נרמז כמה פעמים שספרינגפילד נמצאת קרוב יותר לחוף המזרחי של ארצות הברית (בשייט הגיעו כמה פעמים לניו יורק, הסבא רבא הגיע לספרינגפילד גם דרך ניו יורק)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מתוך פרק 54, "Dog of Death"
 2. ^ 2.0 2.1 "Poppa's Got a Brand New Badge". Gould, Dana; Michels, Pete. The Simpsons. Fox Broadcasting Company. 2002-05-22. No. 22, season 13.
 3. ^ היכן היא ספרינגפילד: ה"סוד" של משפחת סימפסון נחשף , וואלה, 11 באפריל 2012
 4. ^ הסוד של "משפחת סימפסון" נחשף באתר וואלה!