לדלג לתוכן

ביסקסואליות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ביסקסואל)
שלט ביסקסואלי במצעד הגאווה בתל אביב
דגל הגאווה הביסקסואלי

בִּיסֶקְסוּאָלִיּוּת (הרכב של המילים הלטיניות "בי" (שניים, דו-) ו-"סקס" (מין); ביחד, בקירוב - "מיניות כפולה" או "דּוּ-מִינִיּוּת"). ישנן הגדרות רבות של ביסקסואליות, החל מהגדרות מילוניות פשוטות כמו זו של מילון אוקספורד, המגדיר ביסקסואליות כ"משיכה מינית לגברים ולנשים",[1] ועד להגדרות שכופרות בבינאריה המגדרית והמינית הגלומה בהגדרה הקודמת, ומכירים בסוגים שונים של משיכות, כולל משיכה מינית ומשיכה רגשית. אלה כוללים: משיכה ללא תלות במין או מגדר, משיכה ליותר ממגדר אחד,[2] ומשיכה של אדם למגדרים דומים ומגדרים שונים משלו.[3] ישנם גם דיונים ערים בקרב אקדמאים ואקטיביסטים בקהילות להט"ביות האם ביסקסואליות היא נטייה מינית, זהות, דפוס התנהגות, שילוב של חלק או כל אלה, או משהו אחר לחלוטין.

רובין אוקס, אקטיביסטית ביסקסואלית מובילה, הגדירה ביסקסואליות כך:

"אני קוראת לעצמי ביסקסואלית כי אני מכירה בפוטנציאל שבי להימשך רומנטית או מינית, לאנשים מיותר ממין אחד, לא בהכרח באותו הזמן, לא בהכרח באותו האופן, ולא בהכרח באותה מידה."[4]

הביסקסואליות לא הוכרה תמיד כסוג מיניות העומד בפני עצמו, ולעיתים הוגדרה הן על ידי הטרוסקסואלים והן על ידי הומוסקסואלים כפיקציה. לגישה זו ועוד גישות שליליות לגבי ביסקסואליות קוראים ביפוביה. שתי זהויות שקשורות לביסקסואליות הן פאנסקסואליות ופוליסקסואליות.

התפתחות המושג[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "ביסקסואל" הופיע לראשונה במאה ה-19 והתייחס לאנשים בעלי תכונות נשיות וגבריות גם יחד. ב-1914 החלו להשתמש במונח זה בפירושו העכשווי הקשור לנטייה מינית. תיעוד היסטורי וספרותי בתרבויות מסוימות מצביע על כך שגברים ביסקסואליים היו תופעה שכיחה ומקובלת אך אין תיעוד היסטורי רב על נשים ביסקסואליות.

חוקרי התנהגות הבחינו בתופעת הביסקסואליות למן אמצע המאה ה-19. תחילה, החשיבו התאוריות את הביסקסואליות למחלת נפש מבחינה רפואית ופסיכולוגית. תאוריות אחרות ראו בתופעה שלב אבולוציוני להבנת ההומוסקסואליות. תאוריות אלו מאמינות כי בני האדם התפתחו משלב דו מיני פרימיטיבי, והתפתחו עד להבדלי מגדר פיזיים המלווים בהתפתחויות פסיכולוגיות.

חלק מהמומחים, וביניהם זיגמונד פרויד, הגיעו למסקנה כי בני האדם הם ביסקסואלים באופן טבעי. ולכן ניתן לחזור אחורה לשלב התפתחותי דו-מיני (ביסקסואלי) פרימיטיבי. הביסקסואליות התפתחה לאחר שלא נמצא דפוס אחיד אצל הטרוסקסואלים והומוסקסואלים מבחינת משיכה מינית, התנהגות חיצונית ומערכות יחסים שקיימו, עם זאת התפתחות הביסקסואלים תלויה מאוד בהקשר החברתי והפוליטי של התקופה והחברה בה הם חיים.

בעבר לא תויגו ביסקסואלים באותן סטיגמות כמו ההומואים ואף נחשבו לנורמה מקובלת. ביוון העתיקה הזהות הביסקסואלית נחשבה לנורמטיבית בקרב נערים וגברים בתנאי שהם התחתנו עם אישה והולידו ילדים. מאז שנות ה-70 החלה התפתחות בהתייחסות לתופעת הביסקסואליות, כאשר ידוענים כמו דייוויד בואי, דייב נבארו, אן הייש והזמר מיקה אימצו וקידמו את הזהות והובילו לפתיחות וקבלה גדולה יותר שלה. בשנות ה-90 זכתה הביסקסואליות לכתבת שער בשבועון "ניוזוויק" וסדרות טלוויזיה כמו "סקס והעיר הגדולה" כללו ייצוגים של ביסקסואלים.

במהלך השנים נוצרו סטריאוטיפים שגרמו לגברים ונשים ביסקסואלים להרגיש בשולי הקהילות ההטרוסקסואליות וההומוסקסואליות. למשל, עולות לעיתים קרובות טענות המציגות את הביסקסואליות כשלב מעבר לזהות של הומוסקסואל ואת אנשים ביסקסואליים כמתכחשים לזהותם האמיתית ומדחיקים אותה. הבעייתיות העיקרית שנותרה עם הזהות הביסקסואלית, קשורה לאי יכולתו של הביסקסואל להתמזג בקבוצה מסוימת מכיוון שבכל קבוצה הוא יהיה חריג. האדם הופך באותה קבוצה ל"בלתי נראה" ואף חש לחץ חברתי ונפשי למתג עצמו במקום המתאים.

מאפייני הביסקסואליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביסקסואלים נוטים להדגיש את ההבדל בין מין למגדר. מגדר הוא כקטגוריה חברתית או פסיכולוגית ומחולק לקטגוריות של גבר ואישה. למשל, העובדה שאישה לובשת חצאית בתרבות המערבית בזמן שגבר בדרך כלל לא, מהווה הבדל מגדרי בין גברים לנשים. המין לעומת זאת מאופיין על פי ההבדלים הביולוגיים בין זכר לנקבה. ביסקסואלים בהקשר זה יכולים להימשך למאפיינים המגדריים של גבריות בשני המינים אך לאו דווקא לגוף הגברי.

הביסקסואליות נתפסת פעמים רבות כסוג של בגידה או פוליאמורי (ריבוי אהבות), עקב התפיסה המוטעית והשכיחה כי ביסקסואלים נמצאים תמיד במערכת יחסים מקבילה עם שני המינים. אולם, כמו בכל נטייה מינית גם ביסקסואלים יכולים לחיות חיי מין שונים ומגוונים כמו מונוגמיה, מספר מונוגמיות, פוליאמורי או יחסי מין מזדמנים עם בן זוג אחד או יותר.

דמות קריטית בשיח על מיניות ביסקסואית הוא אלפרד קינסי, סקסולוג וחוקר מיניות, שטען עוד בשנות ה-40 כי ההפרדה בין הטרוסקסואליות להומוסקסואליות אינה דיכוטומית, אלא בעלת שלבי ביניים. קינסי יצר סקאלת ערכים בין 0 ל-6 להגדרת המיניות, כאשר 0 הוא הטרוסקסואל "מוחלט", ו-6 הוא הומוסקסואל "מוחלט", ובניהם ערכי ביניים.

הסוציולוגים קולין ויליאמס ומרטין ויינברג[5] פיצלו את הדיכוטומיה של הטרוסקסואל והומוסקסואל לשני סוגים: הומוסקסואל לא בלעדי (“nonexclusive homosexuals”) והומוסקסואל בלעדי (”exclusive homosexual”), הם גילו שכשליש מהגברים וכשישית מהנשים שנחקרו מגדירים את עצמם יותר כהטרוסקסואלים. הגברים נהנים יותר מקיום יחסי מין עם נשים וסביר להניח שיתחתנו. גברים אלו חשו בושה, חרדה ואשמה לגבי הזהות ההומוסקסואלית. גילוי נוסף נגע בזהות המינית שיכולה להשתנות במהלך הזמן ואשר תלויה בפתיחות ובהתנסות המינית של כל אדם. לפי המחקר גברים ביסקסואלים נוטים להתנסות ביחסי מין עם גברים אחרים באמצע שנות העשרה שלהם, כך גם הנשים מתנסות ביחסי מין עם נשים אחרות באמצע וסוף שנות העשרה של חייהן. הומואים ולסביות מתנסים כשנתיים-שלוש מוקדם יותר.

כמו כל זהות מינית גם לביסקסואלים יש דגלים וסמלים המייצגים את ייחודם. דגל הביסקסואליות מתאפיין בפסים ורודים המסמלים את הקהילה ההומוסקסואלית, פסים כחולים המסמלים את הקהילה ההטרוסקסואלית ופסים סגולים שמסמלים את השילוב בין הצבעים ורוד וכחול כמו השילוב בין המינים והג'נדרים. סמל אחר הוא סמל המשולש המשולב, בו יש שימוש בשני משולשים הפוכים בצבעי ורוד וכחול שמשולבים יחד ויוצרים משולש חדש וסגול. לרבים מהקהילה יש בעיה עם סמל המשולש בוורוד בגלל שיוכו ההיסטורי כסמל להומוסקסואלים במשטר הנאצי ולכן נוצר סמל הירח המשולב בצבעי הכחול ורוד וסגול.

התנגדות לביסקסואליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם קולות שמתנגדים לביסקסואליות מסיבות דתיות ולוקחים מקורות מהתנ"ך. ישנם שמתנגדים מסיבות שמרניות כי הם תופסים ביסקסואליות משיכה מינית שמאיימת על מבנה המשפחה השמרני. קיימת גם התנגדות בקרב הקהילה הגאה שטוענת שביסקסואליות אינה קיימת. בקרב הקהילה הביסקסואלית נהוג לקרוא לגישות אלו ביפוביה.

ביסקסואליות בבעלי-חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצד הומוסקסואליות בבעלי חיים, נצפו בקרב מינים שונים גם תופעות המזכירות במאפייניהן התנהגות ביסקסואלית. כך, לדוגמה, נצפו התנהגויות ביסקסואליות בקרב ברבורים שחורים, כאשר זכרים מסוימים מזדווגים עם נקבות במקביל לקיום מערכת יחסים זוגית ארוכת שנים עם זכרים אחרים.[6]

המטרייה הביסקסואלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "מטרייה ביסקסואלית" מתאר הכללה של מספר סוגים של משיכה מינית תחת ההגדרה "ביסקסואליות"[7] בדומה למונח המטרייה הא-בינארי המתאר מספר סוגים שונים של מגדרים. בין היתר, נכללים תחת המטרייה ביסקסואליות, פאנסקסואליות, פוליסקסואליות, אומניסקסואליות, דמיסקסואליות, בירומנטיות, ובי-קיוריוס.

מקור המונח לא ידוע, אך מקור אפשרי הוא הרשת החברתית טאמבלר. הגדרת המטרייה והשימוש בה שנויים במחלוקת: חיבור מספר קבוצות תחת מונח המטרייה הופך אותה לסמל של אחדות ותמיכה הדדית עבור אנשים מסוימים, אך פוגע בהגדרה העצמית והאינדיבידואליות של אחרים.[8]

סמלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – סמלי להט"ב

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Linda D. Garnets and Douglas C. Kimmel, editor, (2003). Psychological perspectives on lesbian, gay, and bisexual experiences (p 86- 130), New York: Columbia University Press.
 • Bisexuality: Neither Homosexuality Nor Hetrosexuality Robinson, B.A.(2006). Ontario consultants on religious tolerance
 • Harper, Douglas (2001), bisexuality, online etymology dictionary.
 • Frequently Asked Sexuality Questions to the Kinsley InstituteThe Kinsley Institute.
 • Frued’ s.[1905] 1962. Three essays on theory of sexuality. Translated by J. Strachey. New York: Basic books.
 • Stekel, W. [1922] 1946a. Bi-sexual Love. New York: Emerson.
 • Bergler, E. 1956. Homosexuality: Disease or way of life. New York: Collier.
 • Klein, F. 1993. The Bisexual Option. 2nd ed. New York: Harrington Park.
 • Ross, M. W. 1991. A taxonomy of global behavior. In R.A.P. Tielman, M. Carballo and A. C. Hendriks, eds., Bisexuality and HIV/AIDS: A Global prespective, pp. 21-26. buffalo, N.Y.: Promethes.
 • Weinberg M. S., and C. J. Williams. 1974. Male Homosexual: Their Problems and adaptations. New York: Penguim.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Oxford English Dictionary
 2. ^ Bisexuality Index
 3. ^ Shiri Eisner, Bi: Notes for a Bisexual Revolution, Seal Press 2013 ISBN 978-1-58005-474-4, שירי אייזנר
 4. ^ Bisexual Resouce Center
 5. ^ Weinberg M. S., and C. J. Williams. 1974. Male Homosexual: Their Problems and adaptations. New York: Penguim
 6. ^ אתר Live Science
 7. ^ The Bi Umbrella, https://bi.org
 8. ^ The Bisexual Umbrella
 9. ^ Page, Michael. "Bi Pride Flag". אורכב מ-המקור ב-2012-02-04. נבדק ב-16 בפברואר 2007. The pink color represents sexual attraction to the same sex only, homosexuality, the blue represents sexual attraction to the opposite sex only, heterosexuality, and the resultant overlap color purple represents sexual attraction to both sexes (bi). {{cite web}}: (עזרה)
 10. ^ "Symbols of the Gay, Lesbian, Bisexual, and Transgender Movements". 26 בדצמבר 2004. אורכב מ-המקור ב-2004-12-04. נבדק ב-27 בפברואר 2007. {{cite web}}: (עזרה)
 11. ^ Koymasky, Matt; Koymasky Andrej (14 באוגוסט 2006). "Gay Symbols: Other Miscellaneous Symbols". נבדק ב-18 בפברואר 2007. {{cite web}}: (עזרה)