אקספרס של חצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אקספרס של חצות
Midnight express.jpg
כרזת הסרט
שם במקור: Midnight Express
בימוי: אלן פארקר
הפקה: אלן מרשל
דייוויד פוטנאם
תסריט: אוליבר סטון
עריכה: גרי המבלינג
שחקנים ראשיים: בראד דייוויס
ג'ון הרט
רנדי קווייד
פול ל. סמית'
מוזיקה: ג'יורג'יו מורודר
צילום: מייקל סרסין
חברת הפצה: סרטי קולומביה
מדינה: ארצות הברית, הממלכה המאוחדת
הקרנת בכורה: 1978 בארצות הברית
משך הקרנה: 121 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: 2,300,000‏$
הכנסות: 35,000,000‏$
פרסים: שני פרסי אוסקר
שלושה פרסי גלובוס הזהב
דף הסרט ב-IMDb

אקספרס של חצותאנגלית: Midnight Express) הוא סרט קולנוע אמריקאי דרמטי משנת 1978. הסרט, בבימויו של אלן פארקר, עוקב אחר סיפורו של צעיר אמריקאי שנתפס בטורקיה בעת ניסיון להברחת משלוח של חשיש ונשלח לכלא. בסרט מככבים השחקנים בראד דייוויס, רנדי קווייד, ג'ון הרט, פול ל. סמית' ואיירין מירקל. התסריט נכתב על ידי איש הקולנוע אוליבר סטון, בהשראת ספרו האוטוביוגרפי של בילי הייז, אם כי חלק מפרטי העלילה שונו. הסרט זכה בשני פרסי אוסקר והיה מועמד לארבעה נוספים, וכן זכה בשלושה פרסי גלובוס הזהב.

הפירוש של שם הסרט, "אקספרס של חצות", הוא בלשון הסלנג של הכלא - ניסיון בריחה ממקום כליאה.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסרט מתחילה בשנת 1970, עת גיבור הסרט, בילי הייז, נתפס על ידי שלטונות טורקיה בעוון הברחת חשיש. הייז נשלח לכלא הטורקי לתקופת מאסר בת 4 שנים. הייז מתיידד עם אסירים מערביים אחרים וביחד הם מתכננים ניסיון בריחה, אך זה נכשל.

לקראת תום תקופת המאסר לה נידון, זוכה התביעה בערעור על עונשו וזה מועלה לתקופה בת 30 שנים. הייז אינו זוכה למשפט הוגן. חלק גדול מהמשפט, כמו גם דיון המעצר שקדם לו, מתנהלים בשפה הטורקית, אשר אותה הוא אינו מבין (ואינה מתורגמת גם לצופי הסרט). במהלך תקופת המאסר חווה הייז התעללות פיזית ונפשית קשה מצד הסוהרים.

עם הזמן מגלה הייז שאסיר אחר הלשין על תוכנית הבריחה הקודמת שלו לסוהרים ובכך הכשילו. הייז, שנפשו התערערה עקב ההתעללות שעבר, מחליט "לסגור חשבון" עם האסיר המלשין, ונכנס איתו לעימות אלים, במהלכו נושך ותולש הייז חלק מלשונו של האסיר המתלונן.

בעקבות המעשה נשלח הייז למרפאת בריאות הנפש בכלא. שם, חמש שנים לאחר תחילת מאסרו, מתכנן הייז בריחה נוספת, הפעם תוך כדי מתן שוחד לסוהר הראשי. הסוהר מנסה לאנוס את הייז וזה הורג אותו. הייז מנצל את ההזדמנות ולובש את מדיו של תוקפו וכך מצליח להמלט מהכלא.

הבדל בין הספר לסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף הספר, בילי הייז מועבר לכלא אחר אשר נמצא על אי, וממנו הוא בסופו של דבר נמלט. בסרט החלק הזה הוחלף באירוע אלים אשר בו ללא כוונה נהרג ראש השומרים, חמידו, אשר התכוון לאנוס את הייז. במציאות חמידו, הסוהר הסדיסט, נרצח ב-1973 על ידי אסיר משוחרר על תנאי, אשר ראה אותו שותה תה בבית-קפה מחוץ לכלא, וירה בו שמונה פעמים.

התגובות לסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט זכה לתגובות נזעמות מצד טורקים רבים, אשר טענו כי הוא מגזים בדרך תיאורו את הכלא הטורקי ואת אכזריותם של הסוהרים בו. אוליבר סטון, אשר זכה בפרס האוסקר על התסריט, התנצל בשנת 2004 וטען כי התסריט לא פורש כהלכה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]