בבל (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בבל
Babelmovie.jpg
שם במקור: Babel
בימוי: אלחנדרו גונסלס איניאריטו
הפקה: סטיב גולין , ג'ון קיליק
תסריט: ג'ילמרו אריאגה
שחקנים ראשיים:

בראד פיט

קייט בלנשט
גאל גרסיה ברנאל
קוג'י יאקושו
אדריאנה בראזה
רינקו קיקוצ'י
מדינה: ארצות הברית
הקרנת בכורה: 2006, 2007
משך הקרנה: 142 דקות
שפת הסרט: אנגלית
ספרדית
ערבית
צרפתית
יפנית
שפות ברבריות
תקציב הפקה: 25 מיליון דולר
פרסים: פרס אוסקר בקטגוריית פסקול מקורי
דף הסרט ב-IMDb

בבלאנגלית: Babel) הוא סרט דרמה, זוכה פרס גלובוס הזהב לשנת 2006 בבימויו של אלחנדרו גונסלס איניאריטו. בסרט נפרשים שלושה סיפורים נפרדים שונים האחד במרוקו, השני ביפן והשלישי בארצות הברית ובמקסיקו בהמשכו של הסרט מתגלים הקשר הנסיבתי שבין הסיפורים וכן מוטיבים אחרים המשותפים לשלושת הסיפורים. כמו כן ישנן שמונה שפות שונות המדוברות על ידי הדמויות בסרט זה.

הבכורה בארצות הברית הייתה ב-27 באוקטובר 2006 ולאחר מכן בשאר העולם. במדינות כמו יפן ובריטניה הסרט יצא רק בתחילת 2007.

הסרט זכה לביקורות חיוביות רבות בשל היותו סרט מיוחד בעל סיפור מקורי ובזכות המסרים האנושיים שבאים לידי ביטוי בו. הסרט זכה בפרס גלובוס הזהב לסרט הטוב ביותר, ובפרס אוסקר בקטגוריית פסקול מקורי.

סיפור העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכפר קטן ונידח במרוקו, מתבצעת עסקה בין עבדאללה לבין רועה צאן תושב הכפר למכירת רובה ציידים ישן ו- 300 כדורים. רועה הצאן מוסר את הרובה לשני בניו המתבגרים - יוסף ואחמד אשר יוצאים לרעות את הצאן לשם שמירה על עדר כנגד תנים.

במהלך הרעיה יוסף ואחמד מנסים את הרובה ויורים בו במטרות מזדמנות, לשם הוכחת יעילות הרובה לטווחים ארוכים מנסה יוסף לירות באוטבוס תיירים שעובר בכביש מרחק מאות מטרים בואדי שמתחתם. לאחר זמן קצר האוטבוס נעצר. אחמד ויוסף המבוהלים מבינים כי הרובה אפקטיבי ובורחים לביתם.

באוטובוס התיירים נמצא ריצ'רד ג'ונס ואשתו סוזן, תושבי סן דייגו שבארצות הברית שיצאו לטיול למרוקו לצורך שיקום חיי הנישואים שלהם לאחר מות ילדם מתסמונת מוות בעריסה. כדור הרובה פוגע בסוזן באזור הכתף. ריצ'רד דורש מנהג האוטבוס להגיע בדחיפות לנקודת ישוב שבה תוכל אשתו לקבל טיפול רפואי.

בכלי התקשורת בעולם ממהרים לדווח על הפגיעה בתיירת האמריקנית וטוענים שהפגיעה הייתה של טרוריסטים. המשטרה המרוקאית פותחת בחקירה אינטנסיבית. משנודע לאחמד ויוסף על הפגיעה בתיירת מתוודים בפני אביהם כי הם אחראים לירי. בשלב זה חקירת המשטרה הופכת למרדף אשר הולך ומתהדק סביב האחרים.

בינתיים, אוטבוס התיירים מגיע לכפר פרימיטיבי ללא אמצעים רפואיים. סוזן המדממת והנחלשת מועברת לביקתה, שם מנסה לטפל בה ויטרינר מקומי שמאבחן שבר ושטף דם חיצוני חמור וכן רופאת אלילים קשישה שמאלחשת את סוזן באמצעות עישון סם. ריצ'רד מתקשה לתאם חילוץ לבית חולים באמצעות הטלפון היחיד בכפר ומצבה של סוזן מורע. בחלוף השעות מאבדים, התיירים האחרים באוטבוס את סבלנותם, ולאחר ויכוח עם ריצ'רד עוזבים את המקום ומותירים את הזוג לבדם בכפר.

השוטרים המרוקאים מצליחים לדלוק אחר עקבותיהם של האחים היורים ואביהם. הם מנסים לעצרם אך אחד האחים יורה באחד השוטרים. במהלך חילופי הירי נהרג אחמד. יוסף שמבין את מצבו שובר את הרובה ונכנע לשוטרים.

באותו הזמן, ביפן, ילדה חרשת אילמת בשם צ'יקו וְטאיה משוועת לקרבה ולאהבה נלחמת במציאות הקשה של חייה. צ'יקו נפגשת באקראי בבניין מגוריה בחוקרי משטרה מבקשים את אביה לחקירה. צ'יקו סבורה כי חוקרי המשטרה מבקשים את אביה בגלל מות אימה לפני כחצי שנה. בערב אותו היום צ'יקו יוצרת קשר עם החוקר המשטרה וזה מגיע אל ביתה ונפגש בהמשך עם אביה, יאשוג'רו בשובו מהעבודה. יאשוג'רו נשאל על הרובה שבאמצעותו נפגעה התיירת וזה מאשר שנתן את רובה הציידים לאדם שאימן במרוקו, בשם חסן איברהים. כמו כן, החוקר גם משתף את יאשוג'רו בגרסה שסיפרה לו ביתו לפיה אשתו התאבדה בקפיצה ממרפסת ביתם. אך יאשוג'רו מספר שאשתו התאבדה ביריית אקדח ושבתם מצאה אותה מתה בביתה. הוא מפציר בחוקר לא להפנות אליו יותר שאלות לגבי העניין הזה.

ריצ'רד וסוזן ג'ונס

הרחק משם, בארצות הברית, אישה מקסיקנית ללא אזרחות אמריקאית, בשם אמיליה, עומדת בדילמה קשה - האם לנסוע לחתונה של בנה שנמצאת מעבר לגבול - במקסיקו יחד עם שני הילדים בהם היא מחויבת לטפל ובכך להסתכן, או שלהישאר בבית ולקרוע את הקשר עם בנה. הילדים שנמצאים באחריותה הם של ריצ'רד וסוזן שנמצאים עשרות אלפי קילומטרים משם, במרוקו. אמיליה יודעת שריצ'רד לא יאשר לה לנסוע ובכל זאת היא לוקחת את הסיכון ונוסעת לחתונת בנה, אל טיחואנה, עיר מעבר לגבול במקסיקו. בחזרה, לוקח אותם אחיינה של אמיליה סנטיאגו שהשתכר במהלך החתונה. הם עוצרים בגבול מקסיקו-ארצות הברית והפקיד מבקש מהם את הדרכונים וכך גם מסמך המאשר לאמיליה לקחת את ילדיו של ריצ'רד מעבר לגבול. מאחר שלאמיליה אין מסמך כזה, הם נאלצים להמתין שם. בצעד נועז סנטיאגו לפתע מתחיל לנסוע, שובר את הקרש וממשיך בדרכו. במהרה ניידות משטרה רבות רודפות אחרי מכוניתו והוא נאלץ להשאיר את אמיליה ושני הילדים ללון במדבר. בבוקר למחרת, אמיליה, ללא מים ומזון הולכת למצוא את הכביש ובאי אחריות מלאה משאירה את הילדים תחת עץ. שוטר שעובר במקום עוזר לה לחפש אותם ועוצר אותה.

לבסוף הילדים נמצאים. אמיליה נחקרת ומקבלת את גזר הדין - היא מגורשת מארצות הברית אל מקסיקו. ריצ'רד כועס אך מחליט שלא להגיש תביעה נגדה.

בינתיים, אל אותו כפר שם גוססת סוזן מגיע מסוק שלוקח אותה ואת ריצ'רד אל בית החולים בקזבלנקה, שם מבצע ריצ'רד שיחה אל אמיליה, שיחה שהתקיימה בתחילת הסרט.

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מרוקו
  • בראד פיט - ריצ'רד ג'ונס
  • קייט בלנשט - סוזן ג'ונס
  • מוחמד אקזם - אנואר
  • בובקר אייט אל קייד - יוסף
  • סייד טרצ'ני - אחמד
  • מוסטפא רצ'ידי - אבדולאח
  • אבדלקאדר ברה - חסן
  • וואחיבה סאמי - זוחרה
  • רוברט פייפ - תייר מס' 14
 • יפן
  • רינקו קיקוצ'י - צ'יקו וטאיה
  • קוג'י יאקושו - יאשוג'רו וטאיה
  • סאטושי ניקאידו - החוקר קנג'י מימאיה
  • יוקו מיראטה - מיטסו

מועמדויות ופרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט היה מועמד ל-100 פרסים שונים וזכה ב25 מהם. בפסטיבל קאן בשנת 2006 הסרט זכה בפרס הבימוי הטוב ביותר אך הפסיד את פרס דקל הזהב. הסרט זכה בפרס גלובוס הזהב לסרט הדרמה הטוב ביותר לשנת 2006. בטקס האוסקר לשנת 2006, הפסיד הסרט את פרסי הבימוי והסרט הטוב ביותר לסרט השתולים של מרטין סקורסזה. בסופו של יום, הסרט זכה בפרס אוסקר אחד (לפסקול) מתוך שבע מועמדויות.

הכנסות הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרגע יציאתו לאקרנים ב-27 באוקטובר 2006 בהפצה מצומצמת שבעה בתי קולנוע ומתחילת הפצתו הרחבה ב-1,251 בתי קולנוע ב-10 בנובמבר של אותה שנה, הסרט הכניס בארצות הברית בלבד 34,302,837 דולר. בשאר העולם, לא כולל ארצות הברית, הסרט הכניס 101,027,345 דולר, מה שמסכם את הכנסות הסרט ב 135,330,182 דולר בכל העולם. כמו כן, נכון ל 3 ביוני 2007 הסרט גרף 39.51 מיליון דולרים ממכירות והשכרות DVD ווידאו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]