בן נפטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בן נפטון
The Son of Neptune
The Son of Neptune.jpg
מאת ריק ריירדן
איורים ג'ון רוקו עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית
הוצאה Hyperion Books ובעברית גרף
שנת הוצאה 2011
סוגה רומן-פנטזיה
תרגום לעברית גילי בר-הלל
מספר עמודים 351 (בגרסה המקורית)
מסת"ב 978-1-4231-4059-7
OCLC 798741701
סדרת ספרים גיבורי האולימפוס
ספר קודם הגיבור האבוד
ספר הבא אות אתנה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בן נפטון הוא רומן-פנטזיה שיצא לאור בשנת 2011. הספר מבוסס על המיתולוגיה היוונית ובעיקר על המיתולוגיה הרומית. הספר הוא השני בסדרת גיבורי האולימפוס שנכתבה על ידי ריק ריירדן. הספר מספר על אירועי פרסי ג'קסון במחנה החצויים הרומי. הספר קיבל ביקורות חיוביות, כמו שאר ספרי הסדרה, והפך לרב מכר לנוער. הספר אף זכה בפרס גפן.

הנבואה והתגשמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנבואה מופיעה באופן חלקי:

...צפונה לאלים כתר הלגיון נחבא - אלסקה היא מדינה צפונית שם האלים לא שולטים, כתר הליגיון ה-12 (עיט) אבד במסע חיפושים, וכיום הוא נמצא שם.

בנפילה מקרח בן נפטון יטבע... - פרסי שהוא בן נפטון יכול לנשום במיים. כך שההערה על טביעתו מוזרה.

בספר באנגלית המילה היא drown ואז הפרשנות של הנבואה היא שפרסי יטביע את כל האויבים שלהם. בתרגום בעברית המתרגמת (יעל אכמון) שחקה עם משחק המילים טבע, תבע. ופירשה את זה שפרסי יתבע (במקום יטבע) את כתר הלגיון.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרב עם הגורגונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגורגונות סתנו ואוריאלה רודפות אחרי פרסי ג'קסון, כדי לנקום בו על מות אחותם מדוזה (בספר פרסי ג'קסון וגנב הברק). פרסי לא יודע למה הן רודפות אחריו, כי נמחק לו הזיכרון, והוא זוכר רק את שמו ואת השם אנבת'. הוא הורג אותן הרבה פעמים, אך בכל פעם הן חוזרות לתחייה מייד, ולבסוף הוא נמלט מהם. הוא מוצא את יונו, הגרסה הרומית לאלה היוונית הרה, בדמות אישה שאומרת לו שאם יישא אותו מעבר לנהר הטיבר הוא יקבל לאט-לאט את זכרונו בחזרה, אך יאבד את אות אכילס שמגן עליו מכל רע (שאותו קיבל בספר פרסי ג'קסון ותקוות האולימפוס), ויחוש בכאב. הוא מסכים להצעה ומעביר אותה את הנהר. מעבר לנהר הוא מגיע למחנה חצויים רומי. הוא פוגש בשער המחנה שני חצויים בשם הייזל ופרנק. כשהגורגונות מגיעות הייזל מעכבת אותן, ומפילה מנהרה שהן היו אמורות לעבור בה. כשהגורגונות מגיעות הן תופסות את פרנק, ופרסי יוצר זרועות גדולות ממי הנהר ומטביע את המפלצות. פרנק ניצל, ולוקח מהגורגונות שני בקבוקים, שבאחד מהם רעל ובשני שיקוי מרפא למרות שפרסי אמור לקחת אותם (כי זה השלל מלחמה שלו). יונו מודיעה במחנה הרומי על בואו של פרסי, בנו של נפטון, ורוחותיהם של אבות הרומאים (הלארס) קוראים לו "גראיקו", כלומר יווני ( כינוי לאויב). ריינה, פראיטור (סוג של מנהלת) המחנה טוענת שהיא מכירה את פרסי. במקביל, אוקטאביאנוס, אוגור (סוג של קורא באותות) המחנה מנסה להיות מחליפו של הפראיטור הנעלם ג'ייסון גרייס. ניקו, אחיה של הייזל מגיע למחנה ומזהיר אותה שלא תישאר במקום אחד הרבה זמן, כי אם כן, לפי הקללה, יצוצו אוצרות מהאדמה ומי שייגע בהם ייענש.

משחק המלחמה ומסע החיפושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי משתייך לקוהורטה (כמו ביתן במחנה החצויים היווני) החמישית. במשחק מלחמה המזכיר את 'תפוס את הדגל' שמתקיים בערב הוא, פרנק והייזל עוזרים לקוהורטה שלהם לנצח. פרנק הוא החניך הראשון שחדר למצודת האויב, ולכן הוא זכה באות הכבוד 'כתר החומה'. גוון, הקנטוריונית של הקוהורטה החמישית נרצחת במשחק על ידי הקוהורטה הראשונה, וחוזרת לחיים. מארס, אל המלחמה הרומי, מופיע במחנה ומכיר בפרנק ז'אנג כבנו, ומודיע שהוא צריך לצאת למסע חיפושים. הנבואה שתדריך את פרנק במסע החיפושים היא: 'לכו לאלסקה. מצאו את תנטוס (אל המוות) ושחררו אותו. חזרו בשקיעת השמש ב-24 ביוני, חג פורטונה, או שכולם ימותו'. מארס מחליט שפרסי ייצא גם הוא למסע, ופרנק מבקש שגם הייזל תצטרף. משום שתנטוס נחטף על ידי צבא גאיה כשמפלצות מתות הן קמות לתחייה מיד. גאיה השתלטה על שערי המוות, והיא קובעת מי יחזור לחיים לאחר מותו, ומי יישאר בשאול.

מות אמה של הייזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הייזל נזכרת שאביה פלוטו במיתולוגיה הרומית סיפר לה שצאצא של נפטון יסיר ממנה את הקללה. היא נזכרת שהיא בנתה בפקודת גאיה את הענק אלקיאונאוס. כשהענק היה מושלם גאיה איימה לרצוח את הייזל אם אמה לא תקריב את עצמה. כשאמה כמעט הקריבה את עצמה, הייזל פוצצה את המקום, וכך גם היא וגם אימה מתו.

המפגש עם פינאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שדיברו עם האלה השליחה איריס, הייזל, פרסי ופרנק יוצאים לעבר הנביא העיוור פינאוס, שהתעורר מהמתים. אלה, ההרפיה של פינאוס מספרת להם שכדאי להם להמר איתו. הם שומעים לעצתה, ושמים את הבקבוקים שהשיגו מהגורגונות על השולחן. פינאוס שם בחלוקו פתק עם המקום המדויק של אלקיאונאוס באלסקה. פרסי מהמר על כך שהוא יותר חשוב לגאיה מפינאוס, ולכן היא לא תתן לו למות בהתערבות. ואכן כשפינאוס מתבקש לבחור בקבוק הוא בוחר בבקבוק הרעל ופרסי בוחר בשיקוי המרפא וכך פינאוס מת והם לוקחים ממנו את הפתק. בגלל שיקוי הריפוי לאט-לאט מתחילים לחזור לפרסי זיכרונותיו. פרנק מספר להייזל שחייו תלויים בחתיכת עץ, ושאם היא תישרף הוא ימות. הוא מפקיד בידיה את חתיכת העץ. הייזל מספרת לו שהיא בחרה להיקבר עם אמה באספודל, קבורת האנשים הממוצעים, במקום שהיא תיקבר בשדות אליסיום, קבורת הצדיקים, ואמה תיענש על חטאיה בטרטרוס, מקום קבורת הרשעים.

המעבר בממלכת האמזונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי, הייזל ופרנק מגיעים לבסיס האמזונות. האמזונות כולאות את פרסי ואת פרנק. היילה, אחותה הגדולה של ריינה, היא מלכת האמזונות והיא מבקשת לדבר עם הייזל. היילה מספרת לה שפרסי הרס את האקדמיה לקוסמות של המכשפה קירקה בה היא עבדה , ושהוא שחרר את חבורת שודדי הים של שחור הזקן, שכלאו אותה. היא גם מספרת לה שאוטררה, מלכת האמזונות לשעבר, חזרה לחיים והיא נלחמת לצד גאיה. היילה מספרת להייזל כיצד להשתחרר מהאמזונות.

הצלת תנטוס והקרב עם אלקיאונאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעזרת היילה, פרסי, הייזל, ופרנק בורחים מהאמזונות ומגיעים לביתו של פרנק. בבית מחכים להם מארס וסבתו של פרנק שמספרים לפרנק שהוא יכול להפוך לכל חיה בעולם. לייסטריגונים תוקפים את פרסי, הייזל ופרנק והם ניצלים מהם. אלה ההרפיה תחילת נבואה עתיקה: 'צפונה לאלים כתר הלגיון נחבא, בנפילה מקרח בן נפטון יטבע'. בקרחון הבארד הם מוצאים את תנטוס ולא מצליחים לשבור את שרשראותיו. תנטוס מספר להם שחייבים להמיס אותן באש החיים. פרנק מבין שבשביל להבעיר את אש החיים הוא יהיה חייב לשרוף את חתיכת העץ שבה תלויים חייו. פרסי מגן על פרנק מרוחות רפאים רבות שבאו לתקוף אותו, והייזל מנסה לתקוף את אלקיאונאוס, שלא יכול למות באלסקה, כי בה הוא נולד. פרנק שורף את חתיכת העץ, אך כדי להבעיר את האש הוא לא היה צריך את כולה, ונשאר לו קצת ממנה, כך שהוא לא מת. תנטוס משתחרר. בעזרת אוריון פרנק והייזל מצליחים להוביל את אלקיאונאוס לקנדה וכך מביסים אותו. פרסי נופל מקרחון כמו בנבואה, ופרנק מציל אותו כשהוא לובש צורת עיט, הם חוזרים למחנה, ומגלים שהוא נמצא תחת התקפה.

הקרב עם פוליבוטס[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסי מנהיג את הרומאים בקרב נגד הענק פוליבוטס שנועד להרוג את נפטון. טייסון, אחיו הקיקלופ של פרסי עוזר בקרב, וגם כלבת השאול של פרסי גברת אולירי. פרסי נלחם בפוליבוטס ושאר המחנה נלחם נגד צבא פוליבוטס. טרמינוס, אל הגבולות עוזר במלחמה, ובזכותו פרסי מצליח לנצח את פוליבוטס. כשהם מנצחים את פוליבוטס, מגיעים למחנה ליאו, פייפר וג'ייסון (מהספר הגיבור האבוד) ואנבת׳ בת זוגו של פרסי. במהלך הספר מוזכרת נבואה שאלה ההרפיה אומרת, שקשורה לספר הבא, אות אתנה.