דירה להשכיר (חברה ממשלתית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דירה להשכיר - החברה הממשלתית לדיור ולהשכרה בע"מ
סמליל המועצה
נתונים כלליים
סוג חברה ממשלתית
תקופת הפעילות 2014–הווה (כ־10 שנים)
משרד ראשי קריית אריה, פתח תקווה.
בעלות מדינת ישראל
ענפי תעשייה בינוי ושיכון
מוצרים עיקריים דיור להשכרה
 
www.aprent.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דירה להשכיר - החברה הממשלתית לדיור ולהשכרה בע"מ היא חברה ממשלתית הנמצאת בבעלות המדינה. החברה הוקמה בשנת 2014 במטרה לקדם את תחום הדיור ובפרט דיור להשכרה לטווח ארוך.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה הוקמה מתוקף החלטה של ועדת השרים לענייני דיור (קבינט הדיור) משנת 2013. מטרות החברה שהוגדרו בהחלטת הממשלה הן:

  • לאתר מתחמי קרקע לפיתוח.
  • לקדם תכנון סטטוטורי במתחמים שאותרו, ולהביא תכנון זה לאישור במוסדות התכנון.
  • לנהל את הפיתוח של המתחמים, לרבות בקרה על גופי הפיתוח.
  • לנהל את שיווק המתחמים במתכונת של דיור להשכרה.
  • להפעיל מנגנוני פיקוח ובקרה על הזוכים במכרזי השיווק של המתחמים המיועדים לדיור להשכרה.

במסגרת תוכנית "השכר ומהר" יועדה החברה לרכוש בניינים ומיזמי מגורים בשלמותם, או לחלופין לרכוש מגרשים שמצויים בשלב של הוצאת היתר בנייה, ולאחר מכן להעביר את הנכסים האלו לגופים מוסדיים שישכירו את הדירות לטווח ארוך[1]. החברה הוסמכה לפעול על מנת להגדיל את היצע חדרי מעונות הסטודנטים בישראל באמצעות תכנון והוצאת מכרזים ליזמים שיבנו חדרי מעונות לסטודנטים[2]

מנכ"ל החברה מייסודה ב-2014 היה עוזי לוי, שגם הקים את החברה בפועל. הוא שימש לפני כן כמשנה למנכ"לית חברת הבנייה נכסים ובנין. בדצמבר 2018 הודיע על התפטרותו.[3] את מקומו תפס רו"ח יאיר טל, אשר שימש עד אז כסמכ"ל הכספים של החברה.

באוקטובר 2020[4] הודיע גם יאיר טל על התפטרותו וכממלאת מקומו מונתה עו"ד ענבל דוד, היועצת המשפטית של החברה.

בשנת 2020, הועברה החברה במסגרת ההסכמים הקואליציוניים, מידי משרד האוצר למשרד הבינוי והשיכון.

פעילות החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה הוקמה בתקופת כהונתו של שר האוצר יאיר לפיד, כחלק מהבטחתו להביא לבניה של 150,000 דירות להשכרה[5]. על פי המודל לפיו עובדת החברה, החברה מפרסמת מכרזים במסגרתם היא מציעה קרקעות ליזמים במחיר מופחת, והיזם הזוכה מקים פרויקט שכולו דירות להשכרה. 25% מן הדירות בפרויקט מיועדות לזכאי משרד השיכון והבינוי שזכו בהגרלה הנערכת בין הזכאים שנרשמו אליה. הזוכים בהגרלה זכאים להתגורר בדירה בפרויקט לאורך תקופה ארוכה של עד 10 שנים, במחיר המשקף הנחה של כ-20% לעומת מחירי השכירות באזור, תוך פיקוח על גובה העלייה במחיר השכירות החודשית (עלייה שנתית בגובה עליית המדד+1% בשנה). היזמים שזכו בפרויקט יכולים להשכיר את הדירות שלא מוקצות לזכאים לכל דורש במחירי השוק שאינם מפוקחים. כחלק מזכייתם במכרז, היזמים אחראים על ניהול הפרויקט לאורך תקופת החזקתם בדירות, וכעבור 20 שנה רשאים היזמים למכור את הדירות בשוק החופשי.

ב-2015, לאחר שהורחבו סמכויות החברה גם לתכנן ולשווק קרקעות למגורים שאינם להשכרה, הופקדה לראשונה תוכנית שיזמה החברה ביישוב שוהם.

בסוף 2016 נכנסו 273 דיירים לפרויקט ההשכרה הראשון לטווח ארוך בפרויקט גליל ים בהרצליה, בשכר דירה מוגדר ומפוקח המוזל מן המחיר בשוק[6].

נכון ליוני 2017 החברה פרסמה מכרזים ל-10 מתחמים להשכרה. בין החברות שהתמודדו וזכו במכרזים חברות בנייה מהגדולות בישראל כגון אשטרום ואפריקה ישראל מגורים.

בהמשך הצטרפו לפרויקטים שורת חברות בנייה נוספות ובהן: שיכון ובינוי, דונה חברה להנדסה ובניין, מגוריט ישראל, אזורים וחברות נוספות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]