לדלג לתוכן

ויקיפדיה:בוט/בוט החלפות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בוט ההחלפות

ראו גם:

ארכיון דיוני בוט ההחלפות:

בוט ההחלפות משמש ליצירת אחידות כתיב ותעתיק בוויקיפדיה, ובפרט לתקן אוטומטית שגיאות כתיב נפוצות. הבוט מאפשר לבצע שינויים בערכים רבים בצורה פשוטה וללא צורך במעבר ידני.

ויקיפדיה נכתבת על ידי מאות כותבים, שלהם דרכי כתיבה מגוונות. לעיתים אף ניתן למצוא בערך אחד שתי צורות כתיב לאותה מילה. לפיכך, לבוט ההחלפות חשיבות גדולה, בהיותו כלי המטפל בהאחדת הכתיב, לנוחותו של הקורא.

מה זה עושה?[עריכת קוד מקור]

בוט ההחלפות מסוגל לחפש מחרוזת כלשהי (למשל "פיסיקה") בכל הערכים בוויקיפדיה, ולהחליף אותה במחרוזת אחרת (למשל "פיזיקה").

מתי מפעילים את הבוט?[עריכת קוד מקור]

הבוט הנוכחי מופעל על ידי Matanya שמריץ קוד שנכתב בידי ערן (מחליף את הבוט של Yonidebest שהחליף בעבר את הבוט של Felagund[1]).

הבוט מופעל על פי החלטות שהתקבלו על ידי כלל הוויקיפדים. ניתן להציע הצעות לתיקון שגיאות באולם הדיונים. הבוט מופעל אחת לחודש מחשבון ה-Tool server של מתניה.

איך פועל הבוט?[עריכת קוד מקור]

הבוט הוא בשפת פייתון, על בסיס תשתית pywikibot, עם התאמות לוויקיפדיה העברית על ידי ערן. הקוד נכתב על ידי ערן והוא משוחרר תחת רישיון MIT.

הבוט פועל בשני שלבים. קודם כל הוא עובר על קובץ XML הכולל את מסד הנתונים של ויקיפדיה. תוצאת המעבר היא רשימת כל הערכים הכוללים את המילים או הביטויים שיש להחליף המוגדרים בויקיפדיה:בוט/בוט החלפות/רשימת החלפות נוכחית, ומוסיף החרגות להחלפות שמשנות שמות של דפים (ויקיפדיה:בוט/בוט החלפות/דפים חריגים). לאחר מכן הבוט עובר על כל ערך שנמצא, מוריד את תוכנו העדכני מוויקיפדיה, מבצע את ההחלפה (כולל ביצוע החלפות שאושרו בעבר) ושומר. ההחלפה מבוססת על ביטויים רגולריים (Regex).

הבוט פועל על דפים במרחבי השם הבאים:

  • מרחב הערכים
  • מרחב שם תבנית
  • מרחב שם קטגוריה
  • מרחב שם פורטל

סקריפט החלפות[עריכת קוד מקור]

מלבד פעולת הבוט, מתבצעות ההחלפות גם על ידי המשתמשים באמצעות סקריפט המבצע פעולה זהה על פי אותה רשימה. בכדי להפעיל את הסקריפט יש להיכנס למיוחד:העדפות -> גאדג'טים -> הוספת כפתור לבדיקת בעיות סגנון ולשון נפוצות. כעת התווסף במצב עריכה כפתור בשם בדיקה, לחיצה על כפתור זה תבצע בדיקה ותתקן את הטעון תיקון.

בעיות שיכולות להתעורר[עריכת קוד מקור]

אם הבוט החליף ביטוי שלא היה צריך להיות מוחלף - ייתכן שהביטוי ו/או הקשרו מהווים מקרה קצה שלא נחזה מראש על ידי מפעיל הבוט או על ידי המשתתפים בדיון ההחלפה. במקרה כזה יש לגשת לויקיפדיה:בוט/בוט החלפות/תקלות ולדווח.

במקרה שהביטוי יוצא דופן ולא צפוי להופיע בערכים רבים, ניתן למנוע מקומית את ההחלפה באחת מהדרכים הבאות:

  1. במקרה שהשינוי נעשה בהפניה ביבליוגרפית למאמר, כתב עת, ספר וכו' ניתן להשתמש בתבנית מתאימה להפניה הביבליוגרפית. הבוט לא עושה החלפות בהפניות ביבליוגרפיות, ויתרון נוסף של שימוש בתבנית הוא שמירה על אחידות בהפניות הביבליוגרפיות.
  2. במקרה שהשינוי נעשה בציטוט - הבוט לא אמור לשנות ציטוטים שמסומנים ככאלו בתבניות ציטוט ({{ציטוט}}, {{ציטוטון}}, {{""}}). ניתן לסמן את הציטוט בתבנית והבוט לא יחליף אותו יותר.
  3. התבנית {{ללא החלפה}} מאפשרת לסמן קטע שבו אין להפעיל את בוט ההחלפות.
  4. ניתן להשתמש בתבנית {{ללא בוט}} וברשימת ההחלפות הקיימות כדי לגרום לבוט לא לבצע החלפה מסוימת בערך.

יש להעדיף את הדרך הראשונה או השנייה כאשר זה מתאים, שכן הגנה בצורה זו תבטיח שהבוט יוכל לבצע החלפות בערך מלבד חלק נקודתי שסומן ככזה. (לדוגמה: בערך גאולוגי שמפנה לספר "גיאולוגיה, יסודות ותהליכים", עדיין תתבצע החלפה גיאולוגיה=>גאולוגיה)

הבוט מיועד לטיפול בטקסט בעברית הכתוב בכתיב מלא לא מנוקד. עשויים להיות מקרים יוצאי דופן של צורך לכתוב בכתיב חסר, צורך בניקוד וכו' שלא תואמים הנחה זו, ובמקרים אלו ניתן להשתמש בשיטות לעיל על מנת להחריג החלפות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור]

  1. ^ נדב; למידע אודות הבוט של נדב, ראו כאן