חוות התנינים בחמת גדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חוות התנינים בחמת גדר
אליגטורים בבריכה הפתוחה בחווה
אליגטורים בבריכה הפתוחה בחווה
סוג חוות תנינאים, פינת חי, גן חיות ומרכז שימור
תאריך הקמה 1981
מספר פרטים 120
תצוגות עיקריות תצוגות האליגטורים, כלובי התנינים, גאביאלים ופיתון מרושת
תניני יאור בכלובים בחווה
גאביאלים בחווה
אליגטורים בבריכה הגדולה
תניני יאור בכלובים בחווה

חוות התנינים בחמת גדר היא חוות תנינאים המשמשת גם כפינת חי, גן חיות, ומרכז שימור, הנמצאת בחמת גדר, ומאכלסת כ-120 תנינאים בגילאים שונים (נכון ל-2018). נוסף על כך, החווה נחשבת כחוות התנינאים הגדולה ביותר במזרח התיכון. בחווה מתייחסים במונח "תנינים" לכל מיני סדרת התנינאים, ואילו את מיני משפחת התניניים עצמם, "התנינים האמיתיים", הם מכנים בשם "קרוקודילים" על מנת להבחין בינם לשאר התנינאים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החווה הוקמה בשנת 1981, ובהתחלה, היו בה כ-120 אליגטורים אמריקנים שהובאו מפלורידה, ומאוחר יותר הובאו לחווה גם תניני יאור מאפריקה וקיימנים מאמריקה הדרומית. בשנת 1996 הובאו מהודו שני מינים נוספים: הגאביאל ותנין הים. בשנת 2007 אכלסה החווה כ-200 תנינאים בגילאים שונים.

בחוות התנינים התקיים מופע "קרב תנין באדם". בעקבות תביעה שהגישה עמותת "תנו לחיות לחיות" כנגד החברה המפעילה את אתר חמת גדר, פסק בית המשפט העליון כי המופע נוגד את הוראותיו של חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים) ולכן יש להפסיקו.

המתחמים ובעלי החיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבריכות הפתוחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתחם העיקרי מורכב ממספר בריכות מגודרות, המופרדות ביניהם, ומעליהן גשר צף. בכל בריכה חי מין אחר של תנינאי, אם כי יש מספר בריכות מעורבות. בבריכה הגדולה ביותר חיים האליגטורים, וממול לעמדת התצפית מצויה עמדת טיפול בה מתקיים מופע האכלה שבו המטפלים מאכילים את האליגטורים ומספרים על אורחות חייהם. מינים נוספים בבריכות הן תנין היאור וגאביאל הודי. הבריכות והדשא מסביב מתאימים לתנאי מחייתם של התנינאים והם נעים בהן בחופשיות. מעל הבריכות המגודרות ישנו גשר הליכה העובר מעל המתחם המאפשר לצפות ממרחק בטוח בתנינאים.

בעבר היו בחווה גם תנין הים וקיימנים. כיום (2018) מאכלסת החווה כ-120 תנינאים, מהמינים אליגטור אמריקני, תנין היאור וגאביאל הודי.

כלובי התנינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחווה מספר כלובים עם בריכות בהם נמצאים תניני יאור צעירים.

פינת החי[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסף על מיני התנינאים באתר, נמצאים גם בעלי חיים אחרים, המיועדים לבידור המבקרים באתר. ניתן להתבונן בהתנהגות החיות תחת הדרכה, לצפות בהאכלתן בשעות נתונות ואפילו ללטף חיות מחמד אחדות. בין בעלי החיים שנמצאים בפינות השונות

החיות בפינת החי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]