נוער חובב תנ"ך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל הארגון

ארגון נוער חובב תנ"ך (נח"ת) הוא ארגון ארצי שמטרתו להפיץ את לימוד התנ"ך ולהוות מקום מפגש לבני נוער יהודיים החשים קשר לתנ"ך ואוהבים ללמוד אותו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון הוקם בסוכות התשמ"ב (1981)[1] על ידי זוכי חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי: דוד מוריה, נריה פנחס, אשר חפוטא ורונן מכלוף, שחברו לפרופ' חיים גבריהו מהחברה לחקר המקרא ודוד שמש ממשרד החינוך.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברים בארגון נערים ונערות, בעיקר בגיל תיכון (אך גם מעט מבוגרים וצעירים יותר). ייחודו של הארגון הוא בכך שהוא מנוהל על ידי החברים בו (בני נוער), ורוב השיעורים מועברים על ידי המשתתפים עצמם ולא על ידי מורים.

הארגון בארץ מחולק לכמה מחוזות: ירושלים, גוש המרכז (פתח תקווה), דרום (נתיבות), חיפה, רחובות, מחוז צפון (טבריה) ומודיעין.

בין השנים תשס"ד - תשס"ח נוסף גם "מחוז רשת", באמצעותו הועברו שיעורי תנ"ך בחדרי שיחה באינטרנט.

פעילות הארגון מורכבת משיעורים שבועיים (או דו-שבועיים) בכל אחד מהמחוזות. שיעורים אלו מועברים על ידי אחד מחברי הארגון או בוגריו. כמו כן, מארגן נח"ת פעילויות ארציות בחגים (סוכות, חנוכה, פסח וחופש גדול) ובכ-4 שבתות בשנה (+שבת מחוזית לכל אחד מהמחוזות) וימי עיון (בדרך כלל בחופשת הקיץ) בהם מועברים שיעורים רבים על ידי מרצים חיצוניים ובוגרי הארגון.

חלק מחבריו של הארגון משתתפים בהצלחה בחידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי. רבים מהזוכים בחידוני התנ"ך העולמי (לנוער) היו חברים בארגון.

הארגון פתוח לבני-נוער מכל שכבות החברה היהודית, ואינו קשור פוליטית למפלגה כלשהי או זרם כלשהו. הקריטריון היחיד לקבלה לארגון הוא אהבת התנ"ך. בתקנון נח"ת נכתב כי הארגון הוא א-פוליטי וא-דתי.

הארגון מפרסם בכל שבוע באתר הנקרא "כפית של נח"ת" מאמרים הנכתבים על ידי חברי הארגון. כמו כן, יש לארגון אתר ופורום באינטרנט בהם ניתן לדון בנושאים שונים הקשורים לעולם התנ"ך.קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]