גבעת התיתורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גבעת התיתורה-בריכת המים ותצפית על מודיעין
פריחת כלניות בגבעת התיתורה

גבעת התיתורהערבית قلاة الطنطورة (קולאת אל-טנטורה)), תל ארכאולוגי וגבעה בגובה כ-300 מטר מעל פני הים, נמצא במקום שבו היה ממוקם עד 1948 כפר ערבי בשם אל-בורג', היום בתחום העיר מודיעין הנמצאת בקצה הצפוני של רחוב עמק איילון.

הגבעה היום היא אתר ארכאולוגי ששטחו כ-600 דונם. בגבעה כ-180 בורות מים וממצאים ארכאולוגיים המעידים על היותה כפר גדול ומרכזי כבר בימי קדם, וסביבה כפרים קטנים וחוות חקלאיות שהשתמשו בשירותיה. במזרח הגבעה היו אזורי הגבעות ואזור התעשייה (בעיקר יין) היה באזור בו שוכנת היום שכונת הנחלים (המכונה גם מליבו, לפי שם החברה שבנתה אותה). שדות המזרע היו בעמק שבין שכונת הנחלים ומכבים ובשדות כפר רות השכנה. גבעה עתיקה זו ממוקמת על הדרך לירושלים, ובעת העלייה לרגל לבית המקדש שימשה תחנה חשובה ומוגנת. זהו המקום הגבוה ביותר באזור.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגבעה ומדרונותיה שימשו ליישוב אנושי במשך אלפי שנים. החל מהתקופה הכלקוליתית, 6,000 שנים בקירוב לפני זמננו ועד לעת החדשה. בתקופה הצלבנית שכנה על הגבעה מצודת דרכים שהגנה על הדרך מלוד לירושלים ושמה: טרנטה. לימים שובש השם על ידי ערביי המקום שקראו לגבעה קלעת א-טנטורה - שפירושו בערבית מצודת המגבעת המחודדת[1]. ועדת השמות הממשלתית קבעה את השם תיתורה, שפירושו: שולי המגבעת - שם המזכיר את צורת הגבעה ושיפוליה. השם שומר הן על מצלול השם הקודם והן על משמעותו: שולי המגבעת. שמו של הכפר הערבי במקום היה אל-בורג' שפירושו המצודה, שם ששימר את עובדת קיומה של מצודה צלבנית.

מלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי עמותת הפרשים הקלים האוסטרלים בטקס חנוכת שלט ההסבר על קרבות אל-בורג' במלחמת העולם הראשונה, בנובמבר 2012. צולם על ידי ערן תירוש מהעמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל.

בזמן מלחמת העולם הראשונה עבר באזור צבאו של אלנבי. הצבא הבריטי כבש את אזור גבעות מודיעין בדרכו לבית חורון ולירושלים. עקב אורך הקו נוצרה פרצה בקו הבריטי באזור אל בורג'.

בסוף נובמבר 1917 החלו העות'מאנים בסדרה של התקפות נגד הכוחות הבריטים באזור וב-1 בדצמבר 1917 תקפו את הכוחות האוסטרליים שהתמקמו באזור אל בורג'. אחרי חצות החל גדוד סער עות'מאני לתקוף את כוח הפרשים הקלים האוסטרלי אולם ההתקפות נהדפו. בהמשך הלילה נשלחה לאזור תגבורת של כוחות בריטים וסקוטים נוספים אשר הדפו את גלי ההתקפות של החיילים העות'מאנים. עם עלות השחר נכנעו העות'מאנים והקרב הסתיים.[2] כ-100 חיילים עות'מאנים נהרגו בקרב ו-172 נלקחו בשבי. לבריטים נפגעו בקרב פחות מ-60 חיילים.

בכיפה המזרחית של גבעת התיתורה, במקום הצופה אל אזור הקרב, הוצב שלט המתאר את קרב אל בורג'.

קרבות תש"ח[עריכת קוד מקור | עריכה]

משוריין של הלגיון שנפגע בפאתי אל בורג'
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קרב אל בורג'

בעקבות מבצע דני, וכיבוש רמלה, לוד והאזור בין הכפרים שילתא וסלבית (היום שילת ושעלבים), פתח הלגיון הירדני בפיקוד בריטי במתקפה שנועדה לכבוש את הכפר אל בורג', ששכן על התיתורה. ב-16 ביולי 1948 עלו 12 שריוניות ירדניות חמושות ו-2 פלוגות חי"ר לכוון אל בורג', עליה הגנה פלוגה ג' מהגדוד ה-3 של נחום ברנשטיין (כרמלי) מחטיבת יפתח.

חיילי חטיבת יפתח עם משוריין הלגיון שחוסל בפצצת PIAT בפאתי אל בורג'

הקרב היה קרוב מאוד (10–20 מ' בין הכוחות) ובסופו נסוגו הירדנים, מותירים אחריהם 30 הרוגים, שריוניות פגועות ונשק רב. לכוחות צה"ל היו 3 הרוגים ומספר פצועים. ברוך יפת ועמוס אייזנברג המקלען הומלצו לאות גבורה על חלקם בקרב. תוצאות קרב אל בורג' קבעו את הגבול המזרחי ומיקומו של הקו הירוק באזור.

המצודה הצלבנית (אל בורג') בגבעת התיתורה

ממצאים ארכאולוגיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בור מים בגבעה
מערכת מסתור בבור מים
"בית האחוזה"

בשטחי הגבעה נמצאו שרידים מתקופת מרד בר כוכבא ומתקופות אחרות הקשורות למורשת היהדות כמו מקוואות טהרה. כן נמצאו בורות מים, מערות מסתור, מערות קבורה ומערת קולומבריום.

בגבעה התגלו ממצאים המעידים על קיום ישוב כבר לפני כ–6,000 שנה. בחלקה המזרחי נמצאו ממצאים מהתקופה הכלקוליתית (4,000 לפנה"ס) חרסים, צלמית בצורת כינור וכן כלים ששימשו לאחסון, לבישול ולמים. במערות נמצאו שרידים מתקופת הברונזה (3,000 לפנה"ס) וכן נמצאו מערות, קברים ושרידים מתקופת הברזל, היא תקופת דוד ושלמה. במקום נמצאו תכשיטים, ראשי חץ, כדי זכוכית ואף טבעת חותם. מהתקופה ההלניסטית והתקופה החשמונאית נמצאו שרידי חוות, גתות וקברים. מתקופת בר כוכבא נמצאו כלים, נרות ומטבע מהשנה השלישית למרד וכן מחילות מסתור רבים. מהתקופה הרומית והתקופה הביזנטית נמצאו גתות לייצור יין ושמן זית, חוות חקלאיות ומערות קבורה וכן בית עם רצפת פסיפס שנהרס ברעידת האדמה בשנת 750 לאחר הספירה ("הבית השרוף"). מהתקופה הצלבנית - שרידי מבצר וחפיר. כמו כן נמצאו שרידים מהתקופה העות'מאנית.

צמחייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גבעת התיתורה היא גבעה שעליה הצטברו שכבות ישוב עתיק מזה 6,000 שנה ולכן הקרקע עשירה בחומר אורגני. הצמחייה מרובה ועשירה בשל כך, והן בזכות בורות המים והמערות הרבים (למעלה מ-180) שבהם נקווים מים הגורמים ללחות האדמה גם בקיץ. כך צומח לו השומר לגובה רב במיוחד. בסתיו פורחים בשולי האתר סתוונית היורה ובן חצב סתווני. בחורף ניתן למצוא בגבעה בעיקר רקפות וכלניות אדומות, אך גם אלקנה סמורה, מרגנית השדה ופרחים נוספים. באביב מלבלבים כ-80 מיני צמחים המצטיינים בגודלם. במדרון הצפוני זיתים, שזיפים ושקדים. במזרח רקפות, פרגים, עיריות לבנות, אירוס ארץ ישראלי (לבן) הנדיר ובמזרח ובצפון - נוריות אסיה המפוארות האדומות וכן זן צהוב ונדיר של נוריות.

כמו כן פורחים דבורנית, פעמונית קיפחת ואירוס מצוי הפורח אחה"צ. בקיץ יפרחו מרוות יהודה ושכרון צהוב המקשט את כותלי המבצר. במדרון הצפוני והדרומי שלל רקפות במבחר מרהיב של גוונים.

מראה העיר מהגבעה

נוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממרומי הגבעה נצפה צפונה ונראה את כפר רות, שילת, קריית ספר, הרי שומרון עד פאתי שכם. במערב: יער בן שמן, אזור רמלה-לוד וקו המגדלים של תל אביב, וביום בהיר את מגדלי אשדוד ואף את עזה. במזרח: גבעת זאב ורמאללה ובדרום: שורש, נווה אילן, הר אדר, עמק איילון ואזור פארק קנדה (אמאוס ניקופוליס). על הגבעה ממוקם מגדל המים המשרת את תושבי מודיעין.

התוכניות בנוגע לגבעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר עלו מספר רעיונות באשר לבניה על הגבעה. אחד הרעיונות הללו מציע לבנות יחידות דיור בשטח הגבעה, ורעיון נוסף היה להקים במקום כפר אמנים. תושבי מודיעין התנגדו לרעיונות הבניה ולבסוף בוטלו התוכניות. כיום הגבעה נחשבת לאתר טבע עירוני. הגבעה הפכה למקום טיולים והוצבו בה שלטים המתארים את הממצאים הארכאולוגיים וההיסטוריה של האתר. בקיץ תשע"ח- 2018 הושלמו עבודות שדרוג הגבעה, במסגרתן הוצבו בה עמדות הסברה קוליות, נוספו פינות ישיבה ומתקנים עתיקים משוחזרים, נפרצו שבילי הליכה ונוסף שילוט חדש המתאר את הממצאים העשירים שעל הגבעה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גבעת התיתורה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ השם Kulat et Tanturah כתוב במפת PEF משנת 1880
  2. ^ http://www.modiin.muni.il/ModiinWebSite/ChannelArticleNews.aspx?PageID=1042_2000
מאגר המים שעל גבעת התיתורה, הופך בחנוכה לחנוכייה ענקית. צולם בנר שמיני של חנוכה
Magnify-clip.png
מאגר המים שעל גבעת התיתורה, הופך בחנוכה לחנוכייה ענקית. צולם בנר שמיני של חנוכה
הנוף מהגבעה מזרחה לעבר הרי יהודה. בתי היישוב מכבים נראים בקדמת התמונה ומימין נראים בתי שכונת מליבו במודיעין
Magnify-clip.png
הנוף מהגבעה מזרחה לעבר הרי יהודה. בתי היישוב מכבים נראים בקדמת התמונה ומימין נראים בתי שכונת מליבו במודיעין