יחסי חוף השנהב–שווייץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי חוף השנהב–שווייץ
חוף השנהבחוף השנהב שווייץשווייץ
Ivory Coast Switzerland Locator.png
חוף השנהב שווייץ
שטחקילומטר רבוע)
322,463 41,277
אוכלוסייה
27,127,134 8,727,432
תמ"ג (במיליוני דולרים)
134,048 588,472
תמ"ג לנפש (בדולרים)
4,941 67,428
משטר
רפובליקה רפובליקה קונפדרטיבית

יחסי חוף השנהב–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין רפובליקת קוט דיוואר לבין הקונפדרציה השווייצרית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין רפובליקת קוט דיוואר לקונפדרציה השווייצרית מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים. על פי משרד החוץ של שווייץ, "היחסים שבין רפובליקת קוט דיוואר לבין הקונפדרציה השווייצרית הם יחסים חמים וידידותיים מאז קיבלה קוט דיוואר את עצמאותה מהמושבה הצרפתית של אפריקה המערבית הצרפתית".

היחסים הדיפלומטיים שבין חוף השנהב לשווייץ מתמקדים במסחר, שיתוף פעולה מחקרי ועזרה הומניטרית. שווייץ וחוף השנהב חתמו על מספר הסכמים בילטרליים מאז שנת 1962. ההסכמים היו קשורים במסחר, הגנה וקידום השקעות, שיתוף פעולה טכנולוגי ומדעי וכללו בתוכם בין היתר אמנה למניעת כפל מס.

שווייץ הכירה בעצמאותה של הקולוניה הצרפתית לשעבר ב-7 באוגוסט 1960. לאחר שנה היא כוננה באביג'אן שגרירות, שהחליפה את הקונסוליה שהייתה במקום ונפתחה בשנת 1952. בין 1984 ל-1990 נחתמו חמישה הסכמים בילטרליים בין שתי המדינות שהגיעו להיקף חריג של מיליוני פרנקים שווייצרים.

בין שתי המדינות מתקיים גם שיתוף פעולה תרבותי במגזר הפרטי באופן אינטנסיבי מאוד. בין היתר גם במגזר החינוכי קיים שיתוף פעולה בין שתי המדינות, כאשר באביג'אן קיים "Centre Suisse de Recherche Scientifique" (המרכז השווייצרי למחקר מדעי). המכון מהווה מוסד אקדמי חשוב באביג'אן וחגג 60 שנים של פעילות ב-2011.

שווייצרים בחוף השנהב[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הלשכה השווייצרית המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף שנת 2015 התגוררו בחוף השנהב מאתיים שישים וחמישה אזרחים שווייצרים. במהלך שנות השבעים של המאה העשרים] מספרם של השווייצרים בחוף השנהב עלה למעל חמש מאות נפשות והוא כלל מיסיונרים, אנשי עסקים, ומלונאים בין היתר.

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שווייץ מיוצגת בחוף השנהב בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה באביג'אן.[1]
  • חוף השנהב מיוצגת בשווייץ בדרג השגרירות באמצעות שגרירות רשמית שהיא מחזיקה בברן, בירת המדינה.[2] חוף השנהב מיוצגת בשווייץ גם בדרג הקונסולרי באמצעות קונסוליה רשמית שהיא מחזיקה בציריך.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]