יעקב אריה אלתר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יעקב אריה אלתר
GerrerRebbe.JPG
לידה 18 במאי 1939 (בן 79)
כ"ט באייר ה'תרצ"ט
לודז' שבפולין
חסידות גור
מקום מגורים בני ברק, ירושלים
מקום פעילות ירושלים, בני ברק
הקודם האדמו"ר רבי פינחס מנחם אלתר
תחילת כהונה כ"ב אדר ה'תשנ"ו (1996)
אב שמחה בונים אלתר עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב יעקב אריה אלתר (נולד בכ"ט באייר ה'תרצ"ט, 18 במאי 1939) הוא האדמו"ר הנוכחי מגור, המכהן משנת ה'תשנ"ו. חבר נשיאות מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בלודז' שבפולין בשנת תרצ"ט (1939), לרב שמחה בונים אלתר, לימים האדמו"ר מגור, בעל ה"לב שמחה", וליוטא הענא, בת רבי נחמיה אלתר, אחי סבו. בשנת ת"ש עלה עם אביו וסבו (האדמו"ר רבי אברהם מרדכי אלתר) לארץ ישראל. למד בתלמוד תורה עץ חיים. במשך תקופה עשה שימוש אצל האדמו"ר רבי נחמן כהנא מספינקה. נישא לשושנה, בת הרב מנחם מנדל וייץ, מראשי ישיבת חידושי הרי"ם. עד מינויו לאדמו"ר, לא שימש בתפקיד תורני ולמד בכולל.

הרב אלתר מקפיד שלא לפגוש במחללי שבת. הוא נמנע מראיונות ונאומים פומביים ומעדיף שתמונותיו לא יפורסמו.

הרב אלתר הוא אחד האנשים העשירים במגזר החרדי ובישראל בכלל, והוא מדורג שלישי ברשימת העשירים שברבני ישראל, עם הון של 350 מיליון ש"ח (נכון לשנת 2012)[1]. עושרו בא לו בירושה מאביו שהשקיע טרם קום המדינה בנדל"ן. בין היתר, הוא אחד מבעלי הקרקעות הגדולים ביישוב ארסוף. למרות עושרו המופלג הוא התגורר בבניין מגורים רגיל בשיכון חזון איש בבני ברק. בשנת תשע"ב עבר להתגורר בדירתו שבבניין בית המדרש של החסידות ברחוב ירמיהו בירושלים. גם בניו וחתניו גרים בבנייני מגורים, חלקם חולקים מבנה משותף בבני ברק.

פועלו הציבורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצעירותו פתח עם חבריו הקרובים שטיבל ברחוב רש"י בבני ברק. בהמשך עבר השטיבל (בשבתות) לרחוב מלצר, ואף לאחר התמנותו לאדמו"ר, המשיך להתפלל בשטיבל זה, והוא הפך לשטיבל המרכזי של החסידות בעיר.

כבר בחיי אביו, הרב שמחה בונים, היה הרב אלתר מעורב בצורה פעילה בפוליטיקה הפנים חרדית, ומשנחלש אביו באוקטובר 1985 הוביל בפועל את החסידות יחד עם דודו רבי פנחס מנחם אלתר[2]. הוא הוביל את ההתנגדות למאבקו של הרב שך בתנועת חב"ד, שהביאה לתמיכתה של חב"ד באגודת ישראל בבחירות בשנת 1989 ולהקמתה של תנועת דגל התורה. עם פטירת אביו ב-1992 הועברה האדמו"רות לדודו רבי פנחס מנחם אלתר. לאחר פטירתו, בשנת תשנ"ו (1996), מונה רבי יעקב אריה לאדמו"ר הנוכחי, יש אומרים על פי התחייבות שכתב הרב פנחס מנחם אלתר בימי ה"שבעה" של הרב שמחה בונים אלתר.

הרב אלתר נחשב לאיש החזק באגודת ישראל, שבצוותא עם דגל התורה הליטאית מרכיבות את סיעת יהדות התורה והשבת בכנסת. באופן מסורתי הוצב נציג חסידות גור בראש הרשימה (ובראשות הסיעה) לכנסת של יהדות התורה עד לכנסת השש עשרה שבה מונה נציג חסידות בעלז לעמוד בראשות הסיעה. שליחו של הרב אלתר החל מהכנסת החמש עשרה הוא ח"כ יעקב ליצמן, גם יעקב כהן מבני ברק שימש כשליחו עד לפרישתו בשלהי כהונתה של הכנסת השבע עשרה.

יחד עם הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, הקים את רשת "נתיבות משה". שני הרבנים נסעו לארצות הברית ולאירופה להתרמת הקהילות המקומיות המתגוררות שם עבור מוסד זה ועבור מוסד "החינוך העצמאי" ורשת "שובו", בשנים 1998[3], 2006 ו-2007[4], וכן לחיזוק הקהילות היהודיות במקום. לאחר נסיעותיהם המשותפות שררה מתיחות בין חצרות הרבנים שהובילה לשורה של מהלכים מנוגדים בין אגודת ישראל ודגל התורה. בבחירות לראשות עיריית ירושלים תמכו שני הציבורים במועמדים שונים ודגל התורה הקימה עמותה חדשה לחינוך העצמאי בשיתוף פעולה עם סיעת שלומי אמונים. באלול תשע"ו הופיע הרב שטינמן בחתונתו של נכדו של הרב אלתר, צעד שהתפרש כקריאה לפיוס ולשלום[5]. שבועיים לאחר מכן השיב הרב אלתר ביקור גומלין.

דרכו בהנהגת חסידות גור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב אלתר ממעט להתבטא בציבור. בדרך כלל אחד מחסידיו ומקורביו מביא את ברכתו לאירועים.

בשנות האלפיים מוביל הרב אלתר שינויים בחסידות, ובהם: שינוי אופי הלימוד בישיבות גור מעיון לבקיאות ולימוד ההלכה, בעיקר בספר משנה ברורה, הפעלת תלמודי התורה בשעות אחר הצהריים של שבת, ריכוז כל תלמידי ישיבות גור בזמנים מוגדרים בשנה בירושלים, הארכת תקופת הלימודים בתלמודי תורה עד כיתה י"א במסגרת ה"מתיבתא", והעברת הבחורים מגיל 20 בערך ומעלה לישיבות מיוחדות עבורם.

הוא ידוע בזהירותו המופלגת בכל הקשור לחיי אדם, בשל כך הוא אינו מתיר לחסידיו להתגורר מעבר לקו הירוק, לנסוע בטרמפים או ללכת לכותל דרך הרובע המוסלמי.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב אלתר נשוי לשושנה[6] בת הרב מנדל וייץ מראשי ישיבת חידושי הרי"ם ומורה בסמינר גור בבני ברק, ואב לתשעה ילדים:

  • אברהם מרדכי, מתגורר בירושלים. חתן אהרן נח יוסקביץ', נכד ה"אמרי אמת"
  • אסתר, אשת הרב אברהם הניך זילברשטיין, ראש כולל חסידי גור בפתח תקווה, בנו של הרב מאיר זילברשטיין רב חסידות גור בירושלים ובבית שמש
  • הרב נחמיה, מתגורר באשדוד ועומד בראשות ישיבה קטנה "האחים חנצ'ינסקי" בעיר. חבר הנהלת המרכז העולמי של חסידי גור בירושלים.
  • חיה אשת אברהם שמואל רנד מבני ברק.
  • חוה אשת חיים יהושע שור (שארר) מבני ברק, נכדו של הרב גדליה שור
  • רבקה רחל אשת שמעון רוטשטיין מבני ברק, בנו של הרב נחום רוטשטיין[7], ראש ישיבת נזר התורה. כותב תורות חותנו.
  • הרב ישראל מנחם, ראש כוללי הלכה בבני ברק. חתן עזריאל מאיר איגר בנו של רבי אברהם, האדמו"ר מלובלין. עומד בראש מכון "פאר מקדושים" להוצאת וההדרת ספרי חסידות. חבר הנהלת 'עזר נישואין של חסידי גור' וראש קהילת גור בבית שמש.
  • הרב שלמה צבי, מתגורר באשדוד. ראש הכוללים בחסידות גור ועומד בראשות ארגון 'תורתו' לעידוד שינון התלמוד בין אברכי חסידות גור. בשנת 2014 הקים ארגון למען יתומי ואלמנות החסידות.
  • דוד, חתן קלמן ביין. מתגורר בירושלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יעקב אריה אלתר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]